Jump to content

Seat Leon vs VW Golf


oasisAthens
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θες να με κανεις να τα ψαξω στο αναλογο θεμα??

Θα το εκανα αλλα δινω μαθημα αυριο και εχω διαβασμα....

 

Το τελευταιο περιστατικο πρεπει να ειναι στις 2 τελευταιες σελιδες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θες να με κανεις να τα ψαξω στο αναλογο θεμα??

Θα το εκανα αλλα δινω μαθημα αυριο και εχω διαβασμα....

 

Το τελευταιο περιστατικο πρεπει να ειναι στις 2 τελευταιες σελιδες!

 

Αναφερόμουν στο "τα περισσότερα....". Το ότι έχω διαβάσει για το κόμπιασμα που λές είναι αλήθεια, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ιδιαίτερα συχνή η αναφορά του και κυρίως αν έχω καταλάβει καλά δεν αναφέρονται όλοι στο ίδιο πρόβλημα. Ας πούμε θυμάμαι ένα παιδί που ανέφερε ότι δε δούλευε ο compressor και τελικά είχε λασκάρει μία εισαγωγή. Το κόμπιασμα αυτό καθευαυτό νομίζω ότι το έχουν αναφέρει 1-2 παιδιά και κάποια άλλα δεν είναι σίγουρα.... Πάντως σε κάθε περίπτωση το thread είναι εκεί και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει (θέλει λίγο κόπο βέβαια λόγω όγκου) και να βγάλει τα σωστότερα συμπεράσματα χωρίς να ακούει εμάς, που μπορεί και να μη θυμόμαστε καλά...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει καθόλου την μεταπωλητικη αξία του καθενος;

Να προσθεσω απο προσωπικη εμπειρια, οτι το Leon 1.8TSi με πακετο Sport Up που οδηγησα μου φανηκε σκληρο. Αντιθετα το Golf GT (ακομα και το TSi) το θεωρω χρυση τομη για τους ελληνικους δρομους.

Σε σχεση με τους κινητηρες 1.4 (140ps) και 1.8 (160ps),μακραν καλυτερος ο 1.8 (εχω προσωπικη εμπειρια μιας και το Audi A3 1.8Τ πηγαινει αερα με αυτον τον κινητηρα).

Τελος, για να αποφυγω τυχον σχολια, τα παραπανω ειναι προσωπικες εκτιμησεις και εμπειριες.

Συμπερασμα; Και τα 2 ειναι εξαιρετικα αυτοκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι απλα μια προχειρη αναζητηση με κριτιριο το "3500"...

Καποια απο τα ποστ που βγαζει ενα ασχετα, αλλα αρκετα ειναι σχετικα!

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=2132791

 

"Τα περισσοτερα" πραγματι δεν το εχουν αντιμετωπισει αλλα τελοσπαντων ειναι συχνο το φαινομενο!!

 

Αυτη ειναι απλα μια προχειρη αναζητηση με κριτιριο το "3500"...

Καποια απο τα ποστ που βγαζει ενα ασχετα, αλλα αρκετα ειναι σχετικα!

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=2132791

 

"Τα περισσοτερα" πραγματι δεν το εχουν αντιμετωπισει αλλα τελοσπαντων ειναι συχνο το φαινομενο!!

Πολυ προχειρα βρηκα αυτα προς το παρον, απο αυριο που θα εχω χρονο θα ερθουν και τα υπολοιπα...:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2367923&highlight=3500#post2367923

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2364300&highlight=3500#post2364300

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2353444&highlight=3500#post2353444

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2281510#post2281510

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1991350#post1991350

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1994556&highlight=3500#post1994556

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει καθόλου την μεταπωλητικη αξία του καθενος;

Να προσθεσω απο προσωπικη εμπειρια, οτι το Leon 1.8TSi με πακετο Sport Up που οδηγησα μου φανηκε σκληρο. Αντιθετα το Golf GT (ακομα και το TSi) το θεωρω χρυση τομη για τους ελληνικους δρομους.

Σε σχεση με τους κινητηρες 1.4 (140ps) και 1.8 (160ps),μακραν καλυτερος ο 1.8 (εχω προσωπικη εμπειρια μιας και το Audi A3 1.8Τ πηγαινει αερα με αυτον τον κινητηρα).

Τελος, για να αποφυγω τυχον σχολια, τα παραπανω ειναι προσωπικες εκτιμησεις και εμπειριες.

Συμπερασμα; Και τα 2 ειναι εξαιρετικα αυτοκινητα!

 

Συμφωνώ απλώς επειδή στο GOLF θα πρέπει να πληρώσω κάποια πραγματάκια σαν πρόσθετο εξοπλισμό τα οποία ήδη προυπάρχουν στο LEON το κόστος για το 140 εκτινάσεται σε ύψη που δεν μπορώ να πάω οπότε η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο 1.8 και στο 1.4 122 PS.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλώς επειδή στο GOLF θα πρέπει να πληρώσω κάποια πραγματάκια σαν πρόσθετο εξοπλισμό τα οποία ήδη προυπάρχουν στο LEON το κόστος για το 140 εκτινάσεται σε ύψη που δεν μπορώ να πάω οπότε η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο 1.8 και στο 1.4 122 PS.

 

Σ' αυτή την περίπτωση, μέχρι κι εγώ το SEAT θα έπαιρνα... Γιατί μιλάμε για πολλά άλογα διαφορά...

Είχα αντίστοιχο δίλημα με σένα όταν πήρα το GT. Ήμουν μεταξύ Golf και Audi... Με τα ίδια λεφτά που έπαιρνα το GT με όλα τα extra που ήθελα, έπαιρνα το A3 1.6 με τα ίδια extra. Αν ήθελα να πάω στο 1.8 TFSI, έπρεπε ν' ανέβω 5.000 ευρώ, που δε μπορούσα, ούτε ήθελα να αφήσω έξω DSG, Xenon και ηλιοροφή για να κινηθεί η τιμή περίπου στα ίδια επίπεδα... Όπως σου είπα δεν το έχω μετανιώσει στο παραμικρό....

 

 

Μετά απ' όλα αυτά το μόνο που έχω να πω είναι ότι πέρα από το γρανάζι της δευτέρας και..............:X το κόμπιασμα στις 3.500 στροφές :X...... που στα επισκευάζουν μέσα στην εγγύηση, δεν έχει αναφερθεί άλλο προβλημα....

Δεν θυμόμουν ότι είχε αναφερθεί τόσες φορές....

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' όλα αυτά το μόνο που έχω να πω είναι ότι πέρα από το γρανάζι της δευτέρας και..............:X το κόμπιασμα στις 3.500 στροφές :X...... που στα επισκευάζουν μέσα στην εγγύηση, δεν έχει αναφερθεί άλλο προβλημα....

Δεν θυμόμουν ότι είχε αναφερθεί τόσες φορές....

 

 

Επειδή όμως εγώ το αυτ-το θα το κρατήσω τουλάχιστον 6-7 χρόνια κάποια στιγμή θα βγεί και εκτός εγγύησης και τότε είναι που θα αρχίσουν τα πανηγύρια εάν παρουσιαστή κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως εγώ το αυτ-το θα το κρατήσω τουλάχιστον 6-7 χρόνια κάποια στιγμή θα βγεί και εκτός εγγύησης και τότε είναι που θα αρχίσουν τα πανηγύρια εάν παρουσιαστή κάποιο πρόβλημα...

 

Μα αυτό συμβαίνει σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο.... Γενικά από ένα forum με τόσα posts και τόσους χρήστες έχουν αναφερθεί μονο (;) αυτά τα δύο θέματα... είναι πολλά; Δεν έχω παρακολουθήσει αντίστοιχα forum για άλλα αυτοκίνητα για να κρίνω.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό συμβαίνει σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο.... Γενικά από ένα forum με τόσα posts και τόσους χρήστες έχουν αναφερθεί μονο (;) αυτά τα δύο θέματα... είναι πολλά; Δεν έχω παρακολουθήσει αντίστοιχα forum για άλλα αυτοκίνητα για να κρίνω.

 

 

Εννοώ ότι ένα πρόβλημα το οποίο παρουσιάζεται συχνά δεν πρέπει να αγνοείς ότι υπάρχει γιατί στο αλλάζουν εντός εγγύησης γιατί είναι πιθανόν να σου παρουσιαστεί και εκτός αυτής.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι διαθετεις αλλα δες και το civic που ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο αυτα τα δυο!

 

παιδια αν τα αυτοκινητα σας εχουν καποια προβληματα μην τα κρυβετε γιατι δεν τα πουλατε εσεις αλλα τρεχετε σαν μ*****ς να τα φτιαξετε οπως και εγω γι' αυτο θαψτε τους. για να ξερουμε και τι μας γινετε!! ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως εγώ το αυτ-το θα το κρατήσω τουλάχιστον 6-7 χρόνια κάποια στιγμή θα βγεί και εκτός εγγύησης και τότε είναι που θα αρχίσουν τα πανηγύρια εάν παρουσιαστή κάποιο πρόβλημα...

 

Καλυτερα το Leon 1.8ΤFSi που εχει το "παραδοσιακο" τουρμπο κ θεωρητικα θα εχει λιγοτερες πιθανοτητες βλαβων λογω πιο απλου μοτερ.

 

Προσωπικα εχω το Α3 2.0ΤFSi Q κ ειμαι υπερ-ευχαριστημενος :D

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα το Leon 1.8ΤFSi που εχει το "παραδοσιακο" τουρμπο κ θεωρητικα θα εχει λιγοτερες πιθανοτητες βλαβων λογω πιο απλου μοτερ.

 

Προσωπικα εχω το Α3 2.0ΤFSi Q κ ειμαι υπερ-ευχαριστημενος :D

 

ποσο περιπου ειναι ta service στην audi? σε €.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα το Leon 1.8ΤFSi που εχει το "παραδοσιακο" τουρμπο κ θεωρητικα θα εχει λιγοτερες πιθανοτητες βλαβων λογω πιο απλου μοτερ.

 

Προσωπικα εχω το Α3 2.0ΤFSi Q κ ειμαι υπερ-ευχαριστημενος :D

Και πρακτικα...

Οι TFSi δεν εχουν εμφανισει το παραμικρο προβλημα μιας και ειναι αρκετα απλοι σαν κινητηρες! Στην διαταξη τους αναφερομαι...

Link to comment
Share on other sites

@grigoriso

Το πρωτο service ειναι περι τα 150 ευρω

Το ποσο αυτο μπορει να μειωθει δραματικα αν τους πας εσυ τα λαδια/φιλτρο (τα οποια καλυπτουν τις προδιαγραφες) κ πληρωσεις μονο τα εργατικα

 

@amelidis

ενα προβλημα εχουν βγαλει εως τωρα... τρυπαει η σκαστρα επειδη ειναι πανω στην τουρμπινα κ λειωνει η ελαστικη μεβρανη.

Αυτο συμβαινει στους 2.0TFSi με τα 200 αλογα, ο 2.0TFSi με τα 265 (S3) δεν εχει προβλημα γιατι η σκαστρα ειναι σε αλλο σημειο

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι ειχαν γινει οι απαραιτητες αλλαγες για αυτο το θεμα... Προφωνως παντως στο 1.8ΤΦΣι θα εχει γινει το αντιστοιχο με το S3!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά πιστεύω η σωστή διατύπωση είναι ότι η SEAT ανοίκει στο VAG και όχι ότι η SEAT είναι VW όπως επίσης και η VW δεν είναι AUDI έτσι...?

αυτο θελω να σου πω!:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι GOLF και LEON αλλά όχι σε αυτά που αναφέρομαι...

 

 

Με καμια 100αρια και παραπανω αλογα...:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Leon fille moun kai pali LEON!!!!!!!!!Eimai katoxos enos leon 2.0lt 185hp TFSI kai exw na sas pw oti den paizetai se oti 8es.Apo kratima skizei apo dynami ase den paizetai bgaineis gia prosperasi kai xrisimopoieis oli thn dinami tou kinitira sto 100 tis 100.Den fobasai mipws gineis afisokolisi.Frena gamata ta manisia alla

ama ta allakseis kai baleis ta katallila asto trela tela,ais8anaisesai asfalis!!!!!!!!!!O kinitiras yperdynatos,TFSI blepeis kia to kyriotero den zorizetai kai den parousiazei problimata.Einai skriro giati exei ta manisia lastixa kai einai Brigzestone kai ws gnwsto to to lastixo auto einai skliro kai allazei to set up tou autokinitou,egw ta allaksa me continetal kai eida megali diafora.Ti na sou pw exw pa8ei plaka me to autokinito.Gia auto anepifilakta sou proteinw LEON!!!!!!!

 

TFSI POWER!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Leon fille moun kai pali LEON!!!!!!!!!Eimai katoxos enos leon 2.0lt 185hp TFSI kai exw na sas pw oti den paizetai se oti 8es.Apo kratima skizei apo dynami ase den paizetai bgaineis gia prosperasi kai xrisimopoieis oli thn dinami tou kinitira sto 100 tis 100.Den fobasai mipws gineis afisokolisi.Frena gamata ta manisia alla

ama ta allakseis kai baleis ta katallila asto trela tela,ais8anaisesai asfalis!!!!!!!!!!O kinitiras yperdynatos,TFSI blepeis kia to kyriotero den zorizetai kai den parousiazei problimata.Einai skriro giati exei ta manisia lastixa kai einai Brigzestone kai ws gnwsto to to lastixo auto einai skliro kai allazei to set up tou autokinitou,egw ta allaksa me continetal kai eida megali diafora.Ti na sou pw exw pa8ei plaka me to autokinito.Gia auto anepifilakta sou proteinw LEON!!!!!!!

 

TFSI POWER!!!!!!!!!!

 

 

καλα ολλα αυτα φιλε μου...δεν σε εχει προβληματιση ομως το γεγονος οτι στο leon σου χρησιμοποιουν τον ιδιο κινητηρα με του golf gti αλλα με 15 αλογα λιγοτερο...??;)

Απο αυτο και μονο εγω θα ελεγα golf χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο...απλα για να μην τρωω την σκονη του golf...:p;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,για να καταλαβω.Το leon ιδιο με το golf δεν ειναι????Παει καλυτερα το leon στο δρομο απο οτι το golf???.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,για να καταλαβω.Το leon ιδιο με το golf δεν ειναι????Παει καλυτερα το leon στο δρομο απο οτι το golf???.

 

 

Γιατι να ειναι φιλε μου ιδιο με το golf??τα ιδια δλδ πληρωνουμε για να το παρουμε??αν ειναι ετσι τοτε το ιδιο δεν ειναι και με το Α3??

:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...