Jump to content

3 Ιουνίου, ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων ζευγαριών


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είδα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας το κλειδώσουν οι αρμόδιοι...

 

Σήμερα, έγινε τα ξημερώματα ο πρώτος γάμος μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών. Και όπως ήταν αναμενόμενο με αυτό ασχολούνται όλα τα κανάλια.

 

Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό το θέμα; Πρέπει να παλεύουν οι ομοφυλόφιλοι για το δικαίωμα τους να παντρεύονται;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είδα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας το κλειδώσουν οι αρμόδιοι...

 

Σήμερα, έγινε τα ξημερώματα ο πρώτος γάμος μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών. Και όπως ήταν αναμενόμενο με αυτό ασχολούνται όλα τα κανάλια.

 

Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό το θέμα; Πρέπει να παλεύουν οι ομοφυλόφιλοι για το δικαίωμα τους να παντρεύονται;

OFFENCE MODE : ON/

ΘΑ μπορουσες να το βαλεις στο θεμα ''ΕΙΔΗΣΕΙΣ'':rtfm:

 

OFFENCE MODE : OFF/

φΙΛΙΚΑ παντα:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι το θέμα ανοίγει μεγάλη συζήτηση για αυτό και δημιούργησα καινούργιο τόπικ...

 

Αν οι διαχειριστές κρίνουν πως πρέπει να μεταφερθεί, ας το κάνουν.

 

Επίσης φιλικά :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα πρότεινα να μεταφερθούν τα ποστ στο θέμα των ειδήσεων, γιατί προβλέπω το θέμα να μετατρέπεται σε flame. Όπως και να 'χει, ο Βασίλης ή οποιοσδήποτε άλλος αρμόδιος moderator θα κρίνει καλύτερα. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παλεύουν οι ομοφυλόφιλοι για το δικαίωμα τους να παντρεύονται;

 

 

 

Φυσικά. Από τι στιγμή που δεν ενοχλούν κανένα γιατί να τους το στερήσουμε?

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω, αυτό που έγινε δεν είναι γάμος, ήταν μια καλή απόπειρα.

Σαν γάμος δεν ισχύει πάντως.:p

Θα έπρεπε να δωθεί μια λύση στο όλο ζήτημα καθιερώνοντας η πολιτεία ένα νέο θεσμό που δεν θα λέγεται γάμος, και οι σύζυγοι δεν θα λέγονται επίσημα τουλάχιστον σύζυγοι, αλλά που όμως θα εξομοιώνεται ως προς τα νομικά αποτελέσματα με τον γάμο.

Αυτό θα ήταν μια τίμια λύση πιστεύω και δεν βρισκόμαστε πολύ μακριά από αυτό.

Ενέργειες σαν τη σημερινή απλά επιδιώκουν να φέρουν το θέμα στο προσκήνιο και να ασκήσουν πίεση για να βρεθεί μια λύση, τίποτα άλλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Από τι στιγμή που δεν ενοχλούν κανένα γιατί να τους το στερήσουμε?

Συμφνώ απολύτως μαζί σου! Μπορεί να μην είναι μεν φυσιολογικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχουν κι αυτοί δικαίωμα στη ζωή και τον έρωτα! Γι΄αυτό και θυμώνω αφάνταστα με αυτούς που τους αντιμετωπίζουν σαν να είναι "λεπροί"! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Από τι στιγμή που δεν ενοχλούν κανένα γιατί να τους το στερήσουμε?

 

Χμ, από ότι βλέπεις ενοχλούνται πολλοί...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χμ, από ότι βλέπεις ενοχλούνται πολλοί...

Ενοχλούνται, γιατί έχουν μυαλά 800 ετών, κι έχουν μάθει να κρίνουν τους ανθρώπους από τις σεξουαλικές προτιμήσεις, και όχι από τον χαρακτήρα τους!

Λες και οι ομοφυλόφιλοι, δεν είναι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφνώ απολύτως μαζί σου! Μπορεί να μην είναι μεν φυσιολογικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχουν κι αυτοί δικαίωμα στη ζωή και τον έρωτα! Γι΄αυτό και θυμώνω αφάνταστα με αυτούς που τους αντιμετωπίζουν σαν να είναι "λεπροί"! :mad:

 

Ακριβώς.

Όπως είπαν και στο Ράδιο Αρβύλλα για όσους το είδαν, πολύ τους αντιμετωπίζουν σαν να μην είναι καν άνθρωποι.

 

Πολύ περισσότερο θα έπρεπε να ντρέπονται οι κληρικοί που βγαίνουν και μιλάνε όταν οι ίδιοι κάνουν χειρότερα :shifty:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Όπως είπαν και στο Ράδιο Αρβύλλα για όσους το είδαν, πολύ τους αντιμετωπίζουν σαν να μην είναι καν άνθρωποι.

Δεν το είδα...είναι πολύ εξοργιστικό όμως το να τους αντιμετωπίζουν έτσι! :mad:

 

Πολύ περισσότερο θα έπρεπε να ντρέπονται οι κληρικοί που βγαίνουν και μιλάνε όταν οι ίδιοι κάνουν χειρότερα :shifty:

Α μπράβο! :respect: Πες τα, γιατί μας το παίζουν και ηθικά στοιχεία...:shifty:

Και ξεχνούν επιπλέον ότι ο Χριστός είπε πως όλοι ανεξαιρέτως είναι ίσοι!...

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλούνται, γιατί έχουν μυαλά 800 ετών, κι έχουν μάθει να κρίνουν τους ανθρώπους από τις σεξουαλικές προτιμήσεις, και όχι από τον χαρακτήρα τους!

Λες και οι ομοφυλόφιλοι, δεν είναι άνθρωποι!

Μην είστε απόλυτοι. Δεν είναι ανάγκη κάποιος να έχει μυαλά 800 ετών για να ενοχλείται από τον γάμο ομοφυλόφιλων.

Ούτε είναι απαραίτητο να τους σιχαίνεται.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.

Αλλά ο γάμος σαν θεσμός έχει πολύ μεγάλη ιστορία, κοινωνικό περιεχόμενο και σημασία.

Μια τέτοια αλλαγή θα ήταν πραγματικά εκκωφαντική, γι αυτό και οι αντιδράσεις.

Νομίζω πάντως οτι η ελληνική κοινωνία έχει και σοβαρότερα ζητήματα

Ακριβώς.

Όπως είπαν και στο Ράδιο Αρβύλλα για όσους το είδαν, πολύ τους αντιμετωπίζουν σαν να μην είναι καν άνθρωποι.

Μακριά από μας τέτοια πράγματα....

 

Πολύ περισσότερο θα έπρεπε να ντρέπονται οι κληρικοί που βγαίνουν και μιλάνε όταν οι ίδιοι κάνουν χειρότερα :shifty:

+1000

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην είστε απόλυτοι. Δεν είναι ανάγκη κάποιος να έχει μυαλά 800 ετών για να ενοχλείται από τον γάμο ομοφυλόφιλων.

Ούτε είναι απαραίτητο να τους σιχαίνεται.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.

Αλλά ο γάμος σαν θεσμός έχει πολύ μεγάλη ιστορία, κοινωνικό περιεχόμενο και σημασία.

Μια τέτοια αλλαγή θα ήταν πραγματικά εκκωφαντική, γι αυτό και οι αντιδράσεις.

Νομίζω πάντως οτι η ελληνική κοινωνία έχει και σοβαρότερα ζητήματα

 

Μακριά από μας τέτοια πράγματα....

 

 

+1000

Εγώ θα συμφωνήσω με αυτό:

 

"Θα έπρεπε να δωθεί μια λύση στο όλο ζήτημα καθιερώνοντας η πολιτεία ένα νέο θεσμό που δεν θα λέγεται γάμος, και οι σύζυγοι δεν θα λέγονται επίσημα τουλάχιστον σύζυγοι, αλλά που όμως θα εξομοιώνεται ως προς τα νομικά αποτελέσματα με τον γάμο."

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να δωθεί μια λύση στο όλο ζήτημα καθιερώνοντας η πολιτεία ένα νέο θεσμό που δεν θα λέγεται γάμος, και οι σύζυγοι δεν θα λέγονται επίσημα τουλάχιστον σύζυγοι, αλλά που όμως θα εξομοιώνεται ως προς τα νομικά αποτελέσματα με τον γάμο.

 

συζυγος δεν ειναι αποκλειστικα και μονο ο ανθρωπος τον οποιο εχεις παντρευτει ή νυμφευτει αλλα αυτος με τον οποιο "ειστε κατω απο τον ιδιο ζυγο"

εξου και η λεξη συ-ζυγος.:)

αυτο σαν παρατηρηση

κατα τα αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι κατα του να ζουνε μαζι 2 ατομα του 2 φυλου εφοσον το θελουν οι ιδιοι.αλλα δεν βρισκω καποιον λογο για να προχωρησουν σε γαμο,απο την στιγμη μαλιστα που και νομικα το ζητημα (πχ με τα κληρονομικα) εχει λυθει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

συζυγος δεν ειναι αποκλειστικα και μονο ο ανθρωπος τον οποιο εχεις παντρευτει ή νυμφευτει αλλα αυτος με τον οποιο "ειστε κατω απο τον ιδιο ζυγο"

εξου και η λεξη συ-ζυγος.:)

Καλή παρατήρηση freak μου, το είπα όμως γιατί επίσημα (νομικά δλδ) αναγνωρίζονται ως σύζυγοι αυτοί που έχουν τελέσει γάμο.

κατα τα αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι κατα του να ζουνε μαζι 2 ατομα του 2 φυλου εφοσον το θελουν οι ιδιοι.αλλα δεν βρισκω καποιον λογο για να προχωρησουν σε γαμο,απο την στιγμη μαλιστα που και νομικα το ζητημα (πχ με τα κληρονομικα) εχει λυθει

 

Εντάξει, το θέμα το βλέπω λίγο πιο βαθιά, δεν είναι μόνο πρακτικά ζητήματα.

Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να νιώθουν ίσοι με τους υπόλοιπους και πρέπει να να είναι έτσι.:)΄

 

Αλλά μην καταδικάζουμε και αυτούς που αντιδρούν.Είναι πάρα πολλοί και δεν μπορούμε να κρίνουμε τόσο κόσμο απλά και μόνο με 2 αράδες σε ένα φόρουμ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολλοί και δεν μπορούμε να κρίνουμε τόσο κόσμο απλά και μόνο με 2 αράδες σε ένα φόρουμ.

Το ότι είναι πολλοί, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστοί! Άλλωστε σε πολλά θέματα, η πλειοψηφία έχει λάθος...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει, το θέμα το βλέπω λίγο πιο βαθιά, δεν είναι μόνο πρακτικά ζητήματα.

Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να νιώθουν ίσοι με τους υπόλοιπους και πρέπει να να είναι έτσι.:)΄

 

ναι,γιαυτο και ειπα μπεγμη μου πως δεν μπορω να καταλαβω τους λογους για τους οποιους θελουν "γαμο"

την εξασφαλιση(απο νομικης πλευρας ) την εχουνε

οπως εχουν και την ηθικη καθως απο την στιγμη που το νιωθουν σωστο,κανεις δεν τους κατηγορει για την σεξουαλικη τους προτιμηση.

την ευλογια της εκκλησιας το γνωριζουν πως δνε μπορουν να την εχουν.

συνεπως τι τους προσφερουν "τα λογια του δημαρχου",περα απο ενα επιπλεον χαρτι για μετεπειτα διεκδικησεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία καταδικάζει τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, αλλά για τις μονογονεϊκές οικογένειες τι έχει να πει;

 

Εγώ αυτόν που λυπάμαι πραγματικά είναι τον δήμαρχο που πάντρεψε τα ζευγάρια. Έτσι γίνεται στην Ελλαδίτσα μας. Όποιος προσπαθεί να μας πάει ένα βήμα πιο πέρα την πληρώνει ακιβά...

 

Και ειλικρινά λυπάμαι και τους κατοίκους της Τήλου που βγαίνουν και λένε ότι θα γίνουν Μύκονος. Δηλαδή έλεος και ήμαρτον πια!! Τι έχει η Μύκονος;

 

Δηλαδή μας νοιάζει που η Μύκονος μαζεύει μεγαλύτερο ποσοστό ομόφυλων ζευγαριών ή που στη Κρήτη έρχονται οι τουρίστες και κάνουν αίσχη;;;;;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν τον δεχομαι τον γαμο μεταξυ μη ομαλων ανθρωπων.δεν εχω κανενα προβλημα με τους gay,δεν εχω ασχοληθει μαζι τους κι ουτε και προκειται μιας και δεν με ενοχλουν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία καταδικάζει τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, αλλά για τις μονογονεϊκές οικογένειες τι έχει να πει;

 

Εγώ αυτόν που λυπάμαι πραγματικά είναι τον δήμαρχο που πάντρεψε τα ζευγάρια. Έτσι γίνεται στην Ελλαδίτσα μας. Όποιος προσπαθεί να μας πάει ένα βήμα πιο πέρα την πληρώνει ακιβά...

 

Και ειλικρινά λυπάμαι και τους κατοίκους της Τήλου που βγαίνουν και λένε ότι θα γίνουν Μύκονος. Δηλαδή έλεος και ήμαρτον πια!! Τι έχει η Μύκονος;

 

Δηλαδή μας νοιάζει που η Μύκονος μαζεύει μεγαλύτερο ποσοστό ομόφυλων ζευγαριών ή που στη Κρήτη έρχονται οι τουρίστες και κάνουν αίσχη;;;;;

Ρε παιδιά διαβάζω τις απαντήσεις όλων σας αλλά σκέφτεστε αυτά που γράφετε μερικοί??Εσύ φίλε μου όταν λες ένα βήμα πιο πέρα τι ακριβώς εννοείς?Κάτι σαν μεταρρύθμιση ή βήμα προς τη κοινωνική πρόοδο?Σοβαρευτείται λίγο.Ο δήμαρχος παρόλο που γνώριζε ότι η κοινή γνώμη ήταν ενάντια σε αυτό το "γάμο" έκανε κρυφά κρυφά το πρωί το γάμο για να μη πάρει χαμπάρι κανείς.Γιατί άραγε?Ως δημοκρατικά εκλεγμένος από τους κατοίκους της Τήλου όφειλε να δεχτεί την απόφασή τους και να μη κάνει το "γάμο".Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά ο γάμος είναι ένα ιδιαίτερο μυστήριο και δε μπορεί να διαφθείρεται έτσι.Θα πρέπει να γίνει ένας νέος θεσμός για τους ομοφυλόφιλους.Στο τέλος θα ζητάνε και υιοθεσία να κάνουν κάτι παράλογο από τη στιγμή που η διαδικασία της υιοθεσίας είναι δύσκολη ακόμα και στα κανονικά ζευγάρια.Βγαίνεται όλοι και το παίζεται άνετοι και προοδευτικοί αλλά θα ήθελα πολύ να δω τι θα κάνατε αν το παιδί σας έλεγε ότι είναι ομοφυλόφιλος :shifty:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν τον δεχομαι τον γαμο μεταξυ μη ομαλων ανθρωπων

 

Τους θεωρείς ανώμαλους;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ας μην κολλαμε σε λεξεις φυσικο-αφυσικο,ομαλο-ανωμαλο,ηθικο-ανηθικο.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν τον δεχομαι τον γαμο μεταξυ μη ομαλων ανθρωπων.δεν εχω κανενα προβλημα με τους gay,δεν εχω ασχοληθει μαζι τους κι ουτε και προκειται μιας και δεν με ενοχλουν

Πρώτον, το ότι δεν έχουν ομαλές προτιμήσεις δεν σημαίνει ότι δεν είναι ομαλοί άνθρωποι!

Δεύτερον, γιατί...σε τι θα σ΄ενοχλούσε εσένα στο να παντρεύονται; :wacko:

 

Εγώ πάντως όπως είπα συμφωνώ με αυτό που πρότεινε ο ddr2!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάζω τις απαντήσεις όλων σας αλλά σκέφτεστε αυτά που γράφετε μερικοί??Εσύ φίλε μου όταν λες ένα βήμα πιο πέρα τι ακριβώς εννοείς?Κάτι σαν μεταρρύθμιση ή βήμα προς τη κοινωνική πρόοδο?Σοβαρευτείται λίγο.Ο δήμαρχος παρόλο που γνώριζε ότι η κοινή γνώμη ήταν ενάντια σε αυτό το "γάμο" έκανε κρυφά κρυφά το πρωί το γάμο για να μη πάρει χαμπάρι κανείς.Γιατί άραγε?Ως δημοκρατικά εκλεγμένος από τους κατοίκους της Τήλου όφειλε να δεχτεί την απόφασή τους και να μη κάνει το "γάμο".Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά ο γάμος είναι ένα ιδιαίτερο μυστήριο και δε μπορεί να διαφθείρεται έτσι.Θα πρέπει να γίνει ένας νέος θεσμός για τους ομοφυλόφιλους.Στο τέλος θα ζητάνε και υιοθεσία να κάνουν κάτι παράλογο από τη στιγμή που η διαδικασία της υιοθεσίας είναι δύσκολη ακόμα και στα κανονικά ζευγάρια.Βγαίνεται όλοι και το παίζεται άνετοι και προοδευτικοί αλλά θα ήθελα πολύ να δω τι θα κάνατε αν το παιδί σας έλεγε ότι είναι ομοφυλόφιλος :shifty:

 

Καταρχάς είμαι κοπέλα.

 

Κατά δεύτερον, ναι το βλέπω πρόοδο. Θεωρώ ότι σε μια κοινωνία πρέπει όλοι να έχουμε ίσα δικαιώματα. Τι έχουν δηλαδή οι ομόφυλοι και δεν θεωρούνται πολίτες αυτής της χώρας;

 

Είναι άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, ο καθένας. Αν θέλουν να παντρευτούν ας το κάνουν. Αν θέλουν να υιοθετήσουν ας το κάνουν κι αυτό. Να θυμίσω ότι πολλά παιδάκια λιώνουν σε ιδρύματα ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να υιοθετηθούν.

 

Όσο για το ότι ο γάμος έγινε τόσο πρωί, υποθέτω είναι πολύ απλή η εξήγηση. Αν γινόταν οποιαδήποτε άλλη ώρα της ημέρας, θα έτρεχαν να σταματήσουν το γάμο οι μπάτσοι (με τα Cutty Shark ανά χείρας :lol:)

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είμαι κοπέλα.

 

Κατά δεύτερον, ναι το βλέπω πρόοδο. Θεωρώ ότι σε μια κοινωνία πρέπει όλοι να έχουμε ίσα δικαιώματα. Τι έχουν δηλαδή οι ομόφυλοι και δεν θεωρούνται πολίτες αυτής της χώρας;

 

Είναι άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, ο καθένας. Αν θέλουν να παντρευτούν ας το κάνουν. Αν θέλουν να υιοθετήσουν ας το κάνουν κι αυτό. Να θυμίσω ότι πολλά παιδάκια λιώνουν σε ιδρύματα ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να υιοθετηθούν.

 

Και θα πω κάτι για να κλείσω, προτιμώ το παιδί μου να είναι ομορφυλόφιλος παρά παπάς.

 

ολα αυτα ειναι δικη σου αποψη ομως.κρινεις βαση των δικων σου δεδομενων τι θα ηθελες πχ για το δικο σου παιδι.δεν θα ειναι λοιπον παραλογο να βγει τωρα ο ταξιδιωτης και να πει ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που λες εσυ,,νοημα παντως δεν θα βγει.

 

 

το μονο που θα σχολιασω ειναι το οτι ενα παιδακι που "λιωνει" σε ιδρυμα ειναι προτιμοτερο να δωθει σε οικογενεια με αντρα και γυναικα παρα σε ομοφυλο ζευγαρι.

δεν θα μπω στο τρυπακι να σκεφτω "μπορει να παρει περισσοτερη αγαπη απο τους ομοφυλοφιλους απο οτι απο τους αλλους" ή αλλα αντιστοιχα.φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο.

ο μονος λογος που το λεω ειναι επειδη πως τοτε εχεις αποκλεισει εναν παραγοντα που ενδεχομενως να επιρρεασει τον ψυχισμο του και την διαμορφωση της προσωπικοτητας του.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...