Jump to content

Twilight Saga Movies


nasia_the_slayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί ναι, η Kristen Stewart είναι πολύ καλή ηθοποιός. Όπως και ο Robert Pattinson.

 

Λέμε και κανά αστειάκι να περάσει η ώρα ε; :D

Πέρα από την πλάκα, η σειρά δεν με χαλάει, πέρασα ευχάριστα ένα 2ωράκι όταν είδα τις 2 πρώτες ταινίες. Δεν καταλαβαίνω βέβαια τον πανικό αυτό που γίνεται με την σειρά γενικώς, αλλά αυτά νομίζω γίνονται από τις μικρότερες κυρίως ηλικίες που κάθε φορά βρίσκουν και κάτι άλλο να ενθουσιαστούν μέχρι να βγει κάτι καινούργιο.

 

Πέρα όμως από το ευχάριστο 2ωρο, οι δύο συγκεκριμένοι "ηθοποιοί" είναι απλά τραγικοί, οι ερμηνείες τους είναι αστείες. Ο καθένας έχει ΜΙΑ μόνο έκφραση προσώπου και σε όλη την διάρκεια της/των ταινίας/ταινιών βλέπουμε αυτή την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα ότι οι 2 πρώτες ταινίες -αυτές εχω δει- είναι τραγικές.. Τόσο οι ερμηνείες των ηθοποιών, με μια έκφραση πανικού και απάθειας σε όλη τη διάρκεια των ταινιών, όσο και η σκηνοθεσία που ήθελε την κάμερα να τρέμει, ήταν φρικτά..

Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα βιβλία τις meyer! Ήταν από τα καλύτερα μυθιστορήματα που εχω διαβάσει..

Και πραγματικά είναι κρίμα να τα κατακρίνουν όσοι δεν τα έχουν διαβάσει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα ότι οι 2 πρώτες ταινίες -αυτές εχω δει- είναι τραγικές.. Τόσο οι ερμηνείες των ηθοποιών, με μια έκφραση πανικού και απάθειας σε όλη τη διάρκεια των ταινιών, όσο και η σκηνοθεσία που ήθελε την κάμερα να τρέμει, ήταν φρικτά..

Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα βιβλία τις meyer! Ήταν από τα καλύτερα μυθιστορήματα που εχω διαβάσει..

Και πραγματικά είναι κρίμα να τα κατακρίνουν όσοι δεν τα έχουν διαβάσει..

 

καλέ δε χρειάζεται να διαβάσεις πάνω από 50 σελίδες του στυλ:

"Γιατι με αποφευγεις Εντουαρντ? Γιατί πρέπει - μου έριξε ένα glorious (sic) βλέμμα - Μα γιατί; Πρέπει να μεινουμε μακριά. Αλλά μπορούμε να είμαστε φίλοι. Αλλά μη με ξαναπλησιάσεις. Τότε λιποθύμησα γιατί ξέχασα να αναπνεύσω"

...για να καταλάβεις ότι είναι trash παραλογοτεχνία αυτό το πράγμα. Όπως λέει ο Alex Day που δίνω λινκ παραπάνω "σαν κακό φαν φίξιον". Από αυτή την άποψη, το σενάριο των ταινιών ήταν σαφώς βελτιωμένο - τουλάχιστον είχαν κόψει πολλούς από τους άπειρους ανούσιους διαλόγους και αφηγήσεις που επαναλαμβάνουν συνεχώς τις ίδιες κλισέ εκφράσεις.

 

Έλα βρε φανταστικέ μοντερέιτορ, όταν μια ταινία είναι μεταφορά απ' το βιβλίο και κάνουμε τη σύγκριση πάλι για την ταινία μιλάμε, μην είσαι τόσο αυστηρός, δεν πιάσαμε δα και λογοτεχνική συζήτηση:p

Link to comment
Share on other sites

"Τότε λιποθύμησα γιατί ξέχασα να αναπνεύσω"

χαχαχαχαχα

Best ΚΑΨΟΥΡΑ ever. χαχαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε φανταστικέ μοντερέιτορ, όταν μια ταινία είναι μεταφορά απ' το βιβλίο και κάνουμε τη σύγκριση πάλι για την ταινία μιλάμε, μην είσαι τόσο αυστηρός, δεν πιάσαμε δα και λογοτεχνική συζήτηση:p

 

Άλλο η σύγκριση μεταξύ του βιβλίου και της ταινίας, άλλο η κριτική του βιβλίου. :wink:

 

(όσο χάλια κι αν είναι) :p

 

Υ.Γ.

Φανταστικός ε; :p :bow:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο κακογραμμένα κι από άρλεκιν: δεν μπήκα βέβαια στον κόπο να τα διαβάσω ολόκληρα, αλλά ανακάλυψα αυτόν τον τυπάκο (Alex Reads Twilight) που έχει πολύ γέλιο και διαβάζει το πρώτο βιβλίο απ' την αρχή με σχόλια (δειτε ενδεικτικά, Κεφάλαιο 15: "Stephanie Meyer + Science = WRONG" :lol::lol:) και κατέβασα κι ένα PDF του βιβλίου για να δω αν όντως είναι γραμμένα έτσι όπως τα λέει (είναι)

 

ακόμα και τα βιβλία από τη "συλλογή χελιδονια/περιστέρια/γλάροι κλπ πουλιά" του Πατάκη που μας έπαιρναν εμάς στα 14 είναι προτιμότερα :p

 

χαχαχαχαχαχαχα

Ο τύπος είναι ΘΕΟΣ.

Έχω πεθάνει στα γέλια.:lol::lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι στο πόσο αντέχεις να βλέπεις ταινιές (ή αντιστοιχα βιβλία) που περιγράφουν τόσο δυνατά συναισθήματα. Είναι μόνο για όσους έχουν δυνατή κράση ;)

 

και βγαίνοντας λίγο offtopic :

Όσον αφορά τους ηθοποιούς, Baator, δες και άλλες ταινίες τους, δες τις ερμηνίες τους και θα με θυμηθείς ;)

(Panic Room, Speak, The Messengers, Cold Creek Manor, Remember me, The Haunted Airman, Harry Potter 4, etc, etc)

"That the best... is bought only at the cost of great pain."
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι στο πόσο αντέχεις να βλέπεις ταινιές (ή αντιστοιχα βιβλία) που περιγράφουν τόσο δυνατά συναισθήματα. Είναι μόνο για όσους έχουν δυνατή κράση ;)

Για όνομα του Θεού...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλες τις ταινίες να τις δεχτώ, αλλά στο HP4 πόση ώρα εμφανιζόταν ο Pattinson; Κανένα τέταρτο; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλες τις ταινίες να τις δεχτώ, αλλά στο HP4 πόση ώρα εμφανιζόταν ο Pattinson; Κανένα τέταρτο; :confused:

ήταν ομως ένα συναισθηματικά φορτισμένο τέταρτο με δυνατά συναισθήματα.

Αν είχε και άλλη έκφραση εκτός από τη μία που έμαθε στη σχολή, θα το έβλεπες να διαγράφεται και στο πρόσωπό του.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ήταν ομως ένα συναισθηματικά φορτισμένο τέταρτο με δυνατά συναισθήματα.

Αν είχε και άλλη έκφραση εκτός από τη μία που έμαθε στη σχολή, θα το έβλεπες να διαγράφεται και στο πρόσωπό του.

 

Σχολή Ashton Kutcher; :p

 

Επί του θέματος, ερμηνευτικά, οι ταινίες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ok και η Fanning είναι καλή ηθοποιός, αλλά δεν παρουσιάζει τις όποιες ερμηνευτικές της δυνατότητες σε αυτές τις ταινίες (παρ' όλο που κι έτσι η διαφορά είναι εμφανής).

 

Οι ηθοποιοί είναι λογικό πως δεν επιλέχθηκαν με βάση την πορεία τους στον κινηματογράφο, ούτε με βάση τις όποιες ικανότητες τους. Επιλέχθηκαν με βάση την εξωτερική εμφάνιση και το κατά πόσον ταίριαζε το physique τους σε αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι παραγωγοί/σεναριογράφοι με βάση τα βιβλία.

 

Simple as that.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σχολή Ashton Kutcher; :p

 

Επί του θέματος, ερμηνευτικά, οι ταινίες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ok και η Fanning είναι καλή ηθοποιός, αλλά δεν παρουσιάζει τις όποιες ερμηνευτικές της δυνατότητες σε αυτές τις ταινίες (παρ' όλο που κι έτσι η διαφορά είναι εμφανής).

 

Οι ηθοποιοί είναι λογικό πως δεν επιλέχθηκαν με βάση την πορεία τους στον κινηματογράφο, ούτε με βάση τις όποιες ικανότητες τους. Επιλέχθηκαν με βάση την εξωτερική εμφάνιση και το κατά πόσον ταίριαζε το physique τους σε αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι παραγωγοί/σεναριογράφοι με βάση τα βιβλία.

 

Simple as that.

Τσου.

Σχολή Joey και τεχνική "Smell the fart". :p

 

Παίζει η Fanning στα twilight; ααααα ποιά ήταν εκείνη η αρχι-κακός;;;

Δεν την κατάλαβα...τωρα το κοίταξα στο wikipedia. Ναι, όχι δεν παρουσιάζει καμία ερμηνευτική δυνατότητά της (και όλοι ξέρουμε πως έχει ερμηνευτικές δυνατότητες) αλλά τι να κάνει πια και αυτή; Ο ηθοποιός είναι τόσο καλός όσο το υλικό που καλείται να ερμηνεύεσει και αμα το υλικό είναι το Twilight... μαύρα μεσάνυχτα και η ερμηνεία του ηθοποιού

 

Όσο για το άλλο που λες, εγώ τόσο καιρό κακολογούσα την πρωταγωνίστρια, αλλά είχα άδικο. Η κοπέλα (η οποία εντάξει, δεν είναι και η Meryl Streep, όλοι το βλέπουμε) είχε ένα ρόλο πιο νεκρό και από τους νεκρούς.

 

Από τα βιντεάκια που είδα τον τύπο να διαβάζει το Twilight, μιλάμε η ηρωίδα είναι το πιο βαρετό πλάσμα στον κόσμο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλες τις ταινίες να τις δεχτώ, αλλά στο HP4 πόση ώρα εμφανιζόταν ο Pattinson; Κανένα τέταρτο; :confused:

 

Ήταν περισσότερη ώρα απλώς εκτος απο το τέλος που είχε μεγάλη σκηνή οι υπόλοιπες ήταν αρκετά μικρότερες.

 

Σχολή Ashton Kutcher; :p

 

Επί του θέματος, ερμηνευτικά, οι ταινίες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ok και η Fanning είναι καλή ηθοποιός, αλλά δεν παρουσιάζει τις όποιες ερμηνευτικές της δυνατότητες σε αυτές τις ταινίες (παρ' όλο που κι έτσι η διαφορά είναι εμφανής).

 

Οι ηθοποιοί είναι λογικό πως δεν επιλέχθηκαν με βάση την πορεία τους στον κινηματογράφο, ούτε με βάση τις όποιες ικανότητες τους. Επιλέχθηκαν με βάση την εξωτερική εμφάνιση και το κατά πόσον ταίριαζε το physique τους σε αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι παραγωγοί/σεναριογράφοι με βάση τα βιβλία.

 

Simple as that.

 

Συνφωνώ οτι επιλεχτηλκαν με βάση και αυτά τα κριτήρια, αλλά αυτό δεν τους κάνει λιγότερο καλούς ηθοποιούς.

"That the best... is bought only at the cost of great pain."
Link to comment
Share on other sites

Τσου.

Σχολή Joey και τεχνική "Smell the fart". :p

 

Ντροπή μου, πως ξέχασα την κορυφαία αυτή τεχνική... Τι Method acting και ανοησίες... :p

 

Παίζει η Fanning στα twilight; ααααα ποιά ήταν εκείνη η αρχι-κακός;;;

Δεν την κατάλαβα...τωρα το κοίταξα στο wikipedia. Ναι, όχι δεν παρουσιάζει καμία ερμηνευτική δυνατότητά της (και όλοι ξέρουμε πως έχει ερμηνευτικές δυνατότητες) αλλά τι να κάνει πια και αυτή; Ο ηθοποιός είναι τόσο καλός όσο το υλικό που καλείται να ερμηνεύεσει και αμα το υλικό είναι το Twilight... μαύρα μεσάνυχτα και η ερμηνεία του ηθοποιού

 

Όσο για το άλλο που λες, εγώ τόσο καιρό κακολογούσα την πρωταγωνίστρια, αλλά είχα άδικο. Η κοπέλα (η οποία εντάξει, δεν είναι και η Meryl Streep, όλοι το βλέπουμε) είχε ένα ρόλο πιο νεκρό και από τους νεκρούς.

 

Από τα βιντεάκια που είδα τον τύπο να διαβάζει το Twilight, μιλάμε η ηρωίδα είναι το πιο βαρετό πλάσμα στον κόσμο.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι εάν έχει ένας από τους πρωταγωνιστές δυνατότητες να παρουσιάσει ερμηνευτικές δυνατότητες, αυτός είναι η Stewart, λόγω του ερωτικού τριγώνου σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας της (εφηβικά προβλήματα κι έτσι). Αλλά δεν...

 

Συνφωνώ οτι επιλεχτηλκαν με βάση και αυτά τα κριτήρια, αλλά αυτό δεν τους κάνει λιγότερο καλούς ηθοποιούς.

 

Δυστυχώς, ο τρόπος με τον οποίο παίζουν είναι αυτό που τους κάνει λιγότερο καλούς ηθοποιούς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι εάν έχει ένας από τους πρωταγωνιστές δυνατότητες να παρουσιάσει ερμηνευτικές δυνατότητες, αυτός είναι η Stewart, λόγω του ερωτικού τριγώνου σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας της (εφηβικά προβλήματα κι έτσι). Αλλά δεν...

 

Έλα ρε συ VeCo.

Τι εφηβικό πρόβλημα έχει η πρωταγωνίστρια που να είναι και αξιόλογο;;

Όπως όλοι οι έφηβοι έχει αυτή τη γκρίνια του όλα μου φταίνε, δεν ξέρω τι θέλω, η ζωή μου είναι σκατά.

Δεν είναι λόγος αυτός να το κάνουμε και ταινία.

 

Όσο για το ερωτικό, δεν είναι τρίγωνο, είναι πολύγωνο. Αυτό το εκτόπλασμα που είναι πιο κρύα και από παγάκι το θέλει ΟΛΟΚΛΗΡΗ η πόλη βαμπίρ και λύκοι την ερωτεύονται, συμμαθητές θέλουν να την βγάλουν ραντεβού, συμμορίες θέλουν να τη βιάσουν...εντάξει...κάπου καταντάει γελοίο το να είναι η άλλη σαν ανάποδο γaμώτο που γκρινιάζει και να την κυνηγάνε όλοι σαν τρελοί.

 

Αλλά προφανώς η κ. Meyer, πρέπει να πέρασε πολύ στερημένα ερωτικά εφηβικά χρόνια :shifty:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ VeCo.

Τι εφηβικό πρόβλημα έχει η πρωταγωνίστρια που να είναι και αξιόλογο;;

Όπως όλοι οι έφηβοι έχει αυτή τη γκρίνια του όλα μου φταίνε, δεν ξέρω τι θέλω, η ζωή μου είναι σκατά.

Δεν είναι λόγος αυτός να το κάνουμε και ταινία.

 

Αυτό που εννοώ, είναι ότι παίζει μία έφηβη, όπως λες κι εσύ όλα τις φταίνε δεν ξέρει τι θέλει, κλπ. Γνωρίζει και καλά τον έρωτα τον αγιάτρευτο, τον μεγάλο, την ιστορία την όμορφη, της ζωής το φινάλε (sic). Θα έπρεπε να μπορούσε να αντεπεξέλθει ερμηνευτικά, παρουσιάζοντας τις συγκρούσεις που και καλά βιώνει ο χαρακτήρας της, το «αβάσταχτο δίλημμα» του να γίνω ή όχι βρυκόλαξ. Το κάνει; Όχι, παραμένει εντελώς ουδέτερη, περνάει και δεν ακουμπάει, λες και τα ζει άλλος.

 

Όσο για το ερωτικό, δεν είναι τρίγωνο, είναι πολύγωνο. Αυτό το εκτόπλασμα που είναι πιο κρύα και από παγάκι το θέλει ΟΛΟΚΛΗΡΗ η πόλη βαμπίρ και λύκοι την ερωτεύονται, συμμαθητές θέλουν να την βγάλουν ραντεβού, συμμορίες θέλουν να τη βιάσουν...εντάξει...κάπου καταντάει γελοίο το να είναι η άλλη σαν ανάποδο γaμώτο που γκρινιάζει και να την κυνηγάνε όλοι σαν τρελοί.

 

Αλλά προφανώς η κ. Meyer, πρέπει να πέρασε πολύ στερημένα ερωτικά εφηβικά χρόνια :shifty:

 

Λες ε; :p

 

Γενικά στο αισθηματικό θέμα είναι τραβηγμένα η υπόθεση πολύ, με αγνούς έρωτες, όρκους αιώνιας και ολοκληρωτικής αγάπης κλπ.. Τώρα εάν αξίζει το object όλο το affection, άλλα παπά ευαγγέλιο. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ, είναι ότι παίζει μία έφηβη, όπως λες κι εσύ όλα τις φταίνε δεν ξέρει τι θέλει, κλπ. Γνωρίζει και καλά τον έρωτα τον αγιάτρευτο, τον μεγάλο, την ιστορία την όμορφη, της ζωής το φινάλε (sic). Θα έπρεπε να μπορούσε να αντεπεξέλθει ερμηνευτικά, παρουσιάζοντας τις συγκρούσεις που και καλά βιώνει ο χαρακτήρας της, το «αβάσταχτο δίλημμα» του να γίνω ή όχι βρυκόλαξ. Το κάνει; Όχι, παραμένει εντελώς ουδέτερη, περνάει και δεν ακουμπάει, λες και τα ζει άλλος.

 

βρε συ, σου λέω κάτσε και δες τα βιντεάκια με τον τύπο που διαβάζει το βιβλίο και θα καταλάβεις. Είναι έτσι το "ύφασμα" της πρωταγωνίστριας. Δεν έχει κανένα πρόβλημα η ζωή της (άντε με εξαίρεση ότι χώρισαν οι γονείς της) και όπως όλοι οι έφηβοι ΠΡΕΠΕΙ να βρει κάτι να ασχοληθεί, κάτι να της φταίει.

Σε κάποια στιγμή για να καταλάβεις, απ'ότι διαβάζει ο τύπος στα βιντεάκια, λέει πως χάλασε τελείως η μέρα της επειδή...άρχισε να χιονίζει και τώρα είναι "χάλια".

Για να μη θυμηθώ το σημείο που λέει "την επόμενη μέρα ήμουν καλύτερα...και χειρότερα"

Χαχαχα

Δε φταίει το ρούχο που δε στρώνει, το ύφασμα απλά είναι για πέταμα :p

 

Λες ε; :p

 

Γενικά στο αισθηματικό θέμα είναι τραβηγμένα η υπόθεση πολύ, με αγνούς έρωτες, όρκους αιώνιας και ολοκληρωτικής αγάπης κλπ.. Τώρα εάν αξίζει το object όλο το affection, άλλα παπά ευαγγέλιο. ;)

 

ΟΛΑ αυτά τα περι αιώνιας αγάπης, έρωτα με την πρώτη ματιά και κυρίως το σεξ μετά το γάμο γιατί αλλιώς είναι "επικίνδυνο" είναι φιλοσοφίες της θρησκείας της Meyer (ή όπως τη λένε τες πα). Και φυσικά οι γονείς τα χαίρονται γιατί τα παιδάκια τους δε θα κάνουν τίποτα "πονηρό" όσο βλέπουν τέτοιες ταινιούλες :)

 

Για να μη μιλήσω για το γεγονός πως αυτή είναι έφηβη (και άρα λογικό να ερωτεύεται με την πρώτη ματιά) αλλά ο άλλος, εκατό χρονών βαμπίρ, σε μια σκηνή δεν την ξέρει, στην άλλη είναι η αγάπη της ζωής (και του θανάτου) του;;;

Πφφφ

 

Τι να αξίζει μωρε το object of affection??

Δεν το βλέπεις;

να μου λεγες για την αδερφή του ήρωα, να το συζητούσαμε :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, σου λέω κάτσε και δες τα βιντεάκια με τον τύπο που διαβάζει το βιβλίο και θα καταλάβεις. Είναι έτσι το "ύφασμα" της πρωταγωνίστριας. Δεν έχει κανένα πρόβλημα η ζωή της (άντε με εξαίρεση ότι χώρισαν οι γονείς της) και όπως όλοι οι έφηβοι ΠΡΕΠΕΙ να βρει κάτι να ασχοληθεί, κάτι να της φταίει.

Σε κάποια στιγμή για να καταλάβεις, απ'ότι διαβάζει ο τύπος στα βιντεάκια, λέει πως χάλασε τελείως η μέρα της επειδή...άρχισε να χιονίζει και τώρα είναι "χάλια".

Για να μη θυμηθώ το σημείο που λέει "την επόμενη μέρα ήμουν καλύτερα...και χειρότερα"

Χαχαχα

Δε φταίει το ρούχο που δε στρώνει, το ύφασμα απλά είναι για πέταμα :p

 

Κοίταξε, για αυτά δεν φταίει η πρωταγωνίστρια, αλλά η συγγραφεύς. ;)

 

ΟΛΑ αυτά τα περι αιώνιας αγάπης, έρωτα με την πρώτη ματιά και κυρίως το σεξ μετά το γάμο γιατί αλλιώς είναι "επικίνδυνο" είναι φιλοσοφίες της θρησκείας της Meyer (ή όπως τη λένε τες πα). Και φυσικά οι γονείς τα χαίρονται γιατί τα παιδάκια τους δε θα κάνουν τίποτα "πονηρό" όσο βλέπουν τέτοιες ταινιούλες :)

 

+1

 

Μας πλασάρεται και για μόδα, τζίζας.

 

Για να μη μιλήσω για το γεγονός πως αυτή είναι έφηβη (και άρα λογικό να ερωτεύεται με την πρώτη ματιά) αλλά ο άλλος, εκατό χρονών βαμπίρ, σε μια σκηνή δεν την ξέρει, στην άλλη είναι η αγάπη της ζωής (και του θανάτου) του;;;

 

Και πάλι Meyer...

 

Τι να αξίζει μωρε το object of affection??

Δεν το βλέπεις;

να μου λεγες για την αδερφή του ήρωα, να το συζητούσαμε :rolleyes:

 

Ποιά από τις δύο; :p :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αυτή που βλέπει λάθος το μέλλον :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά όλα αυτά, άλλωστε είναι γνώμη σας! Απλά τυχαίνει, εγώ, και μερικά εκατομμύρια κόσμος ακόμα, να έχουμε διαφορετική. :D

 

Δεν είναι ακριβώς έρωτας με μια ματιά, είναι πεπρωμενο. Ειτε πιστεύεις, είτε δεν πιστευεις σε αυτό. Εγώ βασικά δεν ξέρω αν πιστεύω. Αλλά είναι τόσο όμορφο να ξερεις οτι μπορεί να υπάρξει και τετοια αγάπη. Άλλα ξέχασα, μιλάω σε αντρες :rolleyes:

Και άμα προσέχατε λίγο όταν βλέπατε τις ταινίες :p η Μπέλλα θέλει να κάνει σεξ με τον Έντουαρτ, αυτός δεν θέλει πριν το γάμο, γιατί έχει στο μυαλό του τη ιδεολογία των αρχών του 20ου αιώνα. Και επίσης γιατί φοβάται ότι μπορεί να τη δαγκώσει και αυτό δεν θέλει να συμβεί, τουλάχιστον όχι ακόμα, γιατί φοβάται ότι θα χάσει τη ψυχή της κλπ, κλπ, κλπ. Τες πα, μη σας ζαλίζω με αυτά. Δεν νομίζω οτί αυτό προωθεί και πολύ στα παιδάκια το να μην κάνουν τίποτα πονηρό, ούτε και καθησυχάζει τους γονείς..

 

Επίσης ο Εντ, ξέρει από τη πρώτη στιγμή οτι η Μπέλλα είναι κάτι ξεχωριστο γι' αυτόν. "La tua cantante" ;) Το αίμα της μοιαζει τόσο ακαταμάχητο γι'αυτόν, γι αυτό και στην αρχή θέλει να φύγει μακρυά της. Για να μην τη δαγκώσει μπροστά σε ολόκληρη τάξη με παιδια. Μετά καταλαβαίνει οτί δεν μπορεί να διαβάσει τη σκέψη της, και μετά από τόσα χρόνια, που τίποτα δεν του τράβαγε την προσοχή, αυτό ήταν κάτι καινουριο, κάτι ενδιαφέρον ξανά.

 

Ουφ, θα μπορούσα να μιλάω ώρες γι αυτό οπότε καλύτερα ας σταματήσω εδώ! :happy:

 

Επίσης, OMG. Τι έχετε πάθει όλα τα αρσενικά με την Ashley Greene??! Άλις, ή αυτή που βλέπει το μέλλον, όπως την καταλαβαινετε τελος πάντων! Το λέω γιατί, την έχω πάθει ξανά. Η Ρόζαλι, (η ξανθιά), δεν σας αρέσει καθόλου?? :blink:

"That the best... is bought only at the cost of great pain."
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά όλα αυτά, άλλωστε είναι γνώμη σας! Απλά τυχαίνει, εγώ, και μερικά εκατομμύρια κόσμος ακόμα, να έχουμε διαφορετική. :D

 

Δεν είναι ακριβώς έρωτας με μια ματιά, είναι πεπρωμενο. Ειτε πιστεύεις, είτε δεν πιστευεις σε αυτό. Εγώ βασικά δεν ξέρω αν πιστεύω. Αλλά είναι τόσο όμορφο να ξερεις οτι μπορεί να υπάρξει και τετοια αγάπη. Άλλα ξέχασα, μιλάω σε αντρες

 

Και άμα προσέχατε λίγο όταν βλέπατε τις ταινίες η Μπέλλα θέλει να κάνει σεξ με τον Έντουαρτ, αυτός δεν θέλει πριν το γάμο, γιατί έχει στο μυαλό του τη ιδεολογία των αρχών του 20ου αιώνα. Και επίσης γιατί φοβάται ότι μπορεί να τη δαγκώσει και αυτό δεν θέλει να συμβεί, τουλάχιστον όχι ακόμα, γιατί φοβάται ότι θα χάσει τη ψυχή της κλπ, κλπ, κλπ. Τες πα, μη σας ζαλίζω με αυτά. Δεν νομίζω οτί αυτό προωθεί και πολύ στα παιδάκια το να μην κάνουν τίποτα πονηρό, ούτε και καθησυχάζει τους γονείς..

 

Επίσης ο Εντ, ξέρει από τη πρώτη στιγμή οτι η Μπέλλα είναι κάτι ξεχωριστο γι' αυτόν. "La tua cantante" Το αίμα της μοιαζει τόσο ακαταμάχητο γι'αυτόν, γι αυτό και στην αρχή θέλει να φύγει μακρυά της. Για να μην τη δαγκώσει μπροστά σε ολόκληρη τάξη με παιδια. Μετά καταλαβαίνει οτί δεν μπορεί να διαβάσει τη σκέψη της, και μετά από τόσα χρόνια, που τίποτα δεν του τράβαγε την προσοχή, αυτό ήταν κάτι καινουριο, κάτι ενδιαφέρον ξανά.

 

Ουφ, θα μπορούσα να μιλάω ώρες γι αυτό οπότε καλύτερα ας σταματήσω εδώ! :happy:

 

Επίσης, OMG. Τι έχετε πάθει όλα τα αρσενικά με την Ashley Greene??! Άλις, ή αυτή που βλέπει το μέλλον, όπως την καταλαβαινετε τελος πάντων! Το λέω γιατί, την έχω πάθει ξανά. Η Ρόζαλι, (η ξανθιά), δεν σας αρέσει καθόλου?? :blink:

 

Ναι...εκατομμύρια 14χρονα κοριτσάκια ονειρεύονται πως αυτό είναι το μεγαλύτερο δείγμα έρωτα. :) :rolleyes:

 

Και άμα πρόσεχες και εσύ λίγο τις ταινίες και τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της κ. Meyer θα έβλεπες τις ομοιότητες ανάμεσα στην Bella ( ή αλλιώς Εύα) η οποία θέλει να κάνει έρωτα με τον Edward (ή αλλιώς, να βρεθεί σε βρώμικη, μη ευλογημένη από το γάμο, ερωτική συνεύρεση μαζί του) αλλά εκείνος πρέπει να δείξει "αυτοσυγκράτηση" (ένα μεγάλο κεφάλαιο στη μορμονική θεολογία) γιατί γνωρίζει το "κακό" που μπορεί να κάνει η σεξουαλική επαφή πριν το γάμο και τους κινδύνου που κρύβει η πιθανή συνεύρεσή τους. Όντας λοιπόν ένα βαθύτατα σεξουαλικό ον (βαμπιρ), δρα απόλυτα λογικά... και της ζητάει να την παντρευτεί (γιατί μόνο τότε η "αγάπη τους θα είναι αιώνια και πραγματική") για να δεχτεί να την "αλλάξει" (νομίζω πως αυτό δε χρειάζεται επεξήγηση :p), το οποίο είναι και πάρα πολύ λογικό διότι σε ένα γάμο το σεξ -και το πόσο ταιριάζουν σε αυτό δύο άνθρωποι - δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο άρα μπορούν να έρθουν και "εις γάμου κοινωνία" χωρίς να το έχουν ανακαλύψει αυτό.

 

Εν τω μεταξύ, oι δύο ήρωες απέχουν από το σεξ μέχρι το γάμο (επίσης μεγάλο κεφάλαιο της μορμονικής διδαχής - chastity) και τέλος, με την πρώτη τους σεξουαλική επαφή η Bella μένει έγκυος (καρπερός ο νεκρός) και έτσι πραγματοποιεί το σκοπό της στον κόσμο ως γυναίκα (δηλ. να κάνει παιδί) .

 

 

Δεν έχω πρόβλημα με την "αποχή" (δεν την καταλαβαίνω βέβαια, αλλά από την άλλη ούτε τον Χριστιανισμό τον καταλαβαίνω και δεν πειράζει)

 

Έχω πρόβλημα με το να γίνεται "mainstream" ιδέα τον 21ο αιώνα ότι το σεξ είναι κάτι κακό και πως πρέπει να περιμένεις μέχρι το γάμο ως "ανταμοιβή" αυτού και όχι ως φυσιολογικό κομμάτι του. Να καταπιέζεις δηλαδή τις ορμές και τις απόλυτα φυσιολογικές επιθυμίες σου. Είναι άρρωστο και ηλίθιο. Αυτό είναι όλο.

 

Και όχι, L2E2, δεν είναι ρομαντικό.

Είναι απλά...χαζό.

Οι άνθρωποι πρέπει να σέβονται τον εαυτό τους και το σεξ να έρχεται όταν είναι έτοιμοι, αλλά η καταπίεση των σεξουαλικών συναισθημάτων για οποιοδήποτε άλλο λόγο πέρα από το "δεν είμαι έτοιμος/η" είναι απλά ΗΛΙΘΙΑ :)

 

Και ναι, πίστεψέ με, αυτό ακριβώς προωθεί η κ.Meyer με τα "βιβλία" της. Αυτό και δεκάδες άλλες απόψεις του Μορμονισμού ( η γυναίκα δούλα στο σπίτι, θεοποίηση, η οικογένεια πάνω από όλα κ.α.)

 

Και πριν μου πεις πως "ένα βιβλίο/μια ταινία είναι μωρέ" επέτρεψέ μου να σου πω πως όταν τα κοριτσάκια του σήμερα διαβάσουν μια τέτοια "ρομαντζάδα" και καταπιούν αμάσητες τις ιδέες της, τότε είναι πολύ πιο εύκολο να αποδεχτούν μια νέα θρησκεία στο κεφάλι τους - ας πούμε, τον Μορμονισμό...που όλος τυχαίως διδάσκει και περίπου τα ίδια πράγματα...

 

Το Twilight είναι "pοrn for girls"

 

Τέλος

 

ΥΓ: Η Ashley Green μας αρέσει γιατί

α) είναι hot

και β) αντίθετα, με τον Edward, εμείς πιστεύουμε στο προγαμιαίο σεξ :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 14χρονα. :cool: Όσο πολυ κι αν θες να το πιστεύεις. :p

Και δεν λέω πουθενά ότι δεν είναι επηρεασμένο από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της Meyer. Είναι ευρέως γνωστό οτι είναι. Και δεν ξέρω αλλα φυσικό μου φαίνεται, αυτά που γράφει κάποιος να επηρεάζονται και απο αυτό που πιστέυει.

Επίσης δεν θεωρείται "βρώμικο" το οτι η Μπέλλα θέλει οτι θέλει να κάνει πριν απο το γαμο όπως λες. Απο τη στιγμή περισσότερο δε που ειδικότερα τα βιβλία, γιατι στη ταινία δεν φαίνεται τόσο, είναι από τη πλευρά της Μπέλλας, δηλαδή βιώνεις την ιστορία από τη μεριά της δεν το βλέπεις σαν βρόμικο. Και δεν της ζητάει να την παντρευτεί γιατί μόνο τότε η "αγάπη τους θα είναι αιώνια και πραγματική". Της ζητάει να τη παντρευτεί γιατι θέλει να τη παντρευτει.

Πουθενά δεν αναφαρέρει οτι το σεξ είναι κάτι κακό. Ούτε ότι το να καταπιέζεις τις ορμές και τις επιθυμίες σου είναι καλό. Απλά συμβαίνει σε αυτή την ιστορία. Την κάνει διαφορετική απο τις άλλες.

 

Και ξέρω ότι είναι χαζό να μην κάνεις έρωτα με κάποιον, από τη στιγμή που νιώθεις έτοιμος γι αυτό. Όπως κ η καταπίεση των οποιοδήποτε συναισθημάτων. Δεν το προωθεί αυτό. Δεν σηκώθηκε ένα πρωί και είπε "Ας γράψω σήμερα κάτι να προωθήσω το μορμονισμο" Απλά πιστεύει σε αυτόν και όταν πιστεύεις σε κατι το θεωρείς δεδομένο. Γιαυτό και έχει αρκετά στοιχεία μέσα η ιστορία. Αν και αναφέρεται οτί η Μπέλλα είναι άθεη. Και νομίζω πουθενά δεν μιλάει στο θεό (και δεν εννοώ τον Εντουαρτ :p). Οπότε αυτό έρχεται λίγο σε αντίθεση, δεν νομίζεις?

 

Αλλά δεν συμφωνώ οτι τα κοριτσάκια μόλις το δουν θα αλλάξουν θρησκεία ή ιδέες. Και πιστεψε με έχω μιλήσει με πάνω απο αρκέτα άτομα για να είμαι σίγουρη για αυτό. Μπορεί να συμβεί σε μεμονομένες περιπτωσεις όπου τα άτομα "πάσχουν" από αμάθεια, και κατεβάζουν αμάσητο οτι βλέπουν, αλλα αυτό δεν θα ήταν το μονο, που θα τους "κατεστρεφε". Εγώ μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο πάντως δεν έχω συναντήσει. Βασικά μη σου πω ότι το αντίθετο συμβαίνει, φτάνοντας στο άλλο άκρο, αλλα δεν μπορω να είμαι σιγουρη έχοντας μόνο συγκεκριμένα παραδείγματα..

 

Για το "porn for girls" δεν νομίζω οτί μπορώ να διαφωνήσω. :lol:

 

Υ.Γ. χμμ τελικά μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το παίρνω απόφαση αυτό με τη Ashley Greene :confused:

"That the best... is bought only at the cost of great pain."
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστά όλα αυτά, άλλωστε είναι γνώμη σας! Απλά τυχαίνει, εγώ, και μερικά εκατομμύρια κόσμος ακόμα, να έχουμε διαφορετική.

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι έχει κάποιος άδικο. Έχω την άποψη μου, έχει ο άλλος την άποψη του, εφόσον είμαστε και οι δύο συνειδητοποιημένοι, είμαστε ok. Και να σκεφτείς, έχω δει και τις τρεις ταινίες πρεμιέρα με την κοπέλα μου, 70 κορίτσια, 5 αγόρια. :p

 

Δεν είναι ακριβώς έρωτας με μια ματιά, είναι πεπρωμενο. Ειτε πιστεύεις, είτε δεν πιστευεις σε αυτό. Εγώ βασικά δεν ξέρω αν πιστεύω. Αλλά είναι τόσο όμορφο να ξερεις οτι μπορεί να υπάρξει και τετοια αγάπη. Άλλα ξέχασα, μιλάω σε αντρες

 

:nagger: :p

 

Επίσης ο Εντ, ξέρει από τη πρώτη στιγμή οτι η Μπέλλα είναι κάτι ξεχωριστο γι' αυτόν. "La tua cantante" Το αίμα της μοιαζει τόσο ακαταμάχητο γι'αυτόν, γι αυτό και στην αρχή θέλει να φύγει μακρυά της. Για να μην τη δαγκώσει μπροστά σε ολόκληρη τάξη με παιδια. Μετά καταλαβαίνει οτί δεν μπορεί να διαβάσει τη σκέψη της, και μετά από τόσα χρόνια, που τίποτα δεν του τράβαγε την προσοχή, αυτό ήταν κάτι καινουριο, κάτι ενδιαφέρον ξανά.

 

Ουφ, θα μπορούσα να μιλάω ώρες γι αυτό οπότε καλύτερα ας σταματήσω εδώ!

 

Αυτό το πιστεύω. :p

 

Επίσης, OMG. Τι έχετε πάθει όλα τα αρσενικά με την Ashley Greene??! Άλις, ή αυτή που βλέπει το μέλλον, όπως την καταλαβαινετε τελος πάντων! Το λέω γιατί, την έχω πάθει ξανά. Η Ρόζαλι, (η ξανθιά), δεν σας αρέσει καθόλου??

 

Είπαμε όχι; Καλή είναι και η Ρόζαλι, απλά προτιμάμε Alice. :)

 

Ναι...εκατομμύρια 14χρονα κοριτσάκια ονειρεύονται πως αυτό είναι το μεγαλύτερο δείγμα έρωτα.

 

Επ, Desert, περί ορέξεως ουδείς λόγος. :D

 

Και άμα πρόσεχες και εσύ λίγο τις ταινίες και τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της κ. Meyer θα έβλεπες τις ομοιότητες ανάμεσα στην Bella ( ή αλλιώς Εύα) η οποία θέλει να κάνει έρωτα με τον Edward (ή αλλιώς, να βρεθεί σε βρώμικη, μη ευλογημένη από το γάμο, ερωτική συνεύρεση μαζί του) αλλά εκείνος πρέπει να δείξει "αυτοσυγκράτηση" (ένα μεγάλο κεφάλαιο στη μορμονική θεολογία) γιατί γνωρίζει το "κακό" που μπορεί να κάνει η σεξουαλική επαφή πριν το γάμο και τους κινδύνου που κρύβει η πιθανή συνεύρεσή τους. Όντας λοιπόν ένα βαθύτατα σεξουαλικό ον (βαμπιρ), δρα απόλυτα λογικά... και της ζητάει να την παντρευτεί (γιατί μόνο τότε η "αγάπη τους θα είναι αιώνια και πραγματική") για να δεχτεί να την "αλλάξει" (νομίζω πως αυτό δε χρειάζεται επεξήγηση :p), το οποίο είναι και πάρα πολύ λογικό διότι σε ένα γάμο το σεξ -και το πόσο ταιριάζουν σε αυτό δύο άνθρωποι - δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο άρα μπορούν να έρθουν και "εις γάμου κοινωνία" χωρίς να το έχουν ανακαλύψει αυτό.

 

Εν τω μεταξύ, oι δύο ήρωες απέχουν από το σεξ μέχρι το γάμο (επίσης μεγάλο κεφάλαιο της μορμονικής διδαχής - chastity) και τέλος, με την πρώτη τους σεξουαλική επαφή η Bella μένει έγκυος (καρπερός ο νεκρός) και έτσι πραγματοποιεί το σκοπό της στον κόσμο ως γυναίκα (δηλ. να κάνει παιδί) .

 

Δεν έχω πρόβλημα με την "αποχή" (δεν την καταλαβαίνω βέβαια, αλλά από την άλλη ούτε τον Χριστιανισμό τον καταλαβαίνω και δεν πειράζει)

 

Έχω πρόβλημα με το να γίνεται "mainstream" ιδέα τον 21ο αιώνα ότι το σεξ είναι κάτι κακό και πως πρέπει να περιμένεις μέχρι το γάμο ως "ανταμοιβή" αυτού και όχι ως φυσιολογικό κομμάτι του. Να καταπιέζεις δηλαδή τις ορμές και τις απόλυτα φυσιολογικές επιθυμίες σου. Είναι άρρωστο και ηλίθιο. Αυτό είναι όλο.

 

Συμφωνώ, με τα πλείστα, γι' αυτό και δεν σχολίασα κάτι από το μήνυμα της φίλτατης L2E2, δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνω τα ίδια που λες κι εσύ.

 

Και όχι, L2E2, δεν είναι ρομαντικό.

Είναι απλά...χαζό.

Οι άνθρωποι πρέπει να σέβονται τον εαυτό τους και το σεξ να έρχεται όταν είναι έτοιμοι, αλλά η καταπίεση των σεξουαλικών συναισθημάτων για οποιοδήποτε άλλο λόγο πέρα από το "δεν είμαι έτοιμος/η" είναι απλά ΗΛΙΘΙΑ.

 

Και ναι, πίστεψέ με, αυτό ακριβώς προωθεί η κ.Meyer με τα "βιβλία" της. Αυτό και δεκάδες άλλες απόψεις του Μορμονισμού ( η γυναίκα δούλα στο σπίτι, θεοποίηση, η οικογένεια πάνω από όλα κ.α.)

 

Και πριν μου πεις πως "ένα βιβλίο/μια ταινία είναι μωρέ" επέτρεψέ μου να σου πω πως όταν τα κοριτσάκια του σήμερα διαβάσουν μια τέτοια "ρομαντζάδα" και καταπιούν αμάσητες τις ιδέες της, τότε είναι πολύ πιο εύκολο να αποδεχτούν μια νέα θρησκεία στο κεφάλι τους - ας πούμε, τον Μορμονισμό...που όλος τυχαίως διδάσκει και περίπου τα ίδια πράγματα...

 

Το Twilight είναι "pοrn for girls"

 

Τέλος

 

ΥΓ: Η Ashley Green μας αρέσει γιατί

α) είναι hot

και β) αντίθετα, με τον Edward, εμείς πιστεύουμε στο προγαμιαίο σεξ

 

Όπως πιο πάνω.

 

Δεν είναι μόνο 14χρονα. Όσο πολυ κι αν θες να το πιστεύεις.

Και δεν λέω πουθενά ότι δεν είναι επηρεασμένο από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της Meyer. Είναι ευρέως γνωστό οτι είναι. Και δεν ξέρω αλλα φυσικό μου φαίνεται, αυτά που γράφει κάποιος να επηρεάζονται και απο αυτό που πιστέυει.

Επίσης δεν θεωρείται "βρώμικο" το οτι η Μπέλλα θέλει οτι θέλει να κάνει πριν απο το γαμο όπως λες. Απο τη στιγμή περισσότερο δε που ειδικότερα τα βιβλία, γιατι στη ταινία δεν φαίνεται τόσο, είναι από τη πλευρά της Μπέλλας, δηλαδή βιώνεις την ιστορία από τη μεριά της δεν το βλέπεις σαν βρόμικο. Και δεν της ζητάει να την παντρευτεί γιατί μόνο τότε η "αγάπη τους θα είναι αιώνια και πραγματική". Της ζητάει να τη παντρευτεί γιατι θέλει να τη παντρευτει.

 

Πουθενά δεν αναφαρέρει οτι το σεξ είναι κάτι κακό. Ούτε ότι το να καταπιέζεις τις ορμές και τις επιθυμίες σου είναι καλό. Απλά συμβαίνει σε αυτή την ιστορία. Την κάνει διαφορετική απο τις άλλες.

 

Και ξέρω ότι είναι χαζό να μην κάνεις έρωτα με κάποιον, από τη στιγμή που νιώθεις έτοιμος γι αυτό. Όπως κ η καταπίεση των οποιοδήποτε συναισθημάτων. Δεν το προωθεί αυτό. Δεν σηκώθηκε ένα πρωί και είπε "Ας γράψω σήμερα κάτι να προωθήσω το μορμονισμο" Απλά πιστεύει σε αυτόν και όταν πιστεύεις σε κατι το θεωρείς δεδομένο. Γιαυτό και έχει αρκετά στοιχεία μέσα η ιστορία. Αν και αναφέρεται οτί η Μπέλλα είναι άθεη. Και νομίζω πουθενά δεν μιλάει στο θεό (και δεν εννοώ τον Εντουαρτ). Οπότε αυτό έρχεται λίγο σε αντίθεση, δεν νομίζεις?

 

Αλλά δεν συμφωνώ οτι τα κοριτσάκια μόλις το δουν θα αλλάξουν θρησκεία ή ιδέες. Και πιστεψε με έχω μιλήσει με πάνω απο αρκέτα άτομα για να είμαι σίγουρη για αυτό. Μπορεί να συμβεί σε μεμονομένες περιπτωσεις όπου τα άτομα "πάσχουν" από αμάθεια, και κατεβάζουν αμάσητο οτι βλέπουν, αλλα αυτό δεν θα ήταν το μονο, που θα τους "κατεστρεφε". Εγώ μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο πάντως δεν έχω συναντήσει. Βασικά μη σου πω ότι το αντίθετο συμβαίνει, φτάνοντας στο άλλο άκρο, αλλα δεν μπορω να είμαι σιγουρη έχοντας μόνο συγκεκριμένα παραδείγματα..

 

Για το "porn for girls" δεν νομίζω οτί μπορώ να διαφωνήσω.

 

Υ.Γ. χμμ τελικά μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το παίρνω απόφαση αυτό με τη Ashley Greene

 

Από όλα αυτά καταλήξαμε ότι συμφωνούμε όλοι πως η Ashley Greene είναι hot. Ωραία. :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 14χρονα. Όσο πολυ κι αν θες να το πιστεύεις.

 

...και ακριβώς αυτό είναι το ανησυχητικό. Άλλωστε τα 14χρονα έχουν τη δικαιολογία του "ανολοκλήρωτου" (αν υποθέσουμε ότι σημερα τα κορίτσια δεν το έχουν κάνει στα 14 :worry: ). Οι ενήλικες που το θεωρούν "ωραία ιδέα" τι δικαιολογία έχουν;;

 

Και δεν λέω πουθενά ότι δεν είναι επηρεασμένο από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της Meyer. Είναι ευρέως γνωστό οτι είναι. Και δεν ξέρω αλλα φυσικό μου φαίνεται, αυτά που γράφει κάποιος να επηρεάζονται και απο αυτό που πιστέυει.

 

Σωστά τα λες. Και εγώ αν έγραφα ένα βιβλίο πολύ πιθανόν κάποιες ιδέες να ήταν επηρεασμένες από το γεγονός πως μεγάλωσα σε ορθόδοξη οικογένεια. Υπάρχει όμως "επηρεασμένο" και "προπαγανδιστικό". Εκεί διαφωνούμε.

 

Και ξέρω ότι είναι χαζό να μην κάνεις έρωτα με κάποιον, από τη στιγμή που νιώθεις έτοιμος γι αυτό. Όπως κ η καταπίεση των οποιοδήποτε συναισθημάτων. Δεν το προωθεί αυτό. Δεν σηκώθηκε ένα πρωί και είπε "Ας γράψω σήμερα κάτι να προωθήσω το μορμονισμο" Απλά πιστεύει σε αυτόν και όταν πιστεύεις σε κατι το θεωρείς δεδομένο. Γιαυτό και έχει αρκετά στοιχεία μέσα η ιστορία.

 

Μα...το προωθεί.

Όταν προβάλει σε ένα βιβλίο αναχρονιστικές απόψεις που απλά δεν υπάρχει λόγος να ισχύουν στις μέρες μας, γιατί περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό, τότε το προωθεί.

Αν κάποιος/α θέλει να παραμείνει παρθένος/α μέχρι το γάμο του/της, δε χρειάζεται θρησκευτικές αιτιολογήσεις για να το κάνει και αν δεν το κάνει εξ αιτίας αυτών πολύ πιθανό να οδηγηθεί σε πραγματικά προβληματικούς δρόμους. Αν ωστόσο, πασάρεις σε ένα τεράστιο κοινό την άποψη πως το να κάνεις πριν το γάμο σεξ είναι επικίνδυνο και πρέπει να περιμένεις τον Λαμπυρίζοντα Πρίγκιπα που θα σου δώσει όρκους αιώνιας αγάπης και θα σου ζητήσει να παντρευτείτε στο τρίτο ραντεβού και όλα αυτά σε ένα κοινό που ακόμα διαμορφώνει την προσωπικότητά του, τότε ναι είναι και επικίνδυνο γιατί καλλιεργεί και συντηρεί την άποψη του "βρώμικου" σεξ που πρέπει να υφίσταται στο γάμο ως μέσο αναπαραγωγής και όχι σαν απλή απόλαυση ανάμεσα σε δύο ανθρώπους.

Και δεν είναι μόνο το θέμα σεξ.

Είναι και πολλά άλλα τα μορμονικά θέματα που αλληγορικά είναι εμφανή στα βιβλία της Meyer: η Πτώση του ανθρώπου από τον Παράδεισο και η επιλογή του ανάμεσα στο καλό και το κακό (μη μου πεις ότι νόμιζες πως το εξώφυλλο ήταν τυχαίο ή πως το γεγονός πως ο Edward είναι τόσο "αγγελικός" είναι τυχαίο), η πάλη με τα φυσικές ορμές του ανθρώπου (όπως ο Edward που παλεύει να μην πιει αίμα ανθρώπου ή να μην κάνει σεξ με την Bella), ή η άποψη των Μορμόνων πως ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει σε μια κατάσταση σχεδόν Θεϊκή (godlike - επίθετο που είμαι σίγουρος πως όλο και κάπου θα χρησιμοποιεί η Bella "αθώα" και "τυχαία" για τον Εdward) και την αυτοσυγρκράτηση που πρέπει να επιδυκνυεί εκείνη (στο σεξ και στις χειρονομίες) ώστε να φτάσει σε αυτή την κατάσταση (ή στη συγκεκριμένη περίπτωση στο να γίνει βαμπίρ).

 

Αν και αναφέρεται οτί η Μπέλλα είναι άθεη. Και νομίζω πουθενά δεν μιλάει στο θεό (και δεν εννοώ τον Εντουαρτ :p). Οπότε αυτό έρχεται λίγο σε αντίθεση, δεν νομίζεις?

 

Μα αν η Bella ήταν χριστιανή, θα την κράζανε τη Meyer οι ομοϊδεάτες της.

Απόλυτα λογικό η ηρωίδα να είναι άθεη. Σου δημιουργεί και ένα αίσθημα ασφάλειας "πάλι καλά, δε θα με πρήξει με θεούς και δαίμονες". :p

 

Όσο για το άλλο που λες, αν μίλαγε στο Θεό, L2E2, δε θα ήταν η Bella, θα ήταν η Jeanne d'Arc.

Kαι όπως είχε ειπωθεί και σε κάποια σειρά που δε θυμάμαι τώρα πια:

"Όταν μιλάς εσύ στο Θεό, είναι προσευχή.

Όταν σου μιλάει εσένα ο Θεός, είναι σχιζοφρένεια". ;)

Και δε θα θέλαμε μια πρωταγωνίστρια που μιλάει με το Θεό, σωστά; Πώς θα μπορούσε η μέση έφηβη να ταυτιστεί μαζί της, τότε;

 

Αλλά δεν συμφωνώ οτι τα κοριτσάκια μόλις το δουν θα αλλάξουν θρησκεία ή ιδέες. Και πιστεψε με έχω μιλήσει με πάνω απο αρκέτα άτομα για να είμαι σίγουρη για αυτό. Μπορεί να συμβεί σε μεμονομένες περιπτωσεις όπου τα άτομα "πάσχουν" από αμάθεια, και κατεβάζουν αμάσητο οτι βλέπουν, αλλα αυτό δεν θα ήταν το μονο, που θα τους "κατεστρεφε". Εγώ μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο πάντως δεν έχω συναντήσει. Βασικά μη σου πω ότι το αντίθετο συμβαίνει, φτάνοντας στο άλλο άκρο, αλλα δεν μπορω να είμαι σιγουρη έχοντας μόνο συγκεκριμένα παραδείγματα..

 

Για το "porn for girls" δεν νομίζω οτί μπορώ να διαφωνήσω. :lol:

 

Υ.Γ. χμμ τελικά μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να το παίρνω απόφαση αυτό με τη Ashley Greene :confused:

 

Για όνομα του...Edward (μου χαχαχα), ποιός είπε ότι θα αλλαξοπιστήσουν με το που θα δουν την ταινία;;

Απλά δες το ως εξής: Όταν εσύ ανήκεις σε μια ομάδα που δεν είναι και πολύ αποδεκτή από την κοινωνία λόγω των εξτρεμιστικών ιδεών της πάνω σε κάποια θέματα, δεν είναι πιο εύκολο να πείσεις τους ανθρώπους ότι τελικά οι απόψεις σου στα θέματα αυτά δεν είναι και τόσο λάθος, όταν έχεις "προτηγανίσει" μια γενιά παιδιών με την άποψη πως μπορεί η Χ αρλούμπα τελικά να μην είναι και τόσο ηλίθια, χτυπώντας στα συναισθήματά τους;;

 

Τίποτα δεν είναι απίθανο, L2E2, σε αυτή τη ζωή.

Εδώ ο Καρατζαφέρης έχει κόμμα και στη Βουλή με ποσοστό περίπου 6% και εσύ κολλάς στα μικρά γράμματα;;; :p

 

Porn σου λέω.

Το πιο διαστροφικό πορνό ever.

χαχαχα

Σαν το ανέκδοτο που λέει πως οι γυναίκες παρακολουθούν τις τσόντες μέχρι το τέλος για να δουν αν τελικά ο...πρωταγωνιστής τις παντρεύεται.

Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση...είναι όντως έτσι τα πράγματα.

 

 

Veco: In Ashley we trust.

Εγώ τα είδα με παρέα. Και όταν βγει το 4ο θα πάω να το δω στο σινεμά με την ίδια παρέα και μπλουζάκια Edward. Δε μπορεί με τα ποσοστά γυναικών που παίζουν εκεί μέσα, αποκλείεται...όλο και κάτι θα κερδίσω :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...