Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kai to Half life 2 tou opoio to install oute kan 3ekinai.

 

Κάτι δεν κάνεις καλά,ψάχ'το λίγο ακόμα.Υπάρχουν dedicated σελίδες μόνο και μόνο για Half-Life σε linux.Όλοι αυτοί πώς τα καταφέρνουν με wine?

 

Μία σελίδα είχα πρόχειρη,άμα ψάξεις θα βρείς πολλές ;)

 

http://www.linux-gamers.net/modules/wiwimod/index.php?page=HOWTO+Steam

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hello κόσμε!

 

Παιδεύομαι να εγκαταστήσω το Debian στο Laptop μου,

 

ένα Fujitsu Amilo-A (CY-26) με 256 ram, 20άρη σκληρό, και Radeon IGP.

 

Έχω 3 προβλήματα,

 

πρώτον: όταν ορίζω στον x-server να τρέξει σε ανάλυση 1024χ768 παρατηρώ ένα έντονο corruption στα γραφικά.

 

δεύτερον: δεν μπορώ να κάνω την wireless lan pcmcia card μου να δουλέψει (έχω την netgear wg511, μοντέλο made in china)

 

τρίτον: δεν μου εμφανίζονται τα τονούμενα γράμματα στα ελληνικά!

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

kalispera , psaxnw gia kapio programa client DC++ gia suse 10 , an exi na mou protini kapio kanis.

& pwss ginete na doun ta SUSE tin web cam mou ??

exw WC Genius NB300 , epsa3a padou kai den vriskw kapion driver , tin kamera tin vlepi an paw stis siskeves USB ala den mporw na tin xrisimopisw!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...κατέστρεψα τη διανομή μου...Έχω debian sarge με kernel 2.6.8

Πήγα στο synaptic και επέλεξα suggested updates με αποτέλεσμα να κατεβάσει γύρω στα 1000 πακέτα.Τώρα ξεκινώντας με φτάνει μέχρι command prompt αλλά αδυνατεί να φορτώσει γραφικό περιβάλλον.

 

Αυτό είναι το log του Xfree86 http://pastebin.com/647694

 

ενώ αν γράψω startx λεει κάτι για "creating authorization file /home/mrz/xfree/252426" κάτι τέτοιο και μετά λέει X is not executable

 

Τί να κάνω?

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γίνεται να μετατρέψεις κάποιο partition από ntfs σε πχ. ext3 ή άλλου linux filesystem χωρίς format και να χάσεις δεδομένα;
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μετατρέψεις κάποιο partition από ntfs σε πχ. ext3 ή άλλου linux filesystem χωρίς format και να χάσεις δεδομένα;

 

Δυστυχώς δεν γίνεται, ή τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου.. Καλύτερα μετέφερε όλα τα δεδομένα σου σε άλλο partition (ή DVD) και reformat it ( mkfs.ext3 /dev/device ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!:( :(

Πήγα να εγκαταστήσω το ubuntu στο laptop μου και έγραψε τα εξής:

Uncompressing Linux... Ok, booting the Kernel.

Και μετά δεν έγινε τίποτα άλλο, απλά κολλάει...:( :cry:

Τι μπορεί να συμβαίνει??

Το iso το βρήκα από το ntua!:(

Τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!:( :(

Πήγα να εγκαταστήσω το ubuntu στο laptop μου και έγραψε τα εξής:

Uncompressing Linux... Ok, booting the Kernel.

Και μετά δεν έγινε τίποτα άλλο, απλά κολλάει...:( :cry:

Τι μπορεί να συμβαίνει??

Το iso το βρήκα από το ntua!:(

Τι να κάνω??

 

Εμένα όταν το έκανε αυτό με Suse, απλά έβγαλα το dvd από το dvd-rom(Sony) και το έβαλα στο lite-on dvd-r και έπαιξε μια χαρά :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν το έκανε αυτό με Suse, απλά έβγαλα το dvd από το dvd-rom(Sony) και το έβαλα στο lite-on dvd-r και έπαιξε μια χαρά :)

Ναι αλλά στο laptop δεν έχω και δεύτερο dvd :(

Έγραψα και το Live cd, και κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα :cry:

Link to comment
Share on other sites

τρίτον: δεν μου εμφανίζονται τα τονούμενα γράμματα στα ελληνικά!

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ τώρα αφού έκανα re-install το debian.Απ'ότι έψαξα και διάβασα πρόκειται για ασυμβατότητα του νέου locales.

 

Άν έχει κανείς λύση...:(

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ τώρα αφού έκανα re-install το debian.Απ'ότι έψαξα και διάβασα πρόκειται για ασυμβατότητα του νέου locales.

 

Άν έχει κανείς λύση...:(

 

dpkg-reconfigure locales

 

Επιλέγεις από την λίστα

 

  • el ISO-8859-7
  • el UTF-8
  • en ISO-8859-1
  • en UTF-8

στην επόμενη οθόνη επιλέγεις ως default το en UTF-8

 

επανεκκίνηση (ή init 1) και λογικά παίζεις μια χαρά :)

 

Εαν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα πες μου τι έκδοση του debian έχεις και δείξε μου το xorg.conf σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε προφήτη δεν έχεις και για μένα καμμιά λύση? :P δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξέρετε πότε θα βγει στο internet η καινούρια έκδοση του ubuntu?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε προφήτη δεν έχεις και για μένα καμμιά λύση? :P δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξέρετε πότε θα βγει στο internet η καινούρια έκδοση του ubuntu?? :)

 

Κατέβασε αυτό:

 

http://ie.releases.ubuntu.com/ubuntu-releases/6.06/ubuntu-6.06-beta2-install-i386.iso

 

Είναι η Beta 2 του Ubuntu 6.06 και δουλεύει πολύ καλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε προφήτη δεν έχεις και για μένα καμμιά λύση? :P δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξέρετε πότε θα βγει στο internet η καινούρια έκδοση του ubuntu?? :)

 

 

Η stable έκδοση βγαίνει 1 Ιουνίου. Εγώ παίζω με την Flight 7 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πολύ την live εκδοση του Ubuntu, και μια καινούρια έκδοαση θα ήταν ότι καλύτερο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

http://www.kubuntu.org/art/kubuntu-final.png

Kubuntu 6.06 Flight 7 Live & Install Disks

 

http://planetjml.com/wp-images/images/ubuntu.png

Ubuntu 6.06 Flight 7 Live & Install Disks

 

Μην ανησυχείτε που δεν είναι τελικές εκδόσεις, είναι ΠΟΛΥ καλύτερες από την 5.10 ;) Προσωπικά προτιμώ το Kubuntu αλλά γούστα είναι αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.kubuntu.org/art/kubuntu-final.png

Kubuntu 6.06 Flight 7 Live & Install Disks

 

http://planetjml.com/wp-images/images/ubuntu.png

Ubuntu 6.06 Flight 7 Live & Install Disks

 

Μην ανησυχείτε που δεν είναι τελικές εκδόσεις, είναι ΠΟΛΥ καλύτερες από την 5.10 ;) Προσωπικά προτιμώ το Kubuntu αλλά γούστα είναι αυτά :)

έτσι και αλλίως σε μια βδομάδα ακριβώς (01/06) έχει ανακοινωθεί ότι βγαίνει και η final... ;)

Link to comment
Share on other sites

kalispera , psaxnw gia kapio programa client DC++ gia suse 10 , an exi na mou protini kapio kanis.

& pwss ginete na doun ta SUSE tin web cam mou ??

exw WC Genius NB300 , epsa3a padou kai den vriskw kapion driver , tin kamera tin vlepi an paw stis siskeves USB ala den mporw na tin xrisimopisw!

 

 

Suse 10? αν εχεις καλες πηγες στο yast κ κανεις αναζητηση με τη λεξη "dc" θα σου βγαλει κ οτι προγραμμα εχει κ καποια libraries που θα πρεπει να κανεις εγκατασταση μαζι τους. Αν εχεις βαλει στο σουσε το APT-GET τοτε δωσε στην κονσολα "sudo apt-get install linuxdcplusplus" ,αν σου ζητησει κ αλλα πακετα βαλτα κ ξαναπροσπαθησε. Ενας αλλος που εχω ειναι ο vakelnut. Tον τριτο δε τον θυμαμαι. Ο linuxdcplusplus παντως ειναι ο "επισημος" που υπαρχει κ στα windows. Links για τον vakelnut δεν εχω τωρα διοτι ειμαι στα windows.Αν δε σε βολεψει (που δε νομιζω) το κανονικο στειλε ΠΜ. Παντως με το wine το dc++ των win32 τρεχει μια χαρα...

 

Για την καμερα αν στο γιαστ κοντρολ σεντερ εχει εικονιδιο με camera κανε την configure απο κει. Λογικα αν την εχει βρει θα εχει κ τους οδηγους ετοιμους απλως θα θες λιγο παιξιμο στις ρυθμισεις. Αλλιως ψαξε για το μοντελο σου σε ξενα φορα.Κατα πασα βεβαιοτητα θα βρεις αναλυτικες οδηγιες εγκαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το νέο suse 10.1? εντυπώσεις;

 

 

Power! Πολυ καλη. Σταθεροτατη κ τουλαχιστον σε μενα τα βρηκε ολα κ τα εκανε configure μονο του. Μιλαv για tvtuner pci, mouse usb, keyboard usb, bluetooth usb, laserprinter usb.

Σαφως πιο βαρια απο τα ubuntu-kubuntu last beta. Λιγο σπασιμο με τα sources του γιαστ, αλλα αμα βαλεις το apt-get εχεις καθαρισει.

Πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Power! Πολυ καλη. Σταθεροτατη κ τουλαχιστον σε μενα τα βρηκε ολα κ τα εκανε configure μονο του. Μιλαv για tvtuner pci, mouse usb, keyboard usb, bluetooth usb, laserprinter usb.

Σαφως πιο βαρια απο τα ubuntu-kubuntu last beta. Λιγο σπασιμο με τα sources του γιαστ, αλλα αμα βαλεις το apt-get εχεις καθαρισει.

Πολυ ευχαριστημενος.

εγώ τελικά το δοκίμασα... τα sources του yast μου έπαασν τα νεύρα οπότε λέω να χτυπήσω ubuntu καλύτερα. Θα προτιμούσα kde αλλά έχω ακούσει ότι το kubuntu έχει κάποια προβλήματα σε σχέση με ubuntu...

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά το δοκίμασα... τα sources του yast μου έπαασν τα νεύρα οπότε λέω να χτυπήσω ubuntu καλύτερα. Θα προτιμούσα kde αλλά έχω ακούσει ότι το kubuntu έχει κάποια προβλήματα σε σχέση με ubuntu...

 

Αν και επιμενω οτι το 10.1 με apt-get ειναι απαιχτο, σε περιπτωση που βαλεις το Ubuntu, κ πειδη κ γω εχω κολλημα με KDE, αν μετα το σεταρισμα του λειτουργικου δωσεις "apt-get install kubuntu-dekstop" θα σου βαλει το desktop του kubuntu με kde Εγω που το δοκιμασα στην τελευταια μπετα του ubuntu, δουλεψε αψογα κ δεν ειχα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ καλό είναι και το Fedora Core 5 με το yum του.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ καλό είναι και το Fedora Core 5 με το yum του.

Καλό και το yum, αλλά το apt-get είναι μάλλον πολύ πιο εύχρηστο. Προσωπικά το προτιμώ για τα fedora boxes μου.

Θα συμβούλευα όλους τους επίδοξους εραστές του linux να ασχοληθούν και λίγο με την εγκατάσταση προγραμμάτων από sources. Εκτός από χρόνο δεν πρόκειται να χάσετε τίποτα. Και σε αντάλλαγμα θα κερδίσετε πάρα πολλά.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Θα συμβούλευα όλους τους επίδοξους εραστές του linux να ασχοληθούν και λίγο με την εγκατάσταση προγραμμάτων από sources. Εκτός από χρόνο δεν πρόκειται να χάσετε τίποτα. Και σε αντάλλαγμα θα κερδίσετε πάρα πολλά.

 

Φωνή βοώντως εν τη ερήμω...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...