Jump to content

Μείωση της θητείας : Και άλλη;


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

#erei kaneis poso 8a ginei gia katoikous tou e3wterikou pou einai twra 6 mines....meta pos 8a einai?

Pantws mis8oforikos me 10 ekat an8rwpous den bgainei....h amerikh exoun 270ekat....kai alles xwres sthn eurwph exoun polu panw apo 10ekat.....Alla twra pia isws bgainei....mias kai h eurwph odeuei pros koino constitution, kai genika koino strato....etsi den 8a xreiazomaste tooooso polu dunamiko sto strato gia na exoume amuna gia thn tourkia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhp1023 (20 Ιαν. 2004 , 23:43)

 

....mias kai h eurwph odeuei pros koino constitution, kai genika koino strato....etsi den 8a xreiazomaste tooooso polu dunamiko sto strato gia na exoume amuna gia thn tourkia.

 

 

 

μα αυτό λέμε

Ειναι ενοποιημένη η Ευρώπη... Μιλάμε για ΕΥΡΩστρατό πλέον , όχι για Ελληνικό στρατό... Μας βάζουνε κοινές ταυτότητες , κοινη χρηματική μονάδα , κοινή οικονομία ο στρατός τους πείραξε??

 

Πάντως σήμερα έγραφαν οι εφημερίδες ότι Η ΑΜερική ενέκρινε τα σχέδια του Παπανδρέου για μέιωση εξόδων / εξοπλισμού (άρα αυτό εμπλέκει άμεσα και τη μείωση... )

 

Ο θεος και η ψυχή τους

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maxitis (21 Ιαν. 2004 , 20:49)

 

pisteuo mia ora einai arketi na mas mathun dio pragmata k na pigename spitia mas.

mexri eki.

ante k poli einai.

oute deytero parapano.

ase pu gia na eisai mia ora eki thelis isitiria klp klp

 

:wacko: :blink: :eek: :alien:

Link to comment
Share on other sites

e oxi kai mia wra mono re file!

kanto miamisi,na kanoume kai misi wra dialeima

(legontas m@l@kies perimenontas to xarti :( )

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Mc_Vtec/12660/144459/0/redliners.jpg

-Ti kaneis ekei?.........-Ti kanw?prospathw na anoiksw!!!

-Ma DEN exoume IBIZA!...........-Pali kala!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ κατατάσσομαι στις 31 Δεκεμβρίου του... 2013 :whistle:

Πιθανότατα ή θα έχει γίνει 6μηνη μέχρι τότε ή θα έχει καταργηθεί.

Το ότι έχουμε πολύ μεγάλο στρατό σε σχέση με τον πληθυσμό μας είναι γεγονός. Όπως γεγονός είναι το ότι είμαστε ως χώρα σε πολύ επικύνδυνη περιοχή: Βαλκάνια (ασταθή όπως πάντα) & Ανατολή. Είμαστε τα ανατολικά σύνορα της Ευρώπης και δεν το βλέπω να αλλάζει σύντομα αυτό με τις μ@λ@κίες που κάνει η Τουρκία (μα θέλουν ή δεν θέλουν να μπουν αυτοί τελικά;;;). Στρατό χρειαζόμαστε κακά τα ψέμματα. Το πόσο στρατό είναι το ερώτημα. Από αυτό θα εξαρτηθεί και η μείωση της θητείας.

Αυτό το περίπου 140.000 είναι τα μόνιμα στελέχη στο στρατό μας ή περιλαμβάνουν και αυτούς που απλά κάνουν την θητεία τους;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό θα εξαρτηθεί και η μείωση της θητείας.

Αυτό το περίπου 140.000 είναι τα μόνιμα στελέχη στο στρατό μας ή περιλαμβάνουν και αυτούς που απλά κάνουν την θητεία τους;

Φυσικά και περιλαμβάνει τους πάντες! Αυτό μας έλλειπε να είναι περιλαμβάνει μόνο στρατιωτικούς.

 

Αν και σήμερα ο αριθμός δεν φτάνει τις 140 χιλιάδες ούτε και με το πολιτικό προσωπικό.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως "κουβαλαω" απο την 12μηνη θητεια μου (που τελειωσε πριν 2 μηνες) 13 κιλα παραπανω και 1 πακετο τσιγαρα παραπανω σε σχεση με το αλλο 1 που εκανα πριν μπω στο στρατο, συνολο 40 τσιγαρα την ημερα... Ασε τους καφεδες που ηπια οσο ημουν εκει, παραλιγο να "τρυπησει" το στομαχι μου !!!

 

Οσο για τα οπλα, τελικα μονο για κουβαλημα και "μοστρα" ηταν γιατι τα περισσοτερα "κολλουσαν" (ξερετε δεν καταιβαινε το κλειστρο)

 

Ωραιος ο στρατος αλλα μονο για 6 μηνες οπως λετε, μετα τους 6 μηνες, εκτος το χασιμο χρονου και χρηματων, (θα καταλαβετε οσοι θα πατε) εχει και αλλες επιπτωσεις (βλεπε παραπανω κιλα, ψυχολογια, βαρεμαρα, τσαντιλα κ.τ.λ )

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ο στρατός έπρεπε να είναι είτε 2-3 χρόνια, να μαθαίνει τίποτα ο κοσμάκης, είτε να μην υπάρχει καθόλου (και ιδιαίτερα με την σημερινή μορφή, η οποία όπως ακούω είναι ακόμα πιο ξύσιμο από την περίοδο στο πανεπιστίμιο).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατατάσσομαι στις 31 Δεκεμβρίου του... 2013 :whistle:

Τα λεμε εκει!!!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ευχομαστε μονο να μην κανουν κανα ντου οι Αμερικανς στο Ιραν γιατι....καηκαμε. Οι Ρωσσοι δεσποζουν εκει εχουν τεραστια συμφεροντα και φυσικα εαν μπλεχτει η Ρωσσιδα στην μεση.....κλαφτα Χαραλαμπε, Σωτηρη, Γιαννη και επεται και συνεχεια. Μακρια απο εμας..

Αλλο Ιρακ και αλλο Ιραν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ο στρατός έπρεπε να είναι είτε 2-3 χρόνια, να μαθαίνει τίποτα ο κοσμάκης, είτε να μην υπάρχει καθόλου (και ιδιαίτερα με την σημερινή μορφή, η οποία όπως ακούω είναι ακόμα πιο ξύσιμο από την περίοδο στο πανεπιστίμιο).

Συγνώμη; 2-3 χρόνια φαντάρος τι ακριβώς θα μαθαίνεις;

Μια χαρά θα είναι εξάμηνο (για μην πω πεντάμηνο).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω, χειρισμό όπλων (ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ :Ρ), τακτικές πολέμου κλπ...

 

Το θέμα είναι ότι απ'ότι φαίνεται στο 6μηνο δεν μαθαίνει και κανείς τίποτα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω, χειρισμό όπλων (ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ :Ρ), τακτικές πολέμου κλπ...

 

Το θέμα είναι ότι απ'ότι φαίνεται στο 6μηνο δεν μαθαίνει και κανείς τίποτα...

Tακτικές πολέμου; Ήμαρτον!

Ακόμα και αν είχε αξία κάτι τέτοιο, για κάτσε να υπολογίσεις το κόστος (και μην ξεχνάμε ότι το δημόσιο χρέος λόγω των μαγειρεμάτων/ξεμαγειρεμάτων που αφορούν τις στρατιωτικές δαπάνες είναι εκεί που είναι).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω, χειρισμό όπλων (ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ :Ρ), τακτικές πολέμου κλπ...

 

Το θέμα είναι ότι απ'ότι φαίνεται στο 6μηνο δεν μαθαίνει και κανείς τίποτα...

Ρε συ, 4 χρόνια είναι η Ευελπίδων και οι απλοί φαντάροι θα πηγαίνουν για 3; Όλοι στρατηγοί θα γίνουμε;

 

Μια χαρά μαθαίνεις στο εξάμηνο εάν υπάρχει η κατάλληλο οργάνωση. Η θητεία δεν μπορεί να μειωθεί τόσο πολύ μονάχα επειδή δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη η κινητοποίηση των εφέδρων σε περίπτωση που γίνει η στραβή*.

 

Με απλά λόγια, οι φαντάροι είναι εκεί μονάχα για υπάρχει κάποιος να "τον φάει" άμα γίνει πόλεμος. Σιγά μην βασιστούμε στις εφεδρείες. Μέχρι να ειδοποιηθούν οι στρ.υπηρεσίες και από εκεί να κληθούν οι έφεδροι στρατεύσιμοι και από εκεί να πάνε στις μονάδες και εκεί να τους παραλάβουν και να τους εξοπλίσουν και από εκεί να τους πάνε στα σύνορα.... θα γεράσουμε.

 

* Στην Ελλάδα του παραλόγου γίνεται, απλά δεν γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι ειδικά για την Ελλάδα μπορεί και να γίνει το 6-μηνο κατά την προσωπική μου απόψη, ακόμη και εάν οι συνθήκες δεν αλλάξουν.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

re paideia opoios theli na ginei fadaros borei na paei misthoforika kai me kala lefta.oi ipolipoi pou den theloume giati na xaramizoume 6-11 mines apo tin zoi mas fia na kanoume goping kai piling kai na filame skopeto.opos ta lene stin argo tou stratou???

kai osous gia aytous pou lene opoios den paei strato den einai andras...as rotisei tis ginaikes mas poso andres eimaste.signomi gia to ifos,alla exo eknevristei me ayth tin istoria.to xerete oti se oli tin ipolipi europi o stratos den einai ipoxreotikos????

Link to comment
Share on other sites

@zapper αμα μπλεχτει η ρωσια στο ιραν προβλεπω γενικευμενο πολεμο παντου τωρα σε 6 μηνες τι να μαθει κανεις δηλαδη?αντε καμια πορεια καμια σκοπια τιποτα αλλο εγω εκανα 6 μηνες μονο την εκπαιδευση και αλλους 6 μηνες στην τσιτα απο καναμε συνεχεια ασκησεις.... αμα στην ελλαδα δεν σταματησει αυτη η βλακεια που ακουει στο ονομα μεσον τοτε δεν θα παει ποτε μπροστα
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου μλκια είναι ο στρατος. Ευτυχώς που όταν πάω εγώ αν υπάρχει θα είναι μόνο κανα 6μηνο max. Κατ'αρχάς και που πας δν μαθαίνεις τπτ το ιδιαίτερο. Σιγά μην καταφέρεις με τη θητεία όπως έχει καταντήσει να βοηθήσεις την πατρίδα σου στον πόλεμο... λέμε τώρα. Κατα δεύτερον ρε παίδες όσοι πόλεμοι γίνονται πλέον γίνονται μόνο από τους Αμερικάνους οι οποίοι αφενός τα έχουν μια χαρά με εμάς και αφετέρου γίνονται για το πετρέλαιο που εμείς δν έχουμε στάλα. Τρίτον ας καταλάβουν ότι οι πόλεμοι πλέον γίνονται μόνο από πυραύλους, πυρηνικές και έχουν τελειώσει πολύ πριν αναγκααστούν οι χώρες να στείλουν στρατεύματα στη μάχη. Τεταρτον ρε guys ΗΜΑΡΤΟΝ είμαστε στον 21ο αιώνα και είμαστε στην ΕΕ! Ποιος στο καλό θα μπορούσε να μας επιτεθεί? Έτσι και κάνει ο οποιοσδήποτε τπτ σε εμάς όπως και σε κάθε χώρα της ΕΕ θα είναι πολύ μλκας! Έχουμε όλη την Ευρώπη στην πλάτη μας αν τπτ συμβεί.

 

Κατα τη γνώμη μου, πρέπει οι στρατιωτικές δαπάνες επιτέλους να μειωθούν και ο στρατός να γίνει μόνο μισθοφορικός. Και λειτουργικός θα είναι και αποτελεσματικός...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά τον αριθμό στελεχών των ΕΔ μας, σύμφωνα με hellas.org/military/index.htm

έχει ως εξής:

 

Στρατός Ξηράς: 120.000

Πολεμική Αεροπορία: 23.000

Πολεμικό Ναυτικό: 19.000

Σύνολο: 162.000 άτομα

Αυτό αντιστοιχεί στο... (162.000/11.000.000)x100%=1,472% του πληθυσμού της χώρας.

 

Μήπως είναι πολυ; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου μλκια είναι ο στρατος. Ευτυχώς που όταν πάω εγώ αν υπάρχει θα είναι μόνο κανα 6μηνο max. Κατ'αρχάς και που πας δν μαθαίνεις τπτ το ιδιαίτερο. Σιγά μην καταφέρεις με τη θητεία όπως έχει καταντήσει να βοηθήσεις την πατρίδα σου στον πόλεμο... λέμε τώρα. Κατα δεύτερον ρε παίδες όσοι πόλεμοι γίνονται πλέον γίνονται μόνο από τους Αμερικάνους οι οποίοι αφενός τα έχουν μια χαρά με εμάς και αφετέρου γίνονται για το πετρέλαιο που εμείς δν έχουμε στάλα. Τρίτον ας καταλάβουν ότι οι πόλεμοι πλέον γίνονται μόνο από πυραύλους, πυρηνικές και έχουν τελειώσει πολύ πριν αναγκααστούν οι χώρες να στείλουν στρατεύματα στη μάχη. Τεταρτον ρε guys ΗΜΑΡΤΟΝ είμαστε στον 21ο αιώνα και είμαστε στην ΕΕ! Ποιος στο καλό θα μπορούσε να μας επιτεθεί? Έτσι και κάνει ο οποιοσδήποτε τπτ σε εμάς όπως και σε κάθε χώρα της ΕΕ θα είναι πολύ μλκας! Έχουμε όλη την Ευρώπη στην πλάτη μας αν τπτ συμβεί.

 

Κατα τη γνώμη μου, πρέπει οι στρατιωτικές δαπάνες επιτέλους να μειωθούν και ο στρατός να γίνει μόνο μισθοφορικός. Και λειτουργικός θα είναι και αποτελεσματικός...

Συγγνώμη λογική είναι αυτή???

Η στρατολόγηση είναι απαραίτητη

Το ότι οι πόλεμοι γίνονται με πυραύλους κλπ μέσα είναι εν μέρει σωστό αλλά κάποιος πρέπει να δουλεύει γι αυτά κι αυτός ονομάζεται Ελληνικός Στρατός

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου μλκια είναι ο στρατος. Ευτυχώς που όταν πάω εγώ αν υπάρχει θα είναι μόνο κανα 6μηνο max. Κατ'αρχάς και που πας δν μαθαίνεις τπτ το ιδιαίτερο. Σιγά μην καταφέρεις με τη θητεία όπως έχει καταντήσει να βοηθήσεις την πατρίδα σου στον πόλεμο... λέμε τώρα. Κατα δεύτερον ρε παίδες όσοι πόλεμοι γίνονται πλέον γίνονται μόνο από τους Αμερικάνους οι οποίοι αφενός τα έχουν μια χαρά με εμάς και αφετέρου γίνονται για το πετρέλαιο που εμείς δν έχουμε στάλα. Τρίτον ας καταλάβουν ότι οι πόλεμοι πλέον γίνονται μόνο από πυραύλους, πυρηνικές και έχουν τελειώσει πολύ πριν αναγκαστούν οι χώρες να στείλουν στρατεύματα στη μάχη. Τεταρτον ρε guys ΗΜΑΡΤΟΝ είμαστε στον 21ο αιώνα και είμαστε στην ΕΕ! Ποιος στο καλό θα μπορούσε να μας επιτεθεί? Έτσι και κάνει ο οποιοσδήποτε τπτ σε εμάς όπως και σε κάθε χώρα της ΕΕ θα είναι πολύ μλκας! Έχουμε όλη την Ευρώπη στην πλάτη μας αν τπτ συμβεί.

 

Κατα τη γνώμη μου, πρέπει οι στρατιωτικές δαπάνες επιτέλους να μειωθούν και ο στρατός να γίνει μόνο μισθοφορικός. Και λειτουργικός θα είναι και αποτελεσματικός...

 

 

Φιλε μου να με συγχωρεις που θα στο πω αλλα ολοκληρο το post σου ειναι ενα ΨΕΜΑ.ΟΥΤΕ ΕΝΑ επιχειρημα δεν εχει λογικη.Ειναι τελειως εκτος πραγματικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και τοσο σιγουρος πως ΟΛΕΣ οι χωρες θα ειναι στο πλαι μας. Αν οι μισες μπορουσαν να μας βγαλουν εξω απο την ΕΕ, με μεγαλη τους χαρα θα το εκαναν. Δεν λεω ειναι μια δικλειδα ασφαλειας η ΕΕ αλλα οχι και να κρυβομαστε πισω απο αυτη εθελοτυφλωντας και να μην βλεπουμε τους κινδυνους που πιθανως να ελλοχευουν. Με αυτο τον τροπο, ουτε καλυτεροι γινομαστε αλλα ουτε αναπτυσσομαστε, απλα βαλτωνουμε, μενουμε στασιμοι και αν καποια στιγμη γινει κατι, θα τρεχουμε ομαδικως και δεν θα φτανουμε. ( Εμεις γιατι οι μεγαλοι θα εχουν ΗΔΗ...φτασει)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...