Jump to content

Αλλαγή «πόρτας» με την αλλαγή... παρόχου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει:

 

Τον περασμένο Νοέμβριο είπα να βάλω adsl και διάλεξα το CONN-X.

Ενεργοποιήθηκε η γραμμή, πήρα και ένα usb modem, αλλά δεν μπορούσα τελικά να έχω ίντερνετ, γιατί όπως μου είχαν πει οι τεχνικοί του τοπικού ΟΤΕ, μάλλον δεν συντόνιζε η γραμμή.

Με συμβούλεψαν να βάλω το usb modem απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα και να δω αν ανάβει ένα συγκεκριμένο λαμπάκι (πράσινο νομίζω) σταθερά. Αν άναβε σταθερά σήμαινε ότι η γραμμή ήταν οκ, αν δεν άναβε σταθερά αλλά αναβόσβηνε σήμαινε ότι η γραμμή δεν συντόνιζε...

Το δοκίμασα και πράγματι το λαμπάκι αναβόσβηνε αντί να είναι μόνιμα αναμμένο, οπότε επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και κάλεσα τεχνικό για να δει τη γραμμή.

Μου είπαν ότι σε 2 μέρες το πολύ θα έρθει τεχνικός, οι 2 μέρες όμως έγιναν εννέα και τεχνικός δεν φαινόταν, παρά τα συνεχή τηλεφωνήματά μου.

Έτσι κι εγώ πήρα την απόφαση να διακόψω το CONN-X και μάλιστα χωρίς να πληρώσω τέλη αποσύνδεσης, αφού δεν είχε περάσει 10ήμερο από την ενεργοποίηση της γραμμής.

Από τότε μέχρι σήμερα έχω dial up :cold:

Επειδή όμως η κατάσταση δεν αντέχεται, αποφάσισα από βδομάδα να κάνω αίτηση για adsl σε κάποιον πάροχο.

Και η ερώτηση είναι η εξής:

Υπάρχει περίπτωση η γραμμή μου να μη συντονίζει και πάλι; Αν συμβαίνει αυτό τότε τι κάνουμε; Μπορεί να αποκατασταθεί εύκολα και γρήγορα το πρόβλημα; Αν ο πάροχος δεν είναι ο ΟΤΕ αλλά άλλος μέσω ΟΤΕ (όχι με ιδιόκτητο δίκτυο δηλαδή), τεχνικός του ΟΤΕ πρέπει να το κοιτάξει; Υποθέτω πως ναι, μια και πληρώνω πάγιο ΟΤΕ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν είναι σίγουρο ότι το Νοέμβριο δεν συντόνιζε η γραμμή, δεν το έλεγξε τεχνικός αυτό, υπόθεση έκανε. Μπορεί να έκανα λάθος στην εγκατάσταση του μόντεμ, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι σε κάποιο στάδιο της εγκατάστασης έβγαινε ένα παράθυρο που έλεγε: Να εγκατασταθεί λογισμικό που δεν έχει ελεγχθεί; Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και εγώ επέλεξα όχι, ενώ έπρεπε να προχωρήσω την εγκατάσταση παρά το μήνυμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω.Δεν συνχρόνιζε με το κεντρο.Και εμένα έκαναν καμιά 10αρια μέρες να έρθουν να το φτιάξουν( συνδρομητής του οτε είμαι).Έχω την εντύπωση,χωρίς να είμαι σίγουρος,ότι σε αυτή την ‘πόρτα’ που είναι ενεργοποιημένη η γραμμή σου,αυτή θα έχεις αν αλλάξεις παροχο.Αρα πάλι δεν θα συγχονίζετε και θα περιμένεις πολύ περισσότερο αφού ο οτε θα πρέπει να έρθει να το φτιαξει.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή και αν δεις και αργούνε πολύ,να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων για το διάστημα που δεν έχει διορθωθεί η βλάβη.
Μη δείχνεις ποτέ αυτά που έχεις. Θα φανούν όσα σου λείπουν!
Link to comment
Share on other sites

Ένας συμφορουμίτης μου είπε πριν λίγο πως όταν αλλάζεις πάροχο αλλάζει και η "πόρτα" σου γιατί κατά 99% την έχει καταλάβει άλλος. Αν ισχύει αυτό, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.

Εύκολα σου το διορθωσαν το δικό σου; (αν εξαιρέσουμε την καθυστέρηση...)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκαναν πάνω απο ενα τέταρτο.Τώρα αν αλλάζει και η πόρτα με άλλον πάροχο δεν είμαι σίγουρος.
Μη δείχνεις ποτέ αυτά που έχεις. Θα φανούν όσα σου λείπουν!
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, ας θέσουμε το ερώτημα πιο εξειδικευμένα:

Αλλάζει η "πόρτα" όταν αλλάζεις πάροχο, ναι ή όχι;

 

 

Κανονικά όχι για να υπάρχει συνεχής λειτουργία του Internet..εκτός αν πχ η αλλαγή ταχύτητας το απαιτεί πχ τεχνικοί λόγοι ή ethernet dslam..όποτε πάει για τη λεγόμενη μικτονόμηση...:ninja::ninja::ninja::ninja::ninja:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!Γιατί σου φαίνεται περίεργο???

 

Ερώτηση κάνω. Πάντως οι 9 στους 10 που ρώτησα μου είπαν ότι η πόρτα αλλάζει όταν αλλάζεις

Παροχο. Και δεν είναι άσχετα άτομα!

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξει η πόρτα σου θα πρέπει να σου "κόψουν" την adsl γραμμή.

Όταν ζητήσεις να διακόψεις το adsl από τον ISP, απλώς σου απενεργοποιούν τους κωδικούς σου (σαν πρώτο βήμα).

Μετά από μερικές ημέρες σου επαναφέρουν την γραμμή σου στην προηγούμενη κατάσταση από adsl σε pstn ή isdn.

Θα πρέπει δηλαδή να πάψει η γραμμή σου να είναι adsl και για να το τσεκάρεις αυτό βάζεις επάνω το ρούτερ και κοιτάς αν συνχρονίσει.

Αν δεν συνχρονίσει τότε bye bye παλιά πόρτα.

Μετά κάνεις αίτηση για adsl και έτσι κατά 99,9% θα σε βάλουν σε άλλη πόρτα.

Πάντως ήταν αρκετά χρονοβόρο παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μετάβαση από πάροχο σε πάροχο...αν δεν συντρέχουν λόγοι που ανέφερα παραπάνω..η πόρτα μένει ΙΔΙΑ!!!!!
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε προσεκτικά το πρώτο μου ποστ!

Δεν είχα ποτέ μου ουσιαστικά adsl, η γραμμή μου δεν συγχρόνιζε, οι τεχνικοί δεν έρχονταν και έτσι το έκοψα το conn-x στο δεκαήμερο.

Από τότε έχω dial-up.

Tη Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για adsl σε άλλον πάροχο, μέσω δικτύου ΟΤΕ όμως.

Τελικά θα μείνει η ίδια πόρτα ή θα αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε προσεκτικά το πρώτο μου ποστ!

Δεν είχα ποτέ μου ουσιαστικά adsl, η γραμμή μου δεν συγχρόνιζε, οι τεχνικοί δεν έρχονταν και έτσι το έκοψα το conn-x στο δεκαήμερο.

Από τότε έχω dial-up.

Tη Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για adsl σε άλλον πάροχο, μέσω δικτύου ΟΤΕ όμως.

Τελικά θα μείνει η ίδια πόρτα ή θα αλλάξει;

 

Θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου λογικά θα αλλάξει...(γι'αυτό ανέφερα προηγουμένως...αν συντρέχουν τεχνικοί λόγοι...)..όμως να ξέρεις ότι το ότι δε συγχρονίζει...δεν είναι απαραίτητα θέμα dslam..μπορεί πχ και οι καλωδιώσεις στο σπίτι σου να μην είναι καλές...ελπίζω να έχεις ελέγξει το χώρο σου...:)
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε προσεκτικά το πρώτο μου ποστ!

Δεν είχα ποτέ μου ουσιαστικά adsl, η γραμμή μου δεν συγχρόνιζε, οι τεχνικοί δεν έρχονταν και έτσι το έκοψα το conn-x στο δεκαήμερο.

Από τότε έχω dial-up.

Tη Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για adsl σε άλλον πάροχο, μέσω δικτύου ΟΤΕ όμως.

Τελικά θα μείνει η ίδια πόρτα ή θα αλλάξει;

 

Θα μπορουσες να μας πεις τι ταχυτητα επελεξες μηπως ή εστω ακομη και τον παροχο τον οποιο επελεξες?

 

Επισης οταν ειχες κανει το πρωτο connx το οποιο διεκοψες μετα,τι ταχυτητα ειχες επιλεξει?

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου λογικά θα αλλάξει...(γι'αυτό ανέφερα προηγουμένως...αν συντρέχουν τεχνικοί λόγοι...)..όμως να ξέρεις ότι το ότι δε συγχρονίζει...δεν είναι απαραίτητα θέμα dslam..μπορεί πχ και οι καλωδιώσεις στο σπίτι σου να μην είναι καλές...ελπίζω να έχεις ελέγξει το χώρο σου...:)

Τι μπορεί να συμβαίνει με τις καλωδιώσεις στο σπίτι που να επηρεάζει τη σύνδεση;

Τι ελέγχους μπορώ να κάνω και πώς;

 

@ iwpantel:

 

Όταν είχα βάλει conn-x είχα επιλέξει το 1 Mbps.

To ίδιο και τώρα με τον άλλο πάροχο (υπενθυμίζω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η γραμμή μου, καθώς έκανα αίτηση μόλις τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ας ελπίσουμε να μην καθυστερήσει πολύ...)

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να συμβαίνει με τις καλωδιώσεις στο σπίτι που να επηρεάζει τη σύνδεση;

Τι ελέγχους μπορώ να κάνω και πώς;

 

@ iwpantel:

 

Όταν είχα βάλει conn-x είχα επιλέξει το 1 Mbps.

To ίδιο και τώρα με τον άλλο πάροχο (υπενθυμίζω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η γραμμή μου, καθώς έκανα αίτηση μόλις τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ας ελπίσουμε να μην καθυστερήσει πολύ...)

 

Ωραια!απο την στιγμη λοιπον που η ταχυτητα παραμενει η ιδια θα παραμεινει ιδια και η πορτα σου.

 

Και για να σου δωσω να καταλαβεις.Αν ειχες επιλεξει τοτε 1mbit και τωρα επελεγες 12 ή 24 τοτε θα αλλαζε και η πορτα σου.Και αυτο γιατι αλλαζοντας ταχυτητα απο 1 σε 24 αλλαζει και το dslam που εισαι πανω.1 dslam δεν υποστηριζει ολες τις ταχυτητες(απο 1 εως 24 δλδ).Αλλα ειναι για 1mbit και αλλαειναι αυτα που υποστηριζουν τα 24 ή τα 12 ή τα 8.Λογικα το λοιπον εισαι σε alcatel dslam εκτος κι αν σε βαλουν σε κινεζικο

 

Ελπιζω να σε καλυψα

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με όλα αυτά που διάβασα είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει όταν με το καλό ενεργοποιηθεί η γραμμή και συνδέσω τον εξοπλισμό. Θα συγχρονισει ή όχι; :-)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα πήγαν καλά και η σύνδεση έγινε με επιτυχία. :)

Άλλη μια ερώτηση και σας παρακαλώ απαντήστε:

 

το ρουτεράκι που έχω συνδέσει (Speedstream 4200) χρειάζεται να το κλείνω κάθε φορά που κλείνω τον υπολογιστή; Το λέω γιατί ζεσταίνεται (όχι πολύ βέβαια). Να το κλείνω ή να το έχω μόνιμα ανοιχτό;

Αν το κλείνω και το ανοίγω (από το διακόπτη Power) μπορεί να προκαλέσω κάποια ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...