Jump to content

Απορία περί θερμοκρασίας


vgnFE31h
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω κάτι...

Έχω έναν υπολογιστή και ένα laptop, ο υπολογιστής η μέγιστη θερμοκρασία που έχει φτάσει μετά από πολύ χρήση:επεξεργαστής 40/σκληρός δίσκος 44 και μητρική 40. Τώρα στο laptop με χρήση απλου σερφαρίσματος στο internet έχει φτάσει 39 ο σκληρός δίσκος και 44 και οι δυο επεξεργαστες...

Ο υπολογιστής δεν είναι και από τους καινούριους αλλά είναι καλός... το laptop ειναι αρκετά καινούριο( θα πω και μοντέλο μήπως έχει σημασία: sony vaio VGN-FE31H) και ανεβάζει τόσο θερμοκρασία!!!!:(

Ας μου πει κάποιος πόσο είναι το ¨όριο¨ ασφαλείας σε αυτόν τον τομέα??

Τι πρέπει να κάνω?? ξέρει κάποιος?? αν ναι, ας με βοηθήσει...:(

Ευχαριστώ που με ακούσατε και θα περιμένω μιαν απάντηση το γρηγορότερο...

ΥΣ: το έκανε από την πρώτη μέρα που το πήρα δεν είναι τωρινο...:(:mad:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Για να σε καθησυχάσω, θα σου πώ ότι το macbook μου με ίδιο σχεδόν επεξεργαστή φτάνει 84 κελσίου (πολύ σπάνια βέβαια) και δεν ανησυχώ καθόλου. Οι συνήθεις θερμοκρασίες λειτουργίας του επεξεργαστή είναι 58-60. Δηλαδή φουσκώνει άνετα μαγιά!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! έφυγε ένα βάρος από πάνω μου!!!

Σε ευχαριστώ και για την σύντομη απάντησή σου!!!

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Για να σε καθησυχάσω, θα σου πώ ότι το macbook μου με ίδιο σχεδόν επεξεργαστή φτάνει 84 κελσίου (πολύ σπάνια βέβαια) και δεν ανησυχώ καθόλου. Οι συνήθεις θερμοκρασίες λειτουργίας του επεξεργαστή είναι 58-60. Δηλαδή φουσκώνει άνετα μαγιά!

 

Δεν ξέρω ποιό macbook έχεις αλλά θα σου πρότεινα να το ελέγξεις καθώς οι 84 βαθμοί κελσίου είναι υπερβολικά υψηλή θερμοκρασία.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

συνυθως οι θερμοκρασιες στα laptop κιμαινονται γυρω στους 60 βαθμους κελσιου Δεν ειναι καθολου ασυνιθιστο αυτο. Παρ' ολα αυτα καλο θα ηταν που και που ενα καλο καθαρισματακι του ανεμιστηρα του επεξεργαστη!!! Το εχω παρατηρησει σε αρκετα laptops οτι ανεβαζουν θερμοκρασιες και με το που του κανεις ενα μικρο καθαρισμα πεφτει αρκετα η θερμοκρασια τους

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

συνυθως οι θερμοκρασιες στα laptop κιμαινονται γυρω στους 60 βαθμους κελσιου Δεν ειναι καθολου ασυνιθιστο αυτο. Παρ' ολα αυτα καλο θα ηταν που και που ενα καλο καθαρισματακι του ανεμιστηρα του επεξεργαστη!!! Το εχω παρατηρησει σε αρκετα laptops οτι ανεβαζουν θερμοκρασιες και με το που του κανεις ενα μικρο καθαρισμα πεφτει αρκετα η θερμοκρασια τους

 

 

και όχι μόνο σε laptop :)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι πολυ λογικο ενα laptop να ανεβαζει υψηλοτερες θερμοκρασιες απο ενα desktop. Το ενα εχει απλα ενα ανεμιστηρακι για να καλυψει ολη την εκπομπη θερμοκρασιας και ολα ειναι στριμωγμενα, ενω το αλλο εχει τεραστιο συγκριτικα χωρο για το απαραιτητο airflow και συνηθως εχει περισσοτερους απο ενα ανεμιστηρες. Οποτε μην αγχωνεσαι οι θερμοκρασιες σου ειναι φυσιολογικες.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες..και μενα καπου 50-60 παει στο λαπτοπ....:)

 

το καλοκαιρι το εβαζα πανω σε πετσετα η οποια ειχε παγακια μεσα και επεφτε στους 25 περιπου:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιό macbook έχεις αλλά θα σου πρότεινα να το ελέγξεις καθώς οι 84 βαθμοί κελσίου είναι υπερβολικά υψηλή θερμοκρασία.

 

Το έχω πάει, είναι απόλυτα φυσιολογικό (το έκανε στο photoshop CS3 μόνο, μετά τα updates 10.5.2 έστρωσε) μου είπαν όταν υπερζοριστεί. Άλλωστε μιλαμε για θερμοκρασία που την πιάνει για λίγο. Πάντως τις περισσότερες φορές χτυπάει για πλάκα 74-75.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θερμοκρασια επεξεργαστη ειμαι γυρω στους 31-33 με την προσφατη αναβαθμιση (ΑΜD 64x2 5600+) αλλα εχω μια απορια για την καρτα γραφικων...

 

ΑΤΙ 3870 με πολυ ελαφρο υπερχρονισμο (800MHZ & 1131MHZ) στους 40 (αναμονη) - 52 (επεξεργασια βιντεο) βαθμους ειναι οκ σωστα?

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...