Jump to content

Αναβάθμιση Ram σε dual channel


ostvarivanje
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 2Χ512 Corsair σε dual channel και σκέφτομαι να βάλω άλλες 2 των 512 και να έχω 2 giga. Επειδή δεν είμαι στο σπίτι μου και δε θυμάμαι, οι corsair είναι ή στα 667 ή στα 833. Οι άλλες δύο που θα πάρω, θα πρέπει να έχουν τη συχνότητα των ήδη υπαρχουσών μνημών ή απλά μεταξύ τους θα πρέπει να έχουν την ίδια συχνότητα; Κάπου έχω διαβάσει ότι αν βάλεις μεγαλύτερη μνήμη, λειτουργούν με τη συχνότητα των υπαρχουσών μνημών. Αληθεύει; Αν ναι, τότε να πάρω 2Χ512 με τη συχνότητα των μνημών που έχω.

Εννοείται ότι 4 slots υπάρχουν για τις μνήμες και τώρα καταλαμβάνεται το πρώτο και το τρίτο slot. Όταν πάρω τις μνήμες, τις βάζω στο δεύτερο και στο τέταρτο και δεν κάνω κάτι άλλο, έτσι δεν είναι;

Σε περίπτωση που χρειαστεί, η μητρική μου είναι η asus m2n-sli deluxe.

Στον υπολογιστή μου έχω Vista Ultimate και δύο διανομές Linux. Θα αναγνωριστούν κανονικά οι μνήμες, δε νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

Και τέλος, τι μνήμες μου προτείνεται;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μνημες όταν δουλέυουν, δουλέυουν στην ίδια συχνότητα και αυτό προς τα κατω. δηλαδή αν βάλεις μνήμες μεγαλύτερης συχνότητας απο τις παλιες θα δουλεψουν στη συχνοτητα των παλιων αντστοιχα αν βάλεις μνημες χαμηλότερης συχνότητας απο τις παλίες θα δουλέψουν στη νέα χαμηλότερη συχνότητα. Βεβαια υπάρχει και το όριο το οποιο καθορίζεται απο τη μητρική. Τωρα το να είναι όλες οι μνημες ίδιες ειναι καλύτερο> απο το να είναι ανα 2 ίδιες (σλοτ 1-3, 2-4) που είναι καλύτερο> απο το να είναι ολές διαφορετικές.

Ναι η εγκατάσταση είναι οσο απλή την περιγράφεις αποασφαλίζεις βαζεις τη μνήμη απο τη σωστη πλέυρα (δεν μπαίνει λαθος) και ασφαλίζεις πάλι καλό είναι να καθαρίσεις και λίγο τις επαφές (απο τις παλιές κυρίως) με μία γομα σαν να σβήνεις ετσι ωστε να γυαλίσουν με προσοχή να μην κάνεις ζημία στο τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τις μνήμες τις αγόρασα, 2Χ1giga, αλλά δυστυχώς μου έβγαλε η μία από τις δύο πρόβλημα στο memtest και οπότε τις επιστέφω στο e-shop για να μου στείλουν άλλες. Τι να κάνουμε. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Όσο για τη συχνότητα και οι παλιές και οι καινούριες στα 800mhz δουλεύουν, όσο είναι και το μέγιστο της μητρικής μου (ASUS M2N-SLI DELUXE).

Και κάτι τελευταίο. Διάβασα ότι πρώτα χρησιμοποιούνται οι μνήμες που είναι στο 1ο και 3ο slot (ως dual channel) και αν δεν επαρκεί η μνήμη, χρησιμοποιούνται αυτές που είναι στο 2ο και στο 4ο slot. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Γιατί αν αληθεύει, να βάλω στο 1ο και 3ο slot τις 2Χ1giga και στο 2ο και 4ο τις 2Χ512.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...