Jump to content

Κωφοί - Βαρήκοοι


sv2evs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι απόψεις φυσικά διίστανται και οι εκτιμήσεις λένε ότι ακούς "ρομποτικά". Σκεφτείτε δηλαδή πώς ακούγατε τον Robocop, κάπως έτσι θα ακούει αυτός που θα κάνει επέμβαση για να βάλει το κοχλιακό εμφύτευμα.

 

κοιτα, αμα δεν ακους καθολου ειναι μια καλη λυση, εστω και αν ακους ρομποτικα...

 

φυσικα αμα μπορεις να ακουσεις εστω και λιγο, ακομα και με ακουστικο, δεν υπαρχει σοβαρος λογος να προχωρησεις σε τετοια ενεργεια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι να έχει ουσιαστική σημασία και να βοηθήσει ένα τέτοιο εγχείρημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα .

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση

εδω και καιρο ψαχνω να βρω μια συσκευη για την τηλεοραση που αναπαραγει υποτιτλους ειχα βρει ενα site που ειχε,μαζι κ αλλες συσκευες για βαρηκοους αλλα περασεκε ο καιρος κ δεν θυμαμαι ποιο ειναι.

ελπιζω καποιοσ απο εσας να ξερει κατι η πως λεγετε αυτη η συσκευη η απο καποιο σιτε που να πουλάει τεοιες συσκευες..

δεν ειμαι εγω βαρηκοος η κοπελα μου ειναι,ακουει αλλα οχι κ παρα πολυ καλα κ πολλες φορες δεν μπορει να καταλαβει τι λενε,για αυτο και ψαχνω να το βρω γιατι καταλαβενω πως νιωθει οταν δεν μπορει να καταλαβει!

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Την βοηθά η σελίδα 888 του teletext του Mega ?
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το χρησιμοποιει..αλλα αυτο που ψανχω ειναι μια συσκευη που συνδεετε με τη τν και κ βγαζει υποτιτλους δεν μπορω να το βρω πουθενα πραγματικα...δεν γνωριζετε κατι ε?
Link to comment
Share on other sites

και την προηγουμενη φορα καταλαθος το βρηκα εψαχνα για ακουστικα για να παρουμε καποιο καλυτερο στο μελλον κ βρηκα σε μια απο αυτες τισ σελιδες αλλα τωρα τιποτα :(
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι μια μάρκα ακουστικών βοηθημάτων παρέχει και μια συσκευή την οποία τη συνδέεις με την tv και ενισχύει το ακουστικό όσο θέλει ο χρήστης χωρίς να ενοχλούνται οι υπόλοιποι.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις κ που μπορω να το βρω αυτο; ισως να εχουν κ αυτο που ψαχνω εγω..

Υπάρχουν 2 εταιρείες που προσφέρουν με διαφορετικό τρόπο αυτό που θέλεις. Ξανατονίζω ότι δεν τίθεται θέμα υποτίτλων αλλά ενίσχυσης σήματος που λαμβάνει ο χρήστης.

Δες στη Siemens και στη PHONAK.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά όχι, δεν γνωρίζω (συγνώμη που άργησα να απαντήσω). Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στην ΟΜΚΕ όμως, μήπως ξέρουν αυτοί κάτι περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα WIDEX και τα Phonak θεωρούνται εξαιρετικά.

Το θέμα ειναι εσύ τι βαρηκοΐα έχεις και πως τα νιώθεις.

Υπάρχουν ας πουμε εξακάναλα που λειτουργούν καλύτερα από 20κάναλα.

 

Ανάλογα πως τα νιώθεις ειναι και πως έχεις συνηθίσει τον ήχο :-)

Πχ κάποιοι προτιμούν τον ήχο "ραδιοφωνικό"..

 

Y.Γ- Θεωρω τη γνωση της νοηματικής απαραίτητη για τους Κωφούς.

Υπάρχουν πάντως 2 ειδών εξετάσεις επάρκιας για όσους δε το ξέρουν.

Οι εξετάσεις οι κανονικές που ειναι αρκετά δύσκολες και θα δυσκολέψουν περισσότερο και αυτές που αφορουν Κωφους- Βαρυκοους και είναι απλά μια συνέντευξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Διορθώνοντας το τελευταίο μου μήνυμα, οι συνέντευξη πλέον για τους Κωφους-Βαρυκοους αντικαταστάθηκε με κείμενα και εικόνες (μονο το βιντεο λειπει), αφού ακούοντες διαμαρτυρήθηκαν πως οι εξετάσεις ηταν πολυ εύκολες για Κωφους που δεν ειχαν άλλωστε τελειώσει σχολείο Κωφών ή η μητρική τους γλώσσα ηταν η νοηματική.
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνοντας το τελευταίο μου μήνυμα, οι συνέντευξη πλέον για τους Κωφους-Βαρυκοους αντικαταστάθηκε με κείμενα και εικόνες (μονο το βιντεο λειπει), αφού ακούοντες διαμαρτυρήθηκαν πως οι εξετάσεις ηταν πολυ εύκολες για Κωφους που δεν ειχαν άλλωστε τελειώσει σχολείο Κωφών ή η μητρική τους γλώσσα ηταν η νοηματική.

 

Γκουχ,γκουχ....μα γιατί το λες αυτό...άσε μην θυμηθώ τις εξετάσεις διερμηνείας τώρα....και γίνω πάλι ταύρος..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Γκουχ,γκουχ....μα γιατί το λες αυτό...άσε μην θυμηθώ τις εξετάσεις διερμηνείας τώρα....και γίνω πάλι ταύρος..:mad:

 

Kαλά οι εξετασεις διερμηνείας ειναι άπιαστες. Αν τις πέρασες μπράβο σου. Σου βγάζω το καπέλο. Αλλά και επάρκια να πέρασες πάλι το ιδιο.

Ασχετο αλλά οι Κωφοι δε μπορουν να δωσουν διερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά οι εξετασεις διερμηνείας ειναι άπιαστες. Αν τις πέρασες μπράβο σου. Σου βγάζω το καπέλο. Αλλά και επάρκια να πέρασες πάλι το ιδιο.

Ασχετο αλλά οι Κωφοι δε μπορουν να δωσουν διερμηνεία.

 

έχω επάρκεια...διερμηνεία έδωσα αλλά δεν πέρασα...δηστυχώς.

 

Ναι,λογικό είναι να μην μπορούν να δώσουν για διερμηνεία....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα..με τον τροπο που το έγραψες νομιζα οτι εννοουσες οτι υπάρχουν και ειδικές εξετάσεις για βαρήκοους διερμηνείς και έκατσα και το έψαξα. Θυμάμαι μια διερμηνέα στην ΕΡΤ που ειναι βαρήκοη (μου διαφεύγει το ονομά της) Συγχαρητήρια πάντως για την επάρκεια.

Ειναι μεγάλη επιτυχία.

Οσο για τη διερμηνεία θέλει τρομερή υπομονή. Θα τα καταφέρεις με μεγάλη θέληση (7μελη επιτροπή και νομιζω οτι βλέπει τα βιντεο και η Λαμπροπουλου η κάνω λάθος??)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα..με τον τροπο που το έγραψες νομιζα οτι εννοουσες οτι υπάρχουν και ειδικές εξετάσεις για βαρήκοους διερμηνείς και έκατσα και το έψαξα. Θυμάμαι μια διερμηνέα στην ΕΡΤ που ειναι βαρήκοη (μου διαφεύγει το ονομά της) Συγχαρητήρια πάντως για την επάρκεια.

Ειναι μεγάλη επιτυχία.

Οσο για τη διερμηνεία θέλει τρομερή υπομονή. Θα τα καταφέρεις με μεγάλη θέληση (7μελη επιτροπή και νομιζω οτι βλέπει τα βιντεο και η Λαμπροπουλου η κάνω λάθος??)

 

ναι,θέλει υπομονή...εγώ δεν θα δοκιμάσω ξανά...:mad:

Link to comment
Share on other sites

ναι,θέλει υπομονή...εγώ δεν θα δοκιμάσω ξανά...:mad:

 

Φίλε sv2evs,

 

για να ενημερώνουμε και λίγο τον κόσμο, καλό θα ήταν να πούμε ότι δεν υπάρχουν ΚΩΦΑΛΑΛΟΙ αλλά απλά κωφοί. Γιατί αν δεν ακούς, δεν μπορείς και να μιλήσεις. Εχω φίλο κωφό και το πρώτο πράγμα που μου εξήγησε ήταν αυτό. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Σωστά για αυτό και το θέμα λέει κωφοι και όχι κωφαλαλοι
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενημερώνω ότι έχουν αλλάξει πλέον οι εξεταστικές επιτροπές στις εξετάσεις επάρκειας. Τα ποσοστά επιτυχία παραμένουν σχετικά χαμηλά, αλλά αυτό που δε μπορούν να καταλάβουν οι περισσότεροι, ειναι πως δεν αρκεί να γνωρίζεις σχετικά καλά τη γλώσσα αλλά και να έχεις μπει στο πνεύμα της κοινότητας των Κωφών. Κοινός αν δεν έχεις επαφή με άτομα που έχουν ως μητρική γλωσσα τη νοηματική τα πράγματα είναι δύσκολα.

Σε ότι αφορά τη διερμηνεία ισχύει η επταμελής επιτροπή. 2 πέρασαν στις τελευταίες εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δυο μόνο στην διερμηνεια; Θεσσαλονίκη κανείς από αυτούς;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Noμίζω ένας απο Αθήνα και ένας απο Θεσσαλονίκη. (την Αθηναια τη γνωρίζω. Οντως εξαιρετική νοηματηστρια. Τον άλλο επιτυχόντα όχι)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν υπάρχει ο χρόνος το χρήμα και η διάθεση για εξετάσεις, ίσως πιο μετά στ μέλλον
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...