Jump to content

Περί Facebook


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά τα 2.300 άτομα που δεν ήταν γνωστοί σου μάλλον ήταν και ο λόγος που σε διέγραψαν.

Οι όροι του Facebook λένε ξεκάθαρα:

 

Please review the guidelines below to prevent your personal account from being disabled in the future:

Do not send unwanted messages or friend requests to people you don’t know in the real world.

Do not use the site for dating or business purposes.

Do not send messages or friend requests to strangers for the purpose of gaining an advantage in an application.

 

Μην παραπονιέσαι λοιπόν, όταν γράφεσαι σε ένα site οφείλεις να συμμορφώνεσαι με τους όρους του.

 

Α, και επίσης:

 

Facebook users provide their real names and information, and we need your help to keep it that way. Here are some commitments you make to us relating to registering and maintaining the security of your account:

You will not provide any false personal information on Facebook, or create an account for anyone other than yourself without permission.

You will not create more than one personal profile.

If we disable your account, you will not create another one without our permission.

 

Αγγλικά δεν ξέρω.

Αλλά καλά τώρα, όλα αυτά τα ξέκ@λα που με 2 ξόβυζες φώτος η με τα μπούτια (τουλάχιστον) έξω, έχουν 4000 και 5000 φίλους, είναι πραγματικοί γνωστοί τους; Σοβαροί νά'μαστε. Μπούρδες είναι αυτά που λένε. Άλλωστε, ποιός ο λόγος να κάνεις λογαριασμό στο fb; Νέες γνωριμίες, μια κοινότητα νέων φίλων και παρεών δεν είναι; Το να μιλάς με τους γνωστούς σου και μόνο, δεν θα χρειαζόταν κανείς το fb, το κάνει και live!

________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

To αστείο είναι πως αυτό που γράφεις είναι και η αλήθεια.

Δηλαδή, ναι, αφού αποφασίζεις να γραφτείς κάπου (είτε αυτό λέγεται myspace, facebook ή myphone) παίζεις με τους κανόνες που σου θέτουν. Αν λοιπόν σου λένε πως π.χ. θα πρέπει για να γραφτείς να βάλεις μια φωτογραφία του εαυτού σου να κάθεται οκλαδόν και θεωρήσει κάποιος πως αυτό είναι άδικο, σόρυ φίλε αλλά απλά το άτομο αυτό δε στέκει.

 

Κανείς δεν με/σε/τον υποχρεώνει να είναι εκεί. Όλοι γραφόμαστε γιατί θέλουμε να γραφτούμε και πρέπει μερικές φορές οι άνθρωποι να κατανοούν πως δε γίνεται να παίζεις με τα "παιχνίδια" των άλλων με τους δικούς σου όρους, απλά επειδή εσένα δε σου αρέσουν ή δε σε βολεύουν και μετά να γκρινιάζεις και απο πάνω που δε σε αφήνουν να παραβείς τους κανόνες.

 

Και πάλι αυτό δε γίνεται μόνο στο facebook. Μιλάμε για οποιοδήποτε ανάλογο site ή forum και πάντα μου κάνει την ίδια εντύπωση που οι άνθρωποι έχουν τόσες απαιτήσεις και αξιώσεις από κάτι που είναι

1)δωρεάν

2)κάποιου άλλου

3)ξεκάθαρο από την αρχή (άσχετα που όλοι μας βαριόμαστε να διαβάσουμε τους όρους)

Τι κάποιου άλλου ρε σείς; Τι κανόνες και κουραφέξαλα; Ξέρετε πόσα εκατομύρια βγάζουν αυτοί απο το πάζλ όλων μας; Άσε που πέφτει και φακέλωμα και τι άλλο ποιός ξέρει!!!!! Εγώ και πολλοί άλλοι φίλοι, μπαίνουν για χαβαλέ. Εγώ έφτιαξα ένα προφίλ, είχα κάνει πολύ δουλειά μέσα εκεί και ξαφνικά ένας μπουχέσας αμερικανολιγδιάρης μου έκλεισε τον λογαριασμό. Και δεν σου δίνουν και μια εξήγηση. Δεν μπορείς και να πείς μια κουβέντα. Φταίω, δεν φταίω, κάνατε λάθος σε αυτό, έκανα λάθος στο άλλο. Τίποτε. Φασισμός εν ονόματι των τάχαμου κανόνων τους οποίους τους γράφουν να μην πω που ένα σωρό κόσμος και όμως δεν διαγράφουν τα προφίλ. (πχ γυμνές φώτος, βρισίδια κλπ)

________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

Καλά,για φακέλωμα άστο φίλε μου..ΆΜα ήταν αυτό φακέλωμα...τότε σβήσε ΑΜΚΑ,στοιχεία τράπεζας,κινητών κτλ..

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Τι κάποιου άλλου ρε σείς; Τι κανόνες και κουραφέξαλα; Ξέρετε πόσα εκατομύρια βγάζουν αυτοί απο το πάζλ όλων μας; Άσε που πέφτει και φακέλωμα και τι άλλο ποιός ξέρει!!!!! Εγώ και πολλοί άλλοι φίλοι, μπαίνουν για χαβαλέ. Εγώ έφτιαξα ένα προφίλ, είχα κάνει πολύ δουλειά μέσα εκεί και ξαφνικά ένας μπουχέσας αμερικανολιγδιάρης μου έκλεισε τον λογαριασμό. Και δεν σου δίνουν και μια εξήγηση. Δεν μπορείς και να πείς μια κουβέντα. Φταίω, δεν φταίω, κάνατε λάθος σε αυτό, έκανα λάθος στο άλλο. Τίποτε. Φασισμός εν ονόματι των τάχαμου κανόνων τους οποίους τους γράφουν να μην πω που ένα σωρό κόσμος και όμως δεν διαγράφουν τα προφίλ. (πχ γυμνές φώτος, βρισίδια κλπ)

 

 

To ότι βγάζουν εκατομμύρια ακυρώνει το γεγονός πως δεν είναι δικό σου ή δικό μου το site αυτό; ;)

Και στην τελική ρε συ Θάνο, τώρα το κατάλαβες;

Δηλαδή όταν έδινες τα στοιχεία σου ΔΕΝ μπορούσες να το φανταστείς; Ή μήπως σε πείραξε και το σκέφτηκες τώρα επειδή έφαγες banάρισμα;

Καλά όσον αφορά τις γυμνές φωτογραφίες που λες, δε συμφωνώ. Αν κάνεις report μια φωτογραφία δρουν αναλόγως. Έχει τύχει σε φίλη (με όχι γυμνή, αλλά προκλητική φωτογραφία) να της την κατεβάσουν.

Όσο για το ότι δε σου λένε τι έκανες, νομίζω πως δεν υπάρχει και λόγος να σου πούνε: άμα σου λένε ότι δεν πρέπει να ζητάς από ανθρώπους που δεν ξέρεις να γίνουν φίλοι σου και εσύ έχεις 2.000 ανθρώπους που δεν ξέρεις φίλους σου (και κάποιος από αυτούς που τους έκανες friend request σε έκανε report), μια χαρά λογικό το βρίσκω.

 

Μη μπερδεύεσαι, Θάνο.

Επειδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε κάτι κάποιου άλλου, δεν το κάνει αυτομάτως και δικό μας.

Είναι άσχημο το ξέρω, αλλά η λογική είναι η εξής:

Σου αρέσει; κάτσε. Δε σου αρέσει; Γειαααα.

 

Και δε μιλάμε για το ΙΚΑ ή τον ΟΑΕΔ εδώ όπου έχεις απαιτήσεις γιατί τον πληρώνεις και γιατί (και καλά) είναι εδώ για να σου προσφέρει μια υπηρεσία. Μιλάμε για ένα δωρεάν site που ανήκει σε κάποιον άλλο και δεν έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σε αυτό (εκτός από ότι καλύπτει το privacy policy).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις σας αν υπαρχει δυνατοτητα να δει καποιος που ΔΕΝ ειναι φιλος σου στο fb οτι κοιτας το προφιλ του....Δλδ μπορεις να δεις ποιοι το κοιτανε ακομα και αν δεν τους εχεις κανει φιλους?
Link to comment
Share on other sites

γιατί μπορείς να δεις αν κάποιους που ΕΙΝΑΙ φίλος σου, κοιτάει το προφίλ σου;;

Πώς θα μπορεί λοιπόν κάποιος που δεν είναι καν φίλος σου;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

γιατί μπορείς να δεις αν κάποιους που ΕΙΝΑΙ φίλος σου, κοιτάει το προφίλ σου;;

Πώς θα μπορεί λοιπόν κάποιος που δεν είναι καν φίλος σου;

 

Κοιταξε αυτο πιστευα και εγω μεχρι τωρα και ελεγα οτι αυτα περι να βλεπεις ποιος κοιταει το προφιλ σου και τετοια ειναι βλακειες....Μεχρι που....ατομο του οποιου το προφιλ εχω κοιταξει εγω καποιες φορες που μονο ακουστα το εχω και αυτο σιγουρα ΔΕΝ με ξερει..σιγουρα ομως...μου εκανε αιτηση φιλιας..Σημειοτεον οτι το ονομα στο fb δεν ειναι το πραγματικο μου γτ κιολας δν το χρησιμοποιω εγω...Αρα πως ειναι δυνατον αν δεν ειδε οτι κοιταξα το προφιλ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να έχετε κοινούς φίλους και να κατάλαβε ποιός είσαι.

Επίσης, μπορεί να σε είδε σε κάποια φωτογραφία που να σε έχουν κάνει tag (αν π.χ. ένας φίλος σου σε έχει κάνει tag σε φωτό του και είναι και φίλος με το άτομο που λες, μπορεί να είδε τη φωτογραφία).

Ή μπορεί απλά να σου την πέφτει :p ή να είναι ένα από τα χαζά αυτά άτομα που κάνουν friend request σε ΟΛΟΥΣ για να αποκτήσουν πολλούς φίλους και να δείξουν πως έχουν πολλούς γνωστούς.

Πάντως, να κατάλαβε πως τον είδες, από όσο γνωρίζω δε γίνεται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να έχετε κοινούς φίλους και να κατάλαβε ποιός είσαι.

Επίσης, μπορεί να σε είδε σε κάποια φωτογραφία που να σε έχουν κάνει tag (αν π.χ. ένας φίλος σου σε έχει κάνει tag σε φωτό του και είναι και φίλος με το άτομο που λες, μπορεί να είδε τη φωτογραφία).

Ή μπορεί απλά να σου την πέφτει :p ή να είναι ένα από τα χαζά αυτά άτομα που κάνουν friend request σε ΟΛΟΥΣ για να αποκτήσουν πολλούς φίλους και να δείξουν πως έχουν πολλούς γνωστούς.

Πάντως, να κατάλαβε πως τον είδες, από όσο γνωρίζω δε γίνεται.

 

Κοιταξε οπως προειπα ο λογαριασμος δν ειναι δικος μου και ειναι ανενεργος(ουτε φιλοι ουτε τπτ).Επισης δν το ειχα φτιαξει εγω(αλλη ιστορια το πως φτιαχτηκε εμενα ενα confirm μου ηρθε μονο στο e-mail και πατησα) και ετσι δν εχει το ονομα μου αλλα ενα τυχαιο ονομα.Οταν λεμε τυχαιο ομως τελειως τυχαιο...Δλδ ειναι αδυνατο να ξερει σε ποιον εκανε αιτηση τωρα.Επισης και σε τυχαια ονοματα να κανει αιτησεις(που δν νομιζω) αυτος ο λογαριασμος θα ηταν απο τους τελευταιους που θα εκανε..Παντως εχει γινει μελος σε μια σελιδα που λεει ΔΕς ΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ κ.τ.λ....Αλλα και εγω νομιζα οτι αυτα ειναι βλακειες και δε γινεται....Ουτε ειναι κανας hacker βαρβατος να πεις οτι ξερει,βρισκει και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις περιγραψει τιποτα το συγκλονιστικο και το περιεργο.

Το fb καταγραφει τα παντα για τον εαυτο του ακομα και οταν εσυ δεν εχεις προσβαση σε αυτα.

Το πιο πιθανο λοιπον ειναι να σε εβγαλε ως προτεινομενο φιλο σε αυτον και ιδιαιτερα αφου δεν εχεις φιλους.

Ναι ειναι αδυνατο να δεις ποιος βλεπει το προφιλ σου, να βαλεις χρωμα στο προφιλ, να δεις τηλεοραση, να σου εμφανιστει unlike button και διαφορες αλλες σχετικες βλακειες που κυκλοφορουν.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις περιγραψει τιποτα το συγκλονιστικο και το περιεργο.

Το fb καταγραφει τα παντα για τον εαυτο του ακομα και οταν εσυ δεν εχεις προσβαση σε αυτα.

Το πιο πιθανο λοιπον ειναι να σε εβγαλε ως προτεινομενο φιλο σε αυτον και ιδιαιτερα αφου δεν εχεις φιλους.

Ναι ειναι αδυνατο να δεις ποιος βλεπει το προφιλ σου, να βαλεις χρωμα στο προφιλ, να δεις τηλεοραση, να σου εμφανιστει unlike button και διαφορες αλλες σχετικες βλακειες που κυκλοφορουν.

 

Ναι οντως αυτο με τους προτεινομενους φιλους δν το ειχα σκεφτει...Ισως και να ειναι αυτο.Απλα ανησυχησα λιγο γιατι οπως ειπα το λογαριασμο γενικα δν τον εφτιαξα εγω..μου ηρθε ξαφνικα πριν κανα χρονο ενα e-mail με ενα συνδεσμο ενεργοποιησης και ενα αγνωστο ονομα που ειχε μικρο ιδιο με το δικο μου στα αγγλικα και ειχε το e-mail μου δηλωμενο..βεβαια μετα κωδικο εβαλα δικο μου..γενικα επειδη δν εχω κανει εγγραφη ποτε στο fb δν ξερω τι ακριβως βαζεις...Ετσι φοβηθηκα μην εχει και αλλος προσβαση σε αυτον το λογαριασμο τον οποιο εγω χρησιμοποιω σχετικα σπανια και μιλησε σε αυτο το ατομο ή τελοσπαντων καπως φανηκε σε αυτο...Παντως λετε ειναι αδυνατο να ειδε οτι κοιταζα το προφιλ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος το λόγο που εξαφανίστηκε το "Request" section από πάνω δεξιά στην Αρχική σελίδα μου; Είναι θέμα ρύθμισης ή έπαψε να υφίσταται στο νέο προφίλ του FB;

 

Αν μπορώ να το επαναφέρω και γνωρίζετε τον τρόπο, πείτε μου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , το request δεν το βγάλανε απλώς το έβαλαν λίγο πιό κάτω, βέβαια εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έκαναν.
Link to comment
Share on other sites

δεν παει αλλο αυτο με το friend request.δεν με αφηνει σε κανενα να κανω φιλο.και ασ τον ξερω χρονια.δεν μπορει να στειλει τα αιτηματα λεει.τι κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

στελνεις μνμ στον γνωστο σου να σε κανει αυτος.

 

 

Επειδή πριν 2 μέρες είπα να επιστρέψω,μου το κάνει και σε εμένα σε ορισμένους και κάνω αυτό που είπες..Επίσης ποτέ δεν μου έχει έρθει ο κωδικός στο κινητό για να μπορώ να βγάλω τις λέξεις ασφαλείας που μου βγάζει κάθε φορά,που πάω να καλέσω κάποιον για φίλο ή να γράψω σε γκρούπ.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κ απο εμενα ρε τσακαλια...-πως γινετε να μην φενονται οι φιλοιμου στους αγνωστους???εχω φαει τα ματια μου στις κολορυθμεισεις κ δεν καταφερα κατι...
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλο κολλημα. εχω 2 requests. το 1 ειναι για εφαρμογη/παιχνιδι και το αλλο αιτημα φιλιας.

παταω να δω τα requests και εμφανιζει μονο το αιτημα φιλιας:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...