Jump to content

Περί Facebook


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..! εχω μια απορια σχετικα με το facebook,ισως καποιος απο εδω να γνωριζει...

εχω το εξης θεμα οταν ειμαι στην αρχικη μου και αναζηταω ενα ονομα πχ δημητρης μου βγαζει να ονοματα που εχω αναζητησει πιο προσφατα και απολυτως λογικο..εγω ομως δεν θελω να συμβαινει αυτο..! πως μπορω να διαγραψω το ιστορικο της αναζητησης..?! δοκιμασα τον καθαρισμα του ιστορικου με το ccleaner αλλα παλι φαινονται οι πιο προσφατες αναζητησεις..

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Άρχισε να μπαίνεις σε άλλο "Δημήτρη" περισσότερες φορές για να μη σου βγάζει το συνηθισμένο. ;)

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,o μεγάλος αδερφός έχει φροντίσει ώστε, για το δικό σου "καλό", να καταγράφει κάθε σου συνήθεια ακόμη και ποιον αναζητείς στο Facebook.Τα πράγματα γίνονται χειρότερα αν σκεφτείς ότι ακόμη και μόνο ένα γράμμα να βάλεις, στην περίπτωση σου το Δ,o Δημήτρης που έψαχνες μέχρι πρότινος θα φιγουράρει στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων.Και το ζήτημα που ανακύπτει είναι το εξής: όταν o Δημήτρης ψάξει στην αναζήτηση και βάλει μόνο ένα γράμμα, τυχαία το αρχικό σου, τι λες, το Facebook δεν θα του προτείνει εσένα στην πρώτη θέση της λίστας, υιοθετώντας την λογική "o ένας ψάχνει τον άλλο, γιατί όχι ΚΑΙ αντίστροφα;"Καλή συνέχεια
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,o μεγάλος αδερφός έχει φροντίσει ώστε, για το δικό σου "καλό", να καταγράφει κάθε σου συνήθεια ακόμη και ποιον αναζητείς στο Facebook.Τα πράγματα γίνονται χειρότερα αν σκεφτείς ότι ακόμη και μόνο ένα γράμμα να βάλεις, στην περίπτωση σου το Δ,o Δημήτρης που έψαχνες μέχρι πρότινος θα φιγουράρει στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων.Και το ζήτημα που ανακύπτει είναι το εξής: όταν o Δημήτρης ψάξει στην αναζήτηση και βάλει μόνο ένα γράμμα, τυχαία το αρχικό σου, τι λες, το Facebook δεν θα του προτείνει εσένα στην πρώτη θέση της λίστας, υιοθετώντας την λογική "o ένας ψάχνει τον άλλο, γιατί όχι ΚΑΙ αντίστροφα;"Καλή συνέχεια

Δε γνωρίζω αν λειτουργεί έτσι, και αντίστροφα δηλαδή. Αν υποθέσουμε ότι σε λεν Μήτσο κι ο Δημήτρης μπαίνει πιο συχνά στο προφίλ της Μαρίας αν πατήσει Μ κατά πάσα πιθανότητα θα του βγάλει τη Μαρία και όχι εσένα. Πάντως, στο ότι το Facebook καταγράφει κάθε σου κίνηση συμφωνώ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εε καλούτσικο είναι... Από το παλιό το μαύρο που είχε κάποτε..

 

Send from my HTC with Sense 3.5

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,o μεγάλος αδερφός έχει φροντίσει ώστε, για το δικό σου "καλό", να καταγράφει κάθε σου συνήθεια ακόμη και ποιον αναζητείς στο Facebook.Τα πράγματα γίνονται χειρότερα αν σκεφτείς ότι ακόμη και μόνο ένα γράμμα να βάλεις, στην περίπτωση σου το Δ,o Δημήτρης που έψαχνες μέχρι πρότινος θα φιγουράρει στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων.Και το ζήτημα που ανακύπτει είναι το εξής: όταν o Δημήτρης ψάξει στην αναζήτηση και βάλει μόνο ένα γράμμα, τυχαία το αρχικό σου, τι λες, το Facebook δεν θα του προτείνει εσένα στην πρώτη θέση της λίστας, υιοθετώντας την λογική "o ένας ψάχνει τον άλλο, γιατί όχι ΚΑΙ αντίστροφα;"Καλή συνέχεια

 

Αν ισχύει αυτό (αντίστροφα δηλαδή - ότι βγάζει εσένα τον ίδιο ως πρώτο αποτέλεσμα ΣΤΟΝ φιλό σου όταν ΑΥΤΟΣ πατάει κάποια γράμματα του ονόματός σου), ΚΑΗΚΑΜΕ!!! Σίγουρα ισχύει αυτό; Πωπω ζημιά... :mad:

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Όπως ισχυρίζεται ο δημοφιλής επιχειρηματίας και hacker Nick Cubrilovic, το Facebook συνεχίζει να παρακολουθεί τις σελίδες που επισκέπτεσαι ακόμα και αφού κάνεις log out από το κοινωνικό δίκτυο!

Αυτό που ανακάλυψε ο Cubrilovic ήταν ότι το Facebook αντί να διαγράφει τα cookies κατά την αποσύνδεση του χρήστη, τα διατηρεί με κάποιες μικρές μετατροπές. Έτσι, οι...

πληροφορίες του λογαριασμού συνεχίζουν να βρίσκονται στα cookies κάτι που σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεται μια ιστοσελίδα με κουμπί ή widget Facebook, ο browser του στέλνει προσωπικές του πληροφορίες πίσω στο Facebook.

Αν κάτι τέτοιο αποδειχτεί σωστό, πιθανότατα θα μπορούμε να μιλάμε για σοβαρή παραβίαση της ιδιωτικής ζωής. Αρκετοί χρήστες του Facebook έχουν ξεσηκωθεί ήδη με τις νέες Open Graph εφαρμογές, οι οποίες γνωστοποιούν τι διαβάζουν ή τι ακούν κάθε στιγμή χωρίς να πατήσουν καν κάποιο κουμπί “Like”.

Η απάντηση του Facebook (δια στόματος του μηχανικού της Arturo Bejar) είναι ότι τα δεδομένα που συλλέγονται από τα συγκεκριμένα cookies έχουν να κάνουν καθαρά και μόνο με την προστασία από spamming, phising και άλλους κινδύνους ασφαλείας και σε καμία περίπτωση για διαφημιστικούς σκοπούς

"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο disconnect.me , για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, όλο και κάτι θα "παρακολουθεί" και θα "αποθηκεύει" για να "λειτουργεί καλύτερα".
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι στην σχολη έκανα για ipv6... ΕΕ γύρισα σπίτι και άρχισα να ψάχνω στο ιντερνετ πληροφορίες και σχετικά... Από τότε παρατήρησα ότι στο facebook μου έβγαζε διαφημησεις σχετικά με ipv6... Μετά αγόρασα Mac Book και τυχαία πάλι μου εμφανίζει πράγματα σχετικά με Mac Book...! Σύμπτωση?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, μήπως μπορείται να με βοηθήσετε? Έιχα κάνει μια φορά ένα σχόλιο σε κάποιο τραγούδι και κλασικά εμφανίζεται στον τοίχο μου ότι σχολίασα το τάδε. Πήγα να το κάνω διαγραφή απο το wall μου αλλά καταλάθος έβαλα την επιλογή να μην εμφανίζονται τα σχόλια & τώρα ότι σχόλιο και να κάνω δεν εμφανίζεται πουθενά στο wall του προφίλ μου :( Ξέρετε πως μπορώ να το επαναφέρω?

:hunter:

 

ZOURIDI F.C. !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, μήπως μπορείται να με βοηθήσετε? Έιχα κάνει μια φορά ένα σχόλιο σε κάποιο τραγούδι και κλασικά εμφανίζεται στον τοίχο μου ότι σχολίασα το τάδε. Πήγα να το κάνω διαγραφή απο το wall μου αλλά καταλάθος έβαλα την επιλογή να μην εμφανίζονται τα σχόλια & τώρα ότι σχόλιο και να κάνω δεν εμφανίζεται πουθενά στο wall του προφίλ μου :( Ξέρετε πως μπορώ να το επαναφέρω?

 

δεν γινεται τιποτα δυστιχως απο οτι ξερω..ισως αν πατησεις στο βελακι να εχει αλλα δεν νομιζω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα, μήπως μπορείται να με βοηθήσετε? Έιχα κάνει μια φορά ένα σχόλιο σε κάποιο τραγούδι και κλασικά εμφανίζεται στον τοίχο μου ότι σχολίασα το τάδε. Πήγα να το κάνω διαγραφή απο το wall μου αλλά καταλάθος έβαλα την επιλογή να μην εμφανίζονται τα σχόλια & τώρα ότι σχόλιο και να κάνω δεν εμφανίζεται πουθενά στο wall του προφίλ μου :( Ξέρετε πως μπορώ να το επαναφέρω?

 

πολύ ενδιαφέρον ακουγεται. Εγώ νομίζω ότι μπορείς να το ορίσεις και να το βγάλεις πηγαίνοντας έχει που έχει τις δραστηριότητες που εμφανίζονται ολες οι κινήσεις νομίζω αρχείο δραστήριοτητων το έχει.Εκεί θα βρεις το σχόλιο που έκανες και δίπλα στο κυκλάκι επέλεξε εάν θα επιτρέπεται στο χρονολογιο ή εάν όχι. Πιστευω ότι αυτό είναι αυτό που ζητάς. Αλλα είναι πολύ ωραίο να μην έχει το προφίλ σου συνέχεια σχολια. Εγώ θα το έβγαζa . Επίσης εάν υπήρχε η δυνατότητα να ορίζεις και ποιος θα μπορεί να σχολιάζει και ποιος όχι τις φωτογραφίες μας θα ήτανε τέλειο αλλα δεν .... Υπάρχει απο όσο θυμάμαι ήτανε παλιά. Τώρα με το έτσι θέλω επιτρέπει σε ολους να βλέπουν τυχόν δημοσιεύσεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον ακουγεται. Εγώ νομίζω ότι μπορείς να το ορίσεις και να το βγάλεις πηγαίνοντας έχει που έχει τις δραστηριότητες που εμφανίζονται ολες οι κινήσεις νομίζω αρχείο δραστήριοτητων το έχει.Εκεί θα βρεις το σχόλιο που έκανες και δίπλα στο κυκλάκι επέλεξε εάν θα επιτρέπεται στο χρονολογιο ή εάν όχι. Πιστευω ότι αυτό είναι αυτό που ζητάς. Αλλα είναι πολύ ωραίο να μην έχει το προφίλ σου συνέχεια σχολια. Εγώ θα το έβγαζa . Επίσης εάν υπήρχε η δυνατότητα να ορίζεις και ποιος θα μπορεί να σχολιάζει και ποιος όχι τις φωτογραφίες μας θα ήτανε τέλειο αλλα δεν .... Υπάρχει απο όσο θυμάμαι ήτανε παλιά. Τώρα με το έτσι θέλω επιτρέπει σε ολους να βλέπουν τυχόν δημοσιεύσεις.

Μπορεις ομως να ρυθμισεις το εξης: να σχολιαζουν (και νομιζω να βλεπουν) τις φωτογραφιες σου ΜΟΝΟ οσοι ειναι tagged σ'αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ομως να ρυθμισεις το εξης: να σχολιαζουν (και νομιζω να βλεπουν) τις φωτογραφιες σου ΜΟΝΟ οσοι ειναι tagged σ'αυτες.

 

Πως γίνεται αυτό ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκει που γραφω στο facebook κατω δεξια στην οθονη μου πεταει ενα μικρο παραθυρακι που λεει facebook notification οτι καποιος κατι εγραψε και δεν με εφηνει να συνεχισω να γραψω...:(:(:(

 

http://i.imgur.com/jciUT.jpg

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καποιος εφτιαξε ψευτικο προφιλ για μενα...εχει βαλει και καποια στοιχεια μου..Κανουν οι φιλοι μου αναφορα...Αλλα για να την κανω και εγω πρεπει να βαλω τηλεφωνο..δεν γινεται αλλιως?

και επισης στο απορρητο πατησα εκει με την εικονα προφιλ..αυτο με την σειρα..εκανα χαζομαρα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πες ονομα να τον κανουμε και εμεις αναφορα..

 

δεν χρειαζεται..εχω αρκετες..και μπορω και αλλες..ευχαριστω παρα πολυ

πως αλλιως μπορω να τον σβησω απο εκει μεσα?

επισης αν ξερετε αυτο με τις φωτογραφιες που πατησα στην επεξεργασια προφιλ ολες οι φωτογραφιες σε σειρα εκει στην εικονα προφιλ τι ειναι αν ξερετε?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αναφορα δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις και κατι αλλο. Αυτο με τις φωτογραφιες δε το πολυκαταλαβα... Για βαλε υποτιτλους...
Link to comment
Share on other sites

Περα απο αναφορα δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις και κατι αλλο. Αυτο με τις φωτογραφιες δε το πολυκαταλαβα... Για βαλε υποτιτλους...

 

πας στις ρυθμισεις προφιλ μετα εικονα προφιλ και εκει θα σου βγαλει σε εκεινο το παραθυρακι αριστερα κατω κατι για σειρα και φωτογραφιες..το πατησα καταλαθος και τωρα δεν υπαρχει..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω κι εγώ λογαριασμό στο fb και είμαι ένας κανονικός χρήστης, δλδ ούτε πολλούς λογαριασμούς έχω, ούτε παραβιαση όρων χρήσης έχω κάνει, ούτε έχω και τους άπειρους φίλους. Πριν 1μιση μήνα λοιπόν, που πήγα να μπω στο fb μου εμφάνισε και εμένα το μήνυμα "δώστε κινητο γιατί ο λογαριασμός είναι προσωρινά κλειδωμένος για λόγους ασφαλείας". Καθώς είδα ότι δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα τον έδωσα (ισπανικό νούμερο, μένω Ισπανία, με τον κωδικό χώρας μπροστά) και του ζήτησα να μου στείλει κωδικό ασφαλείας. Δεν έστελνε τίποτα και μετα από 2 -3 μέρες μου εμφάνισε μια ακόμη επιλογή : "Πάρτε με τηλ και πείτε μου τον κωδικό" , πραγματικά με πήραν και με ηχογραφημένο μήνυμα μου τον είπαν. Όμως η χαζή, δεν τον σημείωσα κάπου και τον πληκτρολόγησα κατευθείαν. Μπήκα κανονικά και για 2 μέρες όλα καλά, μέχρι που μου λέει, "πληκτρολογήστε ξανα τον κωδικό", και φυσικά δεν τον θυμόμουν. Πατάω "ξαναστείλτε μου τον κωδικό" και δεν μου στέλνουν τίποτα. Τι password άλλαξα, τι mails έστειλα σε όλα τα mails του fb και απαντηση δεν έχω πάρει. Κάποια στιγμή μου λένε να στείλω ταυτότητα σε ένα συγκεκριμένο mail και μετά από σκέψη πολλή την έστειλα (ναι ξέρω βλακείες κάνω), αλλά και πάλι τίποτα. Έχω στείλει πόσα email και ακόμη δεν μπορώ να μπω. Εντωμεταξύ, επιμένω τόσο γιατί χρειαζόμουν το Fb για επαγγελματικούς λόγους, μιας και δεν μπορώ να φτιάξω σελίδα δικιά μου και επίσης ήθελα να ξαναμπώ , ετσι ώστε να τον διαγραψω τον λογαριασμό και να φτιάξω άλλον. Και τώρα , και ανοιχτός θα μείνει και την ταυτότητα έχω στείλει και αισθάνομαι πλήρως εκτεθειμένη. Να σημειώσω πως έμπαινα πάντα απο https. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δεν ξέρω τι να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται..εχω αρκετες..και μπορω και αλλες..ευχαριστω παρα πολυ

πως αλλιως μπορω να τον σβησω απο εκει μεσα?

επισης αν ξερετε αυτο με τις φωτογραφιες που πατησα στην επεξεργασια προφιλ ολες οι φωτογραφιες σε σειρα εκει στην εικονα προφιλ τι ειναι αν ξερετε?

 

Παντως ενας φιλος που ειχε το ιδιο θεμα, αφου δοκιμασε και με φιλους του να κανουν report, δοκιμασε μεσω ενος bolg που αναφερουν τα ψευτικα προφιλ ωστε να κανουν πολλοι παραπανω report, και του δουλεψε. Σε λιγες μερες ειχε σβηστει το προφιλ του. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο επαιξε ρολο!

 

http://www.nextadvisor.com/blog/2010/02/23/how-to-remove-a-fake-profile-from-facebook/comment-page-6/#comment-62690

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενας φιλος που ειχε το ιδιο θεμα, αφου δοκιμασε και με φιλους του να κανουν report, δοκιμασε μεσω ενος bolg που αναφερουν τα ψευτικα προφιλ ωστε να κανουν πολλοι παραπανω report, και του δουλεψε. Σε λιγες μερες ειχε σβηστει το προφιλ του. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο επαιξε ρολο!

 

http://www.nextadvisor.com/blog/2010/02/23/how-to-remove-a-fake-profile-from-facebook/comment-page-6/#comment-62690

 

ευχαριστω φιλε :)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...