Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η alpha έχει δημιουργήσει υπηρεσίες όπως το pin by sms και προσπαθεί να αποθαρρύνει γενικά το χαρτί. Τώρα για τα αλλά που Ρωτάς νομίζω ότι είναι για χρεωστικές αλλά ένα τηλ. Στο 210 3260000 είναι το σωστό.

 

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

 

 

Nαι το γνώριζα για το pin by sms. Εγώ απλά ανέφερα την ενημέρωση που υπάρχει στο statement. Και τα 5 ευρώ χρέωση για ανανέωση κάρτας μου φαίνεται υπερβολικό και δεν μιλάω για την enter Amex που έχει έτσι κι αλλιώς συνδρομή. Εγω στην alpha πχ έχω 4 πιστωτικές και 1 χρεωστική. Οπότε αν η χρέωση αυτή αφορά και πιστωτικές δεν είναι και μικρό το ποσό

 

8a50bb01b7f59f4d112e9d50f085f382.png

 

 

Εννοείς ότι κάθε φορά που θα στέλνουν καινούρια κάρτα θα χρεώνουν 5 ευρώ;

 

Πλέον δεν γίνεται να βάλεις λεφτά από prepaid κάρτα σε στοιχηματικη εταιρία; Δεν με αφήνει.. Εχω 25 ευρώ στη κάρτα για αυτό το λόγο.. Πως μπορώ να τα βάλω με καποιο τρόπο; Αποφορτιση κάρτας δε βλέπω να γίνεται, εκτός αν πάω σε atm. Neteller επιτρέπει μόνο visa, viva wallet θέλει βιντεοκληση για ταυτοποίηση, paysafecard ζητάνε αφμ. Χαμός! Λες και κερδίζουμε..

 

Και γιατί δεν βάζεις στη στοιχηματική εταιρία απευθείας από χρεωστική κάρτα πχ αν δεν έχεις πιστωτική;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει κατάθεση σε στοιχηματική με χρεωστική και πιστωτική alpha (απεθείας δεν ξερω για neteller)
Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν με αφήνει με την prepaid και θα με αφήσει με την χρεωστική;

 

Σχεδόν κάθε μέρα κάνω μεταφορές με χρεωστική visa της Αλφα Μπανκ σε 2 στοιχηματικές.

Επίσης και αναλήψεις με την ίδια κάρτα τις κάνω, όταν κερδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

A wild guess... δεν σε αφήνει Γιατί πρέπει να γίνει ταυτοποίηση της κάρτας με τον λογαριασμό σου. Δεν είχα ποτέ prepaid γραφει όνομα?

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλεσα στην εξυπηρετηση στην alpha και πράγματι από φέτος το Σεπτέμβριο θα χρεωνόμαστε πλέον 5 ευρώ κάθε φορά που ανανεώνεται η κάρτα μας είτε είναι χρεωστική είτε είναι πιστωτική + η όποια συνδρομή αν έχει κάποιος
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει (και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την εγκυροτητα του φίλου) τότε είναι λόγος διακοπής κάθε σχέσης με την εν λόγω τράπεζα για εμένα. Αναμονή λοιπόν μέχρι τον Σεπτέμβριο
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα και screenshot από το statement στην προηγούμενη σελίδα που το γράφει. Απλά επειδή η ανακοίνωση ήταν σε statement τραπεζικού λογαριασμού δεν ήξερα αν είναι μόνο για χρεωστικές ή και για πιστωτικές.. Οπότε σήμερα πήρα τηλ να ρωτήσω και μου είπαν ότι ισχύει για όλες τις κάρτες. Και εγώ το θεωρώ υπερβολικό. Ίσως ακολουθήσουν και οι άλλες 3 τράπεζες.
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ κάθε 3 χρόνια δεν ειναι και τρελό ποσό την στιγμή που δεν πληρώνω καμμία συνδρομή, Παρόλα αυτα επειδή έχω 5 κάρτες στην Alpha και στην πραγματικότητα χρησιμοποιώ μόνο της Aegean και την Premium , ίσως δώσω πίσω τις άλλες τρείς.
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ κάθε 3 χρόνια δεν ειναι και τρελό ποσό την στιγμή που δεν πληρώνω καμμία συνδρομή, Παρόλα αυτα επειδή έχω 5 κάρτες στην Alpha και στην πραγματικότητα χρησιμοποιώ μόνο της Aegean και την Premium , ίσως δώσω πίσω τις άλλες τρείς.
Εκεί βασίζονται, ότι ο περισσότερος κόσμος θα πει "ας πάει στο καλό, 5 ευρώ είναι..".

Στρατηγικά όμως για μένα είναι απαράδεκτη κίνηση. Αντί να εξελισσόμαστε πάμε προς τα πίσω.

Εδώ και πολλά χρόνια οι τράπεζες έκαναν σωρεία κινήσεων αποσυμφόρησης των ταμείων, που εκτός των άλλων μείωσε και τα λειτουργικά τους έξοδα. Οι κάρτες (και η προσπάθεια αποδοχής τους από τις μεγαλύτερες ηλικίες) ήταν ίσως το βασικότερο προϊόν στην υλοποίηση αυτής της στρατηγικής.

Η συγκεκριμένη κίνηση είναι ενάντια στη συγκεκριμένη στρατηγική. Είναι σα να θες να κινηθεί η αγορά και παράλληλα να ανεβάζεις τους φόρους.

Επίσης ο λόγος που επικαλείται η τράπεζα στο statement που ποσταρε ο φίλος είναι τουλάχιστον αστείος. Ότι έχουν μεγάλο κόστος λόγω των αυξημένων συναλλαγών με κάρτες. Άκουσον άκουσον, δεν έχει κέρδος η τράπεζα από τη χρήση των καρτών, αλλά έξοδα!!!!!

Ελπίζω η εποπτεύουσα αρχή να "κόψει" τη συγκεκριμένη έμπνευση της alpha bank, όχι για τα 5 ευρώ που θα μας λείψουν και τον χρόνο που θα χάσουμε να ακυρώσουμε κάρτες που δεν μας είναι απολύτως απαραίτητες, αλλά γιατί είναι κίνηση αρπακτης που στερείται λογικής.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έσπρωξαν ολους στο πλαστικό χρήμα άρα το σταθερό κόστος των τραπεζών ανά κάρτα θα είναι σημαντικά μειωμένο σε σχέση με πριν όταν πλέον όλοι χρησιμοποιούμε κάρτες. Και πράγματι πολλοί από εμάς έχουμε πολλές κάρτες χρεωστικές και πιστωτικές από διάφορες τράπεζες. Αν ακολουθήσουν αυτό και οι υπολοιπες.. θα μιλαμε για μια σημαντική επιβάρυνση. Ας έβαζαν την χρέωση τουλάχιστον μόνο σε περίπτωση απώλειας ή φθοράς.. όχι και για ανανέωση
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ κάθε 3 χρόνια δεν ειναι και τρελό ποσό την στιγμή που δεν πληρώνω καμμία συνδρομή, Παρόλα αυτα επειδή έχω 5 κάρτες στην Alpha και στην πραγματικότητα χρησιμοποιώ μόνο της Aegean και την Premium , ίσως δώσω πίσω τις άλλες τρείς.

 

οπως τα λες ειναι. βλακωδης κινηση αλλα χαλαλι, τοσες χιλιαδες bonus ποντους μας εχει δωσει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καποτε εγραφα για τη χρεωση της πειραιως να εκδωσει κωδικο για ebanking και εδω μεσα μου ελεγαν οτι "μα οι τραπεζες εχουν εξοδα σε servers κλπ".

φατε τωρα τις χρεωσεις για αντικατασταση καρτας απο την εθνικη κ την αλφα με προσχημα παλι τα.. εξοδα των χρησεων τους.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί βασίζονται, ότι ο περισσότερος κόσμος θα πει "ας πάει στο καλό, 5 ευρώ είναι..".

Στρατηγικά όμως για μένα είναι απαράδεκτη κίνηση. Αντί να εξελισσόμαστε πάμε προς τα πίσω.

 

Κάτι τέτοιο εννοούσα μόλις λίγα μηνύματα πιο πίσω όταν προέτρεπα στη χρήση μέσων όπως η Ν26, η Revolut κλπ.: να τους τιμωρήσουμε με όσες λίγες δυνάμεις έχουμε ο καθένας μας μπας και αρχίσει να λειτουργεί κάποια στιγμή ο ανταγωνισμός γιατί πραγματικά στο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα έχει χαθεί και το μέτρο και κάθε σοβαρότητα. Και κάποιοι για πολλοστή φορά αποπειράθηκαν να μου την "πουν". Παρασύρομαι κι εγώ όμως και ξεχνάω ότι ενδεχομένως απευθύνομαι κάποιες φορές σε ανθρώπους που έχουν ίσως και τα μισά μου χρόνια και παίζει να ξεκίνησαν τα νταλαβέρια με τις τράπεζες μόλις "χθες" (κυριολεκτικά, με τα capital controls τα οποία συμπλήρωσαν πλέον 3 ολόκληρα χρόνια σε ισχύ!).

Link to comment
Share on other sites

Προτρέπεις λοιπόν να τους τιμωρήσω που θα με χρεώνουν 5 ευρώ για αντικατάσταση της κάρτας μου σε περίπτωση απώλειας με την Ν26 η οποία χρεώνει 6 ευρώ την αντικατάσταση κάρτας.

Μάλλον τον εαυτό μου τιμωρώ έτσι , άσε που θα χάσω και τους Bonus πόντους.

Παραπομπή στις χρεώσεις τις Ν26: https://docs.n26.com/legal/06+EU/01+Account/en/13account-pricelist-en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Προτρέπεις λοιπόν να τους τιμωρήσω που θα με χρεώνουν 5 ευρώ για αντικατάσταση της κάρτας μου σε περίπτωση απώλειας με την Ν26 η οποία χρεώνει 6 ευρώ την αντικατάσταση κάρτας.

Μάλλον τον εαυτό μου τιμωρώ έτσι , άσε που θα χάσω και τους Bonus πόντους.

Παραπομπή στις χρεώσεις τις Ν26: https://docs.n26.com/legal/06+EU/01+Account/en/13account-pricelist-en.pdf

 

μπορει να εισαι μικρος και να μην ξερεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις πήγα να βγάλω Revolut και μου ζήτησε 5,99 ευρώ για να μου την ταχυδρομήσει.

Όπως βλέπω η εποχή του τσάμπα πέθανε.

Αλλά έστω ότι βγάζω μία κάρτα (στην πραγματικότητα έχω την N26 . Πόσα θα πληρώσω μέσα σε 3 χρόνια μόνο και μόνο για να την φορτίσω;

Η AlphaBank δεν μου ζητάει έξοδα για να γεμίσω τον τραπεζικό μου λογαριασμό αλλά 1 ευρώ για να στείλω στην N26 , άρα θα πληρώσω πάνω από 5 ευρώ μέσα σε 3 χρόνια . Και ναι το αποδέχομαι , όπως αποδέχομαι και τα 5 ευρώ για αντικατάσταση κάρτας κάθε 3 ή 4 χρόνια.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ ελληνικών καρτών και προπληρωμένων τύπου n26 και revolut, για χρήση εντός Ελλάδας. Για πολλούς λόγους. Κατ'αρχάς οι εν λόγω κάρτες δεν είναι πιστωτικές. Κατά δεύτερον δεν συνδέονται με τους τραπεζικούς μας λογαριασμούς. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι.

Ωστόσο, ακόμα και αν όσοι έχουμε revolut κλπ ακυρώναμε τις ελληνικές κάρτες μας, δεν είμαστε αρκετοί ώστε να ταρακουνησουμε το τραπεζικό σύστημα. Όλο αυτό είναι μάλλον λίγο ουτοπικό και ρομαντικό.

Παρ'όλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω ότι η εν λόγω απόφαση της alpha bank είναι πολύ κακή, ειδικά με τους λόγους που επικαλείται.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας χτες στα τιμολόγια της Alpha Bank δεν μπόρεσα να βρω αυτό που λέτε για χρέωση 5€ για ανανέωση. Το τιμολόγιο της έχει ημερομηνία 4/7/2018
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας χτες στα τιμολόγια της Alpha Bank δεν μπόρεσα να βρω αυτό που λέτε για χρέωση 5€ για ανανέωση. Το τιμολόγιο της έχει ημερομηνία 4/7/2018

 

http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/GR_promitheies_04072018.pdf

 

Σελίδα 28 (ή 30 στο pdf) κωδικός 14.4 .. Είναι μάλιστα και σε μπλε πλαίσιο για να φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας χτες στα τιμολόγια της Alpha Bank δεν μπόρεσα να βρω αυτό που λέτε για χρέωση 5€ για ανανέωση. Το τιμολόγιο της έχει ημερομηνία 4/7/2018

 

λογικο. απο σεπτεμβριο θα ισχυσει αυτη η χρεωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω να πληρωσω 12.500 ευρω εφορια. υπαρχει καποια πιστωτικη οποισσδηποτε τραπεζας που να εχει καποιο οφελος αν πληρωσεις μεσω αυτης την εφορια;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...