Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όχι ακριβώς . Τον πρώτο μήνα και ένα ευρώ να αφήσεις απλήρωτο, θα πληρώσεις τόκους υπολογιζόμενους στο σύνολο των αγορών σου για χρονικό διάστημα από την ημερομηνία αγοράς μέχρι την ημερομηνία πληρωμής, και το υπόλοιπο που θα αφήσεις θα τοκιστεί από την ημερομηνία πληρωμής μέχρι την έκδοση τού λογαριασμού.

Για τους επόμενους μήνες ισχύει αυτό που είπες αλλά πάλι στις νέες αγορές ισχύουν τα ανωτέρω.

Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα . Όσο λιγώτερα αφήνεις τόσο λιγώτερα πληρώνεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση εαν και εχω διαβασει διεξοδικα το φορουμ ακομα δεν εχω βγαλει ακρη!Παλιοτερα ειχα μια university πιστωτικη της πειραιως οπου εβαζα δοσεις την μια μερα και την αλλη μερα μπορουσα να ξαναχρησιμοποιισω το ποσο ξανα. ΠΧ αγοραζα 800 ευρω πραγματα πηγαινα μου εβαζαν τις δοσεις αφαιρυσαν αρχικα το ποσο και την αλλη μερα ηταν διαθεσιμΟ!Προσφατα προμηθευτικαμε μια go visa ths εθνικης καναμε καποιες αγορες απο τις οποιες η μια ηταν με δοσεις, αν υπολογισω οτι λειτουργουν οι δοσεις οπως στην πειραιως κανονικα επρεπε να μ επιστραφει το ποσο, παρολαυτα σημερα πηγαμε παλι να ψωνισουμε με 24 ατοκες δοσεις με ποσο 1300 ευρω και μου εγινε εγκριση μονο τα 500 ευρω ενω κανονικα εχω μεσα στο λογαριασμο εστο τα 1000 ευρω,και μας μενει , ξερει κανεις τι παιζει με αυτες τις πιστωτικες?μπαινει δε μπαινει με δοσεις σου αφαιρειται ολο το ποσο και δεν ξαναεπιστρεφετε??Αυτο σημενει οτι δε μπορω να κανω καμια αλλη αγορα?Υπαρχει κατι ειδικο στις πιστωτικες τις εθνικης πχ θα μπει το ποσο ξανα οταν βγει ο λογαριασμος?η απλα θα ξεφτιλιστουμε εκει που θελουμε να ψωνισουμε?
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις 1000 ευρώ όριο και πάρεις κάτι 600 με πχ 12 άτοκες δοσεις, σου μένουν 450 υπόλοιπο τον άλλο μήνα με προϋπόθεση οτι πλήρωσες την πρώτη ατοκη...την ίδια απορία είχα, πήρα και τα κεντρικά της eurobank που έχω για επιβεβαιωση...αυτο που λες οτι ίςχυε πρέπει να γινόταν πιο παλιά, αλλιώς δε μπορω να καταλάβω πώς χρωσταγαν τόσα λεφτά στις πιστωτικές, οι σημερινοί οικονομικοί αναλυτές του καφενείου ελληναραδες... Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις 1000 ευρώ όριο και πάρεις κάτι 600 με πχ 12 άτοκες δοσεις, σου μένουν 450 υπόλοιπο τον άλλο μήνα με προϋπόθεση οτι πλήρωσες την πρώτη ατοκη...την ίδια απορία είχα, πήρα και τα κεντρικά της eurobank που έχω για επιβεβαιωση...αυτο που λες οτι ίςχυε πρέπει να γινόταν πιο παλιά, αλλιώς δε μπορω να καταλάβω πώς χρωσταγαν τόσα λεφτά στις πιστωτικές, οι σημερινοί οικονομικοί αναλυτές του καφενείου ελληναραδες...

 

Εγώ που χρησημοποιώ πιστωτική της alpha bank εδώ και χρόνια μπορώ να αγοράζω με υπόλοιπο το πιστωτικό μου όριο μείον τις δόσεις του μήνα. Πρακτικά μπορώ να έχω συνολικές μηνιαία δόσεις όσο το πιστωτικό όριο. Κάπως έτσι αν δεν είσαι προσεκτικός αρχίζεις να χρωστάς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και γω γιατί στο ebanking στο πιστωτικό όριο όταν έχω πληρώσει τις δοσρις του μήνα, μου εχει διαθέσιμο όλο το υπόλοιπο...δε ν έχω ξεπεράσει ποτέ το όριο ώστε να δω τι ισχύει τελικα...
Link to comment
Share on other sites

εχω την cosmote Mastercard και παιρνω εκπτωση σε κινητο και σταθερο 1.5% θα παω στο κινητο στην vodafone το σταθερο θα παιρνει εκπτωση 3% αυτοματα η πρεπει να κανω κατι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα έκανα μια πληρωμή online (κράτηση σε ξενοδοχείο) με χρεωστική visa winbank (Πειραιώς). Μου ήρθε mail επιβεβαίωσης από το ξενοδοχείο κανονικά. Όμως μέχρι σήμερα το απόγευμα δεν είχε αφαιρεθεί το ποσό πληρωμής από τον λογαριασμό μου. Χρειάζεται τόσο χρόνο για να ενημερωθεί το σύστημα; Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει αυτόματα όπως με την maestro(ethnocash) της Εθνικής;

Υ.Γ. Ήταν κράτηση για δωμάτιο μη ακυρώσιμη και nonrefundable, δεν ήταν απλώς δέσμευση που πληρώνεις μετά.

 

Όταν είναι διατραπεζική συναλλαγή τότε ίσως υπάρξουν καθυστερήσεις στην ενημέρωση.

Με τον όρο διατραπεζική εννοώ: Εσύ πληρώνεις με winbank αλλά το ξενοδοχείο/ υπηρεσία συνεργάζεται με κάποια άλλη τράπεζα.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και ακόμα και όταν πληρώνεις με φυσική παρουσία σε POS άλλη τράπεζας.

 

Μια εβδομάδα μετά ακόμα δεν έχουν "τραβηχτεί" τα χρήματα. Το ξενοδοχείο είναι στο εξωτερικό και φυσικά θα συνεργάζεται με άλλη τράπεζα

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μέρες περίπου πήγα να ψωνίσω σε ελνα καταλστημα του the mall athens στο Μαρούσι. Κόστιζε 50 ευρώ . Βγάζω την πιστωτική μου κάρτα να ψωνίσω (MasterCard) και η υπάλληλος μου απαντάει ότι δεν δέχεται κάρτες της συγκεκριμένης τράπεζας (!!!). Της λέω αποκλείεται.. Mastercard ειναι, σιγουρα την παίρνει το συγκεκριμενο τερματικό που είχε (ειχε σανα υτο που χρησιμοποιούν στα ΑΒ και στο Πλαίσιο). Μου λέει ότι ναι, μπορει να την δεχτεί το τερματικό αλλά η εταιρία τους έχει σαν πολιτική να μην παίρνει κάρτες από την συγκεκριμένη τράπεζα. Συνεχίζει, ότι κάτι θα ξερει. Εταιρία τους και ποιος ξερει τι διαφορες έχουν με τη συγκεκριμένη τράπεζα.. Το ίδιο μου απάντησε για τη χρεωστική Visa Debit που είχα πάλι από την ίδια τράπεζα.. Δεν την δέχονταν. Σκέφτηκα να φύγω, αλλά επειδή αυτό που ψώνισα ηταν δωρο και σε καλή τιμή , αναγκάστηκα να κανω ανάληψη από ένα ΑΤΜ και να πληρώσω με μετρητά.

 

Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο? ξέρει κανείς? μου θυμίζει κάποια ξενοδοχεία παλιότερα που δεν δέχονταν κάρτες ελληνικών τραπεζών λόγω κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εχει διαφωνία με την τράπεζα ή να εχει μεγάλη προμήθεια και να μην βγάζει κέρδος...η καταναλωτική σου συνείδηση ξέρει αν έκανες καλα ή οχι που ψώνισες απο εκει...
Link to comment
Share on other sites

o φιλος πιο πανω εχε εναι δικιο.μπορει να μην τον συμφερει η προμηθεια ή να χρωσταει στην τραπεζα και να νομιζει οτι θα τραβηξει τα χρηματα απο τον λογαριασμο.παντως εγω θα επαιρνα ενα τηλεφωνο στην τραπεζα να τους πω τι εγινε επειδη δεν μπορω τετοιες συμπεριφορες,να υποθεσω οτι το μηχανηματακι για την πιστωτικη ειναι cardlink?η cardlink ειναι κοινοπραξια τραπεζων για να μην εχει η καθε τραπεζα δικο της μηχανημα κοστος συντηρησης κτλ κτλ.

μηπως ηθελε μετρητα το καταστημα?;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εχει διαφωνία με την τράπεζα ή να εχει μεγάλη προμήθεια και να μην βγάζει κέρδος...η καταναλωτική σου συνείδηση ξέρει αν έκανες καλα ή οχι που ψώνισες απο εκει...

 

Αν υποθέσουμε ότι η τράπεζα του εμπόρου είναι πχ η Eurobank.. Τότε κάθε κάρτα που περνάει από το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει διαφορετική προμήθεια? Εγώ νόμιζα ότι την προμήθεια θα την κανόνιζε η Eurobank (στο παράδειγα) με τον έμπορο και εξαρτάται πιο πολύ από τον τύπο της κάρτας δηλαδή αν είναι Visa, MC, Amex ή Dieners.. Έχει σημασία δηλαδή για τον έμπορο αν θα είναι MasterCard της ΕΤΕ, MasterCard της Alpha ή MasterCard της Πειραιώς?

 

Το να μην δέχεται πχ συγκεκριμένα την AmEx ή την Diners για λόγους προμήθειας το καταλαβαίνω.. Αλλά μου φαίνεται παράλλογο να δέχετε MasterCard της Εθνικής Τράπεζας και όχι MasterCard της Πειραιώς.

 

o φιλος πιο πανω εχε εναι δικιο.μπορει να μην τον συμφερει η προμηθεια ή να χρωσταει στην τραπεζα και να νομιζει οτι θα τραβηξει τα χρηματα απο τον λογαριασμο.παντως εγω θα επαιρνα ενα τηλεφωνο στην τραπεζα να τους πω τι εγινε επειδη δεν μπορω τετοιες συμπεριφορες,να υποθεσω οτι το μηχανηματακι για την πιστωτικη ειναι cardlink?η cardlink ειναι κοινοπραξια τραπεζων για να μην εχει η καθε τραπεζα δικο της μηχανημα κοστος συντηρησης κτλ κτλ.

μηπως ηθελε μετρητα το καταστημα?;)

 

EDPS ήταν αν το λέω σωστά. Δεν ήταν cardlink. To κλασικό τερματικό που έχουν σε πολλά σουπερμαρκετ.. που δεν λέει πάνω το όνομα της τράπεζας του εμπόρου όπως λένε τα τερματικά της cardlink (alpha bank ή eurobank )

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα η προμηθεια απο τραπεζα σε τραπεζα αναλογα με τι τσιρο κανεις στην καρτα..τι σχεση εχεις με την τραπεζα κτλ.οι amex και diners εχουν μεγαλυτερες προμηθειες απο visa και mastercard.γι αυτο δεν υπηρχαν πολλα μηχανακια για amex και diners.επειδη χρησιμοποιω amex δεν την δεχονταν ολοι.το θεμα λυθηκε λογω cardlink που δεχεται και τις 4.
Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα η προμηθεια απο τραπεζα σε τραπεζα αναλογα με τι τσιρο κανεις στην καρτα..τι σχεση εχεις με την τραπεζα κτλ.οι amex και diners εχουν μεγαλυτερες προμηθειες απο visa και mastercard.γι αυτο δεν υπηρχαν πολλα μηχανακια για amex και diners.επειδη χρησιμοποιω amex δεν την δεχονταν ολοι.το θεμα λυθηκε λογω cardlink που δεχεται και τις 4.

 

AMEX δέχονται όλα τα μηχανάκια της Αλφαμπανκ.Diners όντως δεν δέχονται όλες οι επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που στην περιπτωση μου δεν μιλαμε για τετοια καρτα. Μιλάμε για MasterCard. Από τη στιγμή που ειναι MasterCard εγώ τουλάχιστον νόμιζα ότι θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε όλα τα μηχανήματα και ATM που δέχονται MasterCard. Δηλαδη αν ερθει καποιος τουρίστας με μια MasterCard που την έχει εκδόσει τράπεζα εξωτερικού τι θα γινοταν?
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το συγκεκριμένο κατάστημα θα έχει εκρεμότητες με την τράπεζα σου και όχι με την Mastercard. Οπότε ίσως τα χρήματα σου να τα κράταγε η τράπεζα και να μην τα απέδειδε. Να σημειώσω ότι τα ανωτέρω είναι προϊόν της φαντασίας μου και μένει να επιβεβαιωθεί από κανέναν τραπεζικό που να γνωρίζει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το συγκεκριμένο κατάστημα θα έχει εκρεμότητες με την τράπεζα σου και όχι με την Mastercard. Οπότε ίσως τα χρήματα σου να τα κράταγε η τράπεζα και να μην τα απέδειδε. Να σημειώσω ότι τα ανωτέρω είναι προϊόν της φαντασίας μου και μένει να επιβεβαιωθεί από κανέναν τραπεζικό που να γνωρίζει καλύτερα.

 

το ιδιο πιστευω και εγω οπως εγραψα πιο πανω.δεν ειναι προιν τηε φαντασιας σου. εχω δουλεψει σε εταιριες με πολλες πωλησεις με πιστωτικες καρτες (και με προβληματα με τραπεζες και με οφειλες σε τραπεζες και δημοσιο)μολις εμπαιναν τα χρηματα απο καρτες τα τραβουσαμε αμεσως.και γενικα δεν ειχαμε χρηματα σε λογαριασμους τραπεζων για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Μονο που στην περιπτωση μου δεν μιλαμε για τετοια καρτα. Μιλάμε για MasterCard. Από τη στιγμή που ειναι MasterCard εγώ τουλάχιστον νόμιζα ότι θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε όλα τα μηχανήματα και ATM που δέχονται MasterCard. Δηλαδη αν ερθει καποιος τουρίστας με μια MasterCard που την έχει εκδόσει τράπεζα εξωτερικού τι θα γινοταν?

 

Πράγματι είναι ασαφές και οι ισχυρισμοί της υπαλλήλου δεν στέκουν.Δεν νομίζω ότι είναι 'κακό' να αναφέρεις το συμβάν στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας,να δείς και ποιά θα είναι η απάντηση.Καθόλου απίθανο να αφορά ανοήσια υπαλλήλου ή ποιό συγκεκριμένα, προσώπική στάση της υπαλλήλου στην τράπεζα για λόγους συνεργασίας της :lol:

Είναι ξεκάθαρο ότι αφορά δόλια ενέργεια προς την τράπεζα,απο την υπάλληλο :D

 

 

το ιδιο πιστευω και εγω οπως εγραψα πιο πανω.δεν ειναι προιν τηε φαντασιας σου. εχω δουλεψει σε εταιριες με πολλες πωλησεις με πιστωτικες καρτες (και με προβληματα με τραπεζες και με οφειλες σε τραπεζες και δημοσιο)μολις εμπαιναν τα χρηματα απο καρτες τα τραβουσαμε αμεσως.και γενικα δεν ειχαμε χρηματα σε λογαριασμους τραπεζων για ευνοητους λογους...

 

Ναί αλλά με αυτή τη λογική,η τράπεζα μπορέι να παρακολουθεί τον καταθετικό λογαριασμό του πελάτη και να χρεώσει οποιαδήποτε κατάθεση.Άρα δεν μπορεί να ξεφύγει με αυτό τον τρόπο

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.ειναι κουτοπονηρια αλλά δυστυχώς υπάρχουν διαδικασίες για να μπει και να πάρει χρήματα από λογαριασμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω την βοηθεια σας.

Επειδη χρειαζομαι να βγαλω λεφτα 650 Ευρω απο την πιστωτικη καρτα τι χρεωσεις κ επιτοκιο θα εχω? Υποψην τα λεφτα θα τα βαλω τον επομενο μηνα μολις πληρωθω.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω την βοηθεια σας.

Επειδη χρειαζομαι να βγαλω λεφτα 650 Ευρω απο την πιστωτικη καρτα τι χρεωσεις κ επιτοκιο θα εχω? Υποψην τα λεφτα θα τα βαλω τον επομενο μηνα μολις πληρωθω.

 

για ποια πιστωτικη και ποια τραπεζα μιλας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω την βοηθεια σας.

Επειδη χρειαζομαι να βγαλω λεφτα 650 Ευρω απο την πιστωτικη καρτα τι χρεωσεις κ επιτοκιο θα εχω? Υποψην τα λεφτα θα τα βαλω τον επομενο μηνα μολις πληρωθω.

 

 

Ίσως ηταν προτιμοτερο να κανεις υπεραναληψη απο το λογαριασμο μισθοδοσίας σου

Link to comment
Share on other sites

η δανεισου απο κανα γνωστο σου.(δεν το λεω με κακη προθεση) αλλα τετοιες εποχες να κανεις υπεραναληψη απο πιστωτικη δεν αξιζει.οτι επιτοκιο και οτι χρεωσεις να εχει δεν θα το εκανα ποτε.

φιλικα παντα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω την βοηθεια σας.

Επειδη χρειαζομαι να βγαλω λεφτα 650 Ευρω απο την πιστωτικη καρτα τι χρεωσεις κ επιτοκιο θα εχω? Υποψην τα λεφτα θα τα βαλω τον επομενο μηνα μολις πληρωθω.

 

0,28-0,36 ευρώ την ημέρα

Αν πληρώσεις 31 Μαϊου θα έχεις τόκο 10,36 - 13,32 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...