Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω ήδη πιστωτική από eurobank. Κάνω καλή κίνηση και πληρώνω πάντα στην ώρα μου.

 

Σήμερα με πήραν για προσφορά αλλά δεν πρόλαβα να το σηκώσω. Πήρα πίσω και έκλεισε το τμήμα προσφορών με ενημέρωσαν.

 

Άραγε τι αλλη προσφορά μπορούν να κάνουν;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα από άλφα:

 

τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε*

 

τη νέα σας κάρτα:***

WIND BONUS VISA

*ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ

*9000

***που θα αντικαταστήσει την:***

WIND BONUS AMERICAN EXPRESS

*ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ

*0020

 

Θα πρέπει να Περιμένω την επιστολή και να μάθω για χρεώσεις και αν έχω επιπλέον πόντους

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Σωστο εχεις δικιο!

Επισης παρατηρησε κανεις αλλος στις καινουριες καρτες αν το οριο εχει παει σε αυτο που ηταν η παλια καρτα; Γιατι εμενα και στην platinum mastercard και στην notos visa λεει 1 ευρω!

 

 

σε 24 ώρες θα ενεργοποιηθεί και στην ουσία με το ίδιο πιστωτικό όριο που είχες :)

Link to comment
Share on other sites

Εκανε κανείς συναλλαγή με την Platinum mastercard σε συνεργαζόμενη επιχείρηση; Εγώ στον ΑΒ που πήγα για κάποιο λόγο δεν μου τύπωσε στο απόκομα της πληροφορίες Bonus. Πήρατε τους 8000 πόντους ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...με την νέα platinum (τρομάρα τους) ενεργοποιήσαν μόνοι τους και την υπηρεσία Alpha Alerts με κόστος 1 ευρώ τον μήνα (το κατάλαβα μετά από 2 μηνύματα με τις συναλλαγές που έκανα και σημειωτέον ότι δεν είχα στην προηγούμενη ΑΜΕΧ τέτοια υπηρεσία ενεργή). Προλαβαίνω εδώ τους large και ξεκαθαρίζω ότι δεν μου λείπει το 1 ευρώ, αλλά την κουτοπονηριά και το "βάζω το χέρι στην τσέπη να στα πάρω" δεν το ανέχομαι.

Αύριο πρωί λοιπόν θα πέσει ένα ξεχ*σίδι να γουστάρουν! :mad:

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Με τις συναλλαγες που εκανες μηπως ειδες αν πηρες τους 8000 ποντους; Οσο για το alpha alerts εγω το ειχα ενεργοποησει απο μονος μου καθως ειναι πολυ χρησιμο για να ξερεις αν γινει καποια χρεωση στην καρτα σου χωρις την αδεια σου κλπ.. τωρα το οτι ενεργοποιησαν μονοι τους, νομιζω ατην επιστολη που ειχε μαζι το ελεγε οτι θα ενεργοποιηθει (διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα δεν εδωσα σημασια στο σημειο αυτο γιατι εγω οπως ειπα το ειχα ηδη ενεργοποιημενο)
Link to comment
Share on other sites

1) οι 8000 πόντοι δεν έχουν φανεί...ακόμα(φαντάζομαι)...λογικά κάποια στιγμή θα φανούν.

2) Τα alerts προσωπικά τα βρίσκω άχρηστα και ενοχλητικά. Αφενός την κάρτα την έχω στην κατοχή μου, οπότε και ξέρω τι συναλλαγές κάνω....αφετέρου και να την χάσω, οι μεν μεγάλες συναλλαγές απαιτούν και το pin μου, οι δε μικρές αν προλάβουν να γίνουν , απλά θα αμφισβητηθούν και 100% θα επιστραφούν οι όποιες χρεώσεις από την ασφάλεια.

3) ¨εχω μια υποψία ότι στις platinum η υπηρεσία alerts είναι δωρεάν τελικά ( αν και στους όρους της υπηρεσίας δε φαίνεται η platinum...έτσι έγραφε όμως στο συνοδευτικό φυλλάδιο της κάρτας)...θα το επιβεβαιώσω σε λίγο και θα ενημερώσω.

edit: στην εξυπηρέτηση λένε ότι η υπηρεσία χρεώνεται τελικά και ότι είναι μεγάλο λάθος που ενεργοποιήθηκε έτσι...αναμένω να δω αν υπάρξει χρέωση , όπου και θα πιστωθεί άμεσα με νέο τηλεφώνημα. (btw, στο φυλλάδιο που συνόδευε την κάρτα κάπου γράφει για δωρεάν υπηρεσία...για να δούμε..)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

1) οι 8000 πόντοι δεν έχουν φανεί...ακόμα(φαντάζομαι)...λογικά κάποια στιγμή θα φανούν.

2) Τα alerts προσωπικά τα βρίσκω άχρηστα και ενοχλητικά. Αφενός την κάρτα την έχω στην κατοχή μου, οπότε και ξέρω τι συναλλαγές κάνω....αφετέρου και να την χάσω, οι μεν μεγάλες συναλλαγές απαιτούν και το pin μου, οι δε μικρές αν προλάβουν να γίνουν , απλά θα αμφισβητηθούν και 100% θα επιστραφούν οι όποιες χρεώσεις από την ασφάλεια.

3) ¨εχω μια υποψία ότι στις platinum η υπηρεσία alerts είναι δωρεάν τελικά ( αν και στους όρους της υπηρεσίας δε φαίνεται η platinum...έτσι έγραφε όμως στο συνοδευτικό φυλλάδιο της κάρτας)...θα το επιβεβαιώσω σε λίγο και θα ενημερώσω.

edit: στην εξυπηρέτηση λένε ότι η υπηρεσία χρεώνεται τελικά και ότι είναι μεγάλο λάθος που ενεργοποιήθηκε έτσι...αναμένω να δω αν υπάρξει χρέωση , όπου και θα πιστωθεί άμεσα με νέο τηλεφώνημα. (btw, στο φυλλάδιο που συνόδευε την κάρτα κάπου γράφει για δωρεάν υπηρεσία...για να δούμε..)

 

1)Από όσο ξέρω τους πόντους δε θα τους πάρουμε καθώς δεν είναι νέο ποριον αλλά αντικατασταση αλλου. Απο καταστημα αυτο μου ειχαν πει, μενει να δουμε αν ισχυει

Στο συνοδευτικο φυλλαδιο γραφει Δωρεάν ενημερώσεις σε πραγματικό χρόνο μέχω ΣΜΣ ή και email για κάθε κίνηση που πραγματοποιείτε με την κάρτα σας

Link to comment
Share on other sites

Γράφει η συνοδευτική επιστολή : ***Η ετήσια συνδρομή παραμένει ίδια με της Blue για ένα έτος και στη συνέχεια θα διαμορφωθεί στα 80€.. Οι λοιποί οικονομικοί όροι παραμένουν αμετάβλητοι***

Άρα του χρόνου θα πληρωσουμε 80€.

Οι απορίες μου είναι: Ο χρόνος (Επέτειος) της καρτας από πότε μετράει; Από τότε που έχει αρχίσει και μετράει της ΑΜΕΧ ή από σήμερα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γράφει η συνοδευτική επιστολή : ***Η ετήσια συνδρομή παραμένει ίδια με της Blue για ένα έτος και στη συνέχεια θα διαμορφωθεί στα 80€.. Οι λοιποί οικονομικοί όροι παραμένουν αμετάβλητοι***

Άρα του χρόνου θα πληρωσουμε 80€.

Οι απορίες μου είναι: Ο χρόνος (Επέτειος) της καρτας από πότε μετράει; Από τότε που έχει αρχίσει και μετράει της ΑΜΕΧ ή από σήμερα;

Από τη στιγμή της ενεργοποίησης λογικά.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή της ενεργοποίησης λογικά.

 

Εγω ενεργοποιησα πρωτη φορα την ΑΜΕΧ τον Δεκεμβριο του 2017. Εχα επέτειο τον Δεκεμβριο του 2018 και ακυρωθηκε η ετησια συνδρομη λογω αγορων. Αν ξεκιναει ο χρόνος της Platinum απο σημερα, οι εξι μηνες απο τον Δεκ 18 μεχρι σημερα ειναι δώρο ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι απο την εκδοση της καρτας, τον μηνα που λεει μπροστα στην καρτα. Αλλα καλυτερα παρε να ρωτησεις στην εξυπηρετηση (και πες μας και εμας μετα για να ξερουμε, χεχε)
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι απο την εκδοση της καρτας, τον μηνα που λεει μπροστα στην καρτα. Αλλα καλυτερα παρε να ρωτησεις στην εξυπηρετηση (και πες μας και εμας μετα για να ξερουμε, χεχε)

 

Αυτό λέω κι εγώ. Είναι από τον μήνα που γραφει μπροστά..

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα τωρα συνειδιτοποιησα οτι η notosplus visa που μου αντικατεστησαν την notosgalleries amex δεν δινει 2000 ποντους στα γενεθλια σου αλλα δωροεπιταγη 10 ευρω για αγορες απο τα notos.. ξεφτιλα... γενικα η notosplus πλεον δεν δινει προνομια σε bonus (και ας λεγεται bonus καρτα) καθως ολα τα προνομια αφορουν επιστροφη απο αγορες με μορφη δωροεπιταγης για επομενη αγορα. Ενω με την amex επαιρνες ωραια και καλα x20 ποντους και τους εκανες οτι ηθελες, οχι υποχρεωτικα εξαργυρωση εκει που τωρα κανεις.. μαλλον θα την κοψω και αυτη καθως το μονο καλο ειναι το δωρεαν παρκινγκ στο κεντρο της αθηνας αλλα για μια φορα στο τοσο, καλυτερα να το πληρωσω επιτοπου.

 

Edit

Δεν θα πρεπει αφου λεει οτι συνεχιζουν οι ιδιοι οροι με την amex να δινει και αυτη τους 2000 ποντους σε καθε γενεθλια σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα τωρα συνειδιτοποιησα οτι η notosplus visa που μου αντικατεστησαν την notosgalleries amex δεν δινει 2000 ποντους στα γενεθλια σου αλλα δωροεπιταγη 10 ευρω για αγορες απο τα notos.. ξεφτιλα... γενικα η notosplus πλεον δεν δινει προνομια σε bonus (και ας λεγεται bonus καρτα) καθως ολα τα προνομια αφορουν επιστροφη απο αγορες με μορφη δωροεπιταγης για επομενη αγορα. Ενω με την amex επαιρνες ωραια και καλα x20 ποντους και τους εκανες οτι ηθελες, οχι υποχρεωτικα εξαργυρωση εκει που τωρα κανεις.. μαλλον θα την κοψω και αυτη καθως το μονο καλο ειναι το δωρεαν παρκινγκ στο κεντρο της αθηνας αλλα για μια φορα στο τοσο, καλυτερα να το πληρωσω επιτοπου.

 

Edit

Δεν θα πρεπει αφου λεει οτι συνεχιζουν οι ιδιοι οροι με την amex να δινει και αυτη τους 2000 ποντους σε καθε γενεθλια σου;;;;

 

Μα η κάρτα δε συμμετέχει στο προγράμματος bonus αλλά έχει δικό της προγράμμα. Όποτε δεν είναι δυνατόν να σου δίνει μπόνους πόντους ούτε ονομάζεται η κάρτα μπόνους.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα τωρα συνειδιτοποιησα οτι η notosplus visa που μου αντικατεστησαν την notosgalleries amex δεν δινει 2000 ποντους στα γενεθλια σου αλλα δωροεπιταγη 10 ευρω για αγορες απο τα notos.. ξεφτιλα... γενικα η notosplus πλεον δεν δινει προνομια σε bonus (και ας λεγεται bonus καρτα) καθως ολα τα προνομια αφορουν επιστροφη απο αγορες με μορφη δωροεπιταγης για επομενη αγορα. Ενω με την amex επαιρνες ωραια και καλα x20 ποντους και τους εκανες οτι ηθελες, οχι υποχρεωτικα εξαργυρωση εκει που τωρα κανεις.. μαλλον θα την κοψω και αυτη καθως το μονο καλο ειναι το δωρεαν παρκινγκ στο κεντρο της αθηνας αλλα για μια φορα στο τοσο, καλυτερα να το πληρωσω επιτοπου.

 

Edit

Δεν θα πρεπει αφου λεει οτι συνεχιζουν οι ιδιοι οροι με την amex να δινει και αυτη τους 2000 ποντους σε καθε γενεθλια σου;;;;

 

Mαλλον τα μπέρδεψες, τις amex notos τις αλλάζουν με τη notos plus visa που δεν είναι bonus κάρτα είναι κάρτα με ειδικά προνόμια μόνο για noto και πρόγραμμα επιστροφής (που ειδες το bonus?), Oπότε δε θα γινόταν να δίνει bonus πόντους στα γενέθλια.

Το βασικό προτέρημα της όμως είναι ότι δίνει δωρεάν πάρκινγ ομόνοια. Εγώ μόνο γι' αυτό τη χρησιμοποιούσα ομολογώ αλλά και μένα στο χρόνο θα κοπεί σιγά μη πληρώνω συνδρομή γι αυτό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο, μπερδεύτηκα νομίζοντας οτι ειναι στο bonus και αυτή.. Αρα κόψιμο με το που έρθει γιατι για μια φορά στο τόσο για παρκάρισμα στην Ομόνοια καλύτερα να το πληρώνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατηρώ οτι και στη Φυσικό Αέριο Ατιτκής που ειναι στους Μεγάλους Συνεργάτες όταν πας να πληρώσεις που σε στέλνει στο περιβάλλον της alpha, δεν σου δείχνει τους πόντους της κάρτας και αν θες να κάνεις εξαργύρωση κλπ και αφου προχωρησεις την συναλλαγή δεν στην εμφανίζει αμέσως όπως γίνεται για αγορές στους μεγάλους συνεργάτες (π.χ. ειπα και χτες που πηγα ΑΒ οτι δεν μου έδειξε στοιχεία πόντων στην απόδειξη και ακόμα δεν έχει φανεί η συναλλαγη) και ούτε σου βάζει τους πόντους αμέσως.. Υποψιάζομαι οτι κάποια πατάτα έχουν κάνει με την Platinum και τους πόντους bonus... Μπορεί κάποιος άλλος που την έχει χρησιμοποιήσει να μας πει την εμπειρία του;

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο, μπερδεύτηκα νομίζοντας οτι ειναι στο bonus και αυτή.. Αρα κόψιμο με το που έρθει γιατι για μια φορά στο τόσο για παρκάρισμα στην Ομόνοια καλύτερα να το πληρώνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατηρώ οτι και στη Φυσικό Αέριο Ατιτκής που ειναι στους Μεγάλους Συνεργάτες όταν πας να πληρώσεις που σε στέλνει στο περιβάλλον της alpha, δεν σου δείχνει τους πόντους της κάρτας και αν θες να κάνεις εξαργύρωση κλπ και αφου προχωρησεις την συναλλαγή δεν στην εμφανίζει αμέσως όπως γίνεται για αγορές στους μεγάλους συνεργάτες (π.χ. ειπα και χτες που πηγα ΑΒ οτι δεν μου έδειξε στοιχεία πόντων στην απόδειξη και ακόμα δεν έχει φανεί η συναλλαγη) και ούτε σου βάζει τους πόντους αμέσως.. Υποψιάζομαι οτι κάποια πατάτα έχουν κάνει με την Platinum και τους πόντους bonus... Μπορεί κάποιος άλλος που την έχει χρησιμοποιήσει να μας πει την εμπειρία του;

 

πριν την πληρωμή σίγουρα βγάζει τους πόντους και τις δυνατότητες εξαργύρωσης. Τώρα με την πλατινουμ δεν ξέρω τι γίνεται γιατι εμενα δεν περάστηκε ακόμα το όριο στη νέα μου κάρτα. Επίσης, το πολύ βολικό (κατ εμε) με τη notos plus visa είναι το 10% έκπτωση ακόμα και στις εκπτώσεις σε όλα τα μαγαζιά του ομίλου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ ενεργοποίησα την νέα Platinum. Αυτή τη στιγμή γράφει πιστωτικό όριο 1€. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω ακόμη αγορές;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ ενεργοποίησα την νέα Platinum. Αυτή τη στιγμή γράφει πιστωτικό όριο 1€. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω ακόμη αγορές;

 

θέλει έως δύο εργάσιμες προκειμένου να μεταφερθεί η AMEX στη MASTERCARD

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα απο μια μερα εφτιαξε το υπολοιπο. Επισης απο την τραπεζα επιβεβαιωσαν οτι μπορει να παρει καποιο καιρο να φτιαχτει αυτο με τους ποντους bonus. Κατι για software στα pos και οτι ειναι καινουριο το προιον και κατι τετοια μου ελεγε
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα απο μια μερα εφτιαξε το υπολοιπο. Επισης απο την τραπεζα επιβεβαιωσαν οτι μπορει να παρει καποιο καιρο να φτιαχτει αυτο με τους ποντους bonus. Κατι για software στα pos και οτι ειναι καινουριο το προιον και κατι τετοια μου ελεγε

 

Oι πόντοι δε μπαίνουν καθόλου ή δε βγαίνουν στο χαρτακι του POS?

Δηλαδή μέσα στην εφαρμογή τους δείχνει κανονικά;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτακι δεν βγαινει σιγουρα. Στο app δεν τους δειχνει ακομα γιατι δεν λογιστικοποιουνται αμεσως οι συναλλαγες αλλα μετα απο 2 μερες, οποτε ακομα δεν εχω δει κατι..
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: με ξαναπήραν από την εξυπηρέτηση πελατών και πολύ ευγενικά ζήτησαν συγγνώμη, καθώς η υπηρεσία alerts είναι όντως δωρεάν για τις Platinum, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι στην σελίδα ενεργοποίησης αναφέρει χρέωση 1 ευρώ/κάρτα/μήνα. Άρα όποιος θέλει την υπηρεσία,τουλάχιστον στην platinum, την έχει δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Εμενα δεν μου έχει έρθει ούτε μήνυμα στο app ούτε ιμέιλ για την αντικατάσταση της Χρυσής Amex και της Blue.Υποθετω ότι γίνεται κατά κύματα ή βάσει ημερομηνίας λήξης.Εχω περιέργεια αν η Platinum που θα μου αντικαταστήσει την Χρυσή Αmex αν θα είναι διευκολυνσεως μιας και αυτή ήταν η αρχική ενημέρωση.Αμφιβαλλω βέβαια μιας και στο site παρουσιάζει στα QAs ότι πρόκειται για αναβάθμιση από διευκολυνσεως σε πιστωτική.Επισης στην Xρύση δεν είχα πιστωτικό όριο αλλά μόνο όριο ασφαλείας.Οταν έρθει με το καλό η επιστολή με την καρτα θα σας πω...Επίσης απορώ αν μου στείλουν 2 Platinum μιας κ εδώ διαβάζω ότι τις Blue τις κάνουν Platinum..Ενώ αρχικά είχαν πει Gold MC...Τελοσπαντων...Θα δείξει...Θα σας πω..Καλή συνέχεια :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...