Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ απo πιστωτικές την yes Visa της eurobank και Amex της alpha wind bonus. Απο χρεώστικη έχω eurobank κι εθνική. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Από τις 2 εγώ θα προτιμούσα την AMEX της Alpha λόγω ισοτιμιών.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

(Ασχετη)Ερώτηση...Πως έκανες ανάληψη απο πιστωτική;Μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό έκανες;Λογο CC δεν επιτρέπονται η αναλήψεις απο πιστωτικές σε ΑΤΜ.

 

Προφανώς έκανε ανάληψη πρό capital control.

Link to comment
Share on other sites

(Ασχετη)Ερώτηση...Πως έκανες ανάληψη απο πιστωτική;Μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό έκανες;Λογο CC δεν επιτρέπονται η αναλήψεις απο πιστωτικές σε ΑΤΜ.

 

οπως αναφερει και ο φιλος πιο κατω εγινε πριν τα cc

 

Ισχύει απόλυτα!

 

Προτίμησε την Amex.

 

Δεν είναι απο ανάληψη.Αυτη η περίπτωση μπορεί να έχει προκύψει απο 3-4 ξεχωριστές υποθέσεις/περιπτώσεις,πολύ συγκεκριμένες,υπάρχει άμεσα η απάντηση,αν η κάρτα είναι στο όνομα σου,κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησε να σου εξηγήσουν αναλυτικά τι έχει συμβεί,να θέσεις το ερώτημα σου ακριβώς όπως και εδώ (οπως το είπες απο ανάληψη,παρόλο που δεν είναι απο ανάληψη) για να ελέγχουν ταυτόχρονα την εικόνα της κάρτας σου και να σε ενημερώσουν,συζήτησε ακριβώς οτιδήποτε σε ενόχλησε,μπορείς να ζητήσεις και αποστολή επιστολής των τόκων αλλα να ζητήσεις ακριβώς τι θα αναφέρει (είχαν χρεωθεί τόκοι και στους προηγούμενους λογαριασμούς?) ετσι ώστε να επανέλθει η καλή συνεργασία :D

 

μα εχει γινει αναληψη και το αναφερω πιο πανω...τι εννοεις?οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το χρονο σου...μαλλον λαθος εκφραση μου το τελικο επιτοκιο..απλα θελω να μαθω πως υπολογιζονται οι τοκοι και προκυπτει το ποσο που ανεφερα πιο πανω.επισης εχεις καποιο λινκ με τους ορους για να το κατεβασω;...η καρτα μου ειναι η bonus visa.

Στο ποσό του προηγούμενου λογαριασμού βάζεις 19,6%/365 Χ ημέρες μέχρι την πληρωμή.

Στο νέο ποσό 19,6%/365 Χ ημέρες από την πληρωμή μέχρι έκδοση νέου λογαριασμού.

Το Link που ζητάς : https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/BONUS_VISA.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία και ενημέρωση έγκρισης για πιστωτική κάρτα ...σε πόσες μέρες έρχεται η κάρτα στο σπιτι ; eurobank!

ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Αυριο 16:00-18:00 δε θα λειτουργεί καμια καρτα της εθνικής.

Ετσι με είπαν σε καταστημα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία και ενημέρωση έγκρισης για πιστωτική κάρτα ...σε πόσες μέρες έρχεται η κάρτα στο σπιτι ; eurobank!

ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Η έγκριση από μόνη της δεν λέει τίποτα. Εφόσον δεν έχεις υπογράψει σύμβαση θα πρέπει να πας στο κατάστημα που είπατε για να υπογράψεις και να την πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία και ενημέρωση έγκρισης για πιστωτική κάρτα ...σε πόσες μέρες έρχεται η κάρτα στο σπιτι ; eurobank!

ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

10 μέρες μέσα στο νερό! Και συνήθως η υπογραφή της σύμβασης γίνεται με την αίτηση

Link to comment
Share on other sites

Στο ποσό του προηγούμενου λογαριασμού βάζεις 19,6%/365 Χ ημέρες μέχρι την πληρωμή.

Στο νέο ποσό 19,6%/365 Χ ημέρες από την πληρωμή μέχρι έκδοση νέου λογαριασμού.

Το Link που ζητάς : https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/BONUS_VISA.pdf

 

να σε καλα και παλι

Link to comment
Share on other sites

Έχω την μισθοδοσία μου στην alpha Bank. Κάνω όλες μου τις αγορές μέσω κάρτας. Μπόνους όμως δεν βλέπω. Αξίζει να 0αω Πειραιώς για τα yellows;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το alpha quick transfer, ενώ στο σαιτ λέει μέχρι 500 € η αποστολή χρημάτων, εμένα μου βγάζει μέχρι 50 €. Τελικά τι ισχύει;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Yellows απο Πειραιώς ή go4more απο εθνικη?

Ποιο θεωρείτε οτι συμφερει περισσότερο?

Προσωπικά με το go4more μεχρι να μαζεψω ποντους, ξεχναω την υπαρξη τους.

Yellows δεν εχω, ομως αν συμφέρει περισσότερο να το κοιταξω

 

Συναλλαγες κανω σε Μασουτη, εκο, κωτσοβολο, public, media markt κυριως

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Yellows απο Πειραιώς ή go4more απο εθνικη?

Ποιο θεωρείτε οτι συμφερει περισσότερο?

Προσωπικά με το go4more μεχρι να μαζεψω ποντους, ξεχναω την υπαρξη τους.

Yellows δεν εχω, ομως αν συμφέρει περισσότερο να το κοιταξω

 

Συναλλαγες κανω σε Μασουτη, εκο, κωτσοβολο, public, media markt κυριως

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

κατά πολύ περισσότερο συμφέρουν τα γελοους, διότι στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις ναι μεν έχουν και οι δύο τράπεζες επιβράβευση αλλά στην πειραιώς είναι στα περισσότερα 2 τοις εκατό και όχι 1 όπως με την εθνική. Επίσης μαζεύεις πιο εύκολα γέλλοους και απο συναλλαγές σε μη συνεργαζόμενες επιχειρήσεις ενώ go4more παίρνεις μόνον 1 πόντο ανα 10 ευρώ αγορών.

Link to comment
Share on other sites

Bonus θα δεις αν έχεις την χρεωστική της amex. Αλλιώς πως να δεις;

Visa έχω. Μπορώ να βγάλω Amex για τον ίδιο λογαριασμό; Σε σχέση με τα yellows, έχει καλά μπόνους;

Link to comment
Share on other sites

Visa έχω. Μπορώ να βγάλω Amex για τον ίδιο λογαριασμό; Σε σχέση με τα yellows, έχει καλά μπόνους;

 

Ναι μπορείς. Έχω και Visa και Amex στον ίδιο λογαριασμό μου στην Α.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Visa έχω. Μπορώ να βγάλω Amex για τον ίδιο λογαριασμό; Σε σχέση με τα yellows, έχει καλά μπόνους;

ΚΑΤ εμε είναι πολύ καλό καθώς δεν έχει κάποιας συνδρομή και η κάρτα είναι βίζα ή μάστερ οποτεδήποτε δεν τίθεται θέμα αποδοχής. Τα μαγαζιά που έχει είναι γνωσαα και με πολλά υποκαταστήματα. Βέβαια το καπό είναι ότι εν έχει ακόμα επιχειρήσεις πολλές, αλλά μπορείς να τα εξαργυρωσεις σε όλες τις επιχειρήσεις και όχι κάποιο ποσοστό έκπτωσης όπως το μπονους

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες μέσα στο νερό! Και συνήθως η υπογραφή της σύμβασης γίνεται με την αίτηση

 

 

 

Έχω υπογράψει στην τράπεζα την αίτηση. Μετά από 2 μέρες μου ανακοίνωσαν ότι έγινε δεκτή η αίτηση. Μου είπαν μόλις έρθει η κάρτα στο σπιτι να ξανά πάω από το κατάστημα να την ενεργοποιήσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Έχω υπογράψει στην τράπεζα την αίτηση. Μετά από 2 μέρες μου ανακοίνωσαν ότι έγινε δεκτή η αίτηση. Μου είπαν μόλις έρθει η κάρτα στο σπιτι να ξανά πάω από το κατάστημα να την ενεργοποιήσω

 

Άλλο η αίτηση άλλο η σύμβαση. Για αυτό σε ρώτησα αν έχεις υπογράψει σύμβαση. Πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα να ρωτήσεις. Συνήθως δεν στέλνουν την 1η κάρτα στο σπίτι (οι ανανεώσεις έρχονται ταχυδρομικά). Πας και την παραλαμβάνεις από εκεί ακριβώς για να υπογραφεί και η σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η αίτηση άλλο η σύμβαση. Για αυτό σε ρώτησα αν έχεις υπογράψει σύμβαση. Πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα να ρωτήσεις. Συνήθως δεν στέλνουν την 1η κάρτα στο σπίτι (οι ανανεώσεις έρχονται ταχυδρομικά). Πας και την παραλαμβάνεις από εκεί ακριβώς για να υπογραφεί και η σύμβαση.

 

Έρχεται στο σπίτι η Κάρτα αν έχεις δηλώσει ότι θες να την παραλάβεις σπίτι. Επίσης στη Γιούρομπανκ με την αίτηση υπογράφεις και τη σύμβαση μαζί

Link to comment
Share on other sites

Visa έχω. Μπορώ να βγάλω Amex για τον ίδιο λογαριασμό; Σε σχέση με τα yellows, έχει καλά μπόνους;

 

Μπορείς και θα έχεις 2 κάρτες.

Μην σου πουν σε κάποιο κατάστημα ότι πρέπει να καταργήσεις την μια, κάνουν λάθος και δεν βολεύει να έχεις μόνο amex, γιατί κάποια (αρκετά) καταστήματα δεν την δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Η Amex(η απλή)έχει 10 ευρώ ετήσια συνδρομή, για την Vodafone δεν ξέρω!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι περισσοτερες πιστωτικές της άλφα με αγορές άνω των 2000 ευρώ το χρόνο δεν ρε νίβει με συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες πιστωτικές της άλφα με αγορές άνω των 2000 ευρώ το χρόνο δεν ρε νίβει με συνδρομή.

 

Μόνο που οι Amex που λέμε είναι χρεωστικές και ναι είναι ένας λόγος που το 2019 θα την κόψω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...