Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

επισης εχει οριο αναληψης μετρητων 3000 ευρω μαξιμουμ και οριο αγορων 3000 ευρω μαξιμουμ.

επισης σε παρα πολλα καταστηματα συνεργατων του προγραμματος go4more δεν γινεται δεκτη απο το μηχανημα της εθνικης γιατι το τσιπ ειναι τελευταιας τεχνολογιας και δεν το αναγνωριζει

 

Τα όρια τα αλλάζεις αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια τα αλλάζεις αν θες.

 

το γνωριζω. το ανεφερα γιατι το μαξιμουμ οριο αναληψης στην χρεωστικη της πειραιως ειναι 1500. τα 3000 ευρω τα θεωρω πλεονεκτημα γιαυτο το ανεφερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουριος κατοχος της skrill Mastercard. Θα ηθελα να μαθω αν γίνεται να τη συνδεσω με PayPal λογαριασμό και να φορτώσω χρηματα μεαω της σκριλ στο πειπαλ
Link to comment
Share on other sites

Στο i-bank πρέπει να είσαι πελάτης της Εθνικής, με κωδικούς και τα σχετικά. Το Simple pay αφορά και πελάτες άλλων τραπεζών, σαν ενοποιημένη πλατφόρμα πληρωμών.

 

Επειδη ψαχνομαι τωρα να βρω ενα καλο τραπεζικο loyalty και της Πειραιως δεν μου κανει, να παω για το καινουργιο της Εθνικης ή μπορω με την ενοποιηση που λες να κανω τη δουλεια μου? Δεν θα υπαρχουν εξτρα χρεωσεις? Δεν θα θεωρειται εμβασμα απο τη μια τραπεζα( πχ Πειραιως) στην αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνομαι τωρα να βρω ενα καλο τραπεζικο loyalty και της Πειραιως δεν μου κανει, να παω για το καινουργιο της Εθνικης ή μπορω με την ενοποιηση που λες να κανω τη δουλεια μου? Δεν θα υπαρχουν εξτρα χρεωσεις? Δεν θα θεωρειται εμβασμα απο τη μια τραπεζα( πχ Πειραιως) στην αλλη?

 

To simple pay είναι απολειστικά για πληρωμές. Μου φαίνεται οτι θες ολοκληρωμένες υπηρεσίες, οπότε πρέπει να πας σε κατάστημα για να πάρεις κωδικούς και να γίνουν οι ανάλογες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω κατι ιδιαιτερο, απλα ετσι οπως το καταλαβα ειναι σαν να εχω τη δυνατοτητα μεσω του simple pay να πληρωνω με την Πειραιως που χρησιμοποιω, αλλα να επωφελουμαι απο τα rewards της Εθνικης...Μαλλον δεν θα γινεται ομως...Εδω καλα καλα δεν μπορουσα να τους βρω στο τηλεφωνο για ρωτησω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω κατι ιδιαιτερο, απλα ετσι οπως το καταλαβα ειναι σαν να εχω τη δυνατοτητα μεσω του simple pay να πληρωνω με την Πειραιως που χρησιμοποιω, αλλα να επωφελουμαι απο τα rewards της Εθνικης...Μαλλον δεν θα γινεται ομως...Εδω καλα καλα δεν μπορουσα να τους βρω στο τηλεφωνο για ρωτησω...

 

Πάντως μέσω του simple pay πληρώνεις μόνο με κάρτα (και χρεωστική) ή λογαριασμό της εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια όποιος γνωρίζει...

Είμαι νέος κάτοχος της Alphabank Mastercard.Πριν 4 ημέρες έκανα μια κράτηση στην HERTZ την οποία μετάνιωσα.Τηλεφώνησα στην εταιρία και ακύρωσα την κράτηση την ίδια ημέρα και μου είπαν ότι θα επιστραφεί το ποσό μου στην πιστωτική.

Μέχρι και σήμερα το πρωί έβλεπα στο web banking το ποσό ότι ήταν δεσμευμένο και ξαφνικά τώρα είδα ότι το ποσό χρεώθηκε!!!

Τι πρεπει να κάνω? Να περιμένω να μου πιστωσουν το ποσό και να επιστραφεί ή να προβώ σε αμφισβήτηση συναλλαγής?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια όποιος γνωρίζει...

Είμαι νέος κάτοχος της Alphabank Mastercard.Πριν 4 ημέρες έκανα μια κράτηση στην HERTZ την οποία μετάνιωσα.Τηλεφώνησα στην εταιρία και ακύρωσα την κράτηση την ίδια ημέρα και μου είπαν ότι θα επιστραφεί το ποσό μου στην πιστωτική.

Μέχρι και σήμερα το πρωί έβλεπα στο web banking το ποσό ότι ήταν δεσμευμένο και ξαφνικά τώρα είδα ότι το ποσό χρεώθηκε!!!

Τι πρεπει να κάνω? Να περιμένω να μου πιστωσουν το ποσό και να επιστραφεί ή να προβώ σε αμφισβήτηση συναλλαγής?

 

καταρχη ρωτα στην hertz αν προχωρησαν στην ακυρωση της συναλλαγης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχη ρωτα στην hertz αν προχωρησαν στην ακυρωση της συναλλαγης

 

Τους είχα τηλεφωνήσει και την επόμενη μέρα για να το εξακριβώσω και μου είχαν πει ότι είχε γίνει η ακύρωση.

Τότε γιατί με χρέωσαν κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Τους είχα τηλεφωνήσει και την επόμενη μέρα για να το εξακριβώσω και μου είχαν πει ότι είχε γίνει η ακύρωση.

Τότε γιατί με χρέωσαν κανονικά?

 

ετσι γινεται. πρωτα φαινεται η χρεωση της συναλλαγης και καποιες μερες αργοτερα θα φανει η ακυρωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ετσι γινεται. πρωτα φαινεται η χρεωση της συναλλαγης και καποιες μερες αργοτερα θα φανει η ακυρωση

 

Α οπότε να περιμένω για να δω την επιστροφή και να μην πανικοβληθώ? :)

Σε ευχαριστώ πολύ pexth!

Link to comment
Share on other sites

Α οπότε να περιμένω για να δω την επιστροφή και να μην πανικοβληθώ? :)

Σε ευχαριστώ πολύ pexth!

 

2-3 εργασιμες μερες σιγουρα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν ήδη 4 εργάσιμες! :worry:

Από την ακύρωση 4 εργάσιμες; πάρε ένα τηλέφωνο την τράπεζα σου και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Από την ακύρωση 4 εργάσιμες; πάρε ένα τηλέφωνο την τράπεζα σου και ρώτα.

 

Πήρα μόλις και μου είπαν ότι κάνανε κανονικά την χρέωση και θα πρέπει να γίνει πιστωτικό της HERTZ αλλά εκείνοι δεν μπορουν να κάνουν τίποτα προς το παρόν. Ή θα πρέπει να επικοινωνησω παλι με την Hertz για το πότε θα γίνει η επιστροφή ή να προβώ σε αμφισβήτηση συναλλαγης...

:(

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μόλις και μου είπαν ότι κάνανε κανονικά την χρέωση και θα πρέπει να γίνει πιστωτικό της HERTZ αλλά εκείνοι δεν μπορουν να κάνουν τίποτα προς το παρόν. Ή θα πρέπει να επικοινωνησω παλι με την Hertz για το πότε θα γίνει η επιστροφή ή να προβώ σε αμφισβήτηση συναλλαγης...

:(

 

Έχω μια κακή εμπειρία με δεύσμευση και αδυναμία συνενοησίας μέχρι την αποδεύσμευση. Ρώτησε το περιθώριό σου μέχρι το τέλος της αμφισβήτησης συναλλαγής. Μου φαίνεται είναι 2 βδομάδες, αλλά ρώτα για σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κακή εμπειρία με δεύσμευση και αδυναμία συνενοησίας μέχρι την αποδεύσμευση. Ρώτησε το περιθώριό σου μέχρι το τέλος της αμφισβήτησης συναλλαγής. Μου φαίνεται είναι 2 βδομάδες, αλλά ρώτα για σίγουρα.

 

Τhanks!

Θα επικοινωνησω αυριο πάλι με την Hertz και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τhanks!

Θα επικοινωνησω αυριο πάλι με την Hertz και θα δούμε...

 

Την τράπεζά σου εννοώ! Εκεί θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής. Η εταιρία κάνει την ακύρωση και μετά είναι θέμα συνεργασίας των τμημάτων των 2 τραπεζών. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνα απο υπαλλήλους στις 2 τράπεζες μήπως και βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

στις 2/3 εκανα μια αγορα μεσω internet και πληρωσα με την πρωπληρωμενη της εθνικης.

Την επομενη με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα και μου ειπαν πως το προιον δεν ειναι πλεων διαθεσιμο θα κανουν ακυρωση της παραγγελιας μου χωρις να χρεωθει η καρτα μου.

Εκεινη την ημερα το ειχα τσεκαρει οντος και τα λευτα ηταν μεσα δεν ειχε γινει καμια χρεωση.

Παω σημερα το πρωι βλεπω μεσω internet baking οτι η καρτα ειχνα χρεωμενη με το ποσο των 105 ευρω απο το καταστημα που εκανα την παραγγελια και το υπολοιπο διαθεσιμο ειναι -60.

Πριν αρχισω τα τηλεφωνα θελω να ρωτησω αν ειναι λογικο που εγινε η χρεωση και τα λευτα δεν εχουν επιστραφει στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έψαχνα να αγοράσω ένα κινητό και είδα ότι πολλά σκρουτζομάγαζα έχουν μία επιβάρυνση 2% περίπου αν η αγορά γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας. Άλλη τιμή δηλαδή για μετρητά και άλλη για κάρτα; Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο; Τα έξοδα της πιστωτικής κανονικά δεν τα επιβαρύνεται το κατάστημα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έψαχνα να αγοράσω ένα κινητό και είδα ότι πολλά σκρουτζομάγαζα έχουν μία επιβάρυνση 2% περίπου αν η αγορά γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας. Άλλη τιμή δηλαδή για μετρητά και άλλη για κάρτα; Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο; Τα έξοδα της πιστωτικής κανονικά δεν τα επιβαρύνεται το κατάστημα;

 

οχι. οτι θελει αποφασιζει ο ιδιοκτητης του καταστηματος. αν δεν σε συμφερει κοιτας αλλου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έψαχνα να αγοράσω ένα κινητό και είδα ότι πολλά σκρουτζομάγαζα έχουν μία επιβάρυνση 2% περίπου αν η αγορά γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας. Άλλη τιμή δηλαδή για μετρητά και άλλη για κάρτα; Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο; Τα έξοδα της πιστωτικής κανονικά δεν τα επιβαρύνεται το κατάστημα;

 

 

Παράνομο θα ήταν αν δεν σε ενημέρωναν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έψαχνα να αγοράσω ένα κινητό και είδα ότι πολλά σκρουτζομάγαζα έχουν μία επιβάρυνση 2% περίπου αν η αγορά γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας. Άλλη τιμή δηλαδή για μετρητά και άλλη για κάρτα; Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο; Τα έξοδα της πιστωτικής κανονικά δεν τα επιβαρύνεται το κατάστημα;

 

μετακυλα την προμηθεια της πιστωτικης στον πελατη...δεν ειναι παρανομο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...