Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αρα λειτουργει σαν πιστωτικη με οριο :) ωραια, ευχαριστω πολυ !

 

οχι ακριβως στην πιστωτικη μπορεις να βαλεις και δοσεις,εντοκες η ατοκες. στην προπληρωμενη δεν μπορεις να βαλεις δοσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως στην πιστωτικη μπορεις να βαλεις και δοσεις,εντοκες η ατοκες. στην προπληρωμενη δεν μπορεις να βαλεις δοσεις

 

αυτο το ξερω, εννουσα για μια και εξω αγορες που λεει credit card :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείτε προπληρωμένες.. κοροϊδία είναι...

 

Γιατι?

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πιστωτικές δίνουν κάποια επιστροφή. Με σωστή χρήση βγαίνεις κερδισμένος.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πιστωτικές δίνουν κάποια επιστροφή. Με σωστή χρήση βγαίνεις κερδισμένος.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

με σωστη χρηση βγαινεις παρα πολυ κερδισμενος. προσωπικα τραπεζα με εχει κατηγορησει για αντισυμβατικη χρηση και με εχει απειλησει για ακυρωση της πιστωτικης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι?

 

 

 

.

 

Κοίτα...

χρεώνουν 1 ευρώ τουλάχιστον ανα "φόρτιση" .. χρεώνουν για ανάληψη μετρητών που έχεις ήδη μέσα.. Χρεώνουν για την έκδοσή της 5 ευρώ (Κύπρου) χρεώνουν άλλα τόσα για ανανέωση ...

 

Ενώ την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις με χρεωστική που συνδέεται με λογαριασμό.. Πας στο atm ... κάνεις κατάθεση μετρητών (και μάλιστα πολλά atm υποστηρίζουν και κατάθεση αυτόματα χωρίς φάκελο και το υπόλοιπο ενημερώνεται εκείνη την στιγμή) (φυσικά δωρεάν ) .. η κάρτα η χρεωστική μπορεί να είναι και visa.. είναι δωρεάν.. αντικατάσταση δωρεάν... ανάληψη δωρεάν... μεταφορά υπολοίπου δωρεάν .

 

Μπορείς να τη λειτουργήσεις με τον ίδιο τρόπο.. Φυσικά δεν τις δέχονται στο internet όλες τις χρεωστικές .. Της alpha bank και της πειραιώς της δέχονται σίγουρα (και άλλες που έχουν αναφερθεί).. statement έχεις κανονικά ... Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην χρησιμοποιείτε χρεωστική και πάτε και πετάτε κάθε φορά τόσα λεφτά για βλακείες..

 

 

ΥΓ. Φυσικά και με πολλές πιστωτικές βγαίνεις κερδισμένος.. αλλά μιλάω για κάποιον που δεν μπορεί να βγάλει πιστωτική ή δεν θέλει γιατί επηρεάζεται (εξάλλου στις μέρες μας δεν βγάζεις και εύκολα πιστωτική)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φαντάζομαι ότι κάποιοι από εσάς έχετε συναντήσει τη διαδικασία verified by visa στις ηλεκτρονικές συναλλαγές..

Έχω την εξής ερώτηση.

Αν έχουμε διάφορες κάρτες από την ίδια τράπεζα ο κωδικός ισχύει για όλες ή όταν κάνουμε συναλλαγή με κάποια άλλη θα μας ξαναζητήσει να κάνουμε εγγραφή?

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε ξεχάσει τι username και password έχουμε βάλει?

Link to comment
Share on other sites

με σωστη χρηση βγαινεις παρα πολυ κερδισμενος. προσωπικα τραπεζα με εχει κατηγορησει για αντισυμβατικη χρηση και με εχει απειλησει για ακυρωση της πιστωτικης

Επειδή πληρώνεις στην ώρα σου και δεν βγάζουν από τα επιτόκια; Τι ακριβώς σου είπαν οι τοκογλύφοι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πληρώνεις στην ώρα σου και δεν βγάζουν από τα επιτόκια; Τι ακριβώς σου είπαν οι τοκογλύφοι;

 

οτι αν ξανακανω μεταφορα υπολοιπου οπου για καθε ευρω παιρνω 4 ποντους θα μου ακυρωσουν την καρτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οτι αν ξανακανω μεταφορα υπολοιπου οπου για καθε ευρω παιρνω 4 ποντους θα μου ακυρωσουν την καρτα.

 

lol

Καλά τους εξηγήθηκες! :D

Link to comment
Share on other sites

με σωστη χρηση βγαινεις παρα πολυ κερδισμενος. προσωπικα τραπεζα με εχει κατηγορησει για αντισυμβατικη χρηση και με εχει απειλησει για ακυρωση της πιστωτικης

 

Το πολύ πολύ να σου ακυρώσουν την κάρτα. Δεν μπορούν να σε κατηγορήσουν για κάτι. Όλα γίνονται νόμιμα. Έχω βγάλει σχεδόν όλες τις κάρτες που δίνουν καλή επιστροφή και τους τα έχω πάρει χοντρά τα τελευταία χρόνια, χωρίς να με ενοχλήσουν πάντως

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να σου ακυρώσουν την κάρτα. Δεν μπορούν να σε κατηγορήσουν για κάτι. Όλα γίνονται νόμιμα. Έχω βγάλει σχεδόν όλες τις κάρτες που δίνουν καλή επιστροφή και τους τα έχω πάρει χοντρά τα τελευταία χρόνια, χωρίς να με ενοχλήσουν πάντως

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

ναι εννοειται οτι δεν μπορουν να σε κατηγορησουν για κατι,παρα μονο να σου ακυρωσουν την καρτα. Αν μου το εκαναν εγω θα ημουν ο χαμενος καθως κερδιζω πολλα απο την χρηση της καρτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε διάφορες κάρτες από την ίδια τράπεζα ο κωδικός ισχύει για όλες ή όταν κάνουμε συναλλαγή με κάποια άλλη θα μας ξαναζητήσει να κάνουμε εγγραφή?

 

Κάθε κάρτα έχει διαφορετικό κωδικό.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται οτι δεν μπορουν να σε κατηγορησουν για κατι,παρα μονο να σου ακυρωσουν την καρτα. Αν μου το εκαναν εγω θα ημουν ο χαμενος καθως κερδιζω πολλα απο την χρηση της καρτας.

Εμένα πάλι, από κάποιο σημείο και μετά, απλά σταμάτησαν να μου κάνουν μεταφορά υπολοίπου.....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φαντάζομαι ότι κάποιοι από εσάς έχετε συναντήσει τη διαδικασία verified by visa στις ηλεκτρονικές συναλλαγές..

Έχω την εξής ερώτηση.

Αν έχουμε διάφορες κάρτες από την ίδια τράπεζα ο κωδικός ισχύει για όλες ή όταν κάνουμε συναλλαγή με κάποια άλλη θα μας ξαναζητήσει να κάνουμε εγγραφή?

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε ξεχάσει τι username και password έχουμε βάλει?

 

Κάθε κάρτα έχει διαφορετικό κωδικό.

 

Ο κωδικός θα ζητείται κάθε φορά που κάνουμε κάποια συναλλαγή?

Αν το ξεχάσουμε τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, από κάποιο σημείο και μετά, απλά σταμάτησαν να μου κάνουν μεταφορά υπολοίπου.....

 

και σαν εξηγηση τι σου λεγανε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και σαν εξηγηση τι σου λεγανε?

Τίποτα απολύτως. Ακόμα και μετά από γραπτό ερώτημα σε κατάστημα, δεν απάντησαν ποτέ. Τι να απαντούσαν δηλαδή, ότι τους βρήκαμε τρύπα στο σύστημα και το εκμεταλλευομαστε χωρ'ις να παίρνουν φράγκο...?

Δεν είχαν κανέναν λόγο να απορριψουν την αίτηση μεταφοράς υπολοίπου, καθώς ποτέ δεν καθυστερούσα πληρωμή (ολόκληρου του ποσού εννοείται).

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που είμαστε αρκετοί αυτοί που εκμεταλλευόμαστε τις τράπεζες. Τόσους ανθρώπους εκμεταλλεύονται. Ας βρουν τον δάσκαλό τους και από κάπου!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειναι ελαχιστοι αυτη που ξερουν να κανουν καλη χρηση της πιστωτικης τους καρτας , ειδικα στο εκμεταλευτουν τα διαφορα μπονους που εχει ..δυστυχως το μεγαλυτερο ποσοστο το εκμεταλλεύεται η τράπεζα
Link to comment
Share on other sites

Για την προπληρωμένη της κύπρου εκτός από τα 5 ευρώ για την έκδοσή της, άμα δεν γίνεται χρήση αυτής έχει άλλα έξοδα προμήθειες; Τίποτα για ανανεώσεις και τέτοια;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσωπικά με το θέμα πιστωτικές είμαι παντελώς άσχετη,πώς μπορώ να βρω αν η κάρτα ανάληψης που έχω λειτουργεί κ ως πιστωτική(ή αποκλείεται να συμβαίνει αυτό??)
Link to comment
Share on other sites

α) Προσπαθώντας να αγοράσεις κάτι χωρίς να έχεις χρήματα στον λογαριασμό σου

β) καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών το τηλέφωνο της οποίας βρίσκεται συνήθως στην πίσω όψη της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Για την προπληρωμένη της κύπρου εκτός από τα 5 ευρώ για την έκδοσή της, άμα δεν γίνεται χρήση αυτής έχει άλλα έξοδα προμήθειες; Τίποτα για ανανεώσεις και τέτοια;

 

έχει προμήθεια 1 ευρώ κάθε φορά που βάζεις χρήματα μέσα.. σε χρεώνει επίσης και για ανάληψη μετρητών ... Γενικά σε χρεώνει για όλα.. Βγάλε μια χρεωστική της ίδια τράπεζας που δεν έχει τέτοιες προμήθειες..

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός θα ζητείται κάθε φορά που κάνουμε κάποια συναλλαγή?

Αν το ξεχάσουμε τι γίνεται?

Όχι. Κατ'αρχάς πρέπει να είναι συμβεμβλημένο με το σύστημα και το eshop που θα κάνεις την αγορά. Ακόμα κι αν είναι, δεν σου ζητάει πάντα τον έξτρα κωδικό.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...