Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επικοινώνησε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών με FAX

25 ημέρες μετά κάνεις προσφυγή στον τραπεζικό μεσολαβητή, αν και δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου απαντήσουν αν στείλεις FAX

Εστειλα Φαξ, Ε-mail, Συστημένο, μου με πήραν τηλ και είπαν (απο τα κεντρικά) να πάω στο υποκατάστημα να πάρω το χαρτί με το υπόλειπο 15/02 και όταν πήγα στο κατάστημα δεν ήξεραν κάτι και ούτε έστειλαν τίποτα. Μιλάμε για αφασία...

Link to comment
Share on other sites

Tοτε δεν σου μενει τιποτα αλλο απο το να απευθυνθεις στον τραπεζικό μεσολαβητή.

Δεν ειναι δυνατον να αγνοειται με τετοιο τροπο πελατης τραπεζας.

-
Link to comment
Share on other sites

Tοτε δεν σου μενει τιποτα αλλο απο το να απευθυνθεις στον τραπεζικό μεσολαβητή.

Δεν ειναι δυνατον να αγνοειται με τετοιο τροπο πελατης τραπεζας.

Στον τραπεζικό μεσολαβητή θα τους πάρω τηλ ή μέσω Site; Θα έχει ανταπόκριση έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Θα τους στειλεις συμπληρωμενο το αντιστοιχο εντυπο τους που υπαρχει σε ολα τα υποκαταστηματα των Ελληνικων Τραπεζων
-
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω μια απορια σχετηκα με τον λογαριασμο alpha μισθοδοσια. οταν λεει οτι στα προνομια του λογαριασμου ειναι και η δυνατοτητα υπεραναληψεις εννοει π.χ οτι δν εχεις χρηματα στο λογαριασμο σου και μπορεις απο καποιο ατμ να τραβηξεις ενα μικρο ποσο και μετα να στο κρατησουνε η ειναι διαδηκασια που πρεπει να γινει στο ταμειο της τραπεζας?:confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω μια απορια σχετηκα με τον λογαριασμο alpha μισθοδοσια. οταν λεει οτι στα προνομια του λογαριασμου ειναι και η δυνατοτητα υπεραναληψεις εννοει π.χ οτι δν εχεις χρηματα στο λογαριασμο σου και μπορεις απο καποιο ατμ να τραβηξεις ενα μικρο ποσο και μετα να στο κρατησουνε η ειναι διαδηκασια που πρεπει να γινει στο ταμειο της τραπεζας?:confused::confused:

 

Όπως τα λες είναι, συνήθως και από το ATM. Απλά να ξέρεις ότι μετά δεν θα σε κρατήσουν μόνο το ποσό αλλά και τόκους (με συνήθως άθλιο επιτόκιο)...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, συνήθως και από το ATM. Απλά να ξέρεις ότι μετά δεν θα σε κρατήσουν μόνο το ποσό αλλά και τόκους (με συνήθως άθλιο επιτόκιο)...

Από ατμ που δοκίμασα δεν μπόρεσα να το κάνω . Έχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να πατησω ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία...

Είμαι κάτοχος μιας visa bonus της alpha bank με πιστωτικό όριο 3.000

Αυτή τη στιγμή η κάρτα είναι στα 2.950,μπορώ να κάνω μια αγορά πχ 2.500 € και να βάλω δόσεις των 75 € η πρέπει η κάρτα να έχει "ελεύθερα" τα 2.500 ώστε να προχωρήσω στην αγορά?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ατμ που δοκίμασα δεν μπόρεσα να το κάνω . Έχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να πατησω ?

 

Νομιζω οτι πρεπει πρωτα να ενεργοποιηση την δυνατότητα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω την Alpha Bonus Visa και εκανα καποιες πληρωμες πληρωσα τπ λογαριασμoυ μου cosmote και εκανα κατι αγορες νεσω paypal αλλα δεν μου εχει πιστωθει κανενας Bonus ποντος ενω οι κινησεις της καρτας εχουν φανει κανονικα στο e-banking
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω την Alpha Bonus Visa και εκανα καποιες πληρωμες πληρωσα τπ λογαριασμoυ μου cosmote και εκανα κατι αγορες νεσω paypal αλλα δεν μου εχει πιστωθει κανενας Bonus ποντος ενω οι κινησεις της καρτας εχουν φανει κανονικα στο e-banking

Όταν οι συναλλαγές δεν γίνονται σε μηχάνημα της ALPHA υπάρχει μιά μικρή καθυστέρηση μέχρι να σου περάσουν τους πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Από ατμ που δοκίμασα δεν μπόρεσα να το κάνω . Έχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να πατησω ?

Λογικά, πρώτα πρέπει να αιτηθείς να σου δοθεί η δυνατότητα υπερανάληψης, και αφου εγκριθεί, θα μπορείς να τα πάρεις και από ATM. Ουσιαστικά σου δίνει η τράπεζα "ανοιχτό" δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, πρώτα πρέπει να αιτηθείς να σου δοθεί η δυνατότητα υπερανάληψης, και αφου εγκριθεί, θα μπορείς να τα πάρεις και από ATM. Ουσιαστικά σου δίνει η τράπεζα "ανοιχτό" δάνειο.
οκ κατάλαβα να κάνω και άλλη μια ερώτηση αν π.χ κανείς ανάληψη 700ε το επιτόκιο είναι 10.75 πόσα θα πληρώσεις μετά ? Και η 'ξεχρεωση' των 700ε πως γίνετε π.χ λες στην τράπεζα θα σου δίνω κάθε μήνα 200ε η όταν πληροθεις τον μισθό σου σου κρατάνε αυτόματα τα 700ε που τους δανηστηκες :-/ ? Edited by toympas
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία...

Είμαι κάτοχος μιας visa bonus της alpha bank με πιστωτικό όριο 3.000

Αυτή τη στιγμή η κάρτα είναι στα 2.950,μπορώ να κάνω μια αγορά πχ 2.500 € και να βάλω δόσεις των 75 € η πρέπει η κάρτα να έχει "ελεύθερα" τα 2.500 ώστε να προχωρήσω στην αγορά?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατα 99% νομιζω πως ναι

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία...

Είμαι κάτοχος μιας visa bonus της alpha bank με πιστωτικό όριο 3.000

Αυτή τη στιγμή η κάρτα είναι στα 2.950,μπορώ να κάνω μια αγορά πχ 2.500 € και να βάλω δόσεις των 75 € η πρέπει η κάρτα να έχει "ελεύθερα" τα 2.500 ώστε να προχωρήσω στην αγορά?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ναι ρε , εννοειται ,αλλιως θα μπορουσες να εχεις δοσεις 3000 ευρω τον μηνα Χ οσους μηνες θες ! δεν γινονται αυτα ! πρεπει να εχεις ολο το ποσο διαθεσιμο !

στην citibank ετσι ειναι και λογικα παντου ετσι θα ειναι !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Κάποια τράπεζα κάνει κάτι λάθος:

Τον Ιανουάριο άνοιξα ένα ταμιευτήριο στην Κύπρου μόνο με ταυτότητα και εκκαθαριστικό φωτοτυπία από ένα του 2003 και μου είπαν ότι είναι οκ.

Πάω σήμερα στην Γενική να δω τι υπόλοιπο έχει ένα ταμιευτήριο [σσ έχει μέσα 20€!] που δεν το έχω κινήσει από το 2008 και μου λένε "ο λογαριασμός σας είναι αδρανής γιατί έχει περάσει πολύύύς καιρός από την τελευταία κίνηση [σσ ε, καλά, δεν είναι και από τον Β' παγκόσμιο πόλεμο :rolleyes:], και για να σας κάνουμε ενημέρωση θέλουμε ταυτότητα [σσ οκ, λογικό], εκκαθαριστικό ΠΡΟΣΦΑΤΟ, όόόχι δεν μας κάνει του 2003, ΚΑΙ λογαριασμό ΔΕΚΟ με την διεύθυνση κατοικίας σας, Α! δεν έχετε, εεε, καλά θα δούμε τι θα κάνουμε... Εργάζεστε; Όχι; Έχετε κάποια απόδειξη γι'αυτό; Και δεν έχουμε και σύστημα σήμερα, έτσι κι αλλιώς...".

 

Ε, λοιπόν, κάποια από τις 2 τράπεζες δεν σωστά τήρει τον κανονισμό και είναι παράτυπη...

Ποια, άραγε;

Να υποθέσω η Α';

 

 

Βασικά, το υφάκι στην Γενική ήταν πολύ τουπέ (αντί να μου ζητήσουν -έστω και ψεύτικα- συγνώμη για την αναστάτωση που μου προκαλούν, μου την είπανε κιόλας που δεν κινώ τον λογαριασμό μου!). Αύριο θα πάω να κλείσω τον λογαριασμό και η Γενική μπαίνει στη μαύρη λίστα (μαζί με την Alpha). Και θα πάιξουμε την κολοκυθιά με το πιο πρόσφατο εκκαθαριστικό [έχω ένα του 2004 σας κάνει; Όχι; Α! να, μόλις βλέπω στα χαρτιά μου ότι έχω ένα του 2005, κοίτα να δεις! κοκ Θα το φάμε το μισάωρο αλλά εγώ δεν βιάζομαι... :p].

*Και να φανταστείτε ότι τον λογαριασμό αυτόν τον είχα ανοίξει σαν προσωπική χάρη στον παλιό διευθυντή του καταστήματος ο οποίος μου είχε κλαφτεί στην κυριολεξία ότι έχει στόχους να πιάσει και να ανοίξω ένα ταμιευτήριο έστω με 20€ για να τον βοηθήσω! Γι'αυτό και είναι αδρανής από το '08, γιατί απλά δεν τον χρειαζόμουν... Μήπως να βρω σε ποιο κατάστημα έχει πάει και να πάω εκεί να μου τον κλείσει εκείνος; :ninja:

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικό πλέον να ζητούν οι τράπεζες τις πληροφορίες, άρα παράτυπη ήταν η πρώτη τράπεζα. Θυμάμαι ότι με είχε εκπλήξει η τακτική αυτή πριν αρκετό καιρό όταν χρειάστηκε να ανοίξω έναν νέο λογαριασμό. Ειδικά όταν επέμεναν να τους δώσω και λογαριασμό ΔΕΚΟ ενώ μπορούσαν να δουν τη διεύθυνσή μου και από το εκκαθαριστικό μου. Προφανώς ο υπάλληλος δεν μπορούσε να καταλάβει την έννοια του διαζευκτικού "ή".

(για διεύθυνση: εκκαθαριστικό ή λογαριασμός ΔΕΚΟ ή ...)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

^ οκ, κι εγώ αυτό πιστεύω.

Αλλά το υφάκι, δεν το συγχωρώ! :mad:

 

Έχω εκκαθαριστικό και του 2010 αλλά δεν το έχω εύκαιρο, κάπου αλλού είναι...

Μέχρι του 2008 βρίσκω στα χαρτιά μου, του 9 και 10 δεν τα βρίσκω τώρα.

Θα το δεχτούν του 2008;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% νομιζω πως ναι

 

ναι ρε , εννοειται ,αλλιως θα μπορουσες να εχεις δοσεις 3000 ευρω τον μηνα Χ οσους μηνες θες ! δεν γινονται αυτα ! πρεπει να εχεις ολο το ποσο διαθεσιμο !

στην citibank ετσι ειναι και λογικα παντου ετσι θα ειναι !

 

Ναι...λογικό μου ακούγεται αυτό που λες...

Απλά όταν κάποια στιγμή είχε περάσει το όριο των 3000€,είχα κάνει 2-3 αγορές των 30-40 ευρώ...γι' αυτό μου έκανε εντύπωση...

Ευχαρίστω για τις απαντήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα να κάνω και άλλη μια ερώτηση αν π.χ κανείς ανάληψη 700ε το επιτόκιο είναι 10.75 πόσα θα πληρώσεις μετά ? Και η 'ξεχρεωση' των 700ε πως γίνετε π.χ λες στην τράπεζα θα σου δίνω κάθε μήνα 200ε η όταν πληροθεις τον μισθό σου σου κρατάνε αυτόματα τα 700ε που τους δανηστηκες :-/ ?

Ο λογαριασμός σου βγαίνει αρνητικός. οκ ως εδώ? Και όταν ξαναμπούν χρήματα γίνεται θετικός. Απλό. Άρα ουσιαστικά όταν ξαναμπεί μισθός, θα καλύψει και αυτά που είχες πάρει.

Οι χρεωστικοί τόκοι συνήθως υπολογίζονται ημερησίως, τις ημέρες που έχεις αρνητικό υπόλοιπο (δηλαδή χρωστούμενο κεφάλαιο * 10,75% / 365) και τα επιμέρους ημερήσια αποτελέσματα αθροίζονται και λογίζονται στον λογαριασμό στο τέλος του μήνα. *ΣΥΝΗΘΩΣ*, όχι πάντα, ρώτα την τράπεζα σου πως υπολογίζει τους τόκους για υπερανάληψη. Εναλλακτικά υπολογίζεται ένα μέσο ημερίσιο αρνητικό υπόλοιπο, οπότε ο σωστός υπολογισμός εδώ είναι χρωστούμενο κεφάλαιο * 10,75% * 31 / 365

Αντίστοιχα στο εξάμηνο (αντί στο μήνα) θα πάρεις και πιστωτικούς τόκους, με την ίδια μέθοδο υπολογισμού, για τις μέρες που είχες θετικό υπόλοιπο (αλλά με πολύ χαμηλότερο επιτόκιο, φυσικά!).

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Ναι...λογικό μου ακούγεται αυτό που λες...

Απλά όταν κάποια στιγμή είχε περάσει το όριο των 3000€,είχα κάνει 2-3 αγορές των 30-40 ευρώ...γι' αυτό μου έκανε εντύπωση...

Ευχαρίστω για τις απαντήσεις! :)

 

Για μικροποσα σε αφηνει γενικα να ξερεις και ας ειναι και πανω απο το οριο , αλλα οχι οταν εχει εκδοθει ηδη ο λογαριασμος , αλλα 40 ευρα και 20ευρα με αφηνε και εμενα να χρεωσω

Link to comment
Share on other sites

Για μικροποσα σε αφηνει γενικα να ξερεις και ας ειναι και πανω απο το οριο , αλλα οχι οταν εχει εκδοθει ηδη ο λογαριασμος , αλλα 40 ευρα και 20ευρα με αφηνε και εμενα να χρεωσω

 

Για να καταλάβω γιατί ξανά μπερδεύτηκα...

Αν ζητήσω να μπούν δόσεις...και κάθε μήνα χρεώνει 50-60€...δεν είναι το ίδιο?

Εννοώ οτι αφού επιτρέπει τέτοιες μικροαγορές...με ποιά λογική να μου μπλοκάρει μια αγορά των 2000 ευρω πχ ενώ ουσιαστικά στην κάρτα θα φαίνονται κάθε μήνα μόνο τα 50-60? :confused:

 

Για να το δώσω σε παράδειγμα...

Μπαίνω στο χ site να αγοράσω ένα laptop...

Μου βγάζει οτι κάνει 1600€...και ζητάω η αγορά να γίνει μέσω πιστωτικής με δόση πχ 65€ το μήνα...

Το κατάστημα θα πάει να "πάρει" από την κάρτα τα 1600 ή τα 65 κάθε μήνα? :wacko:

 

Όπως φαίνεται είμαι λίγο άσχετος απο κάρτες... :p :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από ατμ που δοκίμασα δεν μπόρεσα να το κάνω . Έχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να πατησω ?

 

Το πως και τα περί επιτοκίων στα εξήγησε αναλυτικότατα ο l3ft3r1s. Χωρίς να θέλω να σου επιβάλω κάτι θα σου πρότεινα να μη κάνεις χρήση αυτής της "διευκόλυνσης", εκτός αν υπάρχει ανάγκη ζωής και θανάτου που λέμε.

Ουσιαστικά θα είσαι μέσα (τα 700 δεν είναι λίγα εκτός να έχεις μισθό 3000) κάθε μήνα. Αυτού του είδους οι "διευκολύνσεις" τον μόνο που συμφέρουν είναι οι τράπεζες. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω γιατί ξανά μπερδεύτηκα...

Αν ζητήσω να μπούν δόσεις...και κάθε μήνα χρεώνει 50-60€...δεν είναι το ίδιο?

Εννοώ οτι αφού επιτρέπει τέτοιες μικροαγορές...με ποιά λογική να μου μπλοκάρει μια αγορά των 2000 ευρω πχ ενώ ουσιαστικά στην κάρτα θα φαίνονται κάθε μήνα μόνο τα 50-60? :confused:

 

Για να το δώσω σε παράδειγμα...

Μπαίνω στο χ site να αγοράσω ένα laptop...

Μου βγάζει οτι κάνει 1600€...και ζητάω η αγορά να γίνει μέσω πιστωτικής με δόση πχ 65€ το μήνα...

Το κατάστημα θα πάει να "πάρει" από την κάρτα τα 1600 ή τα 65 κάθε μήνα? :wacko:

 

Όπως φαίνεται είμαι λίγο άσχετος απο κάρτες... :p :lol: :lol:

 

Το καταστημα θα παρει ολα τα χρηματα,απλα εσυ θα χρεωνεσαι καθε μηνα την αντιστοιχη δοση.

Αλλα αν δεν εχεις διαθεσιμο το ποσο της αγορας δεν θα μπορεσει να γινει η χρεωση.

-
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός σου βγαίνει αρνητικός. οκ ως εδώ? Και όταν ξαναμπούν χρήματα γίνεται θετικός. Απλό. Άρα ουσιαστικά όταν ξαναμπεί μισθός, θα καλύψει και αυτά που είχες πάρει.

Οι χρεωστικοί τόκοι συνήθως υπολογίζονται ημερησίως, τις ημέρες που έχεις αρνητικό υπόλοιπο (δηλαδή χρωστούμενο κεφάλαιο * 10,75% / 365) και τα επιμέρους ημερήσια αποτελέσματα αθροίζονται και λογίζονται στον λογαριασμό στο τέλος του μήνα. *ΣΥΝΗΘΩΣ*, όχι πάντα, ρώτα την τράπεζα σου πως υπολογίζει τους τόκους για υπερανάληψη. Εναλλακτικά υπολογίζεται ένα μέσο ημερίσιο αρνητικό υπόλοιπο, οπότε ο σωστός υπολογισμός εδώ είναι χρωστούμενο κεφάλαιο * 10,75% * 31 / 365

Αντίστοιχα στο εξάμηνο (αντί στο μήνα) θα πάρεις και πιστωτικούς τόκους, με την ίδια μέθοδο υπολογισμού, για τις μέρες που είχες θετικό υπόλοιπο (αλλά με πολύ χαμηλότερο επιτόκιο, φυσικά!).

οκ καταλαβα σε ευχαρηστω :). θελω να εχω αυτην την δυνατοτητα οχι για να τραβηξω τα λεφτα και να παω να τα χαλασω ασκοπα αλλα σε περιπτοση που χρηαστω κατι και ειναι αναγκη να εχω την δυνατοτητα να τραβηξω 100 200ε π.χ :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...