Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μπορει να μου πει καποιος αν γνωριζει,που βρηκαν το κινητο μου απο την εθνικη τραπεζα,γνωριζαν το επιθετο και το επαγγελμα μου και πηραν να με πρηζουν για καρτες και "να ερθουμε στον χωρο σας για να υπογραψετε"?

 

 

και γιατι αφου ειναι η εθνικη τραπεζα,καλουν με αποκρυψη?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες ποτέ κάποια συναλλαγή με Εθνική Τράπεζα, κάποιον λογαριασμό κλπ? Πάντως είναι πολύ εύκολο οι τράπεζες να βρουν τα προσωπικά μας στοιχεία δυστυχώς με πολλους τρόπους π.χ εάν ανήκουμε σε κάποιο σύλλογο.

Όσο για την απόκρυψη, όταν παίρνουν από τηλεφωνικό κέντρο, πολύ συχνά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την εθνικη ποτε.λογαριασμο οκ,εχω αλλα το ερωτημα μου ειναι απο που βρηκαν το συγκεκριμενο κινητο στο οποιο με καλεσαν(καρτοκινητο στο οποιο δεν εχω δηλωσει στοιχεια),γνωριζαν ονοματεπωνυμο,ηλικια και επαγγελμα...

 

 

αυτο που λες για τον συλλογο μονο με βαζει σε υποψιες,οτι οντως μπορει να με βρηκαν απο εκει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και γιατι αφου ειναι η εθνικη τραπεζα,καλουν με αποκρυψη?

 

 

νομιζω οτι δεν ειναι η Εθνικη....ειναι διαφορες εταιρειες που εχουν ξεφυτρωσει οι οποιες απλα πλασαρουν τραπεζικα προιοντα και εισπαρτουν ποσοστα....

 

...τα στοιχεια σου μπορει να τα εχουν βρει απο οπουδηποτε....ισως σε καποια αιτηση που ειχες κανει...π.χ. διπλωμα αυτοκινητου :lol::lol::lol:.....λεω εγω τωρα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εκαναν το λαθος και με πηραν και στο σταθερο πριν λιγο!!!

αφου αρχισαν -χωρις να με αφησουν να πω λεξη- το ποιημα

"κυρια ΧΧΧΧΧΧΧ σας καλουμε απο την εθνικη τραπεζα να σας ενημερωσουμε οτι ειναι πλεον διαθεσιμη η gold card(καπως ετσι μου την ειπε) την οποια μπορειτε να αποκτησετε χωρις καμια υποχρεωση,χωρις επιτοκιο κτλ.ποτε σας βολευει να κλεισουμε ενα ραντεβου για να υπογραψετε?"

 

απαντηση:

αφου ειστε απο την εθνικη γιατι καλειτε με αποκρυψη και δεν βλεπω το νουμερο σας?

 

απαντηση : τουτ τουτ τουτ τουτ....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εκαναν το λαθος και με πηραν και στο σταθερο πριν λιγο!!!

 

Αυτό να σε παίρνουν και στο κινητό και στο σταθερό 800 φορές από την ίδια εταιρεία-τράπεζα αλλά κάθε φορά να είναι διαφορετικό άτομο δεν το έχω καταλάβει..

 

Εμένα πάντως με πήραν το πρωί στην δουλειά μου και με ζήτησαν με το ονοματεπώνυμό μου παρόλο που το τηλέφωνο είναι στο όνομα του πατέρα μου..Όταν τους είπα ότι είμαι η ίδια μου άρχισαν το κλασικό κατεβατό για να αγοράσω μια κάρτα κτλ κτλ και ενώ τους έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει αυτή συνέχιζε μέχρι που παρατήρησα το απόρρητο της κλήσης και ότι με ζήτησαν με το όνομά μου...Τότε την ρώτησα που βρήκε τα στοιχεία μου και μου απάντησε ότι δεν μπορεί να το γνωρίζει αυτό γιατί αυτή ασχολείται με την ενημέρωση και μόνο..Επομένως της είπα να "ενημερώσει" τους υπεύθυνους ότι αν πάρει κανείς άλλος από την εταιρεία τους θα χρησιμοποιήσω ένδικα μέσα..Εκεί μάλλον τα χρειάστηκε γιατί μου το έκλεισε στα μούτρα...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την εθνικη ποτε.λογαριασμο οκ,εχω αλλα το ερωτημα μου ειναι απο που βρηκαν το συγκεκριμενο κινητο στο οποιο με καλεσαν(καρτοκινητο στο οποιο δεν εχω δηλωσει στοιχεια),γνωριζαν ονοματεπωνυμο,ηλικια και επαγγελμα...

 

 

αυτο που λες για τον συλλογο μονο με βαζει σε υποψιες,οτι οντως μπορει να με βρηκαν απο εκει.

 

Καποιος γνωστος σου τον εδωσε τον αριθμο.Αφου του εκαναν ενημερωση τον ρωτησαν αν εχει καποιο γνωστο ή συγγενη που μπορει να ενδιαφερεται για καρτα και αυτος εδωσε τον αριθμο και το ονομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα οταν με παιρνουν τους λεω οτι ειμαι στον Τειρεσια και το κλεινουν αμεσως.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την εθνικη ποτε.λογαριασμο οκ,εχω αλλα το ερωτημα μου ειναι απο που βρηκαν το συγκεκριμενο κινητο στο οποιο με καλεσαν(καρτοκινητο στο οποιο δεν εχω δηλωσει στοιχεια),γνωριζαν ονοματεπωνυμο,ηλικια και επαγγελμα...

 

αυτο που λες για τον συλλογο μονο με βαζει σε υποψιες,οτι οντως μπορει να με βρηκαν απο εκει.

 

Αυτό να σε παίρνουν και στο κινητό και στο σταθερό 800 φορές από την ίδια εταιρεία-τράπεζα αλλά κάθε φορά να είναι διαφορετικό άτομο δεν το έχω καταλάβει..

 

Εμένα πάντως με πήραν το πρωί στην δουλειά μου και με ζήτησαν με το ονοματεπώνυμό μου παρόλο που το τηλέφωνο είναι στο όνομα του πατέρα μου..Όταν τους είπα ότι είμαι η ίδια μου άρχισαν το κλασικό κατεβατό για να αγοράσω μια κάρτα κτλ κτλ και ενώ τους έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει αυτή συνέχιζε μέχρι που παρατήρησα το απόρρητο της κλήσης και ότι με ζήτησαν με το όνομά μου...Τότε την ρώτησα που βρήκε τα στοιχεία μου και μου απάντησε ότι δεν μπορεί να το γνωρίζει αυτό γιατί αυτή ασχολείται με την ενημέρωση και μόνο..Επομένως της είπα να "ενημερώσει" τους υπεύθυνους ότι αν πάρει κανείς άλλος από την εταιρεία τους θα χρησιμοποιήσω ένδικα μέσα..Εκεί μάλλον τα χρειάστηκε γιατί μου το έκλεισε στα μούτρα...

 

Αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι καταγγελια μιας και για να σας καλεσει καποιος συμφωνα με το νομο πρεπει να εχει ηδη την συγκαταθεση σας.

 

Τα στοιχεια μπορει να τα βρηκαν απο αλλη εταιρια που συνεργαζεται με την Εθνικη. Σε πολλες συμβασεις υπηρεσιων υπαρχει κουτακι για το αν θες να σε βαλουν στις λιστες προωθησης τους και εξτρα κουτακι που λεει αν θες να μπεις και στη λιστα ενημερωσης των ταδε συνεργατων.

 

Επισης μπορει μια εταιρια που εχεις δωσει τα στοιχεια σου να προσλαβει ιδιωτικο κεντρο για τη δουλεια και εκεινο μετα να κρατησει το ονομα σου για να σε καλει για οτι προωθησεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai sygxaritiria gia to forum sas,tha ithela na sas kano mia erotisi...ekana mia katathesi prin 3-4 meres peripou stin ethniki trapeza se logariasmo enos tritou prosopou - enos filou mou, tou katethesa to poso ton 40 eyro alla o tameias den mou kratise to klasiko 1,20 eyro kserete an exei katargithei ayto to systima???
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai sygxaritiria gia to forum sas,tha ithela na sas kano mia erotisi...ekana mia katathesi prin 3-4 meres peripou stin ethniki trapeza se logariasmo enos tritou prosopou - enos filou mou, tou katethesa to poso ton 40 eyro alla o tameias den mou kratise to klasiko 1,20 eyro kserete an exei katargithei ayto to systima???

 

Εξαρταται σε τι λογαριασμο καταθεσες.Αν ηταν οψεως δεν εχει εξοδα,αν ηταν ταμιευτήριου δεν εχει εξοδα καταθεσης μονο για τον κατοχο(μπορει ομως ο ταμιας να νομιζε οτι ηταν δικος σου ο λογαριασμος).

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο ταμίας νόμιζε οτι ο λογαριασμός είναι δικός μου ενω είναι του φίλου μου υπάρχει λόγος να ανησυχώ???
Link to comment
Share on other sites

όχι βέβεα , Δεν υπάρχει κάπιος λόγος ανησυχίας.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πα΄ς σε όποια τράπεζα θέλεις . Αλλά ρώτα πρώτα τα έξοδα εμβάσματος.

Μέσω Internet Bnging τοιχίζει μόνο 0.5 ευρώ . Μέ έμβασμα είναι αρκετά πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πα΄ς σε όποια τράπεζα θέλεις . Αλλά ρώτα πρώτα τα έξοδα εμβάσματος.

Μέσω Internet Bnging τοιχίζει μόνο 0.5 ευρώ . Μέ έμβασμα είναι αρκετά πιο ακριβό.

Μπορώ να ενεργοποιήσω το Internet banking σε prepaid card της Τράπεζας Κύπρου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum.

Υπάρχουν άλλες πιστωτικές κάρτες σαν την WIND Βonus American Express που δεν χρειάζεσαι εκαθαριστικό για την έκδοση της παρα μόνο ταυτότητα?

Βασικά, υπάρχει ΑΦΜ αλλά είναι μηδενικό και δεν κάνω φορολογική δήλωση.

Εκτός από την WIND Βonus, μπορείς να πάρεις άλλη πιστωτική κάρτα μόνο με ταυτότητα?

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας η απορια μου ειναι απλη. Ειμαι φοιτητης και εχω βγαλει 2 φοιτητικες καρτες. Η μια απο την citibank και η αλλη απο την πειραιως. Θελω να παρω ενα δανειο 4.000 να ξεχρεωσω τις καρτες και να παρω με τα υπολοιπα καποια πραγματα για το καινουργιο μου σπιτι. Γινεται αυτο λογο το οτι δεν εχω εκκαθαριστικο αλλα κουβαλαω και 2 καρτες;κατι ακουσα για την alpha bank για καποιο προγραμμα 123... Μπορειται να με βοηθησετε αν καποιος ξερει;Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βλέπω το θεματάκι μας ανενεργό ... είπα να κάνω μια "μεγάλη" ερώτηση...

1. Βρίσκομαι εξωτερικό (Αγγλία).

2. Έχω ελληνικούς λογαριασμούς (καταθετικούς) σε Πειραιώς και Κύπρου (για να στέλνουν οι γονείς λεφτά).

3. Έχω και λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα (Lloyds).

 

Γιατί κάνω την εισαγωγή.. λοιπόν.. σκεφτόμουν να ανοίξω λογαριασμό στην hsbc (αγγλική). Ωστόσο εκεί που βρίσκονται οι γονείς δεν υπάρχει υποκατάστημα για απευθείας κατάθεση.

Και ρωτάω λοιπόν...αν χρησιμοποιήσω μέσω web banking τη δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων από τις ελληνικές στην Αγγλική θα υπάρχει χρέωση και πάλι όπως τώρα (που βγάζω λεφτά με την ελληνική κάρτα και τα βάζω στον αγγλικό λογαριασμό);

Εν κατακλείδι υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να γλιτώσω αυτή την χρέωση "ταρίφα" που βάζουν οι τράπεζες όταν τραβάς λεφτά από τις κάρτες ( γύρω στα 5 ευρώ/ανάληψη);

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι η εξής : οι γονείς σου σου κάνουν κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό (Πειραιώς θα πρότεινα), εσύ στέλνεις με έμβασμα τα χρήματα από τον ελληνικό λογαριασμό στην Lloyds και τα τραβάς με την κάρτα σου από εκεί. Το κόστος για το έμβασμα είναι στα 0,30 λεπτά μέσω internet.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε deadwar το δάνειο από άλφα 123 για νέους από όσο γνωρίζω είναι για όσους θέλουν να κάνουν βασικές ή μεταπτυχιακές σπουδές και όχι για αποπληρωμή δανείων ή καρτών. Δεν μπορεί να πάρει πχ κάποιος από γονείς δάνειο ώστε να ξεπληρώσεις τις κάρτες?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι η εξής : οι γονείς σου σου κάνουν κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό (Πειραιώς θα πρότεινα), εσύ στέλνεις με έμβασμα τα χρήματα από τον ελληνικό λογαριασμό στην Lloyds και τα τραβάς με την κάρτα σου από εκεί. Το κόστος για το έμβασμα είναι στα 0,30 λεπτά μέσω internet.

 

χμ... μου βάζουν στην Κύπρου γιατί έχει μεγαλύτερο ημερήσιο όριο..την Πειραιώς την έχω σαν δεύτερη.

Προκύπτει ένα δεύτερο πρόβλημα όμως.. ενώ έχω winbank στην Πειραιώς δεν έχω κάνει για αντίστοιχο στην Κύπρου. Ξέρεις αν μπορεί κάποιος τρίτος (ο πατέρας μου) να κάνει αίτηση και να του δώσουν..; (ο λογαριασμός -το βιβλιάριο καταθέσεων είναι μόνο στο δικό μου όνομα).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω και πολλά απο Κύπρου, στο site τους όμως είδα ότι μπορείς να έχεις κωδικούς εάν επισκεφτείς κάποιο κατάστημά τους, οπότε προφανώς θέλουν τον ίδιο τον δικαιούχο λογαριασμού. Έχουν όμως υποκαταστήματα σε Λονδίνο και Μπέρμινχαμ εάν βολεύει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω και πολλά απο Κύπρου, στο site τους όμως είδα ότι μπορείς να έχεις κωδικούς εάν επισκεφτείς κάποιο κατάστημά τους, οπότε προφανώς θέλουν τον ίδιο τον δικαιούχο λογαριασμού. Έχουν όμως υποκαταστήματα σε Λονδίνο και Μπέρμινχαμ εάν βολεύει...

 

:worry::worry: είμαι αρκετά μακριά.. thanks anyway!! θα το ψάξω..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

kati mou leei oti 0.30 einai me endeiksi SHA opote tha kratisei kai i lloyds katitis...

 

btw, o pragmatika fthinoteros tropos pou den boleyei omws panta einai katathesi metritwn sti pistwtiki. apla mpanoun sti karta kai apla prepei na ta fas hrisimopoiontas tin. no fees :)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...