Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είναι δεν είναι ριψοκίνδυνο αυτό συνέβη. Και καλώς συνέβη κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να είναι γενικότερη στροφή. Διαφωνώ με τον "προτενσταντισμό" που υποστηρίζετε. Σε μια οικονομία βυθισμένη σε τέτοια ύφεση επί τόσα πολλά χρόνια είναι η μόνη λύση για επανεκκίνηση που μπορώ να δω. Η συγκεκριμένη δήλωσε (την ρώτησαν) τι την θέλει την κάρτα και απάντησε "θέλω να πάρω έπιπλα". Θα μπορούσε θεωρητικά να κάνει αποταμίευση από τα ...900€ μηνιαίο μισθό που έχει αλλά πρακτικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και δεν θα το έκανε με τους πάντες με απλωμένο το χέρι να αρπάζουν από τις τσέπες μας. Τώρα θα το κάνει και θα πέσει χρήμα στην αγορά. Κι αν κάτι στραβώσει πολύ έχει και αρκετά -μικρής αξίας αλλά αυτό είναι μάλλον πλεονέκτημα καθώς ρευστοποιούνται ευκολότερα- ακίνητα και αυτός είναι ίσως και ο λόγος έγκρισης της κάρτας.

 

Εμένα πάντως με μισθό 1400 Καθαρά είχα πιστωτική με 1500 όριο (γιατί τόσα είχα ζητήσει στην αρχή) και 2 χρόνια (δηλαδή χθες) μετά που ζήτησα αύξηση πιστωτικού ορίου μου το ανεβάσανε στα 2000. Και να σκεφτείτε ότι είμαι πάρα πολύ τυπικός πληρώνω την πιστωτική όλο το ποσό την ημέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός και την χρησιμοποιώ μόνο για να πληρώνω εφορίες! Οπότε παίζουν πολλά ρόλο ή μπορεί να παίζει και ο εκάστοτε υπάλληλος που εξετάζει το αίτημα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι αρχίζει να κινείται κάτι και είναι θετικό.πριν δύο χρόνια έκανα αίτηση για πιστωτική στην άλφα και απορρίφθηκε και πριν λίγο καιρό μου την ενεκριναν
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήθελα να ξεκινήσω επιτέλους τη χρήση του Dropbox για το οποίο έχω ακούσει πολλά καλά λόγια από πολλούς και ότι το χρησιμοποιούν πολλοί. Έτσι και έγινε. Αγόρασα με ένα 10αρακι 1TB χώρο, το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής. Επέλεξα να πληρώσω με απευθείας χρέωση του λογαριασμού μου στην Πειραιώς. Τα 10 ευρώ όμως δεν αποσύρθηκαν από μέσα. Δεν τα τράβηξε δηλαδή, μου απέδωσε όμως το 1TB χώρο.

 

Γιατί έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το DropBox μπορεί να βάλει χέρι στον τραπεζικό σου λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με μισθό 1400 Καθαρά είχα πιστωτική με 1500 όριο (γιατί τόσα είχα ζητήσει στην αρχή) και 2 χρόνια (δηλαδή χθες) μετά που ζήτησα αύξηση πιστωτικού ορίου μου το ανεβάσανε στα 2000. Και να σκεφτείτε ότι είμαι πάρα πολύ τυπικός πληρώνω την πιστωτική όλο το ποσό την ημέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός και την χρησιμοποιώ μόνο για να πληρώνω εφορίες! Οπότε παίζουν πολλά ρόλο ή μπορεί να παίζει και ο εκάστοτε υπάλληλος που εξετάζει το αίτημα!

 

Αυτό πάντως δεν είναι πλεονέκτημα ως προς την πιστοληπτική σου ικανότητα. Είσαι κακός (ασύμφορος) πελάτης για την τράπεζα. Προτιμάει και είναι πιθανότερο να αυξήσει το πιστωτικό όριο σε όσους πληρώνουν μέρος ή την ελάχιστη καταβολή μόνο γιατί κερδίζει από τους τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως δεν είναι πλεονέκτημα ως προς την πιστοληπτική σου ικανότητα. Είσαι κακός (ασύμφορος) πελάτης για την τράπεζα. Προτιμάει και είναι πιθανότερο να αυξήσει το πιστωτικό όριο σε όσους πληρώνουν μέρος ή την ελάχιστη καταβολή μόνο γιατί κερδίζει από τους τόκους.
Αυτο που λες δεν ισχύει. Ναι συμφαιρει τις τράπεζες να δινεις τόκους αλλά όχι δεν γίνεται έτσι η αύξηση του credit limit

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι καλό για τη πιστοληπτική του ικανότητα και το σκορ στον Τειρεσία .. το αν είναι καλός η καλός πελάτης πιστωτικής για την τράπεζα είναι άλλο θέμα .. αλλά εννοείται ότι είναι καλό για μελλοντικές εγκρίσεις δανείων και άλλων πιστώσεων .
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιόντας την πιστωτική μόνο για εφορίες, δεν θα χτήσεις προσωπικό αφορολόγητο. Με τα νέα φορολογικά τουλάχιστον μισθωτοί συνταξιούχοι θα χρειαστεί να κάνουμε κανονική χρήση.
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιόντας την πιστωτική μόνο για εφορίες, δεν θα χτήσεις προσωπικό αφορολόγητο. Με τα νέα φορολογικά τουλάχιστον μισθωτοί συνταξιούχοι θα χρειαστεί να κάνουμε κανονική χρήση.

 

Ισως να χρησιμοποιει χρεωστικη για ολες τις αγορες του και να το χτιζει με αυτην

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνουμε χρήση πιστωτικής κάρτας η τράπεζα κερδίζει με 1-2 τρόπους. Ο ένας άμεσος και σίγουρος η παρακράτηση προμήθειας επί του συνόλου της συναλλαγής. Ο δεύτερος, πιθανός, αν ο πελάτης καθυστερήσει να πληρώσει την κάρτα, η τράπεζα κερδίζει από τους τόκους.

 

Δηλαδή δεν είναι κακός πελάτης κάποιος που χρησιμοποιεί την κάρτα και την πληρώνει στην ώρα του γιατι κερδίζει με τον πρώτο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Δεν χτίζεις αφορολόγητο με εφορίες.εννοώ δεν πιάνονται ή κάνω λάθος. Χρησιμοποιώ την χρεωστική μου ακόμα και για 2 -3 ευρώ συναλλαγή Όχι μόνο για το αφορολόγητο Αλλά για να μην γεμίζω κέρματα κάθε φορά.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχύει. Ναι συμφαιρει τις τράπεζες να δινεις τόκους αλλά όχι δεν γίνεται έτσι η αύξηση του credit limit

 

Όταν έχω προσωπική εμπειρία (μου ανέβασαν κατά 1000€ πιστωτικό όριο σε κάρτα που πλησίαζε στο όριό της αλλά πληρωνόταν εγκαίρως η ελάχιστη καταβολή) θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

 

Υ.Γ. Χωρίς να το αιτηθώ εγώ εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω προσωπική εμπειρία (μου ανέβασαν κατά 1000€ πιστωτικό όριο σε κάρτα που πλησίαζε στο όριό της αλλά πληρωνόταν εγκαίρως η ελάχιστη καταβολή) θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

 

Υ.Γ. Χωρίς να το αιτηθώ εγώ εννοείται.

 

Για τι χρονολογία λες ; Πριν το 2009 πράγματι θα συμφωνήσω ότι ήταν πολύ συνηθισμένη τακτική αυτή . Αλλά αν είναι πρόσφατο αυτό που λες θα με εντυπωσίαζε !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χτίζεις αφορολόγητο με εφορίες.εννοώ δεν πιάνονται ή κάνω λάθος. Χρησιμοποιώ την χρεωστική μου ακόμα και για 2 -3 ευρώ συναλλαγή Όχι μόνο για το αφορολόγητο Αλλά για να μην γεμίζω κέρματα κάθε φορά.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κακώς.... Όλοι για τις τράπεζες θα δουλεύουμε στο τέλος.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κακώς.... Όλοι για τις τράπεζες θα δουλεύουμε στο τέλος.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Oλοι δουλεύουμε για τις τράπεζες είτε έχουμε σχέση με αυτές είτε όχι. Με τα κρατικά δάνεια διάσωσης των τραπεζών γίναμε όλοι δούλοι τους. Σε όλο τον δυτικό κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω προσωπική εμπειρία (μου ανέβασαν κατά 1000€ πιστωτικό όριο σε κάρτα που πλησίαζε στο όριό της αλλά πληρωνόταν εγκαίρως η ελάχιστη καταβολή) θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

 

Υ.Γ. Χωρίς να το αιτηθώ εγώ εννοείται.

Επέμενε όσο θες αλλά μιας και δουλεύω σε εταιρία που ικανοποιεί τέτοια αιτήματα (όχι τράπεζα), ασε να ξέρω καλύτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κακώς.... Όλοι για τις τράπεζες θα δουλεύουμε στο τέλος.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Αν και τα έχουμε ξαναπεί)

Το αφορολόγητο χτίζεται με συναλλαγές 4 κατηγοριών επιχειρηματικών συναλλαγών και προφανώς το ελληνικό δημόσιο δεν είναι μέσα και καμία λογική δεν έχει να είναι μέσα.

Ο βασικός λόγος που έχει στηθεί η όλη μηχανη ειναι το να αρχίσει βασικά να μαζεύεται ο ΦΠΑ και η καταπολέμιση της φοροδιαφυγής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oλοι δουλεύουμε για τις τράπεζες είτε έχουμε σχέση με αυτές είτε όχι. Με τα κρατικά δάνεια διάσωσης των τραπεζών γίναμε όλοι δούλοι τους. Σε όλο τον δυτικό κόσμο.

Σε ότι αφορά το συγκεκριμένο, όταν οι πεφωτισμένοι ηγέτες μας (Παπανδρέου και Καραμανλής jr. ) ζητάγαν από τις Τράπεζες να πετάνε κάτι δεκάδες δις να αγοράζουν τίτλους του Ελληνικού Δημοσίου, για να φάνε στο τέλος PSI ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που τα φάγαν τα ταμεία, τι περιμέναμε ότι θα γίνει;

Ή υπήρχαν μέτοχοι (και αν υπήρχαν γιατί btw) που θα δίναν τα χρήματα για αυτές τις τρυπες στους προϋπολογισμούς των τραπεζών; ...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω προσωπική εμπειρία (μου ανέβασαν κατά 1000€ πιστωτικό όριο σε κάρτα που πλησίαζε στο όριό της αλλά πληρωνόταν εγκαίρως η ελάχιστη καταβολή) θα μου επιτρέψεις να επιμείνω.

 

Υ.Γ. Χωρίς να το αιτηθώ εγώ εννοείται.

Σεβαστή η προσωπική σου εμπειρία αλλά πιστεύω πως δεν είναι ο κανόνας όπως δεν είναι και η δική μου εμπειρία η οποία είναι πολύ διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

και εμανα τον Ιουλιο του 2016 με πηρε μονη της η eurobank να μου προτεινει αυξηση πιστωτικου οριου κατα 1000 ευρω φυσικα παντα τυπικος στις πληρωμες μου και μιλαμε για κινηση το χρονο 14000 ευρω. Εξοφλω παντα την καρτα πριν την εκδοση του λογαριασμου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Για τι χρονολογία λες ; Πριν το 2009 πράγματι θα συμφωνήσω ότι ήταν πολύ συνηθισμένη τακτική αυτή . Αλλά αν είναι πρόσφατο αυτό που λες θα με εντυπωσίαζε !

 

Δεν θυμάμαι με σιγουριά. Όχι πρόσφατα είναι η αλήθεια. Νομίζω γύρω στο 2010-2011. Ίσως να ήταν όμως και πιο πριν. Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι όμως αυτό στη "νοοτροπία" τους. Στην χρεωστική κερδίζουν από τις προμήθειες επί των συναλλαγών όπως ειπώθηκε. Στις πιστωτικές έχουν μάλλον μεγαλύτερο όφελος από τους τόκους όμως. Ειδικά σε πελάτη που εξυπηρετεί τον δανεισμό μέσω της κάρτας. Έχουν άρα συμφέρον να του δίνουν τη δυνατότητα να χρεωθεί ακόμα περισσότερο παρά να τον αναγκάσουν να εγκαταλείψει τη χρήση της μόλις η κάρτα "σκάσει". Δεν αντιλέγω βέβαια ότι μπορεί αυτή η πρακτική να έχει αλλάξει πια με την πανωλεθρία που έχουν πάθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι με σιγουριά. Όχι πρόσφατα είναι η αλήθεια. Νομίζω γύρω στο 2010-2011. Ίσως να ήταν όμως και πιο πριν. Δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι όμως αυτό στη "νοοτροπία" τους. Στην χρεωστική κερδίζουν από τις προμήθειες επί των συναλλαγών όπως ειπώθηκε. Στις πιστωτικές έχουν μάλλον μεγαλύτερο όφελος από τους τόκους όμως. Ειδικά σε πελάτη που εξυπηρετεί τον δανεισμό μέσω της κάρτας. Έχουν άρα συμφέρον να του δίνουν τη δυνατότητα να χρεωθεί ακόμα περισσότερο παρά να τον αναγκάσουν να εγκαταλείψει τη χρήση της μόλις η κάρτα "σκάσει". Δεν αντιλέγω βέβαια ότι μπορεί αυτή η πρακτική να έχει αλλάξει πια με την πανωλεθρία που έχουν πάθει...
Αυτό που απασχολεί τις τράπεζες είναι το Ρίσκο και φυσικά λαμβάνεται υποψη όταν παραμετροποιουν ενα προϊόν. Η αύξηση του credit limit φυσικά και περνά από εξέταση ρίσκου. Αν το μόνο που ενδιέφερε τις τράπεζες ήταν οι τόκοι τότε όλες οι κάρτες θα ήταν με credit limit 20 χιλιάρικα...

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα δεν υπολογίζει με αυτόν τον τρόπο .

Υπολογίζει και ενδιαφέρεται για το αν είσαι σε θέση να πληρώνεις τους τόκους των 4.000 . Για το ίδιο το ποσό δεν καίγεται να το επιστρέψεις. Όσο πιό πολύ χρωστάς 4.000 τόσο μεγαλύτερο το κέρδος για την τράπεζα.

Ο τόκος λοιπόν των 4000 για 30 ημέρες με 17% περίπου είναι χοντρικά 57 ευρώ. Άρα με μια ελάχιστη καταβολή 80 ευρώ ( 2% του συνολικού ποσού ) μπορεί να σε θεωρεί συνεπή πελάτη.

Από κει και πέρα ο καθένας οφείλει να δει πως θα προστατευθεί από την υπερχρέωση.

Προφανώς με 11000 τον χρόνο δηλαδή 916 ευρώ τον μήνα δεν έχεις πρόβλημα να πληρώνεις 80 ευρώ τον μήνα.

 

Με αυτό το σκεπτικό βρέθηκαν πολλοί χρεωμένοι με 20.000€ σε πιστωτικές. Και αν καλά έκαναν αυτοί που εντάχθηκαν στον Ν. Κατσέλη, ή "καλά έκαναν" οι τράπεζες που τους πήραν σπίτια και περιουσίες για τον λόγο ότι μετά από ένα σημείο δε μπορούσαν να συμμαζέψουν το χρέος, εφόσον δε πλήρωναν ούτε το ελάχιστο, η ουσία σε όλο αυτό είναι στο ότι ΔΕΝ υπήρχε λογική στο ύψος του δανεισμού.

 

Μπορεί να είναι "καλό" για την αγορά, καθώς κινείται. Σε αυτό συμφωνώ. Όμως ένας λόγος που την "πίνουμε" όλοι τώρα είναι και αυτά τα κόκκινα δάνεια. Και δε θέλω να δαιμονοποίηση την κατάσταση, ούτε μιλάω προσωπικά για το πρόσωπο που αναφέρθηκε, καθώς μπορεί να είναι πιο φερεγγυο από εμένα. Απλά μιλάω για εκείνους που πήραν μια κάρτα στα χέρια τους και ξαφνικά θεώρησαν ότι αυτά τα χρήματα τα είχαν αποταμιεύσει, και τα ξόδεψαν σε ταξίδια και ψώνια. Και ούτε πλήρωναν καθόλου.

 

Επίσης ο τόκος δεν υπολογίζεται έτσι ακριβώς και δεν είναι ακριβώς 50€. Διότι υπολογίζεται με το κεφάλαιο που χρωστάς ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟ. Έτσι αν βάζεις την ελάχιστη καταβολή (2,5%), το πλάνο αποπληρωμής θα είναι 152 μήνες με τόκους 3300€! Το θέμα είναι πως αν δε βάζεις τίποτα, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ πιο οδυνηρό από το +17%...

 

Θέλω να πω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε με βάση την ελάχιστη καταβολή.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι στην πιστωτική πρέπει να ρίχνεις χρήμα για να μην πληρώνεις καθόλου τόκους. Να την μηδενίζεις μέσα στον μήνα και ας της τα παίρνεις παλι κατά την διάρκεια και τούμπαλιν. Επειδή οι τόκοι υπολογίζονται με την ημέρα, με αυτόν τον τρόπο γλιτώνεις, γιατί το χρεωστουμενο κεφαλαιο μειώνεται και από κάθε νέα αγορά θέλεις 40 μέρες για να αρχίσει να τοκιζεται κόκ... Στην ουσία είναι σα να μεταφέρεις συνεχώς την ημερομηνία της αγοράς σου.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφαανώς και δεν διάβασες αυτά που γράφω οπότε η απάντηση σου είναι άσχετη .Εγώ γράφω ότι ο τόκος των 30 ημερών είναι 57 ευρώ και εσύ έρχεσαι να μου πείς ότι"ο τόκος δεν υπολογίζεται έτσι ακριβώς αλλά θα είναι 3300 ευρώ για 152 μήνες"

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα.

Λοιπόν ο τόκος των 30 ημερών είναι 57 ευρώ.-

Link to comment
Share on other sites

Προφαανώς και δεν διάβασες αυτά που γράφω οπότε η απάντηση σου είναι άσχετη .Εγώ γράφω ότι ο τόκος των 30 ημερών είναι 57 ευρώ και εσύ έρχεσαι να μου πείς ότι"ο τόκος δεν υπολογίζεται έτσι ακριβώς αλλά θα είναι 3300 ευρώ για 152 μήνες"

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα.

Λοιπόν ο τόκος των 30 ημερών είναι 57 ευρώ.-

Δεν είπα ότι έγραψες κάτι λανθασμένο. Απλά έκανα μια διευκρίνιση πάνω σε αυτό. Ναι ο τόκος των ΠΡΩΤΩΝ 30 ημερών είναι 57€, αλλά αν δεν πληρώνεις θα είναι παραπάνω τον κάθε επόμενο μήνα κοκ.

 

Επίσης, δε νομίζω να σε προσβαλλα, οπότε πρόσεχε πως μιλάς όταν σου μιλάνε καλά. :-)

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις την ελάχιστη καταβολή δεν μπορείς να περάσεις τα 4.000 και εν πάσει περιπτώσει δεν θα σε αφήσει η τράπεζα.

Εννοείτε ότι αν δεν πληρώνεις ούτε την ελάχιστη καταβολή τότε θα μεγαλώσει το ποσό του τόκου που θα χρεώνεσαι κάθε μήνα....

Αλλά δεν νομίζω ότι δημόσιος υπάλληλος με 939 ευρώ μισθό δεν μπορεί να πληρώνει 80 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...