Jump to content

Forthnet αναβάθμιση στα 4Mbps ή όχι;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες η Forthnet έχει μετατρέψει το πρόγραμμα Forthnet Adsl και έτσι πλέον σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει στο ιδιόκτητο δίκτυο τους σου δίνουν ταχύτητα 4 Mpps μέσω ΑΡΥΣ-ΟΤΕ με κόστος 19,5 ευρώ τον μήνα.

Ο λόγος για τον οποίο γίνεται το πόστ είναι ο εξής: Υπάρχουν κάποιοι συνδρομητές (όπως είμαι και εγώ) που είναι ήδη στο συγκεκριμένο πρόγραμμα σαν συνέχεια κάποιου παλιού προπληρωμένου πακέτου, και ω τη έκπληξη φυσικά δεν αναβαθμίζονται!!

Και έτσι υπάρχουν ξαφνικά 2 "κατηγορίες" συνδρομητών:

 

1. Οι "καινούριοι" προνομιακοί που με 19,5 ευρώ έχουν 4 Mpps

2. Οι "παλιοί" - Βλάκες οι οποίοι με 19,5 ευρώ έχουν 1 Mpps

 

Φυσικά σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι είναι "τεχνικά αδύνατο" να γίνει η αναβάθμιση της σύνδεσης μου,και ότι τα 4 Mpps είναι μόνο για καινούριους συνδρομητές.

 

Δεν καταλαβαίνω για ηλίθιους μας περνάνε???Για τους υφιστάμενους συνδρομητές δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα αναβάθμιση?

Δηλαδή για να γίνει κάτι τόσο απλό θα πρέπει να διακόψω την σύνδεση και να κάνω νέα?Η μήπως προσπαθούν να "σπρώξουν" συνδρομητες στο άθλιο ιδιόκτητο δίκτυο τους?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έψαξε, και αυτό που λέει ισχύει απόλυτα.

Εσύ έχεις μπερδέψει κάτι, ή δεν διάβασες προσεκτικά τι γράφει ο άνθρωπος παραπάνω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έψαξε, και αυτό που λέει ισχύει απόλυτα.

Εσύ έχεις μπερδέψει κάτι, ή δεν διάβασες προσεκτικά τι γράφει ο άνθρωπος παραπάνω.

 

Ισχύει,αλλά όχι απόλυτα.Ναι μεν παραμένει στο 1Mbs,αλλά τότε πρέπει να πληρώνει 16,5 και όχι 19,5!Ἐτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ.Ὀσοι θα συνεχίσουν να πληρώνουν 19,5 υποτίθεται ότι θα μεταφερθούν "σύντομα" στο ιδιόκτητο!Και μέχρι τότε θα αναβαθμιστούν στα 4Μbs.Τώρα πότε ακριβώς θα γίνει αυτό μόνο αυτοί ξέρουν!Δηλαδή μόνο αυτοί που υπέγραψαν τέτοια σύμβαση και περιμένουν να μπουν στο ιδιόκτητο θα πανε στα 4Mbs.Οι υπόλοιποι μάλλον πρέπει να κάνουν νέα σύμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει,αλλά όχι απόλυτα.Ναι μεν παραμένει στο 1Mbs,αλλά τότε πρέπει να πληρώνει 16,5 και όχι 19,5!Ἐτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ.Ὀσοι θα συνεχίσουν να πληρώνουν 19,5 υποτίθεται ότι θα μεταφερθούν "σύντομα" στο ιδιόκτητο!Και μέχρι τότε θα αναβαθμιστούν στα 4Μbs.Τώρα πότε ακριβώς θα γίνει αυτό μόνο αυτοί ξέρουν!Δηλαδή μόνο αυτοί που υπέγραψαν τέτοια σύμβαση και περιμένουν να μπουν στο ιδιόκτητο θα πανε στα 4Mbs.Οι υπόλοιποι μάλλον πρέπει να κάνουν νέα σύμβαση!

Με βάση τα όσα ισχύουν τώρα, οι υπάρχοντες που πληρώνουν 19,5 ευρώ θα πάνε στα 2 Mbps. Οι νέοι συνδρομητές μόνο θα έχουν 4 Mbps.

Για αυτό γκρινιάζει (δίκαια) ο φίλος που άνοιξε το θέμα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που υπέγραψα σύμβαση τον οκτώβριο και περίμενα να μπω στο ιδιόκτητο το Φεβρουάριο δε θα πάω στα 4,αλλα στα 2 Mbs?Φυσικά όπως τη βλέπω τη δουλειά δε θα μπω στο ιδιόκτητο το Φεβρουάριο το 2008,αλλά ίσως του 2009.Αυτό είναι διασταυρωμένο?Γιατι απ'ότι λἐει στην ανακοίνωση της forthnet η αναβάθμιση ισχύει για νέους και υφιστάμενους συνδρομητές.Ποιοι είναι τότε αυτοί οι υφιστάμενοι συνδρομητές?
Link to comment
Share on other sites

δεν το'ψαξε καλα ως προς την τιμη.

και ναι δε θα παει στα 4, ειναι αλλο συμβολαιο για τα 4 το οποιο επισης σε εχει δεμενο για ενα χρονο. οι παλιοι πελατες οποτε θελουν φευγουν. στο κατω κατω κανεις μια αιτηση για adsl, τοσο φοβερο ειναι;

στα 2 δε θα παει, πρεπει να το ζητησει.

 

ps: δεν εχω μπερδεψει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έψαξα αρκετά για αυτό εκνευρίστηκα με την τακτική της Forthnet.

1. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα προέκυψε σαν συνέχεια παλιού πακέτου (768 kbps) και παραμένει έτσι ώς σήμερα, φυσικά δεν έγινε αναβάθμιση σε 1 Mpps και σε σχετική ερώτησή μου, είπαν ότι θα γίνει σταδιακά, να δούμε πότε!!

2.Απο την στιγμή που πλέον μπορούν μέσω ΑΡΥΣ να δώσουν μέχρι 4 Mbps γιατί να μην έχω την επιλογή να έχω 4 Mbps σαν υφιστάμενος πελάτης αλλά πρέπει να δεσμευτώ για ένα χρόνο υπογράφοντας νέο συμβόλαιο?Και στην συνέχεια για να φύγω να πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο διακοπής?

3.Γιατι δεν με ρώτησαν αν θέλω να παραμείνω στην τιμή των 19,5 ευρώ με ταυτόχρονη αναβάθμιση της γραμμής στα 2 Mbps?Οικονομία Bandwidth κάνουνε?Η μήπως για να ανακοινωθεί ότι μειώθηκαν οι τιμές και να προκαλέσει εντύπωση?

4.Γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών αφήνουν συνέχεια έμμεσα να εννοηθεί και δεν ξεκαθαρίζουν ότι μπορείς να έχεις 4 Mpps μέσω ΑΡΥΣ και χωρίς να Χρησιμοποιήσεις το δίκτυο τους?Αλλά προσπαθούν να σου πουλήσουν το Forthnet Economy?

 

Γενικά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι με διάφορες μηχανορραφίες και τρίκ προσπαθούν να σε τραβήξουν και να σε δεσμεύσουν για όσο χρόνο περισσότερο γίνεται. Η ιστοσελίδες των εταιριών και το μάρκετινγκ των εταιριών σκοπό έχουν να ενημερώνουν και να διαφημίζουν προϊόντα στους καταναλωτές και όχι να τους εξαπατούν!! Αν δεν αντιδράμε όταν παρατηρούμε περίεργα κολπάκια και όταν την ίδια στιγμή ο έλεγχος είναι ανύπαρκτος η μόνη δύναμη μας είναι η διαμαρτυρία, αλλιώς θα μας πιάνουν κορόιδα μονίμως!!

(Υ.Γ. Προλαβαίνοντας κάποιους που θα αρχίσουν να λένε διάφορα ότι είμαι πράκτορας του Π-Οτέ, τους απαντώ ότι τον σιχάθηκα όπως και αυτοί αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα αφήσουμε όλες τις υπόλοιπες ιδιωτικές να μας....)

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο αλλα σορρυ: αν εγω που ειμαι στην hol με 1mbit και εχω συμπληρωσει χρόνο... πάρω τηλ. στη Φορθνετ και ζητήσω να πάω σε αυτούς γίνεται αυτόματα? με βολευούν τα 4, γι' αυτο....

πλιζ χελπ!!!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει 4 η forthnet!Αυτό είναι μόνο στα λόγια προς το παρόν!Δεν έχει αναβαθμιστεί κανένας εδώ και σχεδόν εναμιση μήνα που το ανακοίνωσε!Κάνε λοιπόν υπομονή και μη ξεσηκώνεσαι ακομη για forthnet!
Link to comment
Share on other sites

Eδώ και 1 μηνα περίπου έκανα την αίτηση από 1 mbps σε 4 μέσο aris και ακόμα να το βάλουν όταν τους παίρνω τηλέφωνο μου λένε συνεχεια η αίτηση σας έχει φτάσει στον οτε και με πάνε από βδομάδα σε βδομάδα.Από ότι έμαθα από τον οτε της περιοχής μου δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports... και θα τα βάλουν μέσα σε αυτή την βδομάδα άντε να δούμε γιατί αυτή η ιστορία με τα ports έχει καταντήσει αηδία να φανταστείτε αιτήσεις για 1mbps από το καλοκαίρι του 2007 ενεργοποιήθηκαν ιανουάριο 2008!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...