Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Βημα την Κυριακη The Recruit??? :w00t:

Πολυ καλη ταινια βαζουν και τετοιες;Αντε και εις ανωτερα γιατι μεχρι τωρα ολο κατι εχμ βαρετες βαζανε... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΘΕΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΗΜΑ έχουν ήδη τις ψήφους μου :D

 

Για κυριακάτικη ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ ξέρουμε τίποτα ??? :worry: :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

EΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ ειδα διαφημιση πριν λιγο...Η Βασιλισσα της Αφρικης με Χαμφρει Μπογκαρτ, Καθριν Χεπμπορν.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Pws anevike to epipedo? Mono to mothman axizei

 

Πάνω από το Mothman θα έβαζα τουλάχιστον 5 ταινίες: African queen (Ελευθεροτυπία), Ο εραστής της κομμώτριας (ΕΘνος), Το τρίο της Μπελβίλ (Καθημερινή) Roma, citta aperta (Νέα Δευτέρας) και το Cabaret (Νέα Σάββατο)

Για το recruit δεν έχω προσωπική άποψη γιατί δεν το έχω δει, αλλά πρέπει να είναι καλό. Επίσης, το Mission παρότι 10η επανάληψη είναι καλό (για όσους το έχουν χάσει τις προηγούμενες φορές).

 

Να προσθέσω κάποια φρέσκα:

Απογευματινή Σαββάτου: Without a clue (Απολαυστική παρωδία του Sherlock Holmes με Μichael Caine-Ben Kingsley)

Traffic Σαββάτου: Henry V (Το ξαναέβαλαν πριν 2-3 εβδομάδες σε άλλη εφημερίδα)

Αγγελιοφόρς Κυριακής: The Affair

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πολύ χρήσιμο το forum που έχετε δημιουργήσει. Μεγάλη βοήθεια για να μην χάνω ταινίες...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο σας ενδιαφέρει αλλά γνωρίζατε ότι η εφημερίδα ΤΟ ΘΕΜΑ ουσιαστικά ΑΔΥΝΑΤΕΙ να αντικαταστήσει κάποιο ελλατωματικό DVD που (δεν σας το εύχομαι) θα σας τύχει;

Από την Κυριακή που μας πέρασε προσπαθώ να ανταλάξω ένα DVD που δεν παίζει και μου λένε ότι "δυστυχώς δεν έχουμε επιστροφές". Δηλαδή κατασκευάζουν ακριβώς τόσα DVD όσα οι εφημερίδες και αν σου τύχει προβληματικό... ΕΧΑΣΕΣ!

Με άλλες εφημερίδες (ΒΗΜΑ, ΕΘΝΟΣ) παλιότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Άσε που ΤΟ ΘΕΜΑ δεν έχει γραφείο στο Κέντρο και πρέπει να τρέχεις Μαρούσι...

Link to comment
Share on other sites

Kat arxas my friend demi cy egrapsa oti anevike to epipedo,oxi oti aggikse tin teleiotita kiolas!Ektos ap to mothman,aksizei to romi,anwxirwti poli kai o erastis tis komotrias kai pithanotata to trio tis belleville(an kai den to xw dei).Kai paroti den eimai fan twn blockbusters,de bazoun syxna oi efimerides toso prosfates emporikes tainies me kalo cast opws to swordfish kai to the recruit!

Avrio o el.typos exei to Oi Apahides ton Athinon

Telos to dvd tou el.typou gia ta mundial 1958-1962 einai pragmatika polu kalo(poiotita eikonas,klp.),opote osoi pistoi proselthete...

the world will end in 28 days, 6 hours, 42 minutes, and 12 seconds
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο σας ενδιαφέρει αλλά γνωρίζατε ότι η εφημερίδα ΤΟ ΘΕΜΑ ουσιαστικά ΑΔΥΝΑΤΕΙ να αντικαταστήσει κάποιο ελλατωματικό DVD που (δεν σας το εύχομαι) θα σας τύχει;

 

Και άρχισε και τις φτήνιες (ελληνιστί... "περικοπές") μη βάζοντας ούτε καν το χάρτινο εξώφυλο (που είχε πχ. στο Analyze This) αλλά... ημιδιάφανο λευκό φακελάκι... :down: :down:

 

Ελπίζω γρήγορα να βάλει μυαλό γιατί δεν βλέπω να πουλάει άλλα φύλλα λόγω DVD... :p :p

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Και άρχισε και τις φτήνιες (ελληνιστί... "περικοπές") μη βάζοντας ούτε καν το χάρτινο εξώφυλο (που είχε πχ. στο Analyze This) αλλά... ημιδιάφανο λευκό φακελάκι... :down: :down:

 

Ελπίζω γρήγορα να βάλει μυαλό γιατί δεν βλέπω να πουλάει άλλα φύλλα λόγω DVD... :p :p

Προσωπικά, δεν με ενοχλεί τόσο η αφαίρεση του χάρτινου φακέλου καθώς πάντα αγοράζω μία πλαστική θήκη και τυπώνω ένα εξώφυλο για κάθε DVD, αλλά με ενοχλούν ιδιαίτερα τα "φτηνιάρικα" χαρακτηριστικά. Π.χ. το "Αυτό που θέλουν οι γυναίκες" είναι σε κάδρο (4:3) - αν το ήξερα δεν θα αγόραζα την εφημερίδα γιατί θεωρώ ότι σε κάδρο 4:3 ουσιαστικά δεν βλέπεις την... μισή ταινία (αυτή που λείπει αριστερά και δεξιά από την οθόνη σου στο κινηματογραφικό 16:9 κάδρο).

Θα προτιμούσα να δίνει ένα και καλό αντί για δύο με... περικοπές (σε φακελάκια ή σε εικόνα).

Επίσης την προηγούμενη Κυριακή το "History of O no. 2" έγραφε στο εξώφυλο "ORIGINAL UNCUT VERSION" ενώ στην ουσία μόνο "UNCUT" δεν ήταν. Από το πολύ κόψιμο είχε γίνει σχεδόν... παιδική !! Εντάξει, ξέρω ότι οι περισσότεροι δεν τη θεωρείτε "σοβαρή" ταινία αλλά είναι πια μάλλον cult (το 2005 δεν την θεωρώ πια τσόντα) ενώ η κοροϊδία παραμένει ασχέτως ταινίας...

Link to comment
Share on other sites

Hello!Ayti tin ebdomada fainetai pws anebike kapws to epipedo twn tainiwn pou dinoun oi efimerides.Mexri stigmis exw brei ta eksis:

TIME OUT:The Mothman Prophecies (para ti metria sxetika bathmologia sto imdb einai ena ap ta kalytera thriller olwn twn epoxwn,stirizetai se alithina gegonota-pragma pou se kanei na frikareis akoma perissotero-kai akoma kai o polu metrios gere kat eme paizei arketa kala.)

TILECONTROL:Love the Hard Way

PARASKEUI+13:Redneck (peripeteia me ton telly savalas!HMARTON!!!!!)

TA NEA: (SABB.)Cabaret (DE):Roma, citta aperta (TE):Ta Palikarakia tis pantrias

TO BHMA(KY):Emmanuelle kai The Recruit

ETHNOS:Le Mari de la coiffeuse (para polu kalo drama)

HMERISIA:Idou i Milos, idou kai to pidima

H XWRA:The Mission (gia xiliosti fora dinoun ayth tin tainia...)

Telos ayrio o el.typos dinei to prwto ap ta 6 dvd-afierwma se mundial!As elpisoume na aksizei!

 

Mόνο που χοντρικά για να πάρεις όλες αυτές τις ταινίες πρέπει να δώσεις αρκετές δεκάδες ευρώ...

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αξίζει τελικά να δώσεις 3 ευρώ για μια ταινία που μπορείς να την αντιγράψεις από το βίντεοκλαμπ με 1,5 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Mόνο που χοντρικά για να πάρεις όλες αυτές τις ταινίες πρέπει να δώσεις αρκετές δεκάδες ευρώ...

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αξίζει τελικά να δώσεις 3 ευρώ για μια ταινία που μπορείς να την αντιγράψεις από το βίντεοκλαμπ με 1,5 ευρώ;

 

Alli i aisthisi tou na OWN mia original tainia se dvd.. 3erw? :rolleyes: :X

Link to comment
Share on other sites

ντέμη αυτή την αίσθηση την έχεις μόνο όταν κατέχεις επίσημο ντιβιντί του εμπορίου... άλλο τώρα να'χεις την αυθεντική κασετίνα με το φουλ γεμάτο δισκάκι κ άλλο τη μινιμάλ εφημεριδοέκδοση στο χαρτονάκι ;)

καλά τα λέει ο τρόμποκοπ, αλλά μη ξεχνάμε στα 3 γιούρο έχεις κ την κυριακάτικη εφημερίδα που άμα είναι απ'τα μεγάλα ονόματα αξίζει το περιεχόμενό της. χώρια τον κόπο που γλιτώνεις κ για το ριπάρισμα :p :p

Link to comment
Share on other sites

Alli i aisthisi tou na OWN mia original tainia se dvd.. 3erw? :rolleyes: :X

 

Όντως. Να σου πω όμως, αν αύριο δώσει μια εφημερίδα τον άρχοντα σε ντιβιντί, θα είναι το ίδιο με την πρωτότυπη έκδοση/συσκευασία; Η μόνη περίπτωση που αξίζει είναι τα διασκάκια περιοδικών που είναι μέσα σε κασετίνα. Π.χ. το χαμένοι στην μετάφραση του Σινεμά. Βέβαια και τα 9 ευρώ είναι 9 ευρώ...

 

Εμπάσει περιπτώσει, συννενοήθηκα με ένα φίλο μου και μοιράσαμε τα έξοδα...

 

Με την ευκαιρία, κάποιες μικρές εφημερίδες του κ@λου άρχιζαν να το παίζουν επαναστάτες. Π.χ. Το παρών έλεγε σε σημερινή του διαφήμηση: "Πείτε όχι στην παραφληφόρηση, πείτε όχι στα DVD" :ξέρασμα:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα πρόσφατα την ταινιοθήκη μου και παρατήρησα οτι οι χειρότερες ταινίες ανήκουν στην κατηγορία "δώρο απο το τάδε περιοδικό". Το 80% αυτών δεν έχω κάνει τον κόπο ούτε καν να τις δώ. Δε λέω πως αυτές που νοικιάζω είναι όλες μαργαριτάρια αλλά πριν αρκετό καιρό κατάλαβα οτι τα περιοδικά μας πλασάρουν ότι σκουπίδι υπάρχει. Ίσως είναι αρκετά ακραία άποψη αλλά δε νομίζω οτι απέχει και πολύ απο την αλήθεια και είμαι σίγουρος οτι πολλοί συμφωνούν μαζί μου.

 

Καιρό τώρα υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναπάρω ταινία απο περιοδικό και μπορώ να πω οτι δεν έχω μετανοιώσει καθόλου για την απόφασή μου. Τα μόνα DVD που αποχτώ εδώ και κανά χρόνο είναι απο το CINE FUN το οποίο και παίρνω ό,τι και να περιλαμβάνει στο πακέτο.

 

Ενοικιάσεις και πάλι ενοικιάσεις. Και φυσικά αγορά γνήσιων, όποτε υπάρχει χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα τώρα τελευταία ότι οι ταινίες που δίνονται από περιοδικά (π.χ. Σινεμά, κόσμος του DVD) και εφημερίδες αμέσως μετά πέφτουν σε προσφορές στα μεγάλα DVDάδικα. Π.χ. είδα στο PMW το Underworld (και τα 2 DVD όχι μόνο το 1ο όπως η προσφορά του περιοδικού) σε προσφορά αγοράζοντας 3 τίτλους με (νομίζω) 20€. Μέσα στα 3 που μπορούσες να διαλέξεις ήταν και το Pulp Fiction (για το οποίο είχα σκάσει 30€ τα Χριστούγεννα...γκρρρρ).

Επίσης το "Χαμένοι στη μετάφραση" το είδα στο Metropolis στα 6€, και άλλα που τώρα δεν θυμάμαι ακόμα και σε χαμηλότερες τιμές. Μήπως δεν πρέπει να παίρνω το περιοδικό αλλά να τα περιμένω σε προσφορές; Σε κάθε περίπτωση τα προτιμώ με την αυθεντική τους συσκευασία.

Παρεπιπτόντως το Swordfish από ΤΟ ΘΕΜΑ ήταν (ναι σωστά μαντέψατε) και πάλι σε format 4:3 !! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

 

Την άλλη Κυριακή η Καθημερινή έχει το "Επιστροφή στο Howards End".

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα πρόσφατα την ταινιοθήκη μου και παρατήρησα οτι οι χειρότερες ταινίες ανήκουν στην κατηγορία "δώρο απο το τάδε περιοδικό". Το 80% αυτών δεν έχω κάνει τον κόπο ούτε καν να τις δώ. Δε λέω πως αυτές που νοικιάζω είναι όλες μαργαριτάρια αλλά πριν αρκετό καιρό κατάλαβα οτι τα περιοδικά μας πλασάρουν ότι σκουπίδι υπάρχει. Ίσως είναι αρκετά ακραία άποψη αλλά δε νομίζω οτι απέχει και πολύ απο την αλήθεια και είμαι σίγουρος οτι πολλοί συμφωνούν μαζί μου.

 

Καιρό τώρα υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναπάρω ταινία απο περιοδικό και μπορώ να πω οτι δεν έχω μετανοιώσει καθόλου για την απόφασή μου. Τα μόνα DVD που αποχτώ εδώ και κανά χρόνο είναι απο το CINE FUN το οποίο και παίρνω ό,τι και να περιλαμβάνει στο πακέτο.

 

Ενοικιάσεις και πάλι ενοικιάσεις. Και φυσικά αγορά γνήσιων, όποτε υπάρχει χρήμα.

 

Nα συμπληρώσω στα παραπάνω, ότι προσωπικά αρχειοθετώ τις ταινίες μου σε διπλές πλαστικές θήκες (για εξοικονόμηση χώρου και εύκολη ανεύρεση). Έτσι ακόμα και η χαρτονένια συσκευασία μου είναι άχρηστη, αν και δεν μου κάνει καρδιά να την πετάξω... Το Θέμα βέβαια μου το έχει λύσει αυτό το πρόβλημα (!) αφού δίνει ένα απλό φάκελο με ζελατίνα :rolleyes: Βέβαια το Θέμα είναι εφημερίδα του κ@λου, οπότε δεν είναι ούτως ή άλλως στις επιλογές μου... :wacko:

 

Πάντως κάνεις λάθος. Δεν μας πασάρουν ό,τι σκουπίδι υπάρχει. Μας πασάρουν πολύ απλά ό,τι τους είναι φτηνότερο στην αγορά πνευματικών δικαιωμάτων για αναδιανομή. Και δυστυχώς συνήθως είναι ό,τι σκουπίδι υπάρχει. :p Απορίας άξιο πάντως το "Η δοκιμασία" που έδωσε χτες το Βήμα. Είναι πολύ πρόσφατη!!!

 

Τέλος μπορώ να πω και εγώ το ίδιο για την δικιά μου ταινιοθήκη, οι χειρότερες ταινόες που έχω είναι από περιοδικά, κυρίως παρακμιακές αισθηματικές υποπαραγωγές του πρώτου μισού του προηγούμενου αιώνα :w00t:

 

Είναι λογικό όμως, αφού οι ταινίες που δεν είναι από εφημερίδες είναι δικές μου επιλογές. Και καλές να μην είναι εμένα μου αρέσουν. Είναι δηλαδή ψιλοϋποκειμενικό.

 

Πάντως υπάρχει μια περίπτωση που αναγκαστικά αξίζει να πάρεις ταινία από εφημερίδα: Όταν αποδεδειγμένα δεν υπάρχει σε DVD στα video club... Βέβαια αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Πήρα π.χ. το Beyond the law (πανάρχαιο γουέστερν) ούτε θυμάμαι από πού, και η ποιότητα της εικόνας του ήταν επιεικώς σαν να έβλεπα κασέτα... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Den yparxei kamia efimerida i periodiko pou na dinei ellinikes tainies tou psalti as poume? Ekeinis tis periodou..As einai kai VCD/SVCD....
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως το Swordfish από ΤΟ ΘΕΜΑ ήταν (ναι σωστά μαντέψατε) και πάλι σε format 4:3 !! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

 

:mad: ΑΜΑΝ ! Το Θέμα είναι σκ@τ@ τελικά...δεν μας φτάνει η χάρτινη θήκη,είναι και σε 4:3 format... :X

 

Έχει κανείς το e-mail της εφημερίδας να τους κράξουμε ?

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

:mad: ΑΜΑΝ ! Το Θέμα είναι σκ@τ@ τελικά...δεν μας φτάνει η χάρτινη θήκη,είναι και σε 4:3 format... :X

 

Έχει κανείς το e-mail της εφημερίδας να τους κράξουμε ?

 

Πράγματι.. έλεος δηλαδή ρε παιδιά, χάνεται η μισή ταινία!!! Επίτηδες το κάνουν; Μετά από αυτό δεν πρόκειται να ξαναπάρω δισκάκι του (ανά)Θέματος ακόμα και αν μου το χαρίσουν.

 

Δεν αξίζει ούτε να ξοδέψω ένα άδειο δισκάκι για να το αντιγράψω.

Link to comment
Share on other sites

:mad: ΑΜΑΝ ! Το Θέμα είναι σκ@τ@ τελικά...δεν μας φτάνει η χάρτινη θήκη,είναι και σε 4:3 format... :X

 

Έχει κανείς το e-mail της εφημερίδας να τους κράξουμε ?

Aπλο ειναι.Αν δε σας αρεσει,μην την ξανα-αγορασετε!

Δε σας υποχρεωνει κανεις να την παρετε...:)

Link to comment
Share on other sites

Aπλο ειναι.Αν δε σας αρεσει,μην την ξανα-αγορασετε!

Δε σας υποχρεωνει κανεις να την παρετε...:)

 

Εγω ούτως η άλλως δεν ενδιαφέρομαι για θήκη γιατί θα τυπώσω δικό μου cover και θα τη βάλω σε dvd θήκη...Απλά σε σχέση με άλλες εφημερίδες είναι ένα μείον...και πολλοί τις κρατάνε έτσι τις ταινίες και είναι πιο ωραίο με θήκη,έστω και χάρτινη.

Για το format τώρα,επειδή προφανώς είναι άσχετοι (κι εγώ άσχετος ήμουν πρίν απο λίγο καιρό και προτιμούσα τις fullscreen μέχρι που είδα ένα συγκριτικό) θα μπορούσαν να διαλέγουν τις ταινίες σε widescreen.

Τώρα αν αυτό κοστίζει παραπάνω (αμφιβάλλω βέβαια) θα μπορούσαν να κόψουν το 3ο vcd που μας έχουν πρήξει με τις πλαστικές του φουστάνου.

 

Αυτά απο μένα :)

 

(Το e-mail κανείς ?)

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

:mad: ΑΜΑΝ ! Το Θέμα είναι σκ@τ@ τελικά...δεν μας φτάνει η χάρτινη θήκη,είναι και σε 4:3 format... :X

 

Έχει κανείς το e-mail της εφημερίδας να τους κράξουμε ?

Εμένα μου έτυχε χαλασμένο dvd :mad:

Δεν παίζει ο ήχος...

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι θα δούμε (ή καλύτερα τι δεν θα δούμε) από τα DVD σε κάποιες από τις εφημερίδες (και 1-2 περιοδικά) του τριημέρου:

 

Τηλεθεατής: Good advice

Τηλεκοντρόλ: Extreme Ops

Ημερησία (ΣΑ): Isn't She Great

Παρασκευή & 13: Maniac Cop 2

Επενδυτής (ΣΑ): Εξω οι κλέφτες

Ισοτιμία (ΣΑ): Οι αντίζηλοι & Ο άγιος (από ένα επεισόδιο των παλιών τηλεοπτικών σειρών)

Χώρα (ΚΥ): Johnny Mnemonic

Καθημερινή (ΚΥ): Howards End (εξαιρετική ταινία από το αχώριστο τρίο Ivory/Merchant/Jhabvala και προθέρμανση για το αριστούργημά τους "Remains of the day". Οι φίλοι των περιπετειών ας μείνουν μακριά, οι υπόλοιποι μην το χάσετε! Εγώ πάντως το έχω ήδη...)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα δούμε (ή καλύτερα τι δεν θα δούμε) από τα DVD σε κάποιες από τις εφημερίδες (και 1-2 περιοδικά) του τριημέρου:

 

Φίλε Alotan είσαι φοβερός!!

Να είσαι καλά!!

Καλά ο Επενδυτής το καλύτερο μου :up: :up: όχι σαν εφημερίδα αλλά βγάζει όλη την αφρόκρεμα του κλασσικού ασπρόμαυρου Ελληνικού κινηματογράφου!! :yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

BHMA Kυριακης - Good Will Hunting (Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck)

 

TA NEA Σαββατου- The Blair Witch Project

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...