Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρεπει να γινει μια διορθωση...Στο 7 Μερες TV που αγοραζω ουτως η αλλως καθε παρασκευη εκτος απο το Escape From New York εδινε το THE JACKAL δυστυχως και οχι το American Beauty....

Αυτό που είδα εγώ στο περίπτερο είχε όντως το American Beauty. Φαντάζομαι ότι επειδή είναι επαναλήψεις, βάζουν διάφορες ταινίες ή υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει διαφορετικά DVD σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και επαρχία.

Κρίμα DJ_DOORMAN, και το ήθελες το American Beauty...

Όσο για το Jackal, είναι μα μέτρια διασκευή της κλασικής πρωτότυπης ταινίας του '70, ανάξια λόγου (όπως οι περισσότερες διασκευές).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω απο τη στηλη Media του http://www.sport24.gr

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : επειδη βρισκομαι εκτος ελλάδος δεν μπορω να εχω αποψη απο τηλεοπτικες διαφημίσεις αλλά συμφωνα με οσα εχω διαβασει στο φορουμ εδω νομιζω οτι το ΕΘΝΟΣ ΔΕΝ δινει αυτη τη βδομάδα το ΤΡΕΞΕ ΛΟΛΑ ΤΡΕΞΕ και πιθανώς πρόκειται για λάθος πληροφόρηση του συντάκτη στης στηλης media του http://www.sport24.gr

 

Παρόλα αυτα οφείλω να αναφερω πως αποτελει χρησιμη για μενα συμβολή η στηλη του που καθε παρασκευη προσπαθει να συγκεντρώσει τα DVD των εφημεριδων ,με πρώτη βεβαια και καλυτερη πηγη πληροφόρησης για εμενα ,το φορουμ και ολους εσας εδω που για μια ακομα φορα σας ευχαριστώ.

 

Ταινίες του Σαββατοκύριακου

 

Ημερησία (Σαββατοκύριακο) - Τα φτερά του έρωτα (του Βιμ Βέντερς με τον Μπρούνο Γκανζ)

http://www.cine.gr/film.asp?id=1359

Ελευθεροτυπία - Ο κουρέας της Σιβηρίας (του Νικήτα Μιχάλκοφ με την Τζούλια Ορμόντ)

http://www.cine.gr/film.asp?id=1230

Βήμα - Το ποτάμι κυλά ανάμεσα μας (του Ρόμπερτ Ρέντφορντ με τον Μπραντ Πιτ)

http://www.cine.gr/film.asp?id=703057

Έθνος - Τρέξε Λόλα Τρέξε (του Τομ Τίκβερ με τη Φράνκα Ποτέντε)

http://www.cine.gr/film.asp?id=497

Νέα (Σαββατοκύριακο) - Ο τέταρτος κατάσκοπος (Άντονι Χόπκινς)

Έχω Θέμα - Τρεις ήρωες (Τζόρτζ Κλούνεϊ, Μάρκ Γουόλμπεργκ)

http://www.cine.gr/film.asp?id=1380

Απογευματινή - Σινικό τείχος (ντοκυμαντέρ)

Ισοτιμία - Οι αντίζηλοι (Ρότζερ Μουρ, Τόνι Κέρτις)

Καθημερινή - Ταξίδι στον Ήλιο (τούρκικο με τον Νιούροζ Μπαζ)

http://www.cine.gr/film.asp?id=1324

Επενδυτής - Ο πεθερόπληκτος (Γιάννης Γκιωνάκης, Δέσποινα Στυλιανοπούλου)

http://www.cine.gr/film.asp?id=701105

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδα εγώ στο περίπτερο είχε όντως το American Beauty. Φαντάζομαι ότι επειδή είναι επαναλήψεις, βάζουν διάφορες ταινίες ή υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει διαφορετικά DVD σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και επαρχία.

Κρίμα DJ_DOORMAN, και το ήθελες το American Beauty...

Όσο για το Jackal, είναι μα μέτρια διασκευή της κλασικής πρωτότυπης ταινίας του '70, ανάξια λόγου (όπως οι περισσότερες διασκευές).

 

Διαφωνώ για το jackal, χωρίς να έχω δει το πρωτότυπο μου άρεσε αρκετά για το είδος της. Εμπάσει περιπτώσει, για όσους δεν το κατάλαβαν, υπάρχουν 4 ταινίες διαθέσιμες με αυτο το περιοδικό. Το Escape from New York, το American Beauty, το the Jackal, και ένα θρίλερ νομίζω με τον Ρίτσαρντ Γκιρ. Εδώ Αθήνα κυκλοφορούσε σε όλους τους συνδυασμούς εκτός από έναν: American Beaut+The Jackal... όχι, αρνήθηκα να δώσω 9 ευρώ.

 

Το ίδιο ακριβώς με το DVDHome theater πού έδινε στάνταρ το Matador και ένα μεταξύ των τρέξε Λόλα τρέξε και ενός θρίλερ που δεν θυμάμαι το όνομά του. Παιδιά, 'οπως καταλάβατε τώρα το καλοκαίρι τα περιοδικά θα κοιτάξουν να ξεφορτωθούν την χασούρα του Χειμώνα και δυστυχώς θέλει ψάξιμο.

 

ΥΓ: Το δισκοπωλείο που είχα αναφέρει λίγα ποστ πιο πριν μετακόμισε. Τώρα ΔΕΝ είναι στην Ομόνοια, αλλά στην Πατησίων 11.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ για το jackal, χωρίς να έχω δει το πρωτότυπο μου άρεσε αρκετά για το είδος της.

Μάλλον ήταν άδικος ο χαρακτηρισμός "ανάξια λόγου" για τη συγκεκριμένη ταινία. Γενικά αντιπαθώ τα remakes, και παρασύρθηκα. Πάντως δε συγκρίνεται με την πρωτότυπη, την οποία προτείνω (νομίζω έχει κυκλοφορήσει σε DVD και στην Ελλάδα). Πολύ καλό είναι και το βιβλίο, ότι πρέπει για τις διακοπές.

Όσο για το Έθνος, τη Λόλα την είχε την προηγούμενη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα και χωρίς πολύ ενδιαφέρον:

Απογευματινή (ΣΑ): Quicksand

Traffic (ΣΑ): *****erjack και 83 Hours 'Til Dawn

 

Τα αστεράκια είναι c r a c k, απορώ τι κακό βρίσκει στη λέξη ο server και την λογοκρίνει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα αστεράκια είναι c r a c k, απορώ τι κακό βρίσκει στη λέξη ο server και την λογοκρίνει.

 

E, όχι και τι κακό βρίσκει!!! :p Η φράση c*r*a*c*k*e*d app δεν σου λέει τίπτα; :D

 

Με την ευκαιρία, θυμάστε ένα ντοκυμαντέρ που είχα ανφέρει για τον Β ΠΠ που δινόταν με το περιοδικό αμυντικά θέματα; Ε, είναι το πρώτο από 12 μέρη. Κοινώς θα ολοκληρωθεί σε ένα χρόνο. Good wines... Το Ευγενίδειο να είναι καλά... :cool:

Link to comment
Share on other sites

E, όχι και τι κακό βρίσκει!!! :p Η φράση c*r*a*c*k*e*d app δεν σου λέει τίπτα; :D

Αυτό τα εξηγεί όλα. Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν το ναρκωτικό :X

 

Παρατήρησα μια τάση σε κάποιες εφημερίδες να μην δίνουν πια DVD. Αυτό το ΣΚ κυκλοφόρησαν χωρίς DVD οι Βραδυνή, Sportime και Αγγελιοφόρος. Να φταίει άραγε το καλοκαίρι ή μήπως ότι δεν άντεξαν τον ανταγωνισμό (πόσες εφημερίδες να αγοράσει κανείς σε ένα Σαββατοκύριακο);

 

(Προς bill_tag): Το Θέμα πάλι το έκανε το θαύμα του και μας τους παραμόρφωσε τους 3 ήρωες. :mad:

Αντίθετα, η Ελευθεροτυπία είχε ένα γεμάτο, χορταστικό DVD 8 Gb και widescreen. :cool:

Link to comment
Share on other sites

όταν λές παραμόρφωσε τους 3 ήρωες;

Προφανώς η αρχική κόπια ήταν σε widescreen 1:2,35 και την μετέτρεψαν σε 16:9 κόβοντας λίγο από το πλάι και ξεχειλώνοντας το υπόλοιπο σε ύψος. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Την ταινία ούτε εγώ την είδα, απλώς την έβαλα στο computer για τα βασικά. Ας μας πει κάποιος που την είδε προσεχτικά, αν παρατήρησε κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

(Προς bill_tag): Το Θέμα πάλι το έκανε το θαύμα του και μας τους παραμόρφωσε τους 3 ήρωες. :mad:

Αντίθετα, η Ελευθεροτυπία είχε ένα γεμάτο, χορταστικό DVD 8 Gb και widescreen. :cool:

 

Alotan δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν αγόρασα καμμία από αυτές τις εφημερίδες το ΣΚ για να έχω γνώμη. Τους "3 Ήρωες" τους είχα ήδη αγοράσει από εμπορικό DVD ενώ ο "Κουρέας της Σιβηρίας" δεν με έπεισε να τον αγοράσω. Βασικά δεν θα αγόραζα καμμία εφημερίδα το ΣΚ που μας πέρασε, αλλά τελικά πήρα το Βήμα επειδή η γυναίκα μου ήθελε να δει τον... Μπραντ Πιτ :)

Η ποιότητα της ήταν τυπική για εφημερίδα με letterbox 16:9 χωρίς extra αλλά τουλάχιστον με τις σωστές... αναλογίες!

Link to comment
Share on other sites

O kosmos tou dvd gia ton mhna aygousto exei

to

The Fifth Element!

 

Makran to kalitero periodiko kata tin gnomh mou!

 

http://www.dvdmag.gr

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Alotan.Η εικόνα του DVD των τριών Ηρώων του Θέματος είναι απαράδεκτη.Κομμένη και παραμορφωμένη.

Προτιμώτερο να την αγοράσεις ολόκληρη και ας δώσεις μερικά Ευρώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η εσπρέσο αυτήν την κυριακή δίνει καμιά δεκαριά ταινίες. Δεν πρόλαβα να συγκρατήσω τίτλους... :wacko: Μόνο 2,5 ευρώ, παρακμιακές υποτσόντες οι περισσότερες.
Link to comment
Share on other sites

Ημερησία (ΣΑ): Kebab Connection (2005!)

Νέα (ΣΑ): Blind Terror

Ελευθεροτυπία (ΚΥ): The Millionairess

Εθνος (ΚΥ): Deuces Wild

Καθημερινή (ΚΥ): Une parisienne

Ελεύθερος Τύπος (ΚΥ): Zorro

Χώρα (ΚΥ): Blue Tornado

 

Θα ξεχώριζα κάπως της Ημερησίας (δεν το έχω δει όμως, να εξηγούμαστε!) λόγω Fatih Akin που σκηνοθέτησε το περσινό Gegen die Wand και ίσως της Καθημερινής, σε ένα μετριότατο ΣΚ.

Αα, ξέχασα και το Βήμα που αναφέρθηκε παλιότερα (The Count of Monte Cristo) που μάλλον κερδίζει την πρωτιά.

Όσο για την Espresso, υποψιάζομαι ότι δίνει DVD που τους έμειναν από παλιά. Ίσως έχει και 2-3 τίτλους που λένε κάτι. Eννοώ κανονικές ταινίες, όχι τις παρακμιακές υποτσόντες :D - Πετυχημένη περιγραφή, Trobocop®

Είναι λογικό πάντως να μην έχει καλές ταινίες αυτό το ΣΚ. Οι πόλεις θα ερημώσουν και στις διακοπές κανείς δεν ενδιαφέρεται για DVD. Φαντάζομαι το ίδιο πάνω κάτω επίπεδο θα έχουμε και την επόμενη εβδομάδα. Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Alotan.Η εικόνα του DVD των τριών Ηρώων του Θέματος είναι απαράδεκτη.Κομμένη και παραμορφωμένη.

Προτιμώτερο να την αγοράσεις ολόκληρη και ας δώσεις μερικά Ευρώ παραπάνω.

 

κοίταξα την ταινία και δεν μου φάνηκε τόσο χάλια, δεν είχε τόσο χρώμα βέβαια και ήταν πλήρως ελληνικά, αλλά αφού δημιούργησαν και δικά τους μενού τι να :rolleyes: πώ

Link to comment
Share on other sites

Βημα (Κυριακη) :The Count of Monte Cristo

 

 

.

Πάρα πολύ καλή ταινία. Την είχε (πολύ) πρόσφατα και στην τηλεόραση. Καλή προσθήκη στην συλλογή... :cool:

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Auto me tin hellenic press einai kai ekeino outdated. Fenetai ta vazoun AFOU vgoun.. kai pali tou savvatokyriakou pou mas perase den exei..
Link to comment
Share on other sites

Auto me tin hellenic press einai kai ekeino outdated. Fenetai ta vazoun AFOU vgoun.. kai pali tou savvatokyriakou pou mas perase den exei..

Τουλάχιστον μαθαίνουμε τι χάσαμε. Κάτι είναι κι αυτό. :p

Ξέρει κανείς τι έχουν τα Νέα σήμερα και την Τετάρτη;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μαθαίνουμε τι χάσαμε. Κάτι είναι κι αυτό. :p

Ξέρει κανείς τι έχουν τα Νέα σήμερα και την Τετάρτη;

Σήμερα τον "Λούστρο Παπουτσιών" του Βιτόριο Ντε Σίκα.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον "Λούστρο Παπουτσιών" του Βιτόριο Ντε Σίκα.

Ευχαριστώ Γιάννη,

Δεν την έχω δει την ταινία, αλλά αν κρίνω από τη βαθμολογία στο IMDb (8,6/10) πρέπει να είναι τόσο καλή όσο και οι κλέφτες ποδηλάτων. Ιδού και το link: Sciuscia

Απορώ πάντως γιατί δεν τη διαφήμισαν καθόλου. Μάλλον δε θα πουλάνε οι παλιές ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...