Jump to content

Σώμα Ελλήνων προσκόπων: Ήσουν, είσαι;


PeiRaioThs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

eipa na kano kai ego ayto topic.. (afierosa 13 energa xronia stous proskoupous...) den ksexniete me tipote :D

 

pleon den eimai energo melos logo anoteras bias :) (spoudes kai etsi..)

 

istoriko:

3xronia aplos proskopos

2xronia Ypenomotarxis (xalkino belos)

3xronia Enomotarxis (xriso belos, kai me megalo kopo to xriso trifilo)

3xronia Anixnteytis

2xronia yparxigos likopoulon.. eki megali fasi..xaxaax me ta mikra..

 

(sistimata opou imoun: 1sistima pezoproskopon glyfadas,4sistima dasoproskopon glyfadas,4sistima proskopon amarousiou, 3 sistima proskopon brilission)

 

ayta eixa na po.. eso?? (gia tous proskopous kseri ti simeni auto..) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

7 ενεργά χρόνια από μένα... ως:

 

πρόσκοπος :)

 

ανιχνευτής :)

 

υπαρχηγός αγέλης :)

 

Προσεχώς και στο http://www.proskopos.gr....

 

Whiteran® :p is here.... ;)

 

Mια φορά πρόσκοπος πάντα πρόσκοπος.... πλέον και cyberscout :p

 

Έσω έτοιμος.... :)

Link to comment
Share on other sites

11 xronia kai ego tha paro sintaxi se ligo :p apo likopoulo os iparxigos pou eimai tora....exo faei ta vouna me to koutali kali fasi..arkei na exeis eleytero xrono.. 2o sistima pezoproskopon mosxatou. exo paei jabboree,reggata,elpida,apieres kataskinoseis..tora eimai free..me exoun anakiriksei epitimo :D
Link to comment
Share on other sites

eimoun ena xrono stous anixneftes metraei??? vevaia kati ekdhlwseis se clubs kai theatra mou aresan pio poli apo tis thrilikes pezopories....se mia eixa paei kai koimomoun 20 wres meta...eixe gelio pantws kai eixa perasei teleia alla ta paidia h oi kogeneia ypoxrewseis vlepete...xehasa na anaferw thn apoxwrhsh tou arxhgou mas kai thn katalhpsh ths theshs apo ena vourlo pou eixe ws shnepeia kai thn apoxwrhsh twn mison melwn....efxaristw gia thn katanohsh kai sygnwmh gia ton xrono sas....(1 katostariko mhpws perisevei?)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kp86 (14 Ιαν. 2004 , 00:47)

 

11 xronia kai ego tha paro sintaxi se ligo :p apo likopoulo os iparxigos pou eimai tora....exo faei ta vouna me to koutali kali fasi..arkei na exeis eleytero xrono.. 2o sistima pezoproskopon mosxatou. exo paei jabboree,reggata,elpida,apieres kataskinoseis..tora eimai free..me exoun anakiriksei epitimo :D

 

 

eipes oti exeis pai sto TZAMPORH.. na ipo8eso ston olupmo ton Aygousto tou 1998?? e?

 

ego imoun stelexos stin Diikitiki merimna.(mazi me ton EYSTA8IOU)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (14 Ιαν. 2004 , 01:30)

 

eipes oti exeis pai sto TZAMPORH.. na ipo8eso ston olupmo ton Aygousto tou 1998?? e?

 

exo imoun stelexon stin Diikitiki merimna.

 

nai file mou ekei..aytes tis stigmes pou perasa ekei den tha tis xanaperaso pote !!!itan iperoxa!!xiliades atoma teleia ipodomi..kai genika..itan fantastika!!eimai tixeros pou piga se mia tetoia drasi stin xora mas eixe na ginei xronia..apo tote ston marathona :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kp86 (14 Ιαν. 2004 , 01:37)

 

nai file mou ekei..aytes tis stigmes pou perasa ekei den tha tis xanaperaso pote !!!itan iperoxa!!xiliades atoma teleia ipodomi..kai genika..itan fantastika!!eimai tixeros pou piga se mia tetoia drasi stin xora mas eixe na ginei xronia..apo tote ston marathona :)

 

 

 

pragmati itan mia poli epitiximeni megalh drasi. :D

 

eixe ta panta.. (me proskopiko pneyma :p )

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα ώς Υπενωμοτάρχης, αλλα δυστυχώς μετά αποχώρησα λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου :( Πάντως πέρασα τις καλύτερες στιγμές της ζωής μου εκεί, πέρα απο τις φιλίες που έκανα και τα πράγματα που έμαθα :)

 

1ο Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Καλαμακίου

(Chris πού είσαι;! :p )

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

1ο Συστημα προσκοπων Τριπολης

5-6 κορυφαια χρονια δυσκολα ξεχνιουνται :)

Τωρα εχω σταματησει :o αν και θα γουσταρα να ξανασχοληθω :)

http://www.myphone.gr/banners/myphone/myphone_transparent.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν κανα δυο χρόνια Λυκόπουλο (μιλάμε για πριν 10 χρόνια περίπου) αλλά ο Δήμος μας σούταρε από το κτήριο που ήμασταν και μετά... Δεν έμαθα τι απέγιναν.

Παντώς παρνούσαμε καλά. Εκδρομές κλπ.... Πλάκα είχε.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα!Γιατί δεν το είδα αυτό το θέμα; :D

 

Λοιπόν, φέτος τον Νοέμβρη κλείνω 8 χρόνια στην Κίνηση..

 

4 χρόνια στην Ομάδα (1/2 χρόνο απλός πρόσκοπος, 1/2 Υπενωμοτάρχης και 3 χρόνια Ενωμοτάρχης)

 

3 Χρόνια Κοινότητα(Ανιχνευτής Δάφνης 2002, Πρόσκοπος Έθνους 2003 :D )

 

Και τώρα είμαι βαθμοφόρος Κλάδου Προσκόπων, μόλις τελείωσα την βασική μου εκπαίδευση!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kp86 (14 Ιαν. 2004 , 00:47)

 

11 xronia kai ego tha paro sintaxi se ligo :p apo likopoulo os iparxigos pou eimai tora....exo faei ta vouna me to koutali kali fasi..arkei na exeis eleytero xrono.. 2o sistima pezoproskopon mosxatou. exo paei jabboree,reggata,elpida,apieres kataskinoseis..tora eimai free..me exoun anakiriksei epitimo :D

 

 

Σε ποια κοινότητα ήσουν στην Ελπίδα ρε μεγάλε; Εγώ ήμουν στην 12η μαζί με το Ηράκλειο και τα Βριλήσσια..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

vasika sorry alla oi proskopoi den ksekinisan kata tin periodo tis xountas?Legete oti exei sxesh me neolaia xountas ktl.....Den 8elw na dimiourgisw kammia fasaria,apla etsi exw akousei kai epidi mou fanike ligo parakseno rwtaw
Link to comment
Share on other sites

Και τι πάει να πει; Ότι ξεκίνησε κατά τη διάρκεια της Χούντας είναι αναγκαστικά κακό;

Ούτε εμένα μου αρέσει ο προσκοπισμός! :cry:

Πάντως ενδιαφέρον το ερώτημα σου, αν ξέρει κάποιος ας μας απαντήσει ,για ιστορικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

oxi,den eipa oti einai kako,apla eipa oti auto akousa kai na mia kalh eukairia na dw an ontws stekei auto afou apoti vlepw ta paidia edw kseroun kala apo proskopismo.Pantws kai emena den me en8ousiazei h idea na trexw se vouna alla ola einai 8ema xarakthra
Link to comment
Share on other sites

Ιστορικά ο προσκοπισμός ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1907 απο τον Αθανσάσιο Λευκαδίτη.Η μόνη παρέκκλιση του Ελληνικού προσκοπισμού ήταν οι Βασιλικοί πρόσκοποι το οποίο σύστημα δεν διέφερε απο το κανονικό απλά άλλαζαν οι ενδυμασίες και τα σήματα.Φυσικά αυτό καταργήθηκε μόλις έπεσε η Βασιλοκρατεία στην Ελλάδα.Όσο για την χούντα και γενικά για τις δύσκολες στιγμές της Ελλάδας ο προσκοπισμός έχει προσφέρει άφθονη εθελοντική εργασία αλλά και αίμα :( ..

 

 

Είναι όπως το πάρει κανείς.. μέχρι τα 18, ζείς τον προσκοπισμό, μετα τα 18 ζείς με τον προσκοπισμό.. ;)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (21 Ιαν. 2004 , 16:19)

 

Και τι πάει να πει; Ότι ξεκίνησε κατά τη διάρκεια της Χούντας είναι αναγκαστικά κακό;

Ούτε εμένα μου αρέσει ο προσκοπισμός! :cry:

 

Eφόσον το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού σε καλύπτει απόλυτα, όπως είχες πει, θα ήταν όντως αστείο και γραφικό αν σου άρεσε ο προσκοπισμός... :D Αλλά δεν σου αρέσει όπως λες...

 

Αλήθεια γιατί δεν σου αρέσει? Έκανες πρόσκοπος και απογοητεύτηκες? Ή απλά είναι η γνώμη ενός άσχετου ουδέτερου παρατηρητή? Στην δεύτερη περίπτωση πάω πάσσο, στην πρώτη όμως θα ήθελα κάποιες στοιχειώδεις διευκρινησεις... ;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MiKe-Dee (21 Ιαν. 2004 , 17:01)

 

Ιστορικά ο προσκοπισμός ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1907 απο τον Αθανσάσιο Λευκαδίτη.Η μόνη παρέκκλιση του Ελληνικού προσκοπισμού ήταν οι Βασιλικοί πρόσκοποι το οποίο σύστημα δεν διέφερε απο το κανονικό απλά άλλαζαν οι ενδυμασίες και τα σήματα.Φυσικά αυτό καταργήθηκε μόλις έπεσε η Βασιλοκρατεία στην Ελλάδα.Όσο για την χούντα και γενικά για τις δύσκολες στιγμές της Ελλάδας ο προσκοπισμός έχει προσφέρει άφθονη εθελοντική εργασία αλλά και αίμα :( ..

 

copy-paste από το εγκώλπιο το έκανες? :p

Δυστυχώς ο ελληνικός προσκοπισμός έγραψε μαύρες σελίδες κατά την διάρκεια της χούντας, και πολύς κόσμος έχει ξεμείνει σε αυτό..... Τι πρωτότυπο, ε? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΑΤΕ ΤΩΡΑ....... :) ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΕΚΑΕΞΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΟΠΟΥΣ ΣΤΟ ΠΟΛΥΓΩΝΟ......ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝΕ ΘΑ ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΩ.....ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ...ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ) :D ΚΑΙ.....ΤΗΝ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΓΑΜΕ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΟΝΤΑΡΙΑ...(ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ,ΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΕΘΝΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ...ΚΛΠ)ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ....

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ.....(ΠΑΠΑΔΑΚΙ,ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ....)ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (21 Ιαν. 2004 , 17:28)

 

copy-paste από το εγκώλπιο το έκανες? :p

Δυστυχώς ο ελληνικός προσκοπισμός έγραψε μαύρες σελίδες κατά την διάρκεια της χούντας, και πολύς κόσμος έχει ξεμείνει σε αυτό..... Τι πρωτότυπο, ε? :whistle:

 

 

Όχι ρε συ, τα έχω διαβάσει τόσες φορές που τα έμαθα απ'εξω.. τώρα που πήγα και βασική τα ξαναθυμήθηκα όλα..

 

Αλήθεια γιατι λες οτι ο προσκοπισμός έγραψε μαύρες σελίδες κατα την περίοδο της χούντας; δεν έχω ακούσει κάτι για αυτή την έποχη.Σίγουρα όμως δεν είναι κάτι απο το οποίο καταπιάνεσαι, ο προσκοπισμός έχει αρχές και μεθόδους, αν για κάποιο διάστημα δεν λειτούργησε σύμφωνα με αυτά δεν σημαίνει οτι ο προσκοπισμός χάνει την σημασία του..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (21 Ιαν. 2004 , 17:28)

 

Eφόσον το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού σε καλύπτει απόλυτα, όπως είχες πει, θα ήταν όντως αστείο και γραφικό αν σου άρεσε ο προσκοπισμός... :D Αλλά δεν σου αρέσει όπως λες...

 

Αλήθεια γιατί δεν σου αρέσει? Έκανες πρόσκοπος και απογοητεύτηκες? Ή απλά είναι η γνώμη ενός άσχετου ουδέτερου παρατηρητή? Στην δεύτερη περίπτωση πάω πάσσο, στην πρώτη όμως θα ήθελα κάποιες στοιχειώδεις διευκρινησεις... ;)

 

 

Ψιλοάσχετο! Συφωνώ με το μανιφέστο για πολύ συγκεκριμένους λόγους και όχι γιατί βαριέμαι ή δεν μου αρέσει να βοηθώ το συνάνθρωπο και γενικά δεν είμαι της άποψης ότι για να προσφέρω υπηρεσία σε οιονδήποτε πρέπει να ανταμειφθώ!

 

Έκανα λυκόπουλο αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό! Είχα κολλητούς πρόσκοπους και όλοι ήταν πολύ κολλημένα άτομα (με το προσκοπισμό), και από τότε σιχάθηκα το προσκοπισμό! Μέχρι και σήματα μορσ έμαθα γιατι έστελναν ραβασάκια στο μάθημα σε μορς και δεν καταλαβαίνα Χριστό!

Καμία σχέση δλδ με την ουσία του προσκοπισμού! Δεν λέω ότι δεν είναι καλό σαν ιδέα ο προσκοπισμός!

Απλά αυτό που σου είπα λειτουργεί υποσυνείδητα και όταν ακούω προσκοπισμό κάπως μου κάνει...

 

Κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (21 Ιαν. 2004 , 18:57)

 

Ψιλοάσχετο! Συφωνώ με το μανιφέστο για πολύ συγκεκριμένους λόγους και όχι γιατί βαριέμαι ή δεν μου αρέσει να βοηθώ το συνάνθρωπο και γενικά δεν είμαι της άποψης ότι για να προσφέρω υπηρεσία σε οιονδήποτε πρέπει να ανταμειφθώ!

 

Έκανα λυκόπουλο αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό! Είχα κολλητούς πρόσκοπους και όλοι ήταν πολύ κολλημένα άτομα (με το προσκοπισμό), και από τότε σιχάθηκα το προσκοπισμό! Μέχρι και σήματα μορσ έμαθα γιατι έστελναν ραβασάκια στο μάθημα σε μορς και δεν καταλαβαίνα Χριστό!

Καμία σχέση δλδ με την ουσία του προσκοπισμού! Δεν λέω ότι δεν είναι καλό σαν ιδέα ο προσκοπισμός!

Απλά αυτό που σου είπα λειτουργεί υποσυνείδητα και όταν ακούω προσκοπισμό κάπως μου κάνει...

 

Κατανοητό;

 

 

Nαι. Αυτήν την φορά ήσουν σαφής και πάνω κάτω με κάλυψες, τουλάχιστον στα ουσιώδη... στα επουσιώδη δεν χάθηκε και ο κόσμος.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Merxi upenomotarxhs eftasa.....alla meta bare8hka....kai den eimai pia proskopos.....hmoun atuxos kai hmoun se a8lio swma...nautoporoskopoi pou mesa se 5 xronia pigame mia kataskhnwsh....kai oute kan eixan kapoia barka......ths Boulas to swma.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καταχωνιασμένο θρεντ αλλά μου θύμησε τα νιάτα μου... από λυκόπουλο μέχρι υπαρχηγός Ομάδας. Μου λείπουν ακόμα οι εκδρομές και οι κατασκηνώσεις. Χαιρετίσματα σε όλους, παλιούς και νέους προσκόπους. Γειά σου αθάνατο 3ο Σύστημα ΤΕΑγΔ Θεσσαλονίκης!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω και άλλους αδελφούς προσκόπους. Μέχρι τώρα είχα υπόψιν μόνο τον Mike-Dee και τον Ποσειδώνα, ο οποίος όλως παραδόξως δεν έχει "περάσει" από δω.

 

Είμαι βαθμοφόρος ανιχνευτών σε σύστημα στην Κύπρο. Οι κατασκηνώσεις και οι δράσεις εξωτερικού είναι όλα τα λεφτά! Αυτό όμως που έμεινε σε μένα (όπως και σε όλους που έχουν ασχοληθεί) είναι οι φιλίες.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...