Jump to content

[CAR] Υβριδικό Honda Civic


themis999444
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

XRONIA POLLA SE OLOUS.

 

LOIPON....

eimai konstantinoupolh gia pasxa kai ht8a me to HONDA mou :p

 

ekana 1170 xlm apo athina mexri thn konst/poli me meso oro taxythtas 120- 130

xlm .

paidia !!!!!!!!!!! an evala ta podia mou sta pentalia freno gazi synolika mish ora se olo to taksidi einai zhthma ;).

ekana 10 ores peripou kai mou efage :::::,,,,,,,,,,,,,,,,,

65 litra !!!!!!!!!!!!

kala einai ???????????

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Τα 5,5 λτ/100 δεν με εντυπωσιάζουν , τόσο καιει με 100 σταθερά και ένα passat 2λιτρο αυτόματο που οδηγώ.

Που είναι τα 4,1 που λέει η honda???

Anyway, περιμένω κα κατέβει λίγο αυτό το νούμερο όταν ανοίξει καλά ο κινητήρας, που σημαίνει αν δεν του κάνεις 6άρια rpm, σε καμμιά 20.000χλμ...

Και ανυπομονώ να παραλάβω το δικό μου...

Με πήραν από Honda να αλλάξω το χρώμα γιατί το λευκό θα παραδοθεί σε 6 μήνες+, αλλά εγώ επιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες και χρόνια πολλά και καλή ανάσταση. Το σκέφτομαι και εγώ για το σιβικ το χαϊμπριντ.

 

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι δεν μπορείς να του βάλεις ηλιοροφή (κάτι που θέλω και μ'αρέσει).

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω με νορμάλ οδήγηση και χωρίς κάποιο τρικ πόσο περίπου καίει εντός πόλης και αττικής οδού? Μια κορόλλα που έχω μοντέλο '96 καίει γύρω στα 7 λίτρα τα 100 χλμ. Θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση με ΚΑΝΟΝΙΚΗ οδήγηση και χωρίς κόλπα?

 

Επίσης έχει προλάβει να κάνει κανείς σέρβις ? να μας πεί τιμές?

 

Αυτό το έχει δεί κανείς ? το νέο υβριδικό της χόντα :

 

http://www.in.gr/auto/picturegallery/default.asp?iMonth=03&iYear=2008&iDay=31

 

κλικ αυτό που λέει για υβριδικό μέλλον με τιμή από ότι λέει κάτω από 20000 ευρώ

 

και άλλο ένα σχετικό λίνκ χωρίς φώτο όμως:

http://www.leftlanenews.com/honda-to-debut-new-hybrid-only-model-at-paris-show.html

Επίσης γνωρίζει κανείς 100% αν το τωρινό υβριδικό της χόντα κατασκευάζεται και συναρμολογείται αποκλειστικά στην Ιαπωνία?

 

Καλή Ανάσταση και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γνωρίζει κανείς 100% αν το τωρινό υβριδικό της χόντα κατασκευάζεται και συναρμολογείται αποκλειστικά στην Ιαπωνία?

 

Καλή Ανάσταση και πάλι.

nai apoklistika to yvridiko sthn iaponia ,,,eno to symvatiko kai sthn tourkia.

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι αληθινό :)

 

Βγάζω περίπου 500ΚΜ με 32-33 ευρώ βενζίνης κάθε φορά που γεμίζω. Ο εν λόγω κινητήρας είχε τεχνολογία φτωχού μίγματος ,η οποία αντικαταστάθηκε λόγω ρύπων απο τους vvti.

 

Μόνο και μόνο το γεγόνος της σχετικά χαμηλής κατανάλωσης της κορρόλας μου είναι ένα σημαντικό πράγμα που σκέφτομαι και δεν παίρνω κατευθείαν το υβριδικό της χόντα. Απο πλευράς δηλαδή κατανάλωσης δεν έχω να κερδίσω και τόσα πολλά, βέβαια είναι καινούριο αυτοκίνητο το άλλο.... δεν ξέρω δίλλημα :)

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις ηλιοροφη χαλας την αεροδυναμικη του, αρα και την ολη επιδοση

 

οσο για υβριδικα στην αγορα στην αμερικη υπαρχουν πανω απο 10 αλλα εδω μονο 3-4 κυκλοφορουν. η Honda εχει το insight π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχεις δίκιο αλλά νομίζω πως ούτε κατ'επιλογή δεν μπαίνει ηλιοροφή στο υβριδικό. Προφανώς η ίδια η Χόντα δεν το επιτρέπει για τους λόγους που αναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα απο την Γλυφαδα.

Μου ειπαν οτι υπαρχει μονο μια εκδοση.

Μηχανικο κιβωτιο ταχυτητων, αλλες ζαντες,ηλιοροφη,συστημα πλοηγησης

ΔΕΝ τα φερνουν.Γι αυτα τουλαχιστον τα ρωτησα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο τεστ ντραϊβ με το υβριδικό. Οι περισσότερες εντυπώσεις θετικές. Με χάλασε λίγο η αίσθηση των πλαστικών του , δεν νομίζω ότι είναι κακής ποιότητας απλά δεν δείχνουν τόσο όμορφα.

 

Με χαλάει που δεν μπορώ να του βάλω ηλιοροφή αλλα τι να κάνουμε...

 

Μεγάλη κα*λα το cruise control !!!

Link to comment
Share on other sites

προσοχη προσοχη!

 

την επαθα, μπροστα ειναι πολυ χαμηλο, μα παρα πολυ χαμηλο και το κτυπησα οπως το παρκαρα καθετα. πηγα να κανω την μανουβρα και κτυπησε στο πεζοδρομιο (που ομως και αυτο μαλλον ηταν υπερηψωμενο παρανομα).

 

προς το παρων εβαλα βενζινα πριν μια εβδομαδα σητν θεσαλλονικη and goes wot...ακομα εχω βενζινα...χεχε αν ιεχα το κωλοσιτροεν θα ειχα παει 2-3 φορες στο βενζιναδικο.

 

κατι αλλο, πριν αγορασεις, ρωτα αν θα ερθει στην ελλαδα το HCH 08 μιας και εδω μιλαμε για την 06-07 εκδοση, το 08 εχει ακομα πιο πολλες οικονομικες και πλεον η μηχανη μπορει να κλεινει και στο gliding (δηλαδη οταν πας με ταχυτητα και κλεινουν οι 3 απο τις 4 βαλβιδες, μονο που τωρα θα κλεινει ολη η μηχανη). το 2009 θα βγει και πιο μικρη εκδοση και το 2010 το νεο hch.

 

κατι αλλο για gliding καλυτερος δρομος η κηφισιας απο κηφισια προς αθηνα το βραδυ, με μεση ταχυτητα 40 με 60 ειναι οτι πρεπει για gliding και battery mode. ειναι ελαφρα κατηφορα και κανεις **** τις οικονομιες.

Link to comment
Share on other sites

για τους πιστους θωμαδες

 

 

http://farm3.static.flickr.com/2052/2462346766_030b2233d2.jpg?v=0

 

εθνικη οδος με αδειο το αμαξι, ειχα πιασει και 4,9. οταν εκανα την διαδρομη αθην-θεσ. με βαρος 3 ατομων μεσα εκανε 5,5. λογικο βεβαια με βαρος μεσα

 

kai to kalo sthn 8isews sthn ekali

 

http://farm3.static.flickr.com/2023/2461528209_6c242d3bb4.jpg?v=0

 

eixa kanei alla 2 xlm prin to midenisw me battery mode k girw sta 40 xlm.

Link to comment
Share on other sites

ενοχλητικούς θορύβους ή λίγ κάψιμο λαδιών όπως έχουν αναφερθει στο thread του απλού Civic , έχει παρατηρήσει κανείς στο υβριδικό ?

 

ξέβαμα στα χειριστήρια του τιμονιού ή στον λεβιέ έχει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα τεστ ντράιβ, αν και το έχω παραγγείλει. Όλα καλά εκτός από την επιτάγχυνση εν κινήσει μετά τα 80 χμλ. Είναι πολύυυυυ αργό...΄Ελπίζω κάτι να μην αξιολόγησα καλά και να έβγαλα λάθος συμπέρασμα...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα τεστ ντράιβ, αν και το έχω παραγγείλει. Όλα καλά εκτός από την επιτάγχυνση εν κινήσει μετά τα 80 χμλ. Είναι πολύυυυυ αργό...΄Ελπίζω κάτι να μην αξιολόγησα καλά και να έβγαλα λάθος συμπέρασμα...

 

 

Πατησες το γκαζι τερμα ? ο κινητηρας δουλευει στις 6000σ.α.λ. και ειναι

σχετικα γρηγορο.δεν εχω ολες τις μςτρησεις αλλα το δικο μου μετρημενο με

gps έχει 60 - 80 5.1 δλ , 70 - 90 4.2 δλ μετρημενα με 2 ατομα.

Για 80 - 120 , 0 - 100 , 400μ , 1000μ θα το βγαλω εθνικη καποιο βραδυ και θα σου πω.εχω κανει 2000 χλμ.

αν εχει κανεις αλλος μετρησεις ας τις γραψει.

 

Καταναλωση σε ταξιδι απο Αγραφα - αθηνα 375 χλμ εκαψε 19 λιτρα με ταχυτητες

140 - 160 σταθερα.πολυ οικονομικα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

ενοχλητικούς θορύβους ή λίγ κάψιμο λαδιών όπως έχουν αναφερθει στο thread του απλού Civic , έχει παρατηρήσει κανείς στο υβριδικό ?

 

ξέβαμα στα χειριστήρια του τιμονιού ή στον λεβιέ έχει παρατηρήσει κανείς?

 

Κανείς?

 

Όσο για το θέμα των επιταχύνσεων εγώ απο το τεστ ντραϊβ που έκανα έβγαλα το συμπέρασμα ότι σε χαμηλές ταχύτητες δεν επιταχύνει γρήγορα αλλά απο 60-70 και πάνω ανοίγει πολύ γρήγορα.

 

έτσι δείχνουν και τα τέστ που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς?

 

Όσο για το θέμα των επιταχύνσεων εγώ απο το τεστ ντραϊβ που έκανα έβγαλα το συμπέρασμα ότι σε χαμηλές ταχύτητες δεν επιταχύνει γρήγορα αλλά απο 60-70 και πάνω ανοίγει πολύ γρήγορα.

 

έτσι δείχνουν και τα τέστ που έχω διαβάσει.

 

 

Οι περισσοτερες προσπερασεις γινονται απο 60 - 140 σε μικροτερες ταχυτητες

τι σημασια εχουν οι χρονοι ?

Το θεμα ειναι να μην μενεις πολυ ωρα εκτεθημενος οταν πραγματικα χρειαζεται.

Παραδειγμα προσπεραση σε επαρχιακο δρομο.Σε τετοιες περιπτωσεις όσο

γρηγοροτερα τοσο καλυτερα πιστευω.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες προσπερασεις γινονται απο 60 - 140 σε μικροτερες ταχυτητες

τι σημασια εχουν οι χρονοι ?

Το θεμα ειναι να μην μενεις πολυ ωρα εκτεθημενος οταν πραγματικα χρειαζεται.

Παραδειγμα προσπεραση σε επαρχιακο δρομο.Σε τετοιες περιπτωσεις όσο

γρηγοροτερα τοσο καλυτερα πιστευω.:)

 

ναι συμφωνώ και πιστεύω πως στις μεγάλες ταχύτητες επιταχύνει όσο πρέπει το υβριδικό.

 

Κανα νέο για τους θορύβους τα λάδια και τα πλαστικά ?

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν κανει τιποτα.ολα αψογα αλλα εχω 2000 χλμ μονο.

μπορεις να μου πεις ποια περιοδικα εχουν τεστ το ΙΜΑ 2008 ?

ψαχνω αλλα δεν εχω βρε κανενα.:(

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν κανει τιποτα.ολα αψογα αλλα εχω 2000 χλμ μονο.

μπορεις να μου πεις ποια περιοδικα εχουν τεστ το ΙΜΑ 2008 ?

ψαχνω αλλα δεν εχω βρε κανενα.:(

 

To Auto Bild της προηγούμενης εβδομάδας είχε άρθρο για όλα τα υβριδικά. Σύγκρινε το υβριδικό με το κανονικό civic το 1800 (για τα δικά μας).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...