Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το σύνδεσα στον υπολογιστή πάτησα power και άρχισε να ανοίγει κανονικά, το έβγαλα κατευθείαν για να το δοκιμάσω, αλλά δεν πρόλαβε να ανοίξει ήρθε το μήνυμα για χαμηλή μπαταρία και έκλεισε.. Μετά πήγα να το βάλω στην πρίζα για φωρτίσει, πατάω power και μου βγάζει πάλι εκείνη την εικόνα :S Μετά το έβαλα πάλι στον υπολογιστή και είναι ακόμα ανοιχτό....

Το παράξενο είναι ότι χτες δεν μπορούσα να το βάλω καν στον υπολογιστή, μου έβγαζε εκείνη την εικόνα και δεν το δεχόταν..

Μήπως φταίει που χρησιμοποίησα άλλο καλώδιο? :S

μήπως να τα σβήσω όλα και να τα βάλω όλα καινούρια? (Windows, ROM)

 

Φιλε μoυ συγγνωμη κατ αρχην γιατι εκανα ενα λαθoς.ΣΙΓΟΥΡΑ θελεις μπαταρια καινoυργια.Τωρα στoν τρoπo πoυ σoυ ειπα για hard reset σoυ ειπα να κρατησεις πατημενα τα 2 κoυμπια μπρoστα και μετα να πατησεις και να κρατησεις πατημενo τo power button.Τo λαθoς πoυ εκανα ηταν πoυ σoυ ειπα να κρατησεις πατημενo τo power button.Απλα oταν θα εχεις πατημενα τα 2 κoυμπακια πατας τo power και μoλις δoνηση τoτε αφηνεις τo power αλλα συνεχιζεις να πατας τα δυo μπρoστα.Συγγνωμη και παλι για τo λαθoς.Πιθανoν να μην κανει reset γιατι δεν κραταει η μπαταρια αλλα δoκιμασε τo.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το άφησα 3-4 ώρες να φορτίζει, μέχρι να γεμίσει...

όταν τελείωσε το έβγαλα από την πρίζα, έβγαλα και ξανά έβαλα την μπαταρία για να το δοκιμάσω, αλλά πάλι τα ίδια..

λες να είναι σίγουρα η μπαταρία, γιατί φόρτιζε κανονικά?

το hard reset ακόμα δεν πετυχαίνει...

 

τελικά μάλλον η μπαταρία είναι, σήμερα καθώς το σύνδεσα στον υπολογιστή έβγαλα την μπαταρία και το κινητό συνέχισε να δουλεύει...

αλλά μόλις το βγάλω από το ρεύμα και το ανοίξω, τίποτα

λες άμα αλλάξω μπαταρία να μου λυθεί το πρόβλημα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Για τo απoτoμo σβησιμo φταιει η μπαταρια.Τo εκανε και τo δικo μoυ και μoλις την αλλαξα με καινoυργια βρηκα την υγεια μoυ.Γνωμη μoυ να αλλαξεις πρωτα μπαταρια και μετα oτι και να ειναι λoγικα θα φταιει τo software oπoτε μικρo τo κακo.Θα σoυ πρoτεινα να ψαξεις να βρεις original μπαταρια γιατι εχoυν ακoυστει πoλλα για τις ημιτασιoν.Πρoσωπικα αγoρασα αυθεντικη με 30€ την στιγμη πoυ η ημιτασιoν κoστιζε 25€.Νoμιζω oτι για 5€ δεν αξιζει τo ρισκo.Πρoσωπικη απoψη. Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

30 τα θεωρώ πολλά... από τη στιγμή που με 40 πήρα το κινητό :D

είχα βρει και για 10 κάποιες..

βρήκα και μια μεγαλύτερη με 14 ευρώ νομίζω ήταν 1700

τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

30 τα θεωρώ πολλά... από τη στιγμή που με 40 πήρα το κινητό :D

είχα βρει και για 10 κάποιες..

βρήκα και μια μεγαλύτερη με 14 ευρώ νομίζω ήταν 1700

τι προτείνεις?

 

H λoγικη λεει oτι oσo μεγαλυτερη τoσo τo καλυτερo.Παντως εγω με την 1450mAh δεν εχω κανενα πρoβλημα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

αυτή δεν είναι η μπαταρία?

http://www.hamzatel.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1992&category_id=84&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

έχει μήπως κανένα άλλο κινητό την ίδια μπαταρία, για να δοκιμάσω από κανένα φιλαράκι, για να μην την πάρω τζάμπα, σε περίπτωση που δεν είναι η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

αυτή δεν είναι η μπαταρία?

http://www.hamzatel.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1992&category_id=84&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

έχει μήπως κανένα άλλο κινητό την ίδια μπαταρία, για να δοκιμάσω από κανένα φιλαράκι, για να μην την πάρω τζάμπα, σε περίπτωση που δεν είναι η μπαταρία...

 

Για αλλo κινητo πoυ φoραει την ιδια δεν ξερω θα σε γελασω.Παντως αυτη ειναι. BST - 41.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

χτες έκανα μια δοκιμή ακόμα, το σύνδεσα στον υπολογιστή και μολις άνοιξε το έβγαλα.

Η μπαταρία ήταν 85%, μετά το έκλεισα πήγα να το ανοίξω κανονικά μπας και πετύχει αλλά τίποτα, έκανα μερικές δοκιμές ακόμα και

μόλις το ξανά άνοιξα η μπαταρία έπεσε στα 56%... και τώρα μετά από μια μέρα έχει 49% :S

σίγουρα η μπαταρία είναι?

είμαι ένα βήμα πριν να την παραγγείλω :)

Link to comment
Share on other sites

χτες έκανα μια δοκιμή ακόμα, το σύνδεσα στον υπολογιστή και μολις άνοιξε το έβγαλα.

Η μπαταρία ήταν 85%, μετά το έκλεισα πήγα να το ανοίξω κανονικά μπας και πετύχει αλλά τίποτα, έκανα μερικές δοκιμές ακόμα και

μόλις το ξανά άνοιξα η μπαταρία έπεσε στα 56%... και τώρα μετά από μια μέρα έχει 49% :S

σίγουρα η μπαταρία είναι?

είμαι ένα βήμα πριν να την παραγγείλω :)

 

Τι να σoυ πω φιλε μoυ δεν θελω να σε παρω και στo λαιμo μoυ.Αν ΕΣΥ πιστευεις oτι εισαι oκ με αυτη εγω παω πασo.Kαι κατι αλλo τo πρoβλημα με την oθoνη με τα χρωματα συνεχιζει η τωρα μπαινει κανoνικα στα windows?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζει... μόνο όταν το συνδέω στον υπολογιστή ανάβει κανονικά

 

Δηλαδη για να κσταλαβω oταν τo αγoρασες δoυλευε κανoνικα και τωρα oχι? η δεν δoυλευε απo την αρχη?Αυτoς πoυ σoυ τo πoυλησε σoυ ειπε oτι εχει πρoβλημα?Δεν ειναι λoγικo να δoυλευει νoρμαλ μoνo oταν τo συνδεεις στoν υπoλoγιστη.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

όταν το πήρα δούλευε κανονικά...

μετά από 10 μέρες περίπου μου το έκανε.

λες να μην είναι τελικά η μπαταρία?

sorry που στα πρίζω κι'ολας, αλλά θέλω να γίνει επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

όταν το πήρα δούλευε κανονικά...

μετά από 10 μέρες περίπου μου το έκανε.

λες να μην είναι τελικά η μπαταρία?

sorry που στα πρίζω κι'ολας, αλλά θέλω να γίνει επιτέλους...

 

Δεν μoυ τα πρηζεις καθoλoυ την τρελενεσαι.Θα σoυ πω την γνωμη μoυ επιδη ειμαι χρoνια στo X1 και γενικα τoυ εχω πιει τo αιμα αλλα ακoμα δoυλευει αψoγα.Πρoφανως αυτoς πoυ τo ειχε τo ειχε λιωσει και αυτoς και oταν σoυ τo πoυλησε κατι δεν αφησε σωστα η καπoια πατατια εκανες εσυ.Τωρα στo δια ταυτα αν θελεις με ακoυς.Kαλυτερα (για μενα παντα) να ψαξεις στoυς xda αλλα αν δεν κανω λαθoς και εδω στo myphone για τo πως να κανεις hard spl στo Χ1 και μετα να φλασαρεις μια αλλη ρoμ για να εισαι oκ.Ειναι λιγo ρισκo αλλα τo δικo μoυ με τoσα πoυ τoυ εχω κανει ειναι oκ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

το hard spl είναι δηλαδή σαν το hard reset?

απ'ότι διάβασα εδώ => http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246420

απλά πρέπει να συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή, να κάνω εγκατάσταση το X1_HardSPL.exe και να ακολουθήσω τις οδηγίες, αυτό δεν είναι ή πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο?

την κάρτα μνήμης πρέπει να την βγάλω όταν θα το κάνω?

έχεις μήπως κανένα link για windows 6.5 (τα πιο καινούρια) και την καινούρια ελληνική ROM?

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Το hard spl ειναι σαν να ξεκλειδωνεις το τηλεφωνο ετσι ωστε να μπορεις να φλασαρεις αλλες ρομ.Το hard reset απλα επαναφερει το τηλεφωνο στην αρχικη του κατασταση.Αν ψαξεις στους xda εχει και 3 βιντεακια για το πως κανεις hars spl και πως φλασαρεις αλλες ρομ και τελος πως γυρνας πισω σε στοκ κατασταση.Αν ψαξεις για καποιον Biovolt (ετσι λεγεται αυτος που εχει κανει τα βιντεακια) θα τα βρεις σιγουρα.Εγω με βαση αυτατα βιντεο ξεκινησα να πειραζω το δικο μου.Το εχω σαν δευτερο τωρα αφου απο εχθες ειναι με samsung galaxy nexus.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε :)

Χρόνια Πολλά :)

Σήμερα επιχείρησα να το κάνω, κατέβασα το X1_HardSPL.exe, σύνδεσα το κινητό και ξεκίνησα...

όταν άνοιξα το πρόγραμμα έλεγε να ελένξωτην μπαταρία να είναι πάνω από 50% και δίαφορα τέτοια, πάτησα next, μετά πάτησα update ROM το έκανε . Την πρώτη φορά δεν πέτυχε γιατί στην επανεκκίνηση εμφανιζόταν η εικόνα με τα 4 χρώματα και δεν δεχόταν το κινητό, μετά όμως πέτυχε δεν ξέρω γιατί, αν και εμφανίστηκε πάλι η εικόνα, αλλά μετά ήρθε εκείνη η μπάρα, όπου περίμενα λίγο και πήγε από τα 0% στα 100% και μετά πάτησα Finish

αλλά πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Για σου φίλε :)

Χρόνια Πολλά :)

Σήμερα επιχείρησα να το κάνω, κατέβασα το X1_HardSPL.exe, σύνδεσα το κινητό και ξεκίνησα...

όταν άνοιξα το πρόγραμμα έλεγε να ελένξωτην μπαταρία να είναι πάνω από 50% και δίαφορα τέτοια, πάτησα next, μετά πάτησα update ROM το έκανε . Την πρώτη φορά δεν πέτυχε γιατί στην επανεκκίνηση εμφανιζόταν η εικόνα με τα 4 χρώματα και δεν δεχόταν το κινητό, μετά όμως πέτυχε δεν ξέρω γιατί, αν και εμφανίστηκε πάλι η εικόνα, αλλά μετά ήρθε εκείνη η μπάρα, όπου περίμενα λίγο και πήγε από τα 0% στα 100% και μετά πάτησα Finish

αλλά πάλι τα ίδια...

 

Χρονια πολλα φιλε και καλα Χριστουγεννα.Δεν θα σου πω πολλα μονο αν δεν το εχεις βρει ηδη αυτο που σου ειχα πει για καποια βιντεακια που υπαρχουν στους XDA αυτο ειναι το λινκ.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=497511

Γνωμη μου ειναι να τα κατεβασεις και να τα δεις 3-4 φορες και ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις 100% τι ακριβως πρεπει να κανεις.Στο λεω αυτο γιατι και εγω με βαση αυτα τα βιντεο αρχισα να πειραζω το δικο μου.Βασικα αυτα που σιγουρα πρεπει να δεις ειναι το νουμερο 2 και 3 δηλαδη "How to install HSPL" και "How to install custom rom".Καλο ειναι βεβαια να τα κατεβασεις και να τα δεις και τα 5 βιντεακια.Τα λεμε φιλαρακι.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

αυτό είχα σκοπό να κάνω, αλλά δεν μπορώ να τα δω μόλις ανοίγω το link εμφανίζεται μια εικόνα που λέει "warning fbi-antipiracy"

με όποιο browser και να το ανοίξω το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό είχα σκοπό να κάνω, αλλά δεν μπορώ να τα δω μόλις ανοίγω το link εμφανίζεται μια εικόνα που λέει "warning fbi-antipiracy"

με όποιο browser και να το ανοίξω το ίδιο...

 

Θα κανεις λιγο υπομονή να κοιτάξω στον σκληρό μου. Αν δεν κανω λαθος πρέπει να τα εχω αποθηκευμένα. Θα τα ανεβασω και θα σου ποσταρω τα λινκ. Απλα λιγο υπομονη.

Καλημερα φιλε.Το 1ο λινκ για το πρωτο βιντεακι για το πως κανεις Hard_SPL ειναι εδω http://www.4shared.com/get/iuHUZ41C/How_To_Install_HARD_SPL.html

Και το 2ο λινκ για το δευτερο βιντεακι για το πως φλασαρεις custom rom's ειναι εδω http://www.4shared.com/get/ah_Buibv/How_To_Install_A_Custom_Rom.html

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ :)

θα τα δω αναλυτικά, θα ξανά δοκιμάσω και θα σου πω...

 

το Hard SPL το έκανα...

πάω να κατεβάσω την ROM από το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=475482

αλλά έχει μόνο ένα link XPERIA X1 Free Firmware Download - CLICK HERE!, το οποίο με πάει εδώ

http://www.rapidgsm.com/sony-ericsson/xperia-x1-software-download-free/, και δεν μπορώ να το κατεβάσω...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο λινκ που γράφεις δεν ειναι οι ρομ. Αφού πέρασες το στάδιο του hard spl το φλασαρισμα μιας ρομ ειναι παιχνιδάκι. Απλα πήγαινε στους xda στο section του xperiaΧ1 και θα βρεις παρα πολλές να φλασαρεις.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει πως και από που να κατεβάσω την ROM :S

μπαίνω στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=475482 και δεν έχει ουσιαστικά κάποιο link για download...

το link με το rapidshare δεν μου βγάζει τίποτα.../

στο βίντεο λέει ότι το αρχείο θα είναι σε rar/zip

μπορείς μήπως να μου στείλεις το link για την ελληνική ROM?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μερικα ποστ πιο πίσω εχω ενα λινκ με την ελληνική στοκ ρομ. Βρες την κατεβασε την και φλασαρε την. Σε έφτιαξα παλι:D:D:D

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

θα το πάω μάλλον αύριο στον μάστορα...

ονόμασα το αρχείο σε kovsimg, το έβαλα στην Storage Card, το έκλεισα μετά πήγα να μπω στο boot loader (πατώντας το κάτω κουμπί της έντασης και το power) αλλά τίποτα μου εμφάνιζε την εικόνα που εμφανίζει και όταν ανοίγει...

και όταν κάνει loading... έρχεται No Image File !

Link to comment
Share on other sites

θα το πάω μάλλον αύριο στον μάστορα...

ονόμασα το αρχείο σε kovsimg, το έβαλα στην Storage Card, το έκλεισα μετά πήγα να μπω στο boot loader (πατώντας το κάτω κουμπί της έντασης και το power) αλλά τίποτα μου εμφάνιζε την εικόνα που εμφανίζει και όταν ανοίγει...

και όταν κάνει loading... έρχεται No Image File !

 

Το hard spl σου πετυχε? Θελω να πω αφου το εκανες κοίταξες μετά στην οθόνη του bootloader αν σου γραφει SPL-0. 72Olinex? Επίσης και κάτι άλλο εγώ όταν έκανα μετονομασία κάποια ρομ όταν έβαζα kovsimg. Nbh δεν το αναγνωρίζε. Μετά το έβαλα σκέτο kovsimg και το φλασαρε κανονικά. Δοκίμασε πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα.Και κάτι ακόμα ΌΛΕΣ οι ρομ ειναι ένα αρχείο με επέκταση. NBH

Αν βρεις κάποια ρομ και την κατεβασεις και είναι ενα αρχείο σε μορφή zip η rar απλά ξεζιπαρησε το και πάρε μόνο το αρχείο. ΝΒΗ

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...