Jump to content

Ποιες εταιρίες σταθερής βλέπετε να μενουν στην αγορά?


 Κοινοποίηση

Ποιες εταιρίες βλέπετε να μένουν στην αγορά?  

263 members have voted

  1. 1. Ποιες εταιρίες βλέπετε να μένουν στην αγορά?

    • Tellas
      51
    • Telepassport
      41
    • Vivodi
      25
    • Lannet
      26
    • Forthnet
      53
    • ACN
      21
    • Q-Telecom
      35
    • Teledome
      6
    • Starcom
      3
    • Cosmoline/Algonet/ Άλλη
      2


Recommended Posts

Λοιπόν...Σκοπός του μηνύματος είναι να αναδείξει το TOP 5 των εταιριών εναλλακτικής τηλεφωνίας με βάση την πιθανότητα επιβίωσης στην αγορά που έχουν.

 

Παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπ'όψη:

 

*Η στελέχωση και υποδομή των εταιριών

*Το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο

*Το εύρος των υπηρεσιών (π.χ. όλες οι κλήσεις? Μόνο υπεραστικά/κινητά/διεθνή? Πρόσθετες υπηρεσίες? Υλοποιήσεις DATA και φωνής ταυτόχρονα? Υπηρεσίες πέραν απο την σταθερή τηλεφωνία?)

*Η παρουσία στην αγορά (διαφήμιση, γνωστοποίηση, κτλ.)

*Το πιθανό κεφάλαιο και η δυνατότητα επενδύσεων.

 

Εγώ με βάση τα ανωτέρω, ψηφίζω:

 

Tellas, για την παρουσία στην αγορά και τις περιορισμένης φύσης 'καινοτόμες' υπηρεσίες στην σταθερή.

Vivodi, για το εύρος των υπηρεσιών, το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο, και τη δυνατότητα επενδύσεων.

Telepassport, για τον αριθμό συνδρομητών (αν και ο τρόπος με τον οποίο έχουν αποκτήσει τους συνδρομητές είναι sucky..Τέλος πάντων!)

Lannet, για την υποδομή της και την δυνατότητα επενδύσεων.

Teledome, για την παρουσία στην αγορά δεδομένων - Teledomenet.

 

 

Εσείς, τι άποψη έχετε? Ποιές εταιρίες πιστεύετε ότι θα λειτουργούν εμπορικά το ίδιο καλά με τώρα, στο τέλος του 2004-μέσα 2005 ας πούμε?

 

FORTHnet & ACN είναι εκτός λόγω άσχημης υλοποίησης των υπηρεσιών (ειδικά η Forthnet πλέον...expensive, και χωρίς την διαφήμιση της Tellas η οποία είναι expensive αλλά ο κάθε άσχετος Tellas βάζει)

Q-Telecom, το ίδιο.

Άλλες μικρές εταιρίες: Δεν νομίζω να αντέξουν το βάρος...

 

Λοιπόν? :o

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Telepassport γιατί έχει καλά σχέδια για το μέλλον και έχει τις δυνατότητες να ρίξει τις τιμές στην αγορά. Οι ποιότητά της ανεβαίνει.

Forthnet γιατί πιστεύω ότι έχει καλή τεχνογνωσία.

Tellas λόγω υποδομής αλλά δε θα μου κάνει εντύπωση να δω κανόνι γιατί έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ διαφήμιση χωρίς να δίνει συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τις άλλες.

Vivodi αν παίξει καλά το χαρτί των ενοποιημένων υπηρεσιών μαζί με ADSL

Link to comment
Share on other sites

FORTHnet giati h etairia to teleutaio diastima ekane polles anaba8miseis ston eksoplismo ths blepe Siemens cooporated, apousia echo h diakopon gi auto kai ta timologia einai sxetika poio akriva apo tis alles gia to paron diastima omos sto mellon 8a pesoun kai auta... as min krinoume mono me basi ta timologia kai tis diafimiseis apo ta murmigkia.. sto telos menei panta o pio dunatos. H texnognosia ths Forthnet den sugkrinetai me kammia alli. Ta statistika pou dinei einai alh8ina gia sindeseis pou xrisimopoiountai apo tous pelates ths kai oxi gia eikonikes sundeseis tou styl telepassport...pou den exoun xrisimopoih8ei pote alla mia mera sou lene ksafnika oti exeis kai enallaktiko forea xoris na exeis upograpsei kammia aitisi. H forthnet den enoxlei ton kosmo pernontas svarna tou tilefonikous katalogous ths attikis gia na diafimisei thn upiresia ths kai na apoktisei sundromites blepe Vivoddi, Lannet. H forthnet an den miliseis ka8olou den se pernei ka8e toso na se rotaei "ma kala giati den xrisimopoieite thn upiresia mas gia na bgalete kliseis???" blepe Teledome, klp. Me liga logia h Forthnet den kinigaei tou pelates me to toufeki giati oloi gnorizoun thn poiotita ton upiresion ths kai den apeu8unetai se autous pou prokeimenou na milane 8eloun na exoun echo kai diakopes arkei na plironoun liga pou sto telos kanontas epanalambanomenes kliseis plironoun pio polla, kai fusika h forthnet den asxoleitai mono me to na parexei enallaktiki tilefonia sta spitia tou kosmou alla dinei cpe routers stous megalous pelates (bl etairies) gia na bgainoun oi kliseis ths kateu8eian sto diktuo ths xoris pro8emata kai me ari8modotisi 211... kai loipa kati gia to opoio lannet,telepassport kai v Vivodi exoun agnoia. Gi auto to logo FORTHnet, Tellas, Vodafone (pros to paron dinei voice mono meso cpe router se etairikous pelates) 8a epikratisoun giati sthn teliki metraei h texnognosia, h upodomi kai h poiotita kai oxi mono oi times kai h diafimisi.
Link to comment
Share on other sites

Sosta arketa ap ayta pou eipes, an kai

 

h Tellas den exei texnognosia, lefta gia marketing exei.

 

ta noumera 211 den leitourgoun aproskopta akoma kai einai logiko na ta prosferoun ligoi

 

H vodafone exei ka8ara B2B yphresies se sta8erh, kai ego anaferomai se synolikous foreis.

 

Kai telos,

 

h forthnet phre thlefono olous tous syndromhtes ths os ISP gia na diafhmisei kai thn DSL ths kai to voice ths...dont plead ignorance :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι αυτες που σιγουρα θα επικρατησουν ειναι η TELLAS κ η TELEPASSPORT!λογω "δυναμης" αυτο εχω καταλαβει μεχρι τωρα!μπορει να την χλευαζουν οι περισσοτεροι γιατι το ενα γιατι το αλλο αλλα καλοι κ κακοι ασχολουνται με την τελεπας!αυτο κ μονο του δεν ειναι αξιο αναφορας?οσο για την FORTHNET δεν ειναι δυνατον απλα κ μονο επειδη εχει αψογη ποιοτητα οπως λεγεται εδω... (δεν την εχω δοκιμασει προσωπικα) να εχει κ βαρβατες τιμες... ημαρτον!πολλες εταιρειες ελεγαν θα θα κ ξαναματα θα... αλλα τωρα αρχιζουν κ πεφτουν σαν ωριμα φρουτα!εγω πιστευω πως θα υπαρξουν κ εκπληξεις!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

<h forthnet phre thlefono olous tous syndromhtes ths os ISP gia na diafhmisei kai thn DSL ths kai to voice ths...dont plead ignorance >

 

Toulaxiston pire tous sindromites ths kai oxi ton ka8ena mas mera mesimeri opos epairne h Lannet h opoia me ekneurize idiaitera na me ksupnaei mesimeriatika kai oxi mia mono fora kai na mou zitaei na gino sundromitis ths ELEOS!!! DEn 8eloume ...dosame dosane :P

 

Telos na sas po kai kati allo to opoio simbainei toso se emena oso kai se allous sindromites, sthn Forthnet akoma kai an den pliroseis gia 1 h 2 mines den sou koboun thn prosbasi... dia8etoun anektikotita tora den ksero an auto isxuei kai me tis alles etairies enallaktikis tilefonias.

Link to comment
Share on other sites

DR GUS opos simbainei panta 8a epikratisoun oi etairies pou exoun ta barbata kefalaia, upodomi kai empeiria + texnognosia. H tellepassport den dia8etei tipota apo ta parapano dia8etei mono pseutiki diafimisi guro apo to onoma ths kai fake sindromites , autos einai kai o logos pou oloi asxolountai mazi ths edo dioti einai asximo na emfanizetai apo to pou8ena h telepassport oti exei tous perissoterous sindromites... xoris na isxuei kati tetoio. Arga h grigora opos eipes 8a fanoun poioi 8a epikratisoun. An eixe thn eukairia na kaneis ena check sthn upodomi ths Telepassport mallon 8a allazes gnomi. Xamiles times nai....omos mexri pote???
Link to comment
Share on other sites

Isxyei sigoura sth vivodi pou exo ego spiti...se pernoun thlefono na sou 8ymisoun oti den plhroses alla den sthn kovoun...h vlakeia einai oti den pairnoun oi idioi thlefono alla kati eispraktikes etairies, kai etsi to pi8anotero einai na mhn kserei to customer service oti exoun parei esena thlefono px...

 

Pantos symfono me ta os tora symperasmata, an kai synexizo na 8eoro thn Tellas overkill kai thn forthnet akrivh xoris kanena ousiastiko logo (eidika oi minimum xreoseis einai tromeres!) (kai h q peripou etsi einai)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι αυτες που σιγουρα θα επικρατησουν ειναι η TELLAS κ η TELEPASSPORT!λογω "δυναμης"

 

Δεν έχεις άδικο ώς προς την πρώτη εταιρία. Έχει από πίσω της όχι μόνο τη ΔΕΗ και άλλα και κάποιους άλλους... Θα είναι αναμφισβήτητα μια τηλεπικοινωνιακή δύναμη, αρκεί να το συνειδητοποιήσει. Για την telepassport δεν ασχολήθηκε κανείς με φθόνο, νομίζω. Απλά όταν βλέπεις μικρό απατεωνιές, είναι καλό να τις αναφέρεις, διότι όταν κάποιοι έχουν πάρει αέρα και δηλώνουν ότι γουστάρουν είναι καλό να μπορούν και να το στηρίξουν και sorry αλλά οι συγκεκριμένοι είναι μάλλον υπερβολικοί.

 

Σε ό,τι αφορά για το ποιοι θα μείνουν, αυτό σίγουρα δε μπορείς να το ξέρει κανείς, αλλά έχει φανεί από κινήσεις αλλά και εταιρική ωριμότητα ότι αυτές οι εταιρίες θα είναι όσες ανήκουν σε κάποιο Όμιλο και είναι ικανές να παρέχουν ολοκληρωμένες τηλ/κες λύσεις όπως Tellas, Lannet, Forthnet (αυτό άλλωστε φαίνετε και από το χρόνο ομιλίας που έχουν ‘κλέψει’ από τον ΟΤΕ). Telepassport, ACN και Teledom τις κατατάσσω σε αυτές που θα μείνουν αλλά είτε σε επιμέρους αγορές (βλ. Telepassport και υπεραστικά) ή κάνοντας joint ventures να δημιουργήσουν Ομίλους και να μπορούν να λειτουργήσουν.

 

Αλλά όπως χαρακτηριστικά είπε και DrGus σίγουρα θα υπάρξουν εκπλήξεις αλλά και εξελίξεις.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

tellas-forthnet-q tha minoun sigoura...

h ekpliji tis agoras einai h telepassport, thn opoia polloi (metajy aytwn kai egw) thn eixan jegrapsei apo ton thlepikoinoniako xarti!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον skonsta

 

DR GUS opos simbainei panta 8a epikratisoun oi etairies pou exoun ta barbata kefalaia, upodomi kai empeiria + texnognosia. H tellepassport den dia8etei tipota apo ta parapano dia8etei mono pseutiki diafimisi guro apo to onoma ths kai fake sindromites , autos einai kai o logos pou oloi asxolountai mazi ths edo dioti einai asximo na emfanizetai apo to pou8ena h telepassport oti exei tous perissoterous sindromites... xoris na isxuei kati tetoio. Arga h grigora opos eipes 8a fanoun poioi 8a epikratisoun. An eixe thn eukairia na kaneis ena check sthn upodomi ths Telepassport mallon 8a allazes gnomi. Xamiles times nai....omos mexri pote???

 

 

:wacko: :wacko: fake? ε οχι κ fake! αν μη τι αλλο πριν να ασχοληθω μαζι της ενδιαφερθηκα κ εψαξα... μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησεις καποια απο αυτα που λες γιατι μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα!χωρις να επιτιθεμαι ουτε να θελω να προκαλεσω... κ εγω θα ηθελα να καταφερθω κατα της TELLAS αλλα δεν το κανω γιατι οτι κ να πω... ειναι απο πισω η ΔΕΗ... οι τιμες της ειναι εφαμιλλες με αυτες του ΟΤΕ... μπορει να ονομαστει εναλλακτικος παροχος ετσι? ναι!αλλα πιο οικονομικος? κραταω τον ΟΤΕ!εγω εχω δει πολλα τα τελευταια δυο χρονια που ασχολουμαι με την TELEPASSPORT που δεν εχω δει απο καμια αλλη!

αναφορικα πληροφορω πως η τελεπας για να κρατησει αυτες τις ανταγωνιστικες τιμες που εχει (κ πολυ χαμηλες) δεν βαζει ακομα τα αστικα!ολες οι υπολοιπες εταιρειες τα εχουν σαν κραχτη κ καμια δεν βγαζει κερδη απο αυτα!σημειωτεον οτι κανενας συνεργατης αλλης εταιρειας δεν παιρνει airtime απο τα αστικα!γιατι πολυ απλα δεν συμφερουν!η telepassport απλα περιμενει να προωθησει τα πακετα internet, αστικα κ κινητα στις καλυτερες δυνατες προυποθεσεις χωρις να χρειαστει να αλλειωσει η να αυξησει τις τιμες οπως περιστασιακα εκανε η FORTHNET!

χωρις να θελω να θιξω κανενα παντα!φιλικα κωστας! :) :)

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η Telepassport έχει δηλώσει ψεύτικα νούμερα. Απλά όταν συγκρίνεις λεπτά ομιλίας μεταξύ των εταιριών πρέπει κανείς να λαμβάνει υπόψιν του ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν προσφέρει αστικά τηλεφωνήματα. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει σωστή αναγωγή των αριθμών για να βγουν ουσιαστικά συμπεράσματα.

Πάντως το συνδρομητή τελικά τον ενδιαφέρει ποιό πολύ ο δείκτης αξίας/απόδοση παρά οι ανακοινώσεις των εταιρειών. Σε αυτόν πιστεύω η telepassport είναι κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον con

 

Δε νομίζω ότι η Telepassport έχει δηλώσει ψεύτικα νούμερα. Απλά όταν συγκρίνεις λεπτά ομιλίας μεταξύ των εταιριών πρέπει κανείς να λαμβάνει υπόψιν του ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν προσφέρει αστικά τηλεφωνήματα. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει σωστή αναγωγή των αριθμών για να βγουν ουσιαστικά συμπεράσματα.

Πάντως το συνδρομητή τελικά τον ενδιαφέρει ποιό πολύ ο δείκτης αξίας/απόδοση παρά οι ανακοινώσεις των εταιρειών. Σε αυτόν πιστεύω η telepassport είναι κορυφαία.

 

Και την online, real time σχεδόν, παρακολούθηση λογαριασμού της Forthnet? Αυτό δεν είναι μια υπηρεσία προστιθέμενης αξίας που η Telepassport, Tellas δεν έχουν?? Ανεκτίμητης αξίας θα έλεγα... :eek: Ο λόγος Αξία/απόδοση δεν είναι ο μόνος. Επιπλέον τα αστικά γιατί τα βγάζετε εκτός? Αλλο 2,6ευρωλεπτά και άλλο 2,4 ευρωλεπτά ανα λεπτό ομιλίας. Η αστική κίνηση είναι, με διαφορά, η σοβαρότερη χρήση του μέσου Έλληνα με το σταθερό του. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Kosta xoris kai ego na 8elo na 8ikso kanenan pisteuo oti h Tellepassport exei polu dromo gia na ftasei etairies opos h Forthnet, Vodafone. Arkei na sugkrineis to voice backbone ths Forthnet, Vodafone kai ths Telepassport ... mallon 8a apogoiteuteis... ostoso an ekseresoume kapoia mikropsemmatakia sxetika me tous sindromites ths pisteuo oti gia ton kairo pou brisketai se emfanisi exei petuxei simantika bimata alla pros to paron brisketai ektos sugkrisis se upodomi. Makari na kataferei na sta8ei sta podia ths toso auti oso kai alles dioti auto simferei olous mas prokeimenou na xamilosoun oi times.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον skonsta

 

Kosta xoris kai ego na 8elo na 8ikso kanenan pisteuo oti h Tellepassport exei polu dromo gia na ftasei etairies opos h Forthnet, Vodafone. Arkei na sugkrineis to voice backbone ths Forthnet, Vodafone kai ths Telepassport ... mallon 8a apogoiteuteis... ostoso an ekseresoume kapoia mikropsemmatakia sxetika me tous sindromites ths pisteuo oti gia ton kairo pou brisketai se emfanisi exei petuxei simantika bimata alla pros to paron brisketai ektos sugkrisis se upodomi. Makari na kataferei na sta8ei sta podia ths toso auti oso kai alles dioti auto simferei olous mas prokeimenou na xamilosoun oi times.

 

 

καθε αλλο κ εγω δεν λεω οτι ειναι η τελεια... ουτε υποστηριζω την τελεπας σφοδρα!απλα βλεπω σημαντικα σημαδια εξελιξης κ αναπτυξης απο την στιγμη που μπηκε στην αγορα!μην ξεχναμε οτι η forthnet προυπηρχε στην αγορα ασχετα αν ηταν περισσοτερο στο ιντερνετ!μια αα' θα ελεγα τεχνογνωσια προυπηρχε πανω στην οποια στηριχτηκε κ βαση αυτης το αποτελεσμα θα ηταν εξισου ικανοποιητικο!σε σχεση με την τελεπας η οποια δεν ηταν γνωστη στο ευρυ κοινο... παρ'οτι ιδρυθηκε κ λειτουργει στην χωρα μας απο το 1998!φιλικα παντα!γι'αυτο ειναι το φορουμ να λεγονται οι αποψεις... κ οποια λαθος αποψη κ να εκφραζω κατα καποιους... εγω ειμαι ανοιχτος ωστε να ακουω ολες τις προτασεις κ αποψεις!με ενδιαφερει αρκετα θα ελεγα να ξερω τι συμβαινει στην αγορα... με ενδιαφερουν γενικοτερα οι εξελιξεις! φιλικα κωστας!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον haforce

 

Και την online, real time σχεδόν, παρακολούθηση λογαριασμού της Forthnet? Αυτό δεν είναι μια υπηρεσία προστιθέμενης αξίας που η Telepassport, Tellas δεν έχουν?? Ανεκτίμητης αξίας θα έλεγα... :eek: Ο λόγος Αξία/απόδοση δεν είναι ο μόνος. Επιπλέον τα αστικά γιατί τα βγάζετε εκτός? Αλλο 2,6ευρωλεπτά και άλλο 2,4 ευρωλεπτά ανα λεπτό ομιλίας. Η αστική κίνηση είναι, με διαφορά, η σοβαρότερη χρήση του μέσου Έλληνα με το σταθερό του. :worry:

 

 

H online παρακολούθηση λογαριασμού είναι πολύ καλή υπηρεσία, εξαιτίας της οποίας χρησιμοποιώ και forthnet. Αλλά το θέμα είναι ότι η προστιθέμενη αξία που δίνει δεν αξίζει τη μεγάλη διαφορά κόστους που έχει από την telepassport.

Εξάλλου δεν είπα ότι ο λόγος αξία/απόδοση είναι ο μόνος, είπα ότι είναι ο σημαντικότερος και επιμένω.

Στα αστικά πιστεύω ότι καλύτερος είναι ο ...ΟΤΕ! Γιατί αυτή την πολύ μικρή διαφορά στο κόστος την αξίζει ο ΟΤΕ λόγω ποιότητας. (Η μόνη που στα αστικά είναι άριστη είναι η Q, αλλά κοστίζει σχεδόν όσο ο ΟΤΕ). Ειδικά στα αστικά που είναι εκνευριστικό να μην ακούς τον άλλο ή να χάνεις λέξεις, ή να έχεις ηχώ όπως μου συμβαίνει με forthnet. Στην επικοινωνία με κινητό δεν είναι τόσο εκνευριστικό, μια και η ποιότητα επικοινωνίας είναι ούτως ή άλλως από μέτρια ως κακή.

Link to comment
Share on other sites

σημειωτεον οτι κανενας συνεργατης αλλης εταιρειας δεν παιρνει airtime απο τα αστικα!

 

Χμ! Μάλλον κάποιος δεν είναι αρκετά διαβασμένος!

 

Συμφωνώ με την δήλωση του +net

 

:!: Μέγα ψέμα :!:
Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον con

 

H online παρακολούθηση λογαριασμού είναι πολύ καλή υπηρεσία, εξαιτίας της οποίας χρησιμοποιώ και forthnet. Αλλά το θέμα είναι ότι η προστιθέμενη αξία που δίνει δεν αξίζει τη μεγάλη διαφορά κόστους που έχει από την telepassport.

Εξάλλου δεν είπα ότι ο λόγος αξία/απόδοση είναι ο μόνος, είπα ότι είναι ο σημαντικότερος και επιμένω.

Στα αστικά πιστεύω ότι καλύτερος είναι ο ...ΟΤΕ! Γιατί αυτή την πολύ μικρή διαφορά στο κόστος την αξίζει ο ΟΤΕ λόγω ποιότητας. (Η μόνη που στα αστικά είναι άριστη είναι η Q, αλλά κοστίζει σχεδόν όσο ο ΟΤΕ). Ειδικά στα αστικά που είναι εκνευριστικό να μην ακούς τον άλλο ή να χάνεις λέξεις, ή να έχεις ηχώ όπως μου συμβαίνει με forthnet. Στην επικοινωνία με κινητό δεν είναι τόσο εκνευριστικό, μια και η ποιότητα επικοινωνίας είναι ούτως ή άλλως από μέτρια ως κακή.

 

Εδώ Πάτρα ,πάντως, η ποιότητα των αστικών είναι αρκετά καλή έως και παραπλήσια του ΟΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Lannet, η Telepassport και η Q θα μείνουνστην αγορά.

Η Q γιατί έχει τέλεια ποιότητα. Ειδικά αν βάλει παντού αστικές νομίζω ότι θα πάει πολύ καλά.

Η telepassport έχει βελτιωθεί πολύ τελευταία και ξέρω πολύ κόσμο που άρχισε να κάνει χρήση υων υπηρεσιών της.

Όσο για την Lannet έχει πολλούς πελάτες και πολύ καλή ποιότητα (δεν φτάνει την Q αλλά είναι αρκετά καλή και θεωρώ ότι ο κόσμος το έχει λάβει σοβαρά υπ' όψη του αυτό).

ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω TelePassport, Tellas και Forthnet

 

TelePassport:

Μπορεί να έρχεται 4η στο air-time αλλά δεν έχει αστική.

Μην ξεχνάτε οτι έχει απο πίσω της την mobilcom (Γερμανία), και πως τα χρέη της είναι μηδενικά, πράγμα πολύ σημαντικό!

Η ποιότητα βελτιώνεται συνεχώς. :D Πρόσφατα λύθηκε κάπως και το πρόβλημα με τα κινητά Q (υπάρχει απλά κάποια καθυστέρηση ήχου).

Οι χρεώσεις της είναι πολύ καλές και πιστεύω θα συνεχίσει να έχει μεγάλο ρυθμό εγγραφών. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το MLM! Πολλοί το κατηγορούν αλλά ήταν μια πολύ έξυπνη κίνηση για προσέλκυση πελατών.

 

Tellas:

Μπορεί να μήν έχει τιμές αλλά έχει image :cool: ! Θα συνεχίσει την λειτουργεία της γιατί έχει την υποστήριξη της ΔΕΗ (μην ξεχνάμε οτι είναι και πελάτης της και λογικά θα της κάνει αρκετά καλούς τζίρους).

Εχει πέσει πολλή διαφήμιση και προσελκύει πολλούς πελάτες που δέν το ψάχνουν το θέμα, απλά δεν θέλουν να ακούνε για ΟΤΕ.

 

Forthnet

Μέτριες τιμές αλλα διαφημισμένο όνομα. Μεγάλη αναβάθμιση στην ποιότητα ήχου! Αν διορθώσει και λίγακι τις τιμές θα πάει πάρα πολυ καλά.

 

Ολα τα παραπάνω είναι οι προσωπικές μου απόψεις. Δεν θα σας κρύψω οτι έιμαι αντιπρόσωπος της TelePassport. Θέλω να πιστέυω οτι έκρινα όσο πιο αντικειμενικα μπορούσα.

:)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από τη σημερινή Ελευθεροτυπία:

«Στους λογαριασμούς πελατών, περιλαμβάνεται ποσό ύψους 1.850.000 ευρώ, η είσπραξη του οποίου καθυστερεί», αναφέρει ο ορκωτός ελεγκτής στην λογιστική κατάσταση της FORTHnet. Ετσι, έρχεται στο φως ένα θέμα που απασχολεί όλους τους εναλλακτικούς τηλεπικοινωνιακούς φορείς: αυτό των ανείσπρακτων λογαριασμών. Ο προβληματισμός είναι έντονος, καθώς οι οφειλές που δεν πληρώνονται στην ώρα τους είναι μικρού ύψους, με αποτέλεσμα το «κυνήγι» διά της δικαστικής οδού να κρίνεται πολυδάπανο.

 

Αναζητούνται άμεσα λύσεις, καθώς όσο μεγαλώνει το μερίδιο που αποσπούν οι εναλλακτικοί από τον ΟΤΕ τόσο φουσκώνουν και τα διαφυγόντα έσοδα.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον skonsta

 

<h forthnet phre thlefono olous tous syndromhtes ths os ISP gia na diafhmisei kai thn DSL ths kai to voice ths...dont plead ignorance >

 

Toulaxiston pire tous sindromites ths kai oxi ton ka8ena mas mera mesimeri opos epairne h Lannet h opoia me ekneurize idiaitera na me ksupnaei mesimeriatika kai oxi mia mono fora kai na mou zitaei na gino sundromitis ths ELEOS!!! DEn 8eloume ...dosame dosane :P

 

 

Απο Forthnet, αν θες να ξερεις με πηραν μια φορα τον Οκτωβριο και αλλη μια φορα μεσα στον Μαρτιο οπου και αποφασισα να εγγραφω. Σημειωνω οτι δεν ημουν ποτε πελατης της! Τοτε η ποιοτητα ηταν χαλια (σε αστικα τουλαχιστον που με ενδιεφερε) και εκ τοτε δεν τη ξαναδοκιμασα. Απο Lannet με πηραν μονο μια φορα και οταν τους ειπα οτι δεν με ενδιαφερει, η θρασυτατη τηλεφωνητρια μου ειπε “Εσεις θα χασετε”.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...