Jump to content

Samsung SGH-G810


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό τελικά έχει κάποιο πρόγραμμα με χάρτες για το GPS ή πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή (destinator, tom tom, garmin) για να το χρησιμοποιήσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια και από εμένα παιδιά.

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το G810 (είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Ν82).

Σημαντική είναι για εμένα η χρήση του GPS οπότε αν κάποιος ξέρει για τη λειτουργία του γενικότερα θα με βοηθούσε πολύ.

Επίσης αν και έριξα μία γρήγορη ματιά δεν το βρίσκω στο επίσημο site της Samsung. Ξέρει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

απο mobile-review.com

 

GPS-navigation

 

This solution is totally identical to the Samsung i550/i560 in terms of software and abilities. Since the G810 runs the S60 platform, the first thing you expect of it is Nokia Maps or at very least Smart2Go inside, which is in fact the same application. However over at Samsung they have decided to bind their devices to only one app - for Symbian it is Navigon. This means you won’t be able to install Smart2Go on the G810, as there is no application with the required security certificate. We found only Google Maps 2.0 among all available programs that could actually deal with the bundled GPS receiver; however there are more applications on the horizon.

 

 

 

Αυτο παει να πει οτι το GPS της συσκευης ειναι κατα καποιο τροπο κλειδωμενο?

 

Καποιος κατοχος μπορει να δοκιμασει να περασει το Garmin ?

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα ειμαι κ εγω κατοχος του G810.Πολυ ομορφο αλλα λιγο χοντρουτσικο(σαν το Ν95).Μπορει να μου πει καποιος πως συνδεομαι με το WLAN?
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα ειμαι κ εγω κατοχος του G810.Πολυ ομορφο αλλα λιγο χοντρουτσικο(σαν το Ν95).Μπορει να μου πει καποιος πως συνδεομαι με το WLAN?

Μενού -->Συνδεσιμότητα-->Διαχείριση συνδέσεων-->Διαθέσιμα Wlan βρίσκεις το ασύρματο που σε ενδιαφέρει και κάνεις σύνδεση.

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ του ν95 και του 810.... Από οτι έχω δει σε reviews το Ν95 είναι κάπως καλύτερο στις φωτο και έχει και πιο ζωντανά χρώματα. Ποιοτικά το 810 δεν συγκρίνεται μιας και το slide ειναι πολύ στιβαρό αλλά και τα υλικά κατασκευής του δείχνουν ανθεκτικότερα... Σημερα πηγα στη wind και ειδα απο κοντα το 810 σε γρανιτη και μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο το 800 και δεν φαινόταν τόσο γκουμούτσα. Γέμιζε ωραία στο χέρι. Το έβαλα μπρος και με εντυπωσίασε η ταχύτητα του τόσο σε σχεση με το ν73 (αυτο ειναι σε δικη του κλαση οσον αφορα την ταχυτητα...) αλλά και σε σχεση με το Ν95 του αδερφου μου, αν και δεν ειναι δικαια η συγκριση γιατι το δουλεψα ελαχιστα το 810 και δεν ειχε φορτωμενη μνημη. Η οθονη παντως πιξελιαζε ελαφρως λογω 2.6'' και qvga αναλυσης. Η φωτογραφικη φορτωνει γρηγορα και σβηνει και ο ηχος της για οσους δεν τον θελουν. Γενικα μου αφησε παρα πολυ καλες εντυπωσεις στα 5 λεπτα που το δουλεψα,μετα μου την ειπε μια αρχιταμιας που το εβαλα μπρος, γιατι ποιος θα αγορασει χρησιμοποιημενο κινητο μετα και αλλα... Εγω τη ρωτησα γιατι το πουλανε αφου δεν το εχουν ουτε σε dummy, και οτι δεν θα δωσω 420 ευρω να παρω γουρουνι στο σακι. Προτιμοτερο ειναι να το αγορασω και να τους το παω πισω μετα απο μια εβδομαδα να τους πω οτι δεν μου αρεσει;

Μαλλον θα το τσιμπησω σε 2 εβδομαδες με την αναβαθμιση, αλλα δεν θα το κανω αυτο αν δεν βεβαιωθω απο καποιον εδω μεσα οτι δουλευει το garmin, οπως στο Ν95. Αν δεν δουλευει τοτε παω οπως ειμαι στο Ν95 και ας τριζει λιγο παραπανω.

 

Φωναζω και ωρυομαι, δουλευει το Garmin στο 810?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ του ν95 και του 810.... Από οτι έχω δει σε reviews το Ν95 είναι κάπως καλύτερο στις φωτο και έχει και πιο ζωντανά χρώματα. Ποιοτικά το 810 δεν συγκρίνεται μιας και το slide ειναι πολύ στιβαρό αλλά και τα υλικά κατασκευής του δείχνουν ανθεκτικότερα... Σημερα πηγα στη wind και ειδα απο κοντα το 810 σε γρανιτη και μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο το 800 και δεν φαινόταν τόσο γκουμούτσα. Γέμιζε ωραία στο χέρι. Το έβαλα μπρος και με εντυπωσίασε η ταχύτητα του τόσο σε σχεση με το ν73 (αυτο ειναι σε δικη του κλαση οσον αφορα την ταχυτητα...) αλλά και σε σχεση με το Ν95 του αδερφου μου, αν και δεν ειναι δικαια η συγκριση γιατι το δουλεψα ελαχιστα το 810 και δεν ειχε φορτωμενη μνημη. Η οθονη παντως πιξελιαζε ελαφρως λογω 2.6'' και qvga αναλυσης. Η φωτογραφικη φορτωνει γρηγορα και σβηνει και ο ηχος της για οσους δεν τον θελουν. Γενικα μου αφησε παρα πολυ καλες εντυπωσεις στα 5 λεπτα που το δουλεψα,μετα μου την ειπε μια αρχιταμιας που το εβαλα μπρος, γιατι ποιος θα αγορασει χρησιμοποιημενο κινητο μετα και αλλα... Εγω τη ρωτησα γιατι το πουλανε αφου δεν το εχουν ουτε σε dummy, και οτι δεν θα δωσω 420 ευρω να παρω γουρουνι στο σακι. Προτιμοτερο ειναι να το αγορασω και να τους το παω πισω μετα απο μια εβδομαδα να τους πω οτι δεν μου αρεσει;

Μαλλον θα το τσιμπησω σε 2 εβδομαδες με την αναβαθμιση, αλλα δεν θα το κανω αυτο αν δεν βεβαιωθω απο καποιον εδω μεσα οτι δουλευει το garmin, οπως στο Ν95. Αν δεν δουλευει τοτε παω οπως ειμαι στο Ν95 και ας τριζει λιγο παραπανω.

 

Φωναζω και ωρυομαι, δουλευει το Garmin στο 810?

 

Έχω βάλει μόνο Google maps και με αυτούς δουλεύει για τους χάρτες της Garmin δεν έχω άποψη._

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο θετικό σε σχέση με το Ν95 8γβ (γιάυτο ενδιαφέρομαι) είναι οτι παίρνει μνήμη και ετσι σε περίπτωση που κλατάρει το κινητο για κάποιο λόγο σώζονται κάποια δεδομενα, αν πχ ειναι απαραιτητο το φορματ η οτιδηποτε άλλο. Δεν μπορω πάντως να δικαιολογήσω τα 170 ευρω διαφοράς τους. Αν μου ξεφευγει κατι θα ηθελα να το ξέρω. 810 426ευρω, Ν95 8γβ 595
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μόνο Google maps και με αυτούς δουλεύει για τους χάρτες της Garmin δεν έχω άποψη._

 

Οι χαρτες του γουγλη παράδειγμα έχουν πλοήγηση για Ρόδο που βρίσκομαι;Οι χαρτες της Νοκια δεν την εχουν. Το γκαρμιν στο νοκια δουλευει αψογα, και εχει και Ροδο, καθώς και φωνητική καθοδήγηση. Μπορώ να έχω φωνητική και ροδο για το γουγλη;

 

Δευτερη ερώτηση. Στην καμερα υπάρχει πολλαπλή φωτογραφιση; Αν ναι είναι πληρους αναλυσης; Υπαρχει δυνατοτητα οπως στο Ν95, και Ν73 να βαλω το σπορ προγραμμα και πολλαπλη φωτογραφιση και να τραβαω απευθειας ταχυτατα χωρις να περιμενω για φοκους; Με βολεψε πολυ αυτο στο νοκια καθοτι στο σπορ προγραμμα το κινητο δεν κανει καθολου φοκους, και σε συνδυασμο με τη φωτογραφιση ριπης μπορω να τραβηξω γρηγορα αρκετες φωτο χωρις χασιμο χρονου η φασης. Αν μπορεις κοιταξε το και πες μου. Οι κυριοτερες μου αποριες αφορουν αυτα τα θεματα. Το γπς και τη λειτουργια της πολλαπλης....

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον...καταρχας,μετα απο εντατικη ερευνα στο φορουμ,και πραγματικο λιωσιμο του κινητου εδω και 5 μερες εχω διαπιστωσει τα εξης: γενικα ειναι σχεδον πανομοιοτυπο με το ν95,μην κουραζεστε να ρωτατε συνεχεια τι κανει και τι οχι,ελαχιστα ειναι τα προγραμματα που παιζουν σε νοκια και οχι στο 810.εκανα αυτο που θα επρεπε να εχετε κανει ολοι,μια μικρη ερευνα,δεν πηγα και μακρια,ολα εδω στο φορουμ ειναι,ας σας πω εγω λοιπον που μεχρι πριν μια εβδομαδα δεν ηξερα τι παει να πει symbian:το 810 ειναι ακριβως ιδιο με τα σαμσουνκ 550 και 560 σε λειτουργικο,παρα πολλες πληροφοριες θα παρετε απο τα αντιστοιχα τοπικ,το 560 ειχε δωρο το garmin ,οποτε καταλαβαινεται οτι ειναι πιθανοτατα δεν υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας,επισης αν πατε σε ενα τοπικ που εχω ανοιξει πριν μερες εγω,και λεει για σαμσουνγκ ς60 γενικα,θα δειτε πως καποιος χρηστης εχει περασει στο 810 του το τομ τομ και το συτζικ που ειναι επισης για πλοηγηση,εγω προσοωπικα δεν εχω κατσει να ασχοληθω ακομα,να βρω σπα σμενα garmin κλπ,αλλα θα το κανω οταν εχω χρονο,κατα τα αλλα,διαφορες εφαρμογες και παιχνιδια δοκιμασα,μονο το rotate me,δε δουλεψε,προφανως θελει νοκια,πολλαπλη ληψη παιζει,αλλα σε πιο χαμηλη αναλυση.επεται συνεχεια...και απο αλλους ευελπιστω...
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ψαχνοντας χθες βραδι γενικα στον γουγλη καταλαβα οτι κατα πασα πιθανοτητα ο γαρμιν θα δουλεψει σε αυτην την πλατφόρμα. Εξάλλου μπορούν να δουλέψουν οι χάρτες του γουγλη και το ΤΟΜ ΤΟΜ όπως λές φίλε μου, κατι που τουλαχιστον στα Ν95 δεν γινεται (για τους γουγληδες μιλάω). Από τη στιγμή που το εχει πανω το γπς καλο θα ειναι να μπορουμε να το δουλέψουμε κιόλας γιατί και τα 170 ευρώπουλα διαφοράς απο το 958γβ δεν είναι και λίγα...

 

Τωρα με την πολλαπλή με προβληματισες (εννοώ τη φωτογράφιση ριπής) που έχει μειωμένη ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

αυτό γράφει το http://www.unwiredview.com

Nokia Maps is the default navigational application in the S60 platform, but the user can optionally install other software, such as Garmin Mobile XT or iGo on Samsung Navi G810. It’s unclear yet what Samsung is going to choose for the commercial model, but according to the last news, it might be Route 66.

 

Samsung G810 Navi also has geotagging – a function which applies a tag to the photo with the name of the location where it was made.

 

http://www.unwiredview.com/2008/06/13/samsung-g810-navi-review/

 

Οπότε αυτό επιβεβαιώνει στη θεωρία οτι ο Γαρμιν θα δουλέψει. Δεν ξέρω αν αυτοί το έχουν δοκιμάσει οπότε δεν το θεωρώ ακόμα 100% βέβαιο

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά.αλλά εγώ που είμαι χρήστης Ν95 θα δω κάποια διαφορά?Ειναι καλύτερο απο το Ν95 ή όχι?Εχει την ίδια επεξεργαστική ισχύ;Dual cpu & graphic accelerator?Αν δεν τα έχει αυτά τότε ποιός ο λόγος να το επιλέξει κάποιος?Το Ν95 νομίζω ότι τώρα κοστίζει γύρω στα 480 και το θεωρώ πολύ ανώτερο, για να μην αναφέρω και την πλατφόρμα NGAGE.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...αυτοι μαλον το εγραψαν πριν κυκλοφορισει το κιν,γιατι δεν ηξεραν τι θα εχει μεσα η συσκευη περασμενο,που εντελει δεν εχει τπτ!αν καποιος εχει δοκιμασει,η ξερει προσωπικα και συγκεκριμενα καποιον που δοκιμασε καποιο προγραμμα πλοηγησης,ας πει επιτελους παρακαλω!κανεις δεν εχει δοκιμασει?και εντελει ουτε συντονιστης ουτε τπτ δεν υπαρχει εδω?πιθανοτατα,μπορουμε να αρχισουμε τα μπινελικια,το σπαμαρισμα,διαφημισεις,λινκς για οπου θελουμε,και κανενας δε θα παρει πρεφα.
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά.αλλά εγώ που είμαι χρήστης Ν95 θα δω κάποια διαφορά?Ειναι καλύτερο απο το Ν95 ή όχι?Εχει την ίδια επεξεργαστική ισχύ;Dual cpu & graphic accelerator?Αν δεν τα έχει αυτά τότε ποιός ο λόγος να το επιλέξει κάποιος?Το Ν95 νομίζω ότι τώρα κοστίζει γύρω στα 480 και το θεωρώ πολύ ανώτερο, για να μην αναφέρω και την πλατφόρμα NGAGE.

 

Αυτο που λες ειναι το απλο ν95,το 810 αν δεν κανω λαθος εχει ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη με το 8γιγα,(ο οποιος ειναι samsung για οσους δεν το ξερουν)και το ιδιο λειτουργικο το οποιο δουλευει σαφως καλυτερα,το εχω τσακισει μιλαμε το κιν,ολη μα ολη μερα ειμαι στο ιντερνετ και τρεχω το οπερα,και καναδυο εφαρμογες ακομα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,και δεχ εχει φαει το παραμικρο κολλημα,αντιθετα απο κατι αλλα πανακριβα...για το σλαιντ δε θα σου περιγραψω...το νοκια ειναι σαν κινεζικο μπροστα στο 810,δοκιμασε τα διπλα διπλα και θα με θυμηθεις...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι το απλο ν95,το 810 αν δεν κανω λαθος εχει ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη με το 8γιγα,(ο οποιος ειναι samsung για οσους δεν το ξερουν)και το ιδιο λειτουργικο το οποιο δουλευει σαφως καλυτερα,το εχω τσακισει μιλαμε το κιν,ολη μα ολη μερα ειμαι στο ιντερνετ και τρεχω το οπερα,και καναδυο εφαρμογες ακομα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,και δεχ εχει φαει το παραμικρο κολλημα,αντιθετα απο κατι αλλα πανακριβα...για το σλαιντ δε θα σου περιγραψω...το νοκια ειναι σαν κινεζικο μπροστα στο 810,δοκιμασε τα διπλα διπλα και θα με θυμηθεις...

 

Το n95 και το n95 8gb έχουν τον ίδιο επεξεργαστή.- Dual ARM 11 332 MHz CPU

- 3D Graphics HW Accelerator...Το samsung έχει - 330 MHz ARM1136 processor (TI OMAP 2430 chipset)...Η διαφορά είναι εμφανής...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι το απλο ν95,το 810 αν δεν κανω λαθος εχει ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη με το 8γιγα,(ο οποιος ειναι samsung για οσους δεν το ξερουν)και το ιδιο λειτουργικο το οποιο δουλευει σαφως καλυτερα,το εχω τσακισει μιλαμε το κιν,ολη μα ολη μερα ειμαι στο ιντερνετ και τρεχω το οπερα,και καναδυο εφαρμογες ακομα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,και δεχ εχει φαει το παραμικρο κολλημα,αντιθετα απο κατι αλλα πανακριβα...για το σλαιντ δε θα σου περιγραψω...το νοκια ειναι σαν κινεζικο μπροστα στο 810,δοκιμασε τα διπλα διπλα και θα με θυμηθεις...

 

+1000:up:

Και επίσης σημαντικό τα - 40-60 € σε σχέση με το Ν95

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?ποια ειναι η διαφορα των επεξεργαστων?περα απο οτι εχουν αλλο κωδικο,ξερει καποιος?
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

αφού επισήμως κανένας δεν έχει δοκιμάσει ακόμα το garmin στο κινητο θα σας παραθέσω ένα σχόλιο του χρήστη ocujos από αυτό το θρεντ http://forum2.mobile-review.com/showthread.php?t=76008 μαζί με 2-3 άλλα αρνητικά σχόλια του.

 

 

Camera was a big disappointment: colours on photos taken with the flash on were severely washed out (white balance was set to auto). It appears that Samsung hasn't fixed this problem that first appeared in G810 prototype.

When white balance was manually set to outdoor, photos taken with the flash turned out to be fine. Flash was not as strong as N82's.

I've installed Garmin XT mobile and it can't detect the built in GPS receiver. It only works with the external bluetooth GPS receivers. I've installed and used Garmin XT on N95, N95 8Gb and N82, none of which had any issues with their built-in GPS receivers.

I've also installed Fring, and it wouldn't even start-up. I suspect that Samsung hasn't implemented VoIP support on G810.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?ποια ειναι η διαφορα των επεξεργαστων?περα απο οτι εχουν αλλο κωδικο,ξερει καποιος?

Αναλυτικά χαρακτηριστικά των δυο

 

 

Samsung SGH G810

Nokia N95

Με τις ομοιότητες και τις "διαφορές" τους.

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να τραβηξει ενα βιντεακι σε VGA αναλυση και να μετρησει το FPS,διοτι αλλοι λενε οτι ειναι 30FPS κι αλλοι 22FPS
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να τραβηξει ενα βιντεακι σε VGA αναλυση και να μετρησει το FPS,διοτι αλλοι λενε οτι ειναι 30FPS κι αλλοι 22FPS

 

απο βίντεο που έχω δει στο νετ δεν μου φάνηκε καθόλου για 30φπς.Είχε λίγο stutter και σε καμια περίπτωση την ομαλότητα του Ν95

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να τραβηξει ενα βιντεακι σε VGA αναλυση και να μετρησει το FPS,διοτι αλλοι λενε οτι ειναι 30FPS κι αλλοι 22FPS

Σε προηγούμενο post που αναφέρει τα χαρακτηριστικά των δυο "ανταγωνιστών"

λέει 30fps

απο βίντεο που έχω δει στο νετ δεν μου φάνηκε καθόλου για 30φπς.Είχε λίγο stutter και σε καμια περίπτωση την ομαλότητα του Ν95

Καλορίζικο το καινούργιο Ν95 σου

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εξωτερικο ηχειο εχει τοσο χαμηλη ενταση οσο λενε ?

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ρυθμισμενο στο full και να μην ακουγεται μια εισερχομενη κληση, σε συνθηκες σχετικου θορυβου ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-G810

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...