Jump to content

Samsung SGH-G810


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δοκιμάσω να απεγκαταστίσω το GARMIN XT... να δώ μηπως φταέι αυτό!

 

Το στρώσιμο εγινε μια χαρα... μιας κ μενω απο μπαταρια μεχρι το βραδυ...το κινητο ειναι κλειστο κ φορτίζει μεχρι το πρωί!

 

Μήπως θελεί καμια αναβάθμιση λογισμικου?

 

Αν είχες το Garmin, δε θέλει τίποτα. Όπως μου είπε και ο mirrorofsorrow απλά βγάλτο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΕΡΩΤΗΣΗ

Επίδή με ενδιαφέρει το κινητό και είναι δύσκολο να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει: α) Το garmin δούλεύει καλά στο κινητο, κλειδώνει εύκολα τους δορύφόρους και μπορεί να εγκαταστα8εί εύκολα??? β)είστε ευχαριστημένη απο την απόδοση του wi-fi??? γ) μπορούν να κάνουμέ εγκατάσταση οποιαδήποτε εφαρμογή s30(όπως π΄χ εφαρμογές του Ν95)???

 

Thanx και συγνώμη για την ταλαιπωρία...

:p

 

α) όσο δουλεύει, δουλεύει καλά αλλά τρώει την μπαταρία ταχύτατα, τουλάχιστον σε εμένα και κανένα δυο άλλους,

β) το WiFi είναι πολύ καλό

γ) s30 εφαρμογές δεν ξέρω... οι s60 παίζουν καλά

Link to comment
Share on other sites

α) όσο δουλεύει, δουλεύει καλά αλλά τρώει την μπαταρία ταχύτατα, τουλάχιστον σε εμένα και κανένα δυο άλλους,

β) το WiFi είναι πολύ καλό

γ) s30 εφαρμογές δεν ξέρω... οι s60 παίζουν καλά

 

Τις s60 εννόω...λάθος το έγραψα.:happy:

 

Οσο για την μπαταρία, το Ε66 που έχω τώρα με εκδόσεις του garmin 5 μου έτρωγε και εμένα την μπαταρία...του έβαλα την 4.20.20 και είναι μια χαρά τώρα(κρατάει περίπου 1 μέρα παραπάνω απο πριν).

 

Γενικά είσαι ευχαριστημένος απο το κινητο??? Ποιο απο τα δύο(Ε66 & G810) θα πρότεινες???

;)

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που είναι γραμμένες απο την Nokiα ή για τις συσκευές της nokia, δεν μπορείς να τις βάλεις στα samsung (πχ nokia maps, sports tracker κα).

 

Αν σε ενδιαφέρει πάρα πολύ η κάμερα, τότε κάνε την αλλαγή. Αλλιώς, σε καμί απερίπτωση μην αλλάζεις το Ε66. Είναι πάρα πολύ συσκευή και η συμβίωσή μου με πολλές E series συσκευές, μου έχει δείξει οτι είναι κινητά που τα παντρεύεσαι. Δεν πρόκειται να σε προδώσουν ποτέ.

 

Προσπαθώ να βάλω κάρτα microsd 4 gb sdhc (Kingston) λεει οτι ειναι corrupted.

Ούτε και φορματ αφήνει να την κάνω βγαίνει μύνημα memory is used by another application.Μήπως δεν παίρνει κάρτες sdhc.

 

Δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε ένα card reader. Άδειασε το περιεχόμενο και μετά, άδεια, βάλτην στο κινητό να δεις αν την διαβάζει και κάνε της φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο post. Χτες πήρα το Samsung G810 και άρχισα να το ψάχνω μια και για πρώτη φορά παίρνω κινητό εκτός από SE

Όλα εντάξει, εγκατέστησα το Garmin (γνήσιο στην κάρτα του και δούλεψε) αλλά όταν πήγα να συνδέσω τα ακουστικά του έβγαλε μήνυμα λάθους (Τέλος εφαρμογής ASYThread - [1000b000]). Όταν πατήσω εντάξει ο ήχος ακούγεται από το ηχείο του τηλεφώνου και όχι απο τα ακουστικά και μόλις αποσυνδέσω τα ακουστικά κάνει επανεκκίνηση. Δοκίμασα και άλλα ακουστικά καθώς και το καλώδιο για σύνδεση με τηλεόραση, τα ίδια. Αν δεν πατήσω εντάξει στο κλείσιμο της εφαρμογής τότε δεν κάνει επανεκκίνηση αλλά δεν αναγνωρίζει το καλώδιο και δεν μπορεί δουλέψει ούτε το ραδιόφωνο. Έψαξα στο διαδίκτυο για "ASYThread" αλλά δεν βγάζει τίποτα. Έχει κανένας καμιά ιδέα?????

Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο φόρουμ φίλε και χρόνια πολλά. :)

 

Αφού είναι το πρώτο σου series 60, καλό είναι να διαβάσεις το Series 60 Platform FAQ. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Δοκίμασε να κάνεις φορμάτ στο τηλέφωνο μήπως και εξαλειφθεί το πρόβλημα. Αν όχι δες ποιά έκδοση λογισμικού έχεις και αν υπάρχει νεότερη, κάνε αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω εδώ και 4-5 μήνες και μπόρω να πω τα εξής.¨

Άπο εφαρμογές καλά τα πάει αλλά υπάρχουν αρκετές δυσκολειές κάποτε στην εγκατάσταση τους λόγο των certificate. Πριν λίγες μέρες όμως κατάφερα επιτέλους και το έκανα hack επιτυχημένα και ησήχασε η ψυχούλα μου. Και nokia maps έχω βάλει και nokia internet radio. Ότι θέλω μπόρω πλέον να εγκαταστήσω χωρίς να σταματά λόγω εσφαλμένων certificate. Τώρα αν το ίδιο προγραμμα δεν δουλέυει λόγο ασυμβατότητας είναι άλλη ιστορία. Αλλά συνήθως αν κάτι δουλέυει σε Ν95 τότε σχεδόν σίγουρα θα δουλέυει και στο G810.

Τώρα απο μπαταρία. Εγω την βρίσκω παρα πολυ καλή αλλα απο την μέρα που το έκανα hack μου φαίνεται πως αντέχει πιο λίγο. Δεν είμαι και σίγουρος όμως. Για ένα μέσω χρήστη πιστέυω πως μπορεί να αντέξει μέχρι και 2-3 μέρες.

Το gps είναι αρκετά καλό αλλα κάποτε δεν βρίσκει έυκολα σήμα. Με τις μέρες του είναι. Τώρα που ήρθα και πίσω Κύπρο για διακοπές και έχω αυτοκίνητο είμαι πιο ικανοποιημένος επειδή εν κινήση βρίσκει σαφώς πιο έυκολα. Αλλά και αν σας δυσκολέψει λίγο να βρεί σήμα στο αυτοκίνητο μόλις καταφέρει να το βρεί πολύ δύσκολα θα το χάσει.

Υ.Γ Αν έγραψα κάτι λαθος συγχωρέστε με αλλά έχω ένα πονοκέφαλο τοοοοοσο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο post. Χτες πήρα το Samsung G810 και άρχισα να το ψάχνω μια και για πρώτη φορά παίρνω κινητό εκτός από SE

Όλα εντάξει, εγκατέστησα το Garmin (γνήσιο στην κάρτα του και δούλεψε) αλλά όταν πήγα να συνδέσω τα ακουστικά του έβγαλε μήνυμα λάθους (Τέλος εφαρμογής ASYThread - [1000b000]). Όταν πατήσω εντάξει ο ήχος ακούγεται από το ηχείο του τηλεφώνου και όχι απο τα ακουστικά και μόλις αποσυνδέσω τα ακουστικά κάνει επανεκκίνηση. Δοκίμασα και άλλα ακουστικά καθώς και το καλώδιο για σύνδεση με τηλεόραση, τα ίδια. Αν δεν πατήσω εντάξει στο κλείσιμο της εφαρμογής τότε δεν κάνει επανεκκίνηση αλλά δεν αναγνωρίζει το καλώδιο και δεν μπορεί δουλέψει ούτε το ραδιόφωνο. Έψαξα στο διαδίκτυο για "ASYThread" αλλά δεν βγάζει τίποτα. Έχει κανένας καμιά ιδέα?????

Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους

 

γενικα εχουν αναφερθει προβληματα με τα ακουστικα και το tv-out,αν εισαι λιγο γκαντεμης και επεσες στην περιπτωση τσεκαρε το αμμεσα,αν ειναι να το πας να σου δωσουν κατευθειαν συσκευη,γιατι αν περασουν οι μερες και στο στειλουν για επισκευη...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω εδώ και 4-5 μήνες και μπόρω να πω τα εξής.¨

Άπο εφαρμογές καλά τα πάει αλλά υπάρχουν αρκετές δυσκολειές κάποτε στην εγκατάσταση τους λόγο των certificate. Πριν λίγες μέρες όμως κατάφερα επιτέλους και το έκανα hack επιτυχημένα και ησήχασε η ψυχούλα μου. Και nokia maps έχω βάλει και nokia internet radio. Ότι θέλω μπόρω πλέον να εγκαταστήσω χωρίς να σταματά λόγω εσφαλμένων certificate. Τώρα αν το ίδιο προγραμμα δεν δουλέυει λόγο ασυμβατότητας είναι άλλη ιστορία. Αλλά συνήθως αν κάτι δουλέυει σε Ν95 τότε σχεδόν σίγουρα θα δουλέυει και στο G810.

Τώρα απο μπαταρία. Εγω την βρίσκω παρα πολυ καλή αλλα απο την μέρα που το έκανα hack μου φαίνεται πως αντέχει πιο λίγο. Δεν είμαι και σίγουρος όμως. Για ένα μέσω χρήστη πιστέυω πως μπορεί να αντέξει μέχρι και 2-3 μέρες.

Το gps είναι αρκετά καλό αλλα κάποτε δεν βρίσκει έυκολα σήμα. Με τις μέρες του είναι. Τώρα που ήρθα και πίσω Κύπρο για διακοπές και έχω αυτοκίνητο είμαι πιο ικανοποιημένος επειδή εν κινήση βρίσκει σαφώς πιο έυκολα. Αλλά και αν σας δυσκολέψει λίγο να βρεί σήμα στο αυτοκίνητο μόλις καταφέρει να το βρεί πολύ δύσκολα θα το χάσει.

Υ.Γ Αν έγραψα κάτι λαθος συγχωρέστε με αλλά έχω ένα πονοκέφαλο τοοοοοσο.

 

τι hack εκανες και που το ειδες φιλε????μια φορα δοκιμασα για λιγο το drakarious αλλα καπου κολλησα και το παρατησα κατευθειαν λογω βαρεμαρας:p

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δύσκολο μου φαίνεται το χακ από μόνο του να αυξάνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Ίσως μετά το χακ, εγκατέστησες κάποια εφαρμογή η οποία μείωσε την αυτονομία, έστω και λίγο. Το garmin είναι σίγουρα μία από αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Α ναί ξέχασα να πω πως για το garmin 5 όταν το τρέξεις μένει ένα process το TSRautostart (κάτι έτσι) και όταν το κάνετε terminate με κάποιο task manageρ δεν τρώει την μπαταρία (έτσι διάβασα κάπου, δεν είμαι σίγουρος εγώ για να είμαι ειλικρινής) (α επίσης πρέπει να σβηστεί (η αλλαγή της ονομασείας του) και ένα dll για το garmin αλλά ξέχασα πως το λένε, έχει μέσα τη λέξη card****.dll..... cardreader.dll νομίζω).

 

Hack το έκανα όπως και τα ΝΟΚΙΑ me το hellocarbide και το installserver.exe

Όσοι το έχετε ψάξει το θέμα ίσως να τα έχετε ακουστά.

Για το hellocarbide όμως υπάρχει κάπου ένα ειδικά για τα G810. Εγώ αυτό χρησιμοποίησα. Η φάση είναι ότι με κάποια firmware το hellocarbide κάνει reset αμέσως. Το κόλπο είναι να πατήσετε menu1 και αστραπιαία (μιλούμε για χιλιοστα του δευτερολέπτου) να πατήσετε το δεξιό κουμπί (που γράφει yes). Αν το κάνετε αρκετά γρήγορα θα γινεί patched το κινητό (το hellocarbide θα κρασάρει παρεπιμπτώντος) αυτο σημαίνει πως δούλέψε. Αν σας κάνει επανεκκίνιση το κινητό σημαίνει πως δεν ήσταν αρκετα γρήγοροι.

Πιο πρίν όμως θα πρέπει να έχετε τρέξει το x-plorer (και να το αφήσετε στο background) γιατί μετά το hellocarbide ΔΕΝ θα μπόρετε να τρέξετε άλλα προγράμματα (μέχρι να κάνετε επανεκκίνηση). To ρυθμίζετε να σας δείχνει κρυμμένα αρχεία κ.τ.λ και κάνετε αντιγραφή το installserver στο C:\sys\bin

Αν δεν το βλέπετε σημαίνει πως κάτι κάνατε λαθος με το hellocarbide. Μετά κάνατε μια επανεκκίνηση. Εγώ εγκατέστησα και το rompatch αλλά δεν ξέρω αν είναι ανάγκη (ακολουθούσα τις οδηγίες για το N95). Το έκανα όμως καλού κακού, το έτρεξα, πάτησα σε 2-3 διαφορετικά μενού στην τύχη (ότι πατούσα μου κράσαρε το rompatch για αυτό δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζετε). Και βασικά αυτό είναι.

Όλη η ιστορία βασικά είναι το hellocarbide. Πρέπει απλά να είσαι πολύ πολύ πολύ γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

ok,καπου πρεπει να τα εχω αυτα κατεβασμενα νομιζω,θα τα δοκιμασω,ευχαριστω πολυ
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Α ναί ξέχασα να πω πως για το garmin 5 όταν το τρέξεις μένει ένα process το TSRautostart (κάτι έτσι) και όταν το κάνετε terminate με κάποιο task manageρ δεν τρώει την μπαταρία (έτσι διάβασα κάπου, δεν είμαι σίγουρος εγώ για να είμαι ειλικρινής) (α επίσης πρέπει να σβηστεί (η αλλαγή της ονομασείας του) και ένα dll για το garmin αλλά ξέχασα πως το λένε, έχει μέσα τη λέξη card****.dll..... cardreader.dll νομίζω).

 

 

παντως το garmin κανει μεγαλη ζημια στη μπαταρία!οταν το ειχα εγκαταστησει ειχα το πολυ 16 ωρες αυτονομια.τωρα 2,5 μερες!!!

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2624974#post2624974

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και από μένα. Παιδιά εγώ μια εβδομάδα έχω το Κινητό και έχω περάσει garmin 5 επάνω και σχεδόν κάθε μέρα θέλει φόρτιση αν π.χ. κάνω χρήση του gps προκειμένου να πάω κάπου που δεν ξέρω πως να βγω ακριβώς. Μιας και λοιπόν όλοι λέτε ότι τρώει πολύ μπαταρία και έτσι φαίνεται να είναι δηλαδή θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα αν έχετε ψάξει για εναλλακτικά software. Πρώτον το κινητό αν έχετε παρατηρήσει αν πάτε εγκατάσταση εφαρμογών->navigation αν και δεν ανοίγει γιατί δεν έχει software αν δείτε πάβω αριστερά λέει navigon.Άρα η samsung έχει π.χ. κάποια συμφωνία για το εν λόγω κινητό με τη navigon και π.χ. το πρόγραμμα της μπορώ να το κατεβάσω κάπως ? Η μπορούμε να το βρούμε κάπου σπασμένο ?

Δεύτερον ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε το καινούριο mls destinator σπασμένο ? Και 3ον αν υπάρχει καποιο άλλο προγραμμα καλύτερο από το garmin να προταθεί και αν και κάποιος ξέρει που να το βρει σπασμένο πάντα θα ήθελα να μου πείτε ή να μου δείξετε αν και που έχει ξανασυζητηθεί.

Απλά αν δε θέλετε να αναφέρετε χύμα στο forum ένα p.m. για το που μπορώ να βρω κάτι από αυτά που ψάχνω θα με διευκόλυνε πολύ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ιπμαρτ και κάνε αναζήτηση για Sygic και Navigon. Υπάρχουν και τα 2 σπασμένα με χάρτες για Ελλάδα. Το Navigon δεν έχει καλούς χάρτες και άποψή μου είναι πως δεν αξίζει να σχοληθείς. Το Sygic έχει πολύ καλούς χάρτες και είναι μια πάρα πολύ καλή εναλλακτική για το Garmin.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ... :help:

 

Οταν εκτελέσουμε το μονοπάτι menu-> tools-> Device mgr

εμφανίζει ''no server profile'' και δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσουμε ενα καινούριο server profile (προφιλ διακομιστή).

Εκεί όμως ζητάει πολλά στοιχεία που δεν γνωρίζω...:O

 

Είναι κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να πάρω απ' τον πάροχο (cosmote)?

 

Συμβαίνει και σε άλλον ή είμαι ο μόνος???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα κι εγώ.:) Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις. Η κάμερα όντως, όπως έχει ειπωθεί θέλει πολύ customization για να αποδώσει. Και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Στιβαρό κινητό. Αφού του έλιωσα τη λιγοστή μπαταρία που διέθετε το έχω τώρα για φόρτιση. Θα επανέλθω αργότερα με περαιτέρω εντυπώσεις.

 

Και κάτι άλλο. Θέλω να χρησιμοποιώ ένα bluetooth headset μαζί με το κινητό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν αυτό δεν είναι της Samsung; Ακόμη, γνωρίζει κανείς τι επίδραση έχει η χρήση του bluetooth στην αυτονομία της συσκευής; :worry:

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να είναι της ίδιας εταιρίας το ακουστικό. Αυτός άλλωστε είναι και ο ρόλος του πρωτύπου bluetooth.Η αυτονμία είναι λογικό να μειώνεται αν είναι συνεχώς συνδεμένο αλλά μην φανταστείς οτι υπάρχει μεγάλη κατανάλωση. Και γω στο Ν78 το έχω πάντοτε συνδεμένο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mirror. Πήρα τελικά ένα Samsung για να είμαι και ήσυχος. Ανυπομονώ να τελειώσει η φόρτιση να το δω και "εν ώρα εργασίας":D

 

Παιδιά, θέλω λίγο τη βοήθειά σας. Στην κεντρική οθόνη, δίπλα στο εικονίδιο που δείχνει το bluetooth ενεργό, και σε αυτό που δείχνει ότι υπάρχει κάρτα μνήμης στο κινητό, υπάρχει και ένα άλλο εικονίδιο. Είναι μια γραμμή οριζόντια με 2 "δοντάκια στην άκρη" και ένα βέλος που με φορά προς τα πάνω. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό, γιατί δεν έχω καταλάβει;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι άλλη απορία :P

Θέλω να δω αν λειτουργεί το GPS. Πηγαίνω Εργαλεία-- Δεδομένα GPS και μου λέει:

Αναζήτηση δορυφόρων, στη συνέχεια υπολογισμός δεδομένων, αλλά δε μου βγάζει καθόλου δεδομένα. Όταν πάω στο "Θέση" μου λέει χωρίς σύνδεση. Στις ρυθμίσεις έχω επιλεγμένο μόνο το Integrated GPS. Κάνω κάτι λάθος μήπως;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση πρέπει να έχει μια επιλογή ρυθμίσεις -> κατάσταση δορυφόρων. Το πατάς και βλέπεις πόσους δορυφόρους προσπαθεί να βρει. Μόλις αλλάξουν χρώμα έχεις συνδεθεί. Εγώ έχω επιλεγμένα τα

 

Ενσωματωμένο GPS

Υποβοηθούμενο GPS

Βάσει Δικτύου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να βρω την κατάσταση δορυφόρου. Η μόνη επιλογή που υπάρχει στο "Θέση" είναι το "Έξοδος".Μήπως έχω παλιότερη έκδοση λογισμικού και χρειάζομαι upgrade;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Την κατάσταση δορυφόρων την έχουν τα Nokia. Στα Samsung δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-G810

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...