Jump to content

Βοήθειαααααααα! Τα XP δεν Bootάρουν...


CaeSaR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν έχω ένα σκληρό WD 80GB! Στα 3 partitions του έχω εγκατεστημένα τα '98, τα XP και Linux Mandrake 9.0! Μέχρι χτες όλα πήγαιναν μια χαρά! Όμως σήμερα το πρωί που άνοιξα τον υπολογιστή δεν ήταν!

Ξεκινάει ο υπολογιστής, στην πρώτη boot screen επιλέγω να φορτώσουν τα windows, έπειτα στην δευτερη βoot screen διαλέγω να φορτώσουν τα XP. Μέχρι εδώ όλα καλά! Μου δείχνει την εικόνα ότι και καλά φορτώνουν τα XP, όμως μετά από αυτό αντί να μου δείξει την logon screen μου πετάει μια πόλυ "όμορφη" μπλε οθόνη που έγραφε κάτι ακαταλαβίστικα! Το μόνο που καταλάβα από αυτά που έγραφε ήταν το Unmountable_Boot_Volume!

Και ερωτώ εγώ τώρα, τι συνέβει;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι να καταφέρω να σώσω τα mp3z που έχω στα έγγραφα μου και δεν τα είχα αντιγράψει σε ένα cd ο μ@λ@κας!

Τι να κάνω?

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τπτ. Αυτρό το είχα πάθει και εγώ όταν είχα αλλάξει motherboard. Αυτο που έκανα ήταν να bootάρω με άλλον δίσκο και είχα τον "προβληματικό" σαν slave. Έκανα πάλι την εγκατάσταση και όταν τελικά μπήκα στα XP μου έβγαλε οτι ίσως ο δίσκος (ο βλαμμένος) έχει κάποια λάθη και πρέπει να διορθωθούν με scandisk. Το έκανα και μετά ολά ήταν κανονικά. Βασικά τα XP σε τι τα είχες; Αν τα έχεις σε FAT32, τότε bootαρε με win98 και κοίτα αν βλέπουν το δίσκο. Αλλιώς βάλε WinXP στο partition των win98 και προσπάθησε να δείς αν βλέπει το κομμάτι με τα παλιά XP.

Πέρα απο αυτό, υπάρχει και η λύση να κατεβάσεις από το διαδίκτυο κανα πρόγραμμα data recovery. Περιμένω νέα σου. ;)

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα. Αν εχεις XP χωρις SP1 ειναι bug αυτο. Για καποιο λογο το παθαινει. Βαλε το CD των XP και κανε repair απο την κονσολα. ακολουθησε τα βηματα και μολις βγεις σε command prompt γραψε chkdsk c: /p (οπου c: το partition που εχεις τα XP) και θα ειναι ετοιμο. Αν οχι τοτε ειναι πολυ σοβαροτερο και μαλλον θες easy recovery.

Host

Link to comment
Share on other sites

Οκ guyz, thanks για την βοήθεια!

Θα δοκιμάσω αύριο αυτά που μου είπατε και θα σας πω τα αποτελέσματα!

Ελπίζω να πετύχει!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα πριν λίγο το cd των XP για να κάνω repair.

Τελικά πέτυχε! :)

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια! :)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ όταν είχα πάθει το ίδιο πράγμα με τα XP (μου πέταγε Unmountable_Boot_Volume ή κάτι τέτοιο μετά από εγκατάσταση Linux) παρατήρησα απο το Partition Magic ότι είχε κάνει hidden το partition των XP και αυτά για κάποιο λόγο φόρτωναν μόνο λίγο στην αρχή. Μετά το έκανα πάλι visible και δούλεψαν όλα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις τα Ελληνικά.Το ότι δεν έχουν φτιάξει την μπλέ οθόνη στα ελληνικά είναι απαράδεκτο

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις να βρείς...

Όταν μάθουν να μεταφράζουν τα εγχειρίδια στα ελληνικά, τότε ίσως μετά να μεταφράσουν και τις μπλέ οθόνες...

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...