Jump to content

SmarTrip GPS με χάρτη NaviMap


macedonas_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λέτε γι'αυτό το pna ;

Έχει πάνω περασμένο το navimate xtreme με χάρτες της ανάβασης γι'αυτό και με ενδιαφέρει.

Αλλά γράφει οτι είναι συμβατό και με το destinator kai to mio map.

Να υποθέσω οτι δεν είναι κλειδωμένο ;

Λέτε να δούμε καμιά στροφή απο τις εταιρίες προς ξεκλήδωτες συσκευές ;

Το πουλάν και σκέτο χωρίς χάρτες.!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις καλα τις προδιαγραφές του είναι το μονο με τον νεο επεξεργαστη της Σαμσουγκ ενω απ οτι φαίνεται ειναι πράγματι ξεκλείδωτο ...

 

Στην Ελλάδα το εχουν μονο 2 e-shops και το σκέφτομαι κι εγω για να το πάρω μονο του χωρις τιποτε αν και οι χάρτες της ανάβασης ειναι δελεαρ....

 

Βεβαια απο αντιπροσώπευση ειναι μαλλον ανύπαρκτη ενω οπου κι αν εψαξα δεν το βρήκα σε αλλα σαιτς του εξωτερικου

 

Θα το σκεφτω....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα:lol:

Με χάρτες της ανάβασης.(navimate xtreme)

Μετά απο ολοήμερο ξενύχτη του έβαλα και το destinator 7 με χάρτες απο όλη την Ευρώπη.:D:D

Σαν πρώτη εντύπωση με το μηχάνημα έμεινα καταενθουσιασμένος.

Πολύ γρήγορο στην επαναδρομολόγηση με ωραία οθόνη.

Μέσα στο σπίτι πιάνει 7 δορυφόρους γρήγορα.

Όποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες ας ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα

Μακεδόνα το Smartrip έχει είσοδο AV in? Παρέχονται πληροφορίες για την περίπτωση σύνδεσης κάμερας οπισθοπορείας ή κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μετλα από ερώτηση μου σε κατάστημα πυ τα πουλάει μου είπαν οτι δεν εχει είσοδο AV και ότι προφανώς ο κατασκευαστής θα εννοεί κάποιου είδους USB κάμερα. Δεν ήαν απολύτως σίγουροι βέβαι μόνο υποθέτουν μιας και το ζήτημα αυτό δεν είναι ξεκάθαρο. Φίλε μακεδόνα αν έχεις χρόνο μήπως μπορείς να μμας περιγράχεις τις περιπέτειες σου με το Destinator ? πώς γίνεται εγκατάσταση ? παίζει παράλληλα με το navimate? περιμένουμε με αγωνία!!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Είσοδο για να συνδέσεις κάμερα δεν έχει, και απο ότι διάβασα στο manual του δεν γράφει τίποτα σχετικό.

Περιέχει τα πάντα στο κουτί του.

Τροφοδοτικό αυτοκινήτου,τροφοδοτικό σπιτιού,καλώδιο usb ,υφασμάτινο κάλυμα μεταφοράς,και βεντούζα στήριξης αυτοκινήτου.

Η βεντούζα φαίνετε αρκετά στιβαρή.(σε Κυριακάτικη βόλτα με τα τζιπάκια σε καμιά 50αριά χλμ χώμα πέτρες και λάσπες με πολυυυυυυυυυυυύ τράνταγμα δεν κατάλαβε το παραμικρό.

Το navimate xtreme πολύ καλό πρόγραμμα για εκτός δρόμου, με χωματόδρομους στο βουνό που ούτε απο τη φαντασία μου δεν περνούσε οτι θα υπήρχαν.Επίσης έχει τη δυνατότητα να κάνεις καταγραφή της πορείας σου σε μέρος που δεν υπάρχει χαρτογράφηση και να το αποθηκεύσεις για μελοντική χρήση.

Το destinator το έβαλα σε μιά άλλη καρτούλα μαζί με όλους τους χάρτες της Ευρώπης και απλώς την αλλάζω οταν θέλω αυτό το πρόγραμμα.(ένα επίπεδο ανώτερο απο το xtreme στη χαρτογράφηση εντός σχεδίου πόλεως.)

 

Ένα άλλο που μου άρεσε στη συσκευή είναι η μεγάλη αυτονομία της μπαταρίας του(1900mAh) και σε συνδιασμό με το οτι δεν εξέχουν κεραίες και τέτοια πράγματα μπορείς να το κουβαλάς στη τσέπη σου στις βόλτες και στις περιηγήσεις σου.

Το λειτουργικό του είναι windows ce net αλλά έβαλα πολύ εύκολα το destinator . Τώρα πειραματίζομαι με το I go

 

Στο επόμενο post ο τρόπος εγκατάστασης του destinator.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε για την ανταπόκριση

Μας ανοιξες την όρεξη και περιμένουμε την συνέχεια ......

μάλλον δεν θα μου τη γλιτώσει το εν λόγω machini

keep up the good work

have a nice sk!

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση destinator 7 pna

 

***

 

Δημιουργούμε 2 φακέλους.

Ονομάζουμε τον ένα media και το άλλο mobileNavigator

Ανοίγουμε τον φάκελο mobileNavigator και βάζουμε μέσα χύμα το dest (αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει)

Το destinator exe το μετονομάζουμε σε MobileNavigator

Ανοίγουμε το destinator ρυθμίσεις παραμέτρων (ανοίγει με το σημειωματάριο)

Και αλλάζουμε το PORT σε 1 και το BAUD_RATE σε 9600 το κλείνουμε και όταν μας ρωτήσει αν θέλουμε να αποθηκευτούν οι αλλαγές πατάμε ναι.

 

Επειδή το πρόγραμμα δεν περιέχει χάρτη . βάζουμε μέσα χύμα το χάρτη της Ελλάδας (στο φάκελο mobile navigator που έχουμε και το πρόγραμμα)

Τον φάκελο (GrecceU) που θα δημιουργηθεί μετά την αποσυμπίεση

 

***

 

Με τον ίδιο τρόπο βάζουμε και όποιον άλλο χάρτη θέλουμε.(υπάρχουν για όλο τον κόσμο σχεδόν.)

 

Καλή επιτυχία.

 

Υ.Γ. Το πρόγραμμα είναι προσφορά του φίλου tolisxlv , το ίδιο και ο χάρτης

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε τώρα

 

Special...

Απο ότι βλέπω δέν γίνεται να ρυθμίσω την ένταση μέσα απο το dest. Εμφανίζει την μπάρα κάπως περίεργα και δέν μπορώ να την πατήσω αλλα κατα τα άλλα δουλεύει μια χαρά :)

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας βρε Μακεδόνα και πως ξεκλειδώνει για να βγούμε στο μενου windows mobile γατι μια φορα το εκανα κατα τύχη και τωρα δεν μπορώ να το ξανακάνω......Το οτι είναι ξεκλείδωτο το καταλαβα απο αυτο ...

 

Επίσης πρέπει να πω οτι το μηχανημα είναι πολυ ανωτερο απο ενα Atlasnavi που χα πριν ..σε επιπεδο κλειδωματος δορυφόρων και μπαταρίας

Κλειδώνει πραγματικα γρήγορα τους δορυφορους ακομη και οταν ανοιγει για πρωτη φορα σε μια αλλη περιοχη...

 

Ειναι ιδιαίτερα ομορφο (ακομη και κατα την γυναίκα μου) ενω αυτη η λαστιχενια υφη του το κανει να μην μπορεί να γρατσουνιστεί με τίποτε....

 

Στην τιμη που το βρηκα είναι πραγματικα καλη αγορα....

 

Το μονο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να παρω αλλη μια βαση (οχι βραχιονα ) και δεν ξερω που πουλάνε...

Link to comment
Share on other sites

IGo εχει κανεις καταφερει να του βαλει;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πίεσης δουλειάς δεν προλαβαίνω να <παίξω> πολύ.

Μόνο τις μικρές ώρες.

μουρμουράει και η γυναίκα........:O

-βρήκες πάλι να ασχολείσε:wacko:

Αλλά που θα μου πάει:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πίεσης δουλειάς δεν προλαβαίνω να <παίξω> πολύ.

Μόνο τις μικρές ώρες.

μουρμουράει και η γυναίκα........:O

-βρήκες πάλι να ασχολείσε:wacko:

Αλλά που θα μου πάει:lol::lol:

 

Εγώ έχω λύσει το πρόβλημα με τον φορητό δίπλα/πάνω στο κρεβάτι :p

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τώρα τι πρόγραμμα τρέχεις?

καλημερα απο Κερκυρα..

εχω το dest6.1.1 και το Navimate Xtreme

to dest6.1.1 ειναι καλο,αλλα καλη και η αναβαθμιση..

προσπαθω να κατεβασω το dest7 για pna απο torrent αλλα δεν το βρισκω διαθεσιμο..

ξερω οτι για pna τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ευκολα,οπως στα pda..

επισης εχω ψηφιακους χαρτες τις αναβασης(κομματια δηλ. , γραμμο,σμολικα) και δεν ξερω αν μπορω να κατεβασω προγραμμα(π.χ. pathaway) για να τους δουλεψω

καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο Κερκυρα..

εχω το dest6.1.1 και το Navimate Xtreme

to dest6.1.1 ειναι καλο,αλλα καλη και η αναβαθμιση..

προσπαθω να κατεβασω το dest7 για pna απο torrent αλλα δεν το βρισκω διαθεσιμο..

ξερω οτι για pna τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ευκολα,οπως στα pda..

επισης εχω ψηφιακους χαρτες τις αναβασης(κομματια δηλ. , γραμμο,σμολικα) και δεν ξερω αν μπορω να κατεβασω προγραμμα(π.χ. pathaway) για να τους δουλεψω

καμμια ιδεα?

 

Eννοείς κάτι τέτοιο έτσι?:D

http://www.imageshack.gr/files/59iajll2g9jd2gu7cl9p.jpg

 

Υπάρχει διαθέσιμο αρκεί να ψάξεις στα "γνωστά μαγαζάκια"..

 

Τωρα για τους χάρτες ανάβασης που έχεις και αυτό γίνεται αρκει να βρεις το ozi explorer και με αυτό θα κάνεις την δουλειά σου.

 

Φιλικά,

 

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Θαναση...

μηπως εχεις ιδεα ποια εκδοση του oziexplorer κανει για το δικο μας?

για να πω την αληθεια το navimate xtreme και με την επιλογη για 4χ4 στον χαρτη εχει σχεδον ολους τους offroad..το τσεκαρισα με τις συντεταγμενες του google earth σε πολλα σημεια(Γραμμο,Τζουμερκα,Βαλια Καλντα και αλλα που εχω παει)...αλλα με τα γραφικα τις αναβασης στους ψηφιακους χαρτες "πατας καλυτερα"...

 

χαρηκα

 

Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας.

από ότι φενετε προκειτε για καλό μηχανάκι.

θέλω να ρωτήσω τους φίλους που το αγόρασαν

α)το ξεκλείδωτο περιέχει στην συσκευασία τα παρελκόμενα?

β)από που μπορούμε να το αγοράσουμε? (εκτος απο το λινκ που δινω πιο κατω)

γ)πόσο κοστίζει (το ξεκλείδωτο)?

δ)η μπαταριά του πόσο κρατάει χωρίς φόρτιση?

ε)υποστηρίζετε από servis??

στ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.!!!:lol::lol::p

 

εγω το βρηκα εδω http://www.meimaris.gr/productsByCategoryb.asp?intcat=90&intsubID=240

αλλα λεει οτι βαση και φορτηστης ειναι προερετικα.

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και το περιμένω αύριο. Περιμένω τους φίλους που κατάφεραν να βγουν στο μενού, να μας πουν πως το έκαναν.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και το περιμένω αύριο. Περιμένω τους φίλους που κατάφεραν να βγουν στο μενού, να μας πουν πως το έκαναν.

 

απο που βρε φιλε το παρηγγειλες?

το ξεκληδοτο πηρες? ποσο?

:confused::confused:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Από Μεϊμάρη το πήρα. Πήρα αυτό χωρίς τον χάρτη (να'ναι καλά τα παλικάρια εδω μέσα). Θα ποστάρω αύριο με εντυπώσεις. Για αρχή θα δοκιμάσω με dest 6.1.1 αφού όπως μου είπανε κάτι παίζει με μία μπάρα και δεν εμφανίζεται καλά στο 7αρι.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...