Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

παρακολουθώντας τα μηνύματα σας εδώ και καιρό διαπίστωσα τα εξής :

1. Ότι άν ένα μηχανάκι έχει πρόβλημα το βγάζει τις πρώτες μέρες.

2. Αντιμετωπίζετε προβλήματα με την φόρτιση από τον αντάπτορα του αυτοκινήτου. Συνήθως καίγονται κ.τ.λ.

 

Τυχαίνει να έχω φιλία με την διευθύντρια πωλήσεων του Κωτσόβολου στην περιοχή μου η οποία μου είπε πως ο Κωτσόβολος έβγαλε ένα email σε όλα τα υποκαταστήματα σχετικά με τα προβληματικά RYE. Συγκεκριμένα ανέφερε πως από τα 300 τα δέκα είχαν πραγματικά πρόβλημα και πως τα υπόλοιπα οφειλόταν σε κακή χρήση του χρήστη.

Φυσικά δεν έμεινα σε αυτό γιατί θα μπορούσε να υποστηρίζει τα συμφέροντα της εταιρίας και ρώτησα ένα φίλο μου που δουλεύει ώς πωλητής και μου είπε πως πραγματικά επιστράφηκαν κάποια RYE αλλά τελικά δεν είχαν πρόβλημα. Μάλιστα μου είπε πώς επιστράφηκαν όσα ήταν της 2ης παρτίδας και πως όλα τα πρώτα που πούλησε δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Και οι δύο μου είπαν πάντως να κάνω επέκταση εγγύησης για 4 χρόνια.

Επίσης μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω φορτιστή αυτοκινήτου που βγάζει USB γιατί από όσα διάβαζα κατά καιρούς πίστευα ότι έχει πρόβλημα ο δικός του φορτιστής.

Εδώ υπάρχουν 2 εκδοχές : α) Υπάρχει μοντέλο φορτιστή για MOTOROLA V3 που βγάζει usb που ταιριάζει για το RYE (13 euro > Oteshop) και β) έβγαλε η Philips φορτιστή (9,98 euro > Multirama) που βγάζει σε USB από τον αναπτήρα και από εκεί χρησιμοποιείς ένα καλώδιο (4,98 euro > Multirama) που βγάζει σε Usb για το RYE.

Άν όμως διαβάσεις πάνω στον φορτιστή του πλοηγού γράφει ότι πρέπει να τον χρησιμοποιήσεις αφού ο κινητήρας είναι σε λειτουργία, γιατί όταν γυρνάς τον διακόπτη να ανάψει η μηχανή διακόπτεται οτιδήποτε λειτουργεί εκείνη την στιγμή (A/C, Κασετόφωνο, κτλ) Οπότε μετά επιστρέφει το ρεύμα απότομα γιατί ο αναπτήρας του αυτοκινήτου δέν έχει σταθεροποιητή τάσεως και τέλος το RYE!!!! Οπότε προσέξτε και αυτή την παράμετρο.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,

παρακολουθώντας τα μηνύματα σας εδώ και καιρό διαπίστωσα τα εξής :

1. Ότι άν ένα μηχανάκι έχει πρόβλημα το βγάζει τις πρώτες μέρες.

2. Αντιμετωπίζετε προβλήματα με την φόρτιση από τον αντάπτορα του αυτοκινήτου. Συνήθως καίγονται κ.τ.λ.

 

Τυχαίνει να έχω φιλία με την διευθύντρια πωλήσεων του Κωτσόβολου στην περιοχή μου η οποία μου είπε πως ο Κωτσόβολος έβγαλε ένα email σε όλα τα υποκαταστήματα σχετικά με τα προβληματικά RYE. Συγκεκριμένα ανέφερε πως από τα 300 τα δέκα είχαν πραγματικά πρόβλημα και πως τα υπόλοιπα οφειλόταν σε κακή χρήση του χρήστη.

Φυσικά δεν έμεινα σε αυτό γιατί θα μπορούσε να υποστηρίζει τα συμφέροντα της εταιρίας και ρώτησα ένα φίλο μου που δουλεύει ώς πωλητής και μου είπε πως πραγματικά επιστράφηκαν κάποια RYE αλλά τελικά δεν είχαν πρόβλημα. Μάλιστα μου είπε πώς επιστράφηκαν όσα ήταν της 2ης παρτίδας και πως όλα τα πρώτα που πούλησε δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Και οι δύο μου είπαν πάντως να κάνω επέκταση εγγύησης για 4 χρόνια.

Επίσης μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω φορτιστή αυτοκινήτου που βγάζει USB γιατί από όσα διάβαζα κατά καιρούς πίστευα ότι έχει πρόβλημα ο δικός του φορτιστής.

Εδώ υπάρχουν 2 εκδοχές : α) Υπάρχει μοντέλο φορτιστή για MOTOROLA V3 που βγάζει usb που ταιριάζει για το RYE (13 euro > Oteshop) και β) έβγαλε η Philips φορτιστή (9,98 euro > Multirama) που βγάζει σε USB από τον αναπτήρα και από εκεί χρησιμοποιείς ένα καλώδιο (4,98 euro > Multirama) που βγάζει σε Usb για το RYE.

Άν όμως διαβάσεις πάνω στον φορτιστή του πλοηγού γράφει ότι πρέπει να τον χρησιμοποιήσεις αφού ο κινητήρας είναι σε λειτουργία, γιατί όταν γυρνάς τον διακόπτη να ανάψει η μηχανή διακόπτεται οτιδήποτε λειτουργεί εκείνη την στιγμή (A/C, Κασετόφωνο, κτλ) Οπότε μετά επιστρέφει το ρεύμα απότομα γιατί ο αναπτήρας του αυτοκινήτου δέν έχει σταθεροποιητή τάσεως και τέλος το RYE!!!! Οπότε προσέξτε και αυτή την παράμετρο.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

 

Πολυ χρησιμο το ποστ σου!

 

Ομως δεν ειναι κακη χρηση των αγοραστων το οτι δεν φορτιστηκε σωστα. Να εδιναν μαζι φορτιστη ή εστω να πουλουσαν. Απο την στιγμη που το εγχειριδιο χρηστη δεν αναφερει ΤΙΠΟΤΑ για φορτιση η ευθυνη ειναι οποιουδηποτε αλλου εκτος του χρηστη.

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

fortizei, milaei, deixnei, paizei mp3, mp4, mono kafe den psinei (akoma!)

Parola ayta ta kala gia ta lefta tou (100 E) egw 8elw na to syndesw me laptop PC na blepo to google earth. Ekana ta panta alla tipota. Kai den eimai kai asxetos me hlektronika kolpa. An yparxei re pedes esto ke enas pou na to ekane as mou pei ton tropo na bouloso merikes kakes gloses !! :O

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω φορτιστή που να έχει έξοδο usb και αντάπτορα αυτοκινήτου?Καμιά σελίδα στο νετ?

Γιατί το έψαξα σε multirama kai ote και δε μπόρεσα.

Μέχρι στιγμη΄ς δεν έχω επιχειρήσει να το φορτίσω απ το αμάξι (usb σε πισι μόνο )αλλά το καλοκαίρι θα μου χρειαστεί οπωσδήποτε και δε θέλω να μου σβήσει εκεί που θα το χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω φορτιστή που να έχει έξοδο usb και αντάπτορα αυτοκινήτου?Καμιά σελίδα στο νετ?

Γιατί το έψαξα σε multirama kai ote και δε μπόρεσα.

Μέχρι στιγμη΄ς δεν έχω επιχειρήσει να το φορτίσω απ το αμάξι (usb σε πισι μόνο )αλλά το καλοκαίρι θα μου χρειαστεί οπωσδήποτε και δε θέλω να μου σβήσει εκεί που θα το χρειαστώ.

 

Εγώ θα έλεγα να μη φοβηθείς να το βάλεις στο φορτιστή αυτοκινήτου, με 2 σημαντικά σημεία:

 

1. ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

 

2. ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΣΜΕΝΗ (όχι σε full φορτισμένη μπαταρία)

 

Κατά τα άλλα αυτό που ψάχνεις είναι κάτι τέτοιο:

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003475

 

αλλά πρόσεξε ότι αυτά δίνουν λιγότερα Ampere από το φορτιστή αυτοκινήτου του RYE, με αποτέλεσμα αν δουλεύεις τη συσκευή με GPS στο αυτοκίνητο και η μπαταρία του RYE είναι τελείως άδεια να σου σβήσει... Γι΄αυτό αν πάρεις αυτό το φορτιστή να ξέρεις ότι δε θα πρέπει να αφήσεις τη μπαταρία του RYE να πέσει πολύ πριν το συνδέσεις...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Σημερα θα αγοράσω το Rye 3503 και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει να κανω εγκατασταση του Destinator 7 και οποιου αλλου

χρησιμου προγραμματος γινεται.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

με χαρά βλέπω ότι είναι αρκετοί οι οποίοι κάναμε την ίδια επιλογή

δεν το έχω βγάλει ακόμα on the field αφού μόλις το πήρα αλλά θα πάω ένα μικρό ταξείδι αύριο

Θα ήθελα και εγώ να μου στείλει όποιος μπορεί βοήθεια για να εγκαταστήσω το Destinator 7 έχω και sd κάρτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Θα παρακολουθώ το thread

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λύση ειναι μια και οριστική...Πάρτε ενα ανταπτορα που απο τη μια μπαινει στη πριζα του σπιτιου και απο την άλλη εχει υποδοχη αναπτήρα αυτοκινήτου...Κάνει γύρω στα 10 ευρω...Μετά από 2 καμμένα rye πλεον το φορτίζω με τον φορτιστή του αυτοκινητου και τον αντάπτορα στο σπίτι κιριλέ και δα ξανάχα πρόβλημα...Ολα τα καταστήματα ηλεκτρονικων τον έχουν...

 

 

σημ..το 2ο μεσω usb το φόρτισα και τα παιξε..μη κάνετε τέτοια....πάρτε τον αντάπτορα και είστε οκ

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα ειναι μια αριστη αγορα σε σχεση τιμής προς αποδωση. Σημερα ομως επαθα μεγαλη πλακα με το REY 4305 το οποιο πηρε σε αντικατασταση ενος χαλασμενου 3505 ενας φιλος πληρωνοντας την διαφορα. Εβαλε IGO8 και οταν το ειδα απλα χαζεψα! Σημειοτεον οτι το IGO8 δεν παιζει στο δικό μου λόγω της μικρής οθονης που έχει οποτε αρκουμαι στο dest 7 το οποιο ειναι παρα πολύ καλο. Εβαλα και μερικα νεα ΡΟΙ για Κοζάνη. Οποιος τα θελει να μου το πει.

Κατι άλλο τώρα.

Υπάρχει κανεις που να δουλευει το 3503 μαζι με το google earth η το dest 7 για PC? αν ναι θαθελα το τροπο που το εκανε.

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα (ΕΠ)

ΕΚΤΩΡ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανεις που να δουλευει το 3503 μαζι με το google earth η το dest 7 για PC? αν ναι θαθελα το τροπο που το εκανε.

 

Αυτό που θες δε γίνεται με το RYE... Γίνεται με ένα δέκτη gps bluetooth συνδεμένο σε laptop με bluetooth...

Για το google earth θέλεις σύνδεση wifi ίντερνετ και το δέκτη...

Για το Dest7 για pc θέλεις μόνο δέκτη (αυτό το έχω δοκιμάσει και παίζει μια χαρά)...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκτωρα το πηρες το δωρο σου????

Το οτι εχουμε 3,5" δεν σημαινει οτι ειμαστε μ@κ@κες!!!!!!

 

Οταν κανεις τις δοκιμες σου πες μας πως σου φανηκε.

Και να ξερεις υπαρχουν και 3Dκτιρια, 3DΕδαφος. Αν δεν τα ξερει αυτα ο φιλος σου πες μου να τα βαλεις να του βγαλεις το ματι!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Προσπαθω να το επανεγκαταστησω στο pc μου μετα απο format αλλα δεν βρισκει τους usb drivers που υπηρχαν στο μικρο cdακι που σημειωτέοω δεν μπορώ να βρω. Μπορεί κανεις να βοηθήσει pls ?

Link to comment
Share on other sites

Θες σωνει και καλα να το κανεις εγκατασταση?

Δεν βολευεσε με card reader????

Αν θες να το εγκαταστησεις και δεν βρισκεις το cd πες μου να στο ανεβασω και να στο στειλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω card reader... μαλλον πρεπει να παρω εεε?

τες πα, αν μπορεις να μου στειλεις το cd με PM ή καπως αλλιως θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

ναι να παρεις.

Ειναι ο καλυτερος τροπος και δεν μπλεκεις με τιποτα. Βαζεις την καρτα ->περνας οτι θες->τελος. Ουτε καλωδια ουτε drivers ουτε τιποτα.

 

Οταν γυρισω απο την δουλεια θα στο στειλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ERXETAI..............

 

NaviGreece 2008.03

 

 

Μία ακόμη πρωτιά για τα ψηφιακά δεδομένα της εταιρίας μας!!!

 

 

Το εξειδικευμένο περιοδικό GPS απένειμε το βραβείο του καλύτερου και πληρέστερου Ελληνικού χάρτη στην εταιρία CREATIVE IMAGE και συγκεκριμένα στη γεωγραφική της βάση NaviGreece_2008.03.

 

 

 

Σύμφωνα με το έγκριτο και ανεξάρτητο δημοσιογραφικό περιοδικό οι χάρτες της CREATIVE IMAGE αποτελούν την καλύτερη και πληρέστερη λύση για συστήματα πλοήγησης στην Ελλάδα.

 

 

 

Τα στατιστικά της βάσης ικανοποιούν πλέον και τους πιό απαιτητικούς χρήστες αφού για πρώτη φορά μία βάση ξεπερνά τα 300.00 πλοηγήσιμα χιλιόμετρα και τις 600 πόλεις.

 

 

 

 

 

 

Η νέα βάση NaviGreece 2008.03 περιλαμβάνει:

 

 

1) 302.000 χλμ. πλοηγήσιμου οδικού δικτύου,

 

 

2) 635 Δήμοι και Κοινότητες

 

 

3) 280 πόλεις με πλήρη κυκλοφοριακά δεδομένα (αρίθμηση, - μονοδρομήσεις - ονοματολογία),

 

 

3) Αναλυτική πλοήγηση σε 13.400 πόλεις, χωριά και οικισμούς,

 

 

4) Πάνω από 100.000 σημεία ενδιαφέροντος.

 

 

5) Πλήρη κάλυψη (>97%) για 27 νομούς της Ελλάδας και για όλα τα Ελληνικά νησιά,

 

 

6) Πάνω από 68% της συνολικής οδικής κάλυψης της Ελλάδας,

 

 

7) Γεωγραφική κάλυψη του 97,5% του πληθυσμού της.

 

 

8) Off road διαδρομές σε 17 νομούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκτωρα το πηρες το δωρο σου????

Το οτι εχουμε 3,5" δεν σημαινει οτι ειμαστε μ@κ@κες!!!!!!

 

Οταν κανεις τις δοκιμες σου πες μας πως σου φανηκε.

Και να ξερεις υπαρχουν και 3Dκτιρια, 3DΕδαφος. Αν δεν τα ξερει αυτα ο φιλος σου πες μου να τα βαλεις να του βγαλεις το ματι!!!!!

 

Gia ta 100E tou mia xara einai to 3503. To allo kanei 300E. Tespa

Pos loipon file mou syndeo to dest 7 PC sto gps mou. Pes to tropo.

Ego ebala to activesync to opoio ekane connect opos leei kai apla "blepo" san disko to gps. meta ti na kanw?

 

TIA

EKTWR

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σαν νομιμος κατοχος του Sygic με την αγορα του rye 4306 φανταζομαι οτι δικαιουμαι και τον νεο αναβαθμισμενο χαρτη? και αν ναι απο που τον βρισκω?
Link to comment
Share on other sites

για να κατεβάσεις το χάρτη πήγαινε στο παρακάτω λινκ

http://www.mapclub.gr/index.asp?action=home&pcid=48&cid=48&mid=48&cmsmid=38

 

Ελπίζω να βελτιώσαν τίποτε γιατί σε μένα στα σεπολια έχουν λάθος σε δρόμο που έχει δημιουργηθει εδω και 5 χρόνια και μάλιστα είναι σημαντική έξοδος προς τόν κηφισό:p

 

ξέχασα...πρέπει να κάνεις εγγραφή...και μετα με το account σου κατεβάζεις και φυσικά ναι δικαιούσαι την αναβάθμιση..ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.εχω ένα 4306 ενός φίλου και δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το bluetooth..ακολουθώ τις οδηγίες αλλα τζίφος...please ας με φωτίσει κάποις σχετκός με το άθλημα...:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!ειμαι και εγω ενας απο τους ¨καμμενους¨ rye 3503.ειμαι ακομα στο τριτο και ελπιζω τελευταιο.για 4 χρονια θα πηγαινοερχομαι στον κοτσοβολο μου φαινετε!!!πηρα εναν φορτιστη που ειναι μπριζας και βγαζει usb λετε να εχει προβλημα απο εκει;και δεν το χρησιμοποιω πολυ τι να πω!

εχει βγει destinator 8;κατι τετοιο ακουσα και το θελω.....αν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...