Jump to content

ADSL: Εγκατάσταση με splitter και φίλτρο ταυτόχρονα;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά! Αποφάσισα χτες να μπω και γω στο δίκτυο της Adsl. Έκανα κανονικά την αίτηση, προμηθεύτηκα μόντεμ και splitter (Intracom) και αποφάσισα να κάνω μόνη μου την εγκατάσταση μιας και δε το θεωρούσα κάτι το τρελλά περίπλοκο. Ωστόσο έχω κάποιους προβληματισμούς!

Στο manual του μόντεμ λέει ότι το splitter πρέπει να συνδεθεί στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, πριν από την γραμμή του Οτέ και δίπλα σε αυτή αν γίνεται --και επιπλέον ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η εγκατάσταση από εξειδικευμένο συνεργείο!! -- , και έχει ένα σχεδιάγραμμα που το τοποθετεί πριν από την πρίζα του τηλεφώνου (λες και είναι μες στον τοίχο!!!). Μέσα στο manual που δίνει ο Οτέ στην σελίδα του, ξακαθάρισα το τοπίο για το πως πρέπει να τοποθετηθεί, οπότε λογικά όλα οκ! Ωστόσο, το σύστημα στο σπίτι μου είναι λίγο περίπλοκο αλλά δε θα το περιγράψω τώρα, γιατί δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη σημασία!

 

Η απορία μου είναι η εξής: Σκέφτηκα να τοποθετήσω το splitter στο δωμάτιό μου και να το λειτουργήσω ως πολλαπλασιαστή (εφόσον υπάρχει και στο δωμάτιό μου τηλεφωνική συσκευή), και στις άλλες 2 πρίζες να τοποθετήσω απλά φίλτρα!Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο ή το splitter πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί στην κεντρική πρίζα;

 

ΥΓ: Αν γίνεται αυτό που λέω, ξέρετε μήπως πόσο κοστίζουν αυτά τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 02:47)

 

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά! Επίσης. Αποφάσισα χτες να μπω και γω στο δίκτυο της Adsl. Έκανα κανονικά την αίτηση, προμηθεύτηκα μόντεμ και splitter (Intracom) και αποφάσισα να κάνω μόνη μου την εγκατάσταση μιας και δε το θεωρούσα κάτι το τρελλά περίπλοκο. Ωστόσο έχω κάποιους προβληματισμούς!

Γι' αυτό είμαστε εδώ! :)

Στο manual του μόντεμ λέει ότι το splitter πρέπει να συνδεθεί στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, πριν από την γραμμή του Οτέ και δίπλα σε αυτή αν γίνεται --και επιπλέον ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η εγκατάσταση από εξειδικευμένο συνεργείο!! -- εε αφού το λέει το manual.. :D , και έχει ένα σχεδιάγραμμα που το τοποθετεί πριν από την πρίζα του τηλεφώνου (λες και είναι μες στον τοίχο!!!). Μέσα στο manual που δίνει ο Οτέ στην σελίδα του, ξακαθάρισα το τοπίο για το πως πρέπει να τοποθετηθεί, οπότε λογικά όλα οκ! Ωστόσο, το σύστημα στο σπίτι μου είναι λίγο περίπλοκο αλλά δε θα το περιγράψω τώρα, γιατί δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη σημασία! Και όμως έχει και πολύ μαλιστα!

Η απορία μου είναι η εξής: Σκέφτηκα να τοποθετήσω το splitter στο δωμάτιό μου και να το λειτουργήσω ως πολλαπλασιαστή (εφόσον υπάρχει και στο δωμάτιό μου τηλεφωνική συσκευή), και στις άλλες 2 πρίζες να τοποθετήσω απλά φίλτρα!Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο ή το splitter πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί στην κεντρική πρίζα;

 

ΥΓ: Αν γίνεται αυτό που λέω, ξέρετε μήπως πόσο κοστίζουν αυτά τα φίλτρα; Δεν σου έδωσε ο ΟΤΕ ένα;

 

Πες μας τι γραμμή έχεις PSTN ή ISDN για να καταλάβουμε περισσότερα.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Λοιπόν έχουμε και λέμε!!

Η γραμμή μου είναι απλή PSTN! Το σύστημα όταν λέω ότι είναι περίπλοκο έχει ως εξής!!

Υπάρχει 2η τηλεφωνική γραμμή (την οποία και θα καταργήσω όταν ενεργοποιηθεί το ADSL)η οποία ξεκινάει από την κεντρική πρίζα του σπιτιού που βρίσκεται στο χωλ, με ένα καλώδιο που φεύγει από κάτω, περνάει μέσα από το υπνοδωμάτιο των γονιών όπου συνδέεται με ένα κουτάκι ( :confused: ) και συνεχίζει και περνάει στο δωμάτιό μου με την μορφή καλωδίου (RJ11)! Φαντάζομαι πως όταν γίνει διακοπή της 2ης γραμμής, η λειτουργία αυτού του καλωδίου θα σταματήσει, και άρα θα σταματήσει η παροχή γραμμής στο δωμάτιό μου! :worry: Σκέφτηκα ωστόσο να βγάλω το καλώδιο απο το κάτω μέρος της πρίζας όπου ξεκινάει και να το βάλω κατευθείαν στο σπλίττερ το οποίο θα παίρνει την κεντρική γραμμή του σπιτιού!! Όλα καλά ως εδώ;; Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! ( :blink: )

 

Φίλτρο δε μου δώσανε γιατί μου έδωσαν σπλίττερ! Ο τρόπος που σκέφτομαι να το συνδέσω (να μη μπει δηλαδή το σπλίττερ στην κεντρική πρίζα αλλά στο δωμάτιό μου σαν πολλαπλασιαστής απλά!) και να χρησιμοποιήσω φιλτράκια για τις άλλες συσκευές για μένα είναι ό,τι πιο απλό και γρήγορο! Απλά αναρωτιέμαι αν θα λειτουργήσει!! :confused:

Καμια ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 13:22)

 

Φίλτρο δε μου δώσανε γιατί μου έδωσαν σπλίττερ! Ο τρόπος που σκέφτομαι να το συνδέσω (να μη μπει δηλαδή το σπλίττερ στην κεντρική πρίζα αλλά στο δωμάτιό μου σαν πολλαπλασιαστής απλά!) και να χρησιμοποιήσω φιλτράκια για τις άλλες συσκευές για μένα είναι ό,τι πιο απλό και γρήγορο! Απλά αναρωτιέμαι αν θα λειτουργήσει!! :confused:

Καμια ιδέα;;

 

 

Μπορείς να βάζεις πολλά φίλτρα παράλληλα, όμως αυτό δεν συνίσταται γιατί υποβιβάζει την ποιότητα του σήματος. Στην πράξη βέβαια μάλλον θα δουλέψει ειδικά αν η απόσταση από το κέντρο είναι μικρή.

 

Αφού όμως έχεις δύο γραμμές και η μία ελευθερώνεται, γιατί δεν βάζεις το splitter στο χωλ; Από τη μία έξοδο θα συνδέσεις τα τηλέφωνα του σπιτιού και από την άλλη θα πας στο υπνοδωμάτιό σου στο ADSL modem (απλά επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο σε αυτή τη γραμμή).

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης (11 Ιαν. 2004 , 13:30)

Αφού όμως έχεις δύο γραμμές και η μία ελευθερώνεται, γιατί δεν βάζεις το splitter στο χωλ; Από τη μία έξοδο θα συνδέσεις τα τηλέφωνα του σπιτιού και από την άλλη θα πας στο υπνοδωμάτιό σου στο ADSL modem (απλά επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο σε αυτή τη γραμμή).

 

 

Αν το συνδέσω το splitter στο χωλ ,θα λειτουργούν όλες οι συσκευές κανονικά χωρίς φίλτρο σωστά; (την συσκευή του χωλ θα την συνδέσω πάνω στο splitter, όπως απαιτούν οι οδηγίες, και οι άλλες δε θα χρειαστούν-σύμφωνα πάντα με το manual!)

Επίσης, στο δωμάτιό μου ύπάρχει και τρίτη τηλεφωνική συσκεύη.Για αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα βισματάκι με 2 εξόδους, να συνδέσω το καλώδιο που έρχεται στο δωμάτιό μου πάνω σε αυτό, και από τις άλλες 2 εξόδους να βγαίνει 1) το καλώδιο του μόντεμ και 2)το καλώδιο της συσκευής!

Απορία: Αν γίνει έτσι η σύνδεση (με το splitter στην κεντρική πρίζα),η συσκευή στο δωμάτιό μου δε θα χρειαστεί φίλτρο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 13:38)

 

Αν το συνδέσω το splitter στο χωλ ,θα λειτουργούν όλες οι συσκευές κανονικά χωρίς φίλτρο σωστά; (την συσκευή του χωλ θα την συνδέσω πάνω στο splitter, όπως απαιτούν οι οδηγίες, και οι άλλες δε θα χρειαστούν-σύμφωνα πάντα με το manual!)

Επίσης, στο δωμάτιό μου ύπάρχει και τρίτη τηλεφωνική συσκεύη.Για αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα βισματάκι με 2 εξόδους, να συνδέσω το καλώδιο που έρχεται στο δωμάτιό μου πάνω σε αυτό, και από τις άλλες 2 εξόδους να βγαίνει 1) το καλώδιο του μόντεμ και 2)το καλώδιο της συσκευής!

Απορία: Αν γίνει έτσι η σύνδεση (με το splitter στην κεντρική πρίζα),η συσκευή στο δωμάτιό μου δε θα χρειαστεί φίλτρο; :confused:

 

 

To splitter από τη μία πλευρά θα βγάλει μια "καθαρή" τηλεφωνική γραμμή όπως αυτή που έχεις τώρα στην οποία θα μπορείς να συνδέσεις όσα τηλέφωνα θες. Στην άλλη θα βγάλει έξοδο για το modem στην οποία δεν μπορείς να βάλεις τηλέφωνο. Άρα απ' όσο καταλαβαίνω με αυτή τη λύση δεν θα έχεις τηλέφωνο στο δωμάτιό σου.

 

Αλλιώς, θα χρειαστεί τότε να τρέχεις στο σπίτι τη γραμμή όπως σου έρχεται από τον ΟΤΕ (ADSL+φωνή) και να βάλεις φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή (εκτός από αυτή του δωματίου σου που θα πάρει από το splitter το οποίο θα είναι και αυτό στο δωμάτιό σου).

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης (11 Ιαν. 2004 , 13:46)

 

To splitter από τη μία πλευρά θα βγάλει μια "καθαρή" τηλεφωνική γραμμή όπως αυτή που έχεις τώρα στην οποία θα μπορείς να συνδέσεις όσα τηλέφωνα θες. Στην άλλη θα βγάλει έξοδο για το modem στην οποία δεν μπορείς να βάλεις τηλέφωνο. Άρα απ' όσο καταλαβαίνω με αυτή τη λύση δεν θα έχεις τηλέφωνο στο δωμάτιό σου.

 

Αλλιώς, θα χρειαστεί τότε να τρέχεις στο σπίτι τη γραμμή όπως σου έρχεται από τον ΟΤΕ (ADSL+φωνή) και να βάλεις φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή (εκτός από αυτή του δωματίου σου που θα πάρει από το splitter το οποίο θα είναι και αυτό στο δωμάτιό σου).

 

 

Σωστά! Και εγώ αυτό σκεφτόμουν για αυτό είπα πως αν γίνει η σύνδεση στο χωλ, στο βισματάκι που θα περάσω στο δωμάτιό μου για να έχω και τηλέφωνο, να βάλω ένα φίλτρο για την τηλεφωνική συσκευή ώστε να έχω και γραμμή adsl για το μόντεμ, και κανονική γραμμή φωνής για την συσκευή!

Διαφορετικά σκόπευα να κάνω αυτό που λες στην 2η παράγραφο! Να φέρω δηλαδή το σπλίττερ στο δωμάτιό μου και στις άλλες συσκευές να περάσω φίλτρα! Επειδή όμως άκουσα και διάβασα πως το σπλιττερ πρέπει οπωσδήποτε να συνδέεται στην κεντρική πρίζα, για αυτό αναρωτιόμουν αν θα δουλέψει έτσι! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 13:38)

 

Αν το συνδέσω το splitter στο χωλ ,θα λειτουργούν όλες οι συσκευές κανονικά χωρίς φίλτρο σωστά; (την συσκευή του χωλ θα την συνδέσω πάνω στο splitter, όπως απαιτούν οι οδηγίες, και οι άλλες δε θα χρειαστούν-σύμφωνα πάντα με το manual!)

Επίσης, στο δωμάτιό μου ύπάρχει και τρίτη τηλεφωνική συσκεύη.Για αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα βισματάκι με 2 εξόδους, να συνδέσω το καλώδιο που έρχεται στο δωμάτιό μου πάνω σε αυτό, και από τις άλλες 2 εξόδους να βγαίνει 1) το καλώδιο του μόντεμ και 2)το καλώδιο της συσκευής!

Απορία: Αν γίνει έτσι η σύνδεση (με το splitter στην κεντρική πρίζα),η συσκευή στο δωμάτιό μου δε θα χρειαστεί φίλτρο; :confused:

 

Κοίτα η πιο απλή περίπτωση θα ήταν να μην βάλεις splitter αλλά φίλτρο σε κάθε τηλέφωνο και να συνδεθεί το modem στο δωμάτιο σου.Τώρα λόγω του ότι έχεις και τηλέφωνο στο δωμάτιο σου το splitter θα πρέπει να μπει στην πρώτη μπρίζα πριν αρχίσει να διακλαδώνεται στο υπόλοιπο σπίτι.Θα χρειαστεί όμως να ανοίξεις την μπρίζα και να συνδέσεις τα δυο καλώδια που έρχονται απ' έξω με την γραμμή εισόδου του splitter.Μετά από το splitter θα συνδέσεις την γραμμή προς τα τηλέφωνα με τα καλώδια που ξεσύνδεσες πρίν προς τα υπόλοιπα τηλέφωνα.Επίσης θα πρέπει να τραβήξεις καλώδιο από την έξοδο data του splitter προς το modem στο δωμάτιο σου.Είναι λιγάκι περίπλοκο. :p

Για να καταλάβεις το σήμα που έρχεται από τον ΟΤΕ έχει υψηλή συχνότητα.Η υψηλή συχνότητα προορίζεται όμως για το ADSL modem.Έτσι σε κάθε τηλέφωνο θα πρέπει να υπάρχει φίλτρο ώστε να περνάνε μόνο οι χαμηλές συχνότητες και όχι οι υψηλές γιατί έτσι θα αποσυγχρονίζεται το ADSL modem.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως θα χρειαστούν;; Στο βιβλίο οδηγιών αλλά και με κάποια παιδιά που έχω μιλήσει μου είπανε πως δεν χρειάζονται φίλτρα όταν έχεις το σπλιττερ.Μπαίνει ένα στην κεντρική πρίζα και αυτό είναι όλο. Για τα φίλτρα έχω ακούσει ότι πρέπει να μπει ένα στην κάθε πρίζα!

 

Επισυνάπτω αυτό το ζιπάκι, έχω μέσα 2 φωτογραφίες από το manual του modem!

syndeseis.zip

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 14:26)

 

Είσαι σίγουρος πως θα χρειαστούν;; Στο βιβλίο οδηγιών αλλά και με κάποια παιδιά που έχω μιλήσει μου είπανε πως δεν χρειάζονται φίλτρα όταν έχεις το σπλιττερ.Μπαίνει ένα στην κεντρική πρίζα και αυτό είναι όλο. Για τα φίλτρα έχω ακούσει ότι πρέπει να μπει ένα στην κάθε πρίζα!

 

Επισυνάπτω αυτό το ζιπάκι, έχω μέσα 2 φωτογραφίες από το manual του modem!

 

Γράψε λάθος το έκανα edit.Σωστά σου είπαν αλλά θα χρειαστεί να ανοίξεις την μπρίζα όπως σου είπα.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που γράφεις φαίνεται πιο λογικό, σίγουρα πρέπει να ανοιχτούν καλώδια;; Μπήκα στο site του ΟΤΕ και έχει μέσα αυτό το σχεδιάγραμμα που επισυνάπτω! :worry:

 

Τι να πω! Μήπως καλύτερα να λειτουργήσω μόνο με φίλτρα για να ξεμπερδεύω από τέτοιες διαδικασίες, ή απλώς να χρησιμοποίηω το σπλιττερ όπως λέω, στο δωμάτιό μου δηλαδή; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (11 Ιαν. 2004 , 14:53)

 

Αν αυτό που γράφεις φαίνεται πιο λογικό, σίγουρα πρέπει να ανοιχτούν καλώδια;; Μπήκα στο site του ΟΤΕ και έχει μέσα αυτό το σχεδιάγραμμα που επισυνάπτω! :worry:

 

Τι να πω! Μήπως καλύτερα να λειτουργήσω μόνο με φίλτρα για να ξεμπερδεύω από τέτοιες διαδικασίες, ή απλώς να χρησιμοποίηω το σπλιττερ όπως λέω, στο δωμάτιό μου δηλαδή; :wacko:

 

Κοίτα αν βάλεις φίλτρα δεν θα έχεις τηλέφωνο στο δωμάτιο σου καθώς θα συνδέσεις το modem το οποίο δεν χρειάζεται φίλτρο ή δεν θα έχεις modem αν βάλεις και εκεί φίλτρο.Αν βάλεις το splitter στο χωλ θα πρέπει να τραβήξεις καλώδιο για το modem στο δωμάτιο σου και θα πρέπει να κάνεις τις συνδέσεις που σου είπα καθώς έτσι θα παίρνουν και οι άλλες μπρίζες σήμα όχι μόνο το τηλέφωνο του χωλ.Διαλέγεις και παίρνεις :)

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ότι η σύνδεση δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε εσωτερική για να έχουν και τα άλλα δωμάτια γραμμή. Ωστόσο αυτό που έλεγα σε περίπτωση που έβαζα το splitter στο χωλ είναι το εξής: Το καλώδιο του μοντεμ που έρχεται στο δωμάτιό μου να μπαίνει σε ένα βίσμα με 2 εξόδους. Από τη μια έξοδο να βγαίνει ένα καλώδιο για να συνδέω το μόντεμ, και από την άλλη να βγαίνει ένα φίλτρο το οποίο θα συνδέεται στο τηλέφωνο! Έτσι και ίντερνετ θα έχω, και τηλεφωνο, σωστά;

Βέβαια αυτό στο οποίο καταλήγω τελικά, για να μη μπλέκω με πολλά καλώδια ή ανοίγματα πριζών, είναι να φέρω το splitter στο δωμάτιό μου και να το χρησιμοποιήσω σαν απλό φίλτρο, και στις άλλες συσκευές να τοποθετήσω φιλτράκια! Έτσι νομίζω θα είναι πιο ακίνδυνα τα πράγματα!! :o :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (12 Ιαν. 2004 , 01:13)

 

Σωστά έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ότι η σύνδεση δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε εσωτερική για να έχουν και τα άλλα δωμάτια γραμμή. Ωστόσο αυτό που έλεγα σε περίπτωση που έβαζα το splitter στο χωλ είναι το εξής: Το καλώδιο του μοντεμ που έρχεται στο δωμάτιό μου να μπαίνει σε ένα βίσμα με 2 εξόδους. Από τη μια έξοδο να βγαίνει ένα καλώδιο για να συνδέω το μόντεμ, και από την άλλη να βγαίνει ένα φίλτρο το οποίο θα συνδέεται στο τηλέφωνο! Έτσι και ίντερνετ θα έχω, και τηλεφωνο, σωστά;

Βέβαια αυτό στο οποίο καταλήγω τελικά, για να μη μπλέκω με πολλά καλώδια ή ανοίγματα πριζών, είναι να φέρω το splitter στο δωμάτιό μου και να το χρησιμοποιήσω σαν απλό φίλτρο, και στις άλλες συσκευές να τοποθετήσω φιλτράκια! Έτσι νομίζω θα είναι πιο ακίνδυνα τα πράγματα!! :o :o

 

Κοίτα στο καλώδιο που θα τραβήξεις για το modem στο δωμάτιο σου δεν μπορείς να βάλεις φίλτρο και συνεπώς τηλέφωνο καθώς το splitter σ'αυτή την πόρτα που βάζεις το modem περνάει υψηλές συχνότητες που είναι μονο γι' αυτό.Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος καθώς δεν έχω ADSL για να σου πω σίγουρα.Από ότι είδα την ίδια ερώτηση έχεις κάνει και στο adsl.gr οπότε ψάχτο καλύτερα και πειραματίσου και μόνη σου.

Για το δεύτερο και πάλι θα χρειαστείς να τραβήξεις καλώδιο για τα υπόλοιπα τηλέφωνα καθώς το splitter θα πρέπει να μπει σώνει και καλά ΠΡΙΝ οποιαδήποτε συσκευή.Και πάλι δηλαδή θα πρέπει να τραβήξεις καλώδιο προς την κεντρική μπρίζα συν και κάτι που ξέχασα να σου πω ότι θα πρέπει να αλλάξεις και τις συνδέσεις στις υπόλοιπες μπρίζες.Πάντως το ευκολότερο θα ήταν να βάλεις το splitter στο χωλ με την προηγούμενη διαδικασία που σου πρότεινα για να μην μπλέκεις με πολλά.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα περιμένω έτσι κι αλλιώς να μου κόψουν την μια γραμμή, να ενεργοποιηθεί και το ADSL και μετά πειραματίζομαι, γιατί ό,τι και να λέμε τώρα είναι θεωρητικό! Θα πειραματιστώ όπως λες και εσύ και ίδωμεν! Σε ευχαριστώ πάντως για τα φώτα σου! :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mouki (12 Ιαν. 2004 , 02:37)

 

Βασικά θα περιμένω έτσι κι αλλιώς να μου κόψουν την μια γραμμή, να ενεργοποιηθεί και το ADSL και μετά πειραματίζομαι, γιατί ό,τι και να λέμε τώρα είναι θεωρητικό! Θα πειραματιστώ όπως λες και εσύ και ίδωμεν! Σε ευχαριστώ πάντως για τα φώτα σου! :happy:

 

epeidi kai gw ekana to idio tha sou elega na fereis ena ilektrologo kai na traviksei tin kentriki grammi sto domatio sou.dld na ferei apo to saloni tin kentriki grammi pou mallon ekei tha einai..kai eke ina valei tin grammi tou domatiou sou.ginetai 100%

kai den xreiazesai oute filtra oute tpt!kai meta aplos tha valeis alli mia grammi sto domatio sou kai stin eisodo pou mpainei to tilefono ston diaxoristi,tha valeis ena fis me dio eksodous gia na mpei i grammi tou tilefonou,kai i kentriki grammi.kserw kai mena mou akougontai poliploka alla an ta dikseis ston ilektrologo tha katalavei:P

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Geia se olous, 8a h8ela kai ego mia mikrh erothsh sxetika me ayth thn egkatastash. To pragma exei os ekshs, exo hdh mia grammh isdn kai 8a kano ethsh kai gia mia pstn h opoia 8a ginei AdSl, h erothsh einai pos 8a ginei h sundesh tou routert kai genika tou adsl me to pc?dhladh apo thn kentrikh mpriza pos 8a bgenei to isdn kai pos 8a balo ton spilter?

mporei kaneis na me boh8hsei... thx all

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LimassoL ( 6 Μάρ. 2004 , 01:56)

 

Geia se olous, 8a h8ela kai ego mia mikrh erothsh sxetika me ayth thn egkatastash. To pragma exei os ekshs, exo hdh mia grammh isdn kai 8a kano ethsh kai gia mia pstn h opoia 8a ginei AdSl, h erothsh einai pos 8a ginei h sundesh tou routert kai genika tou adsl me to pc?dhladh apo thn kentrikh mpriza pos 8a bgenei to isdn kai pos 8a balo ton spilter?

mporei kaneis na me boh8hsei... thx all

 

katarxin gia na katalavoume...exeis dio grammes sto spiti sou?mia isdn kai mia pstn?
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Thanks gia to endiaferon ALR , oxi exo mia isdn.Na sou pos akribos pos exei, spoudaza patra kai tora teleiosa apo ekei,eixa sthn patra balei isdn kai skeftomai na kano metafora sthn athina kai allagh se adsl.(dhladh 8a mpei sto spiti tis athinas deyterh grammh)Meta thn agkatastash ths 2hs grammhs 8a mporeso eukola na balo monos mou to spliter h to filtro?kai epishs apo thn kentrikh mpriza pou exo tora epano thn isdn pos 8a balo to spliter?

P.S den mporo na katalabo pou akribos 8a mpei h 2 grammh(adsl) p.x apo thn kentrikh mpriza 8a bgaloun alla 2 kalodia?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει ο συμπολίτης μου ALR, η εγκατάσταση του splitter είναι πανεύκολη. Έχει τρείς υποδοχές: Στη μια μπαίνει το καλώδιο που σου έρχεταί από τον ΟΤΕ, στην άλλη θα συνδέσεις το DSL modem και στην τρίτη θα συνδέσεις την τηλεφωνική σου συσκευή. Υπάρχουν ταμπελάκια σε κάθε υποδοχή που σου δείχνουν τι είναι η κάθε μια.

Από τη στιγμή που ενεργοποιηθεί η DSL στην γραμμή σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να συνδέσεις τηλεφωνική συσκευή σε αυτή τη γραμμή χωρίς φίλτρο. Θα σου ρίχνει συνέχεια την DSL και θα έχεις θόρυβο στην τηλεφωνική συσκευή.

Εάν λοιπόν η τηλεφωνική/τηλεφωνικές συσκευή/συσκευές δεν "παίρνουν" από την έξοδο του splitter, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να βάλεις ένα φίλτρο σε κάθε συσκευή <-> γραμμή ΟΤΕ.

 

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός! :)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LimassoL ( 6 Μάρ. 2004 , 17:56)

 

kai epishs apo thn kentrikh mpriza pou exo tora epano thn isdn pos 8a balo to spliter?

P.S den mporo na katalabo pou akribos 8a mpei h 2 grammh(adsl) p.x apo thn kentrikh mpriza 8a bgaloun alla 2 kalodia?

 

 

Τα καλώδια της ISDN (1η γραμμή) δεν θα μπλεχτούν πουθενά με τα καλώδια της PSTN/ADSL (2η γραμμή).

 

Σχετικά με την κεντρική μπρίζα και την καλωδίωση του σπιτιού, είσαι βέβαιος ότι έρχεται και δεύτερο ζευγάρι στο σπίτι σου; (Πολύ πιθανόν αλλά όχι εντελώς βέβαιο). Αν καταλήγουν και τα δύο ζεύγη στην κεντρική μπρίζα όπως λες, θα βγάλεις από εκεί και το δεύτερο ζευγάρι. Πιθανόν να θες να αντικαταστήσεις την μπρίζα που έχεις τώρα με μια άλλη μπρίζα με δύο RJ-11 για να ξεχωρίζουν οι δύο γραμμές, ISDN και PSTN/ADSL... :)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

thx gia tis grhgores apanthseis alla exo mia teleytea aporia,ama sthn kentrikh mpriza den erxete deytero zeygari tote what...?kai epishs 8a mou dosoun router h prepei na agoraso, an oxi filtro 8a dosoun?ego mono se mia mpriza 8elo dsl ! eimai arketa asxetos akoma sorry pou sas exo trellanei me tis blakodes erothseis mou :O :o)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LimassoL ( 7 Μάρ. 2004 , 01:58)

 

thx gia tis grhgores apanthseis alla exo mia teleytea aporia,ama sthn kentrikh mpriza den erxete deytero zeygari tote what...?kai epishs 8a mou dosoun router h prepei na agoraso, an oxi filtro 8a dosoun?ego mono se mia mpriza 8elo dsl ! eimai arketa asxetos akoma sorry pou sas exo trellanei me tis blakodes erothseis mou :O :o)

 

an theleis mono se mia mpriza,dld se mia tilefoniki siskeuh/tilefoniki eksodo dsl tote eisai mia xara re.den theleis filtra.mono to modem/router kai to splitter.

to modem/router fisika kai de sto dinoune.tha prepei na to agoraseis esu i metritis i me 12 atokes doseis apo kapoio katastima tou ote.i timi nomizw einai giro sta 120 euro.to splitter sto xreonoun episeis alla 13 euro.alla an theleis mono se mia mpriza adsl tote den exeis prob.to prob brisketai otan theleis na valeis dsl kapou pou den einai i kentriki grammi.kai tote prepei na travikseis tin kentriki grammi ekei pou exeis to pc,h xrisimopoieis ta filtra.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

re pedes istera apo trelo agona me ote-til 134 -801-121-topikous texnikous-ilektrologous...allaxa grami kentriki til afou prota mou tin vraxikiklose o otetzis ke lei den analambani na tin ftiaxi autos alla na fonAXOUME ilektrologo...omada olokliri ferame..me ta polla me ta liga.. ta kataferame alla...DEN exo til.ok me dsl an ke mapa download.17 maximum giati?telospanton.mou pezi mono 1 til ke oxi fax kai grames pou xrisimopoiousa gia pistotikes kartes.Tora-rotao -boro na balo enan adaptora me 3 thilikes rj eisodous stin phone eisodo tou spliter gia na exo tis siskeues pou proanefera?berdemena ta eipa...?
6600?rox:)
Link to comment
Share on other sites

auto akrivws prepei na kaneis.egw evala sti thesi tou splitter enan me 2 eksodous.mia gia to tilefono mou kai mia gia tin kentriki grammi i opoia dinei grammi adsl stis alles eksodous sto spiti.

teliki taxitita 17 me 384?pou to eides auto ?se poio prog?egw sto dc++ teliki taxitita exw konta sto 40 alla meso oro i megaliteri taxitita pou pianw einai 32-33

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...