Jump to content

Χάρτες για off-road (εκτός δρόμου) διαδρομές


freco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό πρόγραμμα προτείνετε για Off Road navigation? Δοκίμασα το GPS Tuner αλλά είναι λίγο πολύπλοκο. Waypoints, POI, Route, Track, Map πολύ μπέρδεμα. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να καλιμπράρω ένα χάρτη αλλά δεν ξέρω πως θα του πω να με οδηγήσει κάπου.

Έχω τους χάρτες του Peter και κάποιους της Ανάβασης με κατάληξη .img. Με ποιό πρόγραμμα παίζουν? To map calibrator του GPS Tuner δεν τους ανοίγει, ούτε το Google Earth. :blink:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα προτείνετε για Off Road navigation? Δοκίμασα το GPS Tuner αλλά είναι λίγο πολύπλοκο. Waypoints, POI, Route, Track, Map πολύ μπέρδεμα. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να καλιμπράρω ένα χάρτη αλλά δεν ξέρω πως θα του πω να με οδηγήσει κάπου.

Έχω τους χάρτες του Peter και κάποιους της Ανάβασης με κατάληξη .img. Με ποιό πρόγραμμα παίζουν? To map calibrator του GPS Tuner δεν τους ανοίγει, ούτε το Google Earth. :blink:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπον μπορεις να ανοιξεις τους χαρτες του Peter με το προγραμμα GPSMapEdit και στην συνεχεια να τους εξαγεις σε φορματ oziexporer.Το εχω κανει αλλα δεν δεν μπορω να εξαγω τις ισουψεις καμπυλες διοτι βγαινει ενα τεραστιο αρχειο που δεν μπορει να διαβασει το ozi

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

τα img ειναι για gps garmin και δεν ειναι εικονες και για αυτο δεν μπορεις να τα νοιξεις με τα προγραματα που προσπαθεις.

το gpstuner και ολα τα προγραματα που χρησημοποιουν εικονες για χαρτες φυσικα δεν μπορουν να σε οδηγησουν

καπου γιατι δεν μπορουν να υπολογισουν διαδρομη αλλα θα πρεπει να την φτιαξεις εσυ χειροκινητα πανω στον χαρτη

σημειο-σημειο.

 

κορυφαιο προγραμα για pda ειναι το navitel navigator

και χρησημοποιει vector (διανυσματικους χαρτες)

 

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6241.html

 

που μπορει να φορτωσει στο pda τους χαρτες img του peter

αλλα μπορεις με το gpsmapedit να τους φτιαξεις στο δικο του

format με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες και με υπολογισμο

διαδρομης αλλα αυτο θελει δουλεια πολυ.

 

για raster χαρτες (εικονες) το OZIEXPLORER ειναι το καλυτερο

κατα την αποψη μου, μπορει να φορτωσει πολυ μεγαλες εικονες

με πολυ καλη ποιοτητα στο pda γιατι εχει δικο του format

 

συγκεκριμενα για εχω φτιαξει χαρτη απο tiff σε αναλυση 80000X80000 pixel.

 

ναι. δεν εγραψα λαθος. ογδοντα χιλιαδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έχασα λίγο τη μπάλα με τα πολλά προγράμματα, πολλά format. Έχω καλιμπράρει τους χάρτες των ειδικών διαδρομών του Rally Acropolis που θα πάω (θεατής βέβαια), και νομίζω ότι θα κάνω δουλειά με το GPS Tuner. Δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος (οικογενειάρχης γαρ), ώστε να ασχοληθώ, αν και θα το ήθελα πολύ. Αν ξεκλέψω χρόνο θα το κοιτάξω λίγο.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη βγεί στα Media Markt το Navimate 420 Xtreme με off road διαδρομές μετα από συνεργασία με την Ανάβαση. Όταν βγει σε pda η ίδια εφαρμογή αξίζει τον κόπο να ρίξω μια ματιά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη βγεί στα Media Markt το Navimate 420 Xtreme με off road διαδρομές μετα από συνεργασία με την Ανάβαση. Όταν βγει σε pda η ίδια εφαρμογή αξίζει τον κόπο να ρίξω μια ματιά.

Σε email που τους εστειλα μου απαντησαν οτι θα βγει για ppc στις 4 Ιουνιου

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...