Jump to content

SATA Δίσκος Hot Swap


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω ότι τους δίσκους SATA, (τους εσωτερικούς), μπορεί κάποιος να τους συνδέει και να τους αποσυνδέει ακόμα και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του υπολογιστή.

Ερχόμενος από την εποχή των IDE έχω μια φοβία στο να το κάνω αυτό :O

 

Οπότε θα ήθελα τα εξής:

 

Α) κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν παρενέργειες

Β) Οι Εκτός από το καλώδιο των δεδομένων πρέπει να βγάλω από τον ένα δίσκο και να βάλω στον άλλο και το καλώδιο του ρεύματος. Και με αυτό είμαστε οκ έτσι??

 

Thanks!:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό... :blink:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Το πρότυπο Serial-ATA προβλέπει hot-swap, όμως οι κατασκευαστές γενικά δεν υλοποιούν αυτή τη δυνατότητα.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA

Unlike PATA, both SATA and eSATA are designed to support hot-swapping. However, this feature requires proper support at the host, device (drive), and operating-system level. In general, all SATA/devices (drives) support hot-swapping (due to the requirements on the device-side), but requisite support is less common on SATA host adapters.
Link to comment
Share on other sites

Αρα ο δίσκος το υποστηριζει, τα Vista λογικα πρέπει να το υποστηρίζουν και πρέπει να ανακαλυψω αν το υποστηρίζει και η μητρική μου?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι δίσκοι σου για να υποστηρίζουν το χαρακτηριστικό hot swap θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο μέσα απο το BIOS να τους βλέπει σαν AHCI και όχι σαν IDE ή RAID καθώς επίσης και να αντιστοιχήσεις στην συνέχεια αφού κάνεις την αλλαγή από IDE (default ρύθμιση των μητρικών) σε AHCI να ρυθμίσεις σε ποιο AHCI port θα "πάει" ο κάθε δίσκος σου.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω δοκιμάσει με θλιβερά αποτελέσματα και επειδή τότε που το έψαξα είδα ότι πρέπει να ισχύουν πολλές προϋποθέσεις για να δουλέψει το Hot-swap, θα σε συμβούλευα να μην το επιχειρήσεις :)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτές τις ρυθμίσεις που προαναφέρω εάν δεν τις έχεις κάνει από την αρχή προτού προβείς σε εγκατάσταση λογισμικού ενδεχωμένος να αντιμετωπίσης πάρα πολλά προβλήματα οπότε...είναι καθαρά υποκειμενικό τι σου είναι απαραίτητο....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...