Jump to content

Sygic vs Garmin vs Route66 vs Nokia Maps vs MLS Destinator


EWS
 Κοινοποίηση

Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης για s60?  

523 members have voted

  1. 1. Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης για s60?

    • Sygic Mobile GPS
      89
    • Garmin Maps Mobile XT
      316
    • Route 66
      51
    • Nokia Maps
      52
    • MLS Destinator
      15


Recommended Posts

Με έναν task manager πηγαίνεις και πειλέγεις να βλέπεις όλα τα processes που είναι αυτή την στιγμή ανοιχτά. Κλείνεις το TSRAutoStart.exe

 

Λύνεται μεν το πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο αλλά όχι μόνιμα. Το συσκεκριμένο αρχεί επανέρχεται απο μόνο του, και μάλιστα, χωρίς να ξανανοίξεις το Garmin.

 

Δεν ξέρω πως την βγάζουν πέρα τα παιδιά που έχουν κινητό χωρίς μολυβάκι. Λογικά δε θα χρησιμοποιούν καθόλου το Garmin.

 

Μάλλον με πρόλαβε ο nervous. :) :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασχετα με το conflict # στο Garmin XT εγώ καταλήγω και έχω πλέον μόνο εγκατεστημένο το SYGIC,πολύ πιο ακριβές και γρήγορο στην εκκίνηση,δεν είναι βαρύ και στην πλοήγηση πιο καλό με γρήγορο επανυπολογισμό της διαδρομής.
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το conflict # στο Garmin XT εγώ καταλήγω και έχω πλέον μόνο εγκατεστημένο το SYGIC,πολύ πιο ακριβές και γρήγορο στην εκκίνηση,δεν είναι βαρύ και στην πλοήγηση πιο καλό με γρήγορο επανυπολογισμό της διαδρομής.

 

 

Τώρα που είπες για το Sygic και το αν είναι βαρύ, ήθελα να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά.

Εγώ το έβαλα χθες το βράδυ στο Ν82 μου και πραγματικά σέρνεται. Έχει απελπιστικά αργή απόκριση στις εντολές μου. Κολλάει απίστευτα το κινητό. Μου κάνει εντύπωση γιατί όντως είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το Sygic. Επομένως αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω.

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σας, αλλά αναρωτιώμουν τι γίνεται και τι να κάνω, μιας και το smart2go δε με καλύπτει, και μέχρι να βγει διορθωμένη έκδοση του Garmin, κάτι πρέπει να βρούμε ως λύση...

 

Να υποθέσω ότι κάτι από αυτά που έχεω εγκατεστημένα κολλάει το κινητό (και επομένως και το Sygic) και θέλει φορμάρισμα το Ν82 μου (μνήμη τηλεφώνου και microSD)??? :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες για το Sygic και το αν είναι βαρύ, ήθελα να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά.

Εγώ το έβαλα χθες το βράδυ στο Ν82 μου και πραγματικά σέρνεται. Έχει απελπιστικά αργή απόκριση στις εντολές μου. Κολλάει απίστευτα το κινητό. Μου κάνει εντύπωση γιατί όντως είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το Sygic. Επομένως αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω.

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σας, αλλά αναρωτιώμουν τι γίνεται και τι να κάνω, μιας και το smart2go δε με καλύπτει, και μέχρι να βγει διορθωμένη έκδοση του Garmin, κάτι πρέπει να βρούμε ως λύση...

 

Να υποθέσω ότι κάτι από αυτά που έχεω εγκατεστημένα κολλάει το κινητό (και επομένως και το Sygic) και θέλει φορμάρισμα το Ν82 μου (μνήμη τηλεφώνου και microSD)??? :confused:

Μάλλον έβαλες τον μεγάλο χάρτη των 51 ΜΒ(φάκελος GRC) μέσα με όλα τα .upi μέσα(με ελληνική περιγραφή) και το POI.rar(κατα λάθος είναι εκεί),αν τα διαγράψεις θα δουλεύει σωστά και σβέλτα-δοκίμασε το.

Τα .upi αυτά επιβαρύνουν αφάνταστα και αφορούν προσθήκες POI που ήδη όμως σε μεγάλο βαθμό εμπεριέχονται σε άλλα αρχεία του φακέλου GRC.

Προσωπικά εγώ το προτίμησα από το Garmin γιατί ανοιγει πολύ πιο γρήγορα και συμπεριφέρεται με μεγαλύτερη ακρίβεια και στην πλοήγηση είναι καλύτερο,δοκίμασε το με την τροποποίηση του φακέλου GRC,σβήσε όλα τα ελληνικής περιγραφής .upi και το POI.rar και θα με θυμηθείς;);)

Link to comment
Share on other sites

Με έναν task manager πηγαίνεις και πειλέγεις να βλέπεις όλα τα processes που είναι αυτή την στιγμή ανοιχτά. Κλείνεις το TSRAutoStart.exe

 

Λύνεται μεν το πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο αλλά όχι μόνιμα. Το συσκεκριμένο αρχεί επανέρχεται απο μόνο του, και μάλιστα, χωρίς να ξανανοίξεις το Garmin.

 

Δεν ξέρω πως την βγάζουν πέρα τα παιδιά που έχουν κινητό χωρίς μολυβάκι. Λογικά δε θα χρησιμοποιούν καθόλου το Garmin.

 

Μάλλον με πρόλαβε ο nervous. :) :p

 

Φιλε μου δωσε μου αν μπορεις ενα link για ενα task manager!Με ενδιαφερει το προβλημα αυτο γιατι θα παρω συντομα το Ν82!

 

Οκ για λιγο ,γιατι ξεκιναει παλι απο μονο του .

Μιλαμε για το TSRAutoStart.exe

 

nervous εχουμε κανενα νεο αν θα κυκλοφορησει εκδοση Garmin με διορθωμενο αυτο το προβλημα γιατι το χρησιμοποιω στο Ν73 που εχω προσ το παρον και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δωσε μου αν μπορεις ενα link για ενα task manager!Με ενδιαφερει το προβλημα αυτο γιατι θα παρω συντομα το Ν82!

 

Ψαξε στα γνωστα μερη xxxxxxxxxxxxx για Best taskman :)

 

nervous εχουμε κανενα νεο αν θα κυκλοφορησει εκδοση Garmin με διορθωμενο αυτο το προβλημα γιατι το χρησιμοποιω στο Ν73 που εχω προσ το παρον και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

 

Δεν ξερω κατι γι αυτο. Λογικα μολις υπαρξει κατι νεοτερο απο τα "τσακαλια" μας,

θα το δουμε γραμμενο στο θεμα του garmin .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έβαλες τον μεγάλο χάρτη των 51 ΜΒ(φάκελος GRC) μέσα με όλα τα .upi μέσα(με ελληνική περιγραφή) και το POI.rar(κατα λάθος είναι εκεί),αν τα διαγράψεις θα δουλεύει σωστά και σβέλτα-δοκίμασε το.

Τα .upi αυτά επιβαρύνουν αφάνταστα και αφορούν προσθήκες POI που ήδη όμως σε μεγάλο βαθμό εμπεριέχονται σε άλλα αρχεία του φακέλου GRC.

Προσωπικά εγώ το προτίμησα από το Garmin γιατί ανοιγει πολύ πιο γρήγορα και συμπεριφέρεται με μεγαλύτερη ακρίβεια και στην πλοήγηση είναι καλύτερο,δοκίμασε το με την τροποποίηση του φακέλου GRC,σβήσε όλα τα ελληνικής περιγραφής .upi και το POI.rar και θα με θυμηθείς;);)

 

Όχι, αν και όντως το μεγάλο χάρτη έβαλα, το POI.rar δεν το είχα συμπεριλάβει στο φάκελο (άλλωστε το να βρίσκεται ένα αρχείο .rar σε φάκελο εγκατάστασης κινητού Symbian έμοιαζε εντελώς τρελό :p), τελικά κάτι παίχτηκε με κάποια από τις εφαρμογές που είχα περάσει τις πρώτες μέρες. Αφού φορμάρισα τηλέφωνο και κάρτα και αφού πέρασα ξανά τις πιο σημαντικές επαφές μου μία-μία :blink: για να έχω επιτέλους φωνητική κλήση (κάτι που βαρέθηκα να το κάνω από την αρχή και μάλλον ήταν η ώρα του να γίνει), πέρασα ξανά το Sygic. Απλά ταχύτατο. Αφού επέλεξα τις αρχικές ρυθμίσεις, μπήκα μέσα και άλλαξα ό,τι άλλο ήθελα. Γρήγορη εκκίνηση, γρήγορη περιήγηση στα μενού, γρήγορο σώσιμο και ακόμα πιο γρήγορη η έξοδός του. Αύριο που θα βγω προς το κέντρο για να έχω καλό σήμα GPS θα τσεκάρω και τα διάφορα options του κατά την πλοήγηση και την περιήγηση στον χάρτη. Πάντως εκ πρώτης όψεως φαίνεται σούπερ. :)

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε κάτι καλύτερο από το Garmin εμείς οι Ν82ers, μέχρι τότε πιστεύω ότι είναι απλά κοροϊδία να μένει κανείς στο απλούστατο smart2go όταν έχεις μια τέτοια εφαρμογή όπως το Sygic. Κρίμα, τζάμπα η στεναχώρια για την απώλεια της δωρεάν άδειας φωνητικής πλοήγησης (όταν πρωτοφορμάρισα την εργοστασιακή κάρτα). ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

.....ότι είναι απλά κοροϊδία να μένει κανείς στο απλούστατο smart2go όταν έχεις μια τέτοια εφαρμογή όπως το Sygic. Κρίμα, τζάμπα η στεναχώρια για την απώλεια της δωρεάν άδειας φωνητικής πλοήγησης (όταν πρωτοφορμάρισα την εργοστασιακή κάρτα). ;)

 

Το πρόγραμμα στο κινητό λέγεται Nokia Maps ,όλη η "πλατφόρμα λογισμικού" λέγεται Smart2go,το επισημάνω για να αποφεύγονται τυχόν παρανοήσεις από ορισμένους που θα ψάχνουν στο κινητό τους εικονίδιο Smart2go:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα στο κινητό λέγεται Nokia Maps ,όλη η "πλατφόρμα λογισμικού" λέγεται Smart2go,το επισημάνω για να αποφεύγονται τυχόν παρανοήσεις από ορισμένους που θα ψάχνουν στο κινητό τους εικονίδιο Smart2go:lol:;)

 

Λες να βρεθεί κανένας που θα ψάξει να βρει smart2go???? :lol::lol::p:p

 

Όπως και να λέγεται πάντως, είναι πολύ λίγο μπροστα στα δύο μεγαθήρια που λέγονται Garmin και Sygic. :D

 

Αν αλλάξει κάτι που λένε από το Μάρτιο, θα δούμε... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον, ότι και να αλλάξει είναι πια αργά. Πόσο μάλλον που αν επαληθευτούν οι φήμες που ακούγονται, η χρήσ του Nokia Maps θα είναι ακόμα πιο αποτρεπτική για μας σε σχέση με τώρα. Τώρα τουλάχιστον το χρησιμοποιείς και αν θέλεις πληρώνεις την πλοήγηση. Με τα νέα δεδομένα, θα το αγοράζεις εξ'αρχής. Άντε γειά. :)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον, ότι και να αλλάξει είναι πια αργά. Πόσο μάλλον που αν επαληθευτούν οι φήμες που ακούγονται, η χρήσ του Nokia Maps θα είναι ακόμα πιο αποτρεπτική για μας σε σχέση με τώρα. Τώρα τουλάχιστον το χρησιμοποιείς και αν θέλεις πληρώνεις την πλοήγηση. Με τα νέα δεδομένα, θα το αγοράζεις εξ'αρχής. Άντε γειά. :)

 

Κακό του κεφαλιού της... ;)

 

Τουλάχιστο να μπορούμε να το απεγκαθιστούμε εντελώς, αλλά δεν το βλέπω.

Αν πάντως όντως το αγοράζεις, μάλλον δε θα έρχεται προεγκατεστημένο, οπότε καλύτερα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λες να βρεθεί κανένας που θα ψάξει να βρει smart2go???? :lol::lol::p:p

 

Όπως και να λέγεται πάντως, είναι πολύ λίγο μπροστα στα δύο μεγαθήρια που λέγονται Garmin και Sygic. :D

 

Αν αλλάξει κάτι που λένε από το Μάρτιο, θα δούμε... ;)

 

Κι όμως μου έτυχαν περιπτώσεις όπου με ρωτούσαν που θα βρουν το εικονίδιο Smart2Go:wacko:,εξηγούσα αλλά δεν ...... καταλάβανε γρι,ντιπ για.....:X:lol::lol:

Τεσπα εγώ βρίσκω επι της παρούσης το Sygic ως must για μένα ειδικά μετά από σύγκριση στα σημεία της πλοήγησης και απεικόνισης χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα εγώ βρίσκω επι της παρούσης το Sygic ως must για μένα ειδικά μετά από σύγκριση στα σημεία της πλοήγησης και απεικόνισης χάρτη.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε rostropol.

 

Μόλις γύρισα από έξω όπου είχα πάει για ένα test drive του Sygic.

Το πρόγραμμα πραγματικά τα σπάει. Τίποτα άλλο δεν έχω να πω. :respect:

 

-> Offtopic: Παρεμπιπτόντως, τελικά είχες δίκιο για τα αρχεία .upi.

Το κατάλαβα μόλις πήγα να επιλέξω τις κατηγορίες ενδιαφέροντος που θα απεικονίζει, όταν επέλεξα "όλες", κόλλησε. Το κινητό επανήλθε μόνο με restart και για να επανέλθει το Sygic πήγα στο φάκελο E:/Sygic και διέγραψα τα αρχεία nameshistory.syg και Settings.dat. Μόλις διέγραψα τα αρχεία .upi από το φάκελο Maps όλα καλά. :)

 

Όσο αφορά εμένα προσωπικά, welcome Sygic, bye-bye Nokia Maps. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα εγκατεστημένα το Garmin και το Sygic και ενδεχομένως και το Ρoute66 χωρις να δημιουργούνται προβλήματα στο κινητό ή το ένα πρόγραμμα στο άλλο; Σκέφτομαι να τους κάνω ένα συγκριτικό σε ταχύτητα και πληροφορία και να τα δοκιμάζω ενναλλάξ και στις ίδιες περιοχές πάντα.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα εγκατεστημένα το Garmin και το Sygic και ενδεχομένως και το Ρoute66 χωρις να δημιουργούνται προβλήματα στο κινητό ή το ένα πρόγραμμα στο άλλο; Σκέφτομαι να τους κάνω ένα συγκριτικό σε ταχύτητα και πληροφορία και να τα δοκιμάζω ενναλλάξ και στις ίδιες περιοχές πάντα.

 

Ναι μπορεις ,τα εχω ολα περασμενα

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω δυο ερωτησεις; Πρωτο, γιατι δεν σας αρεσει το Nokia Maps (πες πως χρησιμοποιω το Map Loader) και τι καλυτερο εχουν τα αλλα και δευτερο, υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα που να εχει χαρτες της Κυπρου;
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, πριν μερικές μέρες στην επαρχία...

 

Δοκίμασα, κάπου στην αγροτική ζώνη της μεσσηνίας και τα τέσσερα προγράμματα και... μακράν το πιο αναλυτικό ήταν το GARMIN (έδειχνε μέχρι και τον αγροτικό κακοτράχαλο δρόμο που είχε ανοιχτεί από τα τρακτέρ πολύ κοντά στο σημείο του GPS), με αμέσως επόμενο το Sygic (έδειχνε το σημείο του GPS - και γύρω από αυτό - κενό, αλλά είχε ονομαστικά τα γύρω χωριά).

 

Δυστυχώς το NOKIA MAPS (μόνο κενό χάρτη, μέχρι την κεντρική λεωφόρο που ένωνε κυπαρισσία με την εθνική τρίπολης - καλαμάτας) και το ROUTE66 (το απέραντο κενό στην πελοπόννησο πλην κάτι λίγων στην Πάτρα) αποδείχτηκαν... πολύ λίγα !!!!

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

re paidia omos to Garmin na rotiso giati den to katexo leitoyrgei sto n95 kanonika?ti 8elo na po an leitourgei kai to gps toy apo to n95 i esto na exei kanenas na protinei pio programm mporo na balo sto kinito mou giati oti exo brei mou leei ligmeno pistopiitiko ti ginete
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο προγραμμα μηλας ακριβως μπορεις να γινεις ποιο σαφης.. καλυτερα ψαξε το επισημο θεμα του προγραμματος που λες και ρωτησε εκει :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

re paidia omos to Garmin na rotiso giati den to katexo leitoyrgei sto n95 kanonika?ti 8elo na po an leitourgei kai to gps toy apo to n95 i esto na exei kanenas na protinei pio programm mporo na balo sto kinito mou giati oti exo brei mou leei ligmeno pistopiitiko ti ginete

 

Ναι φίλε μου, το Garmin λειτουργεί κανονικότατα στο Ν95. Οποιοδήποτε πρόγραμμα πας να εγκαταστήσεις και σου βγάλει οτι έχει λήξει το πιστοποιητικό, πήγαινε την ημερομηνία του τηλεφώνου σου 6 μήνες πίσω και ξαναπροσπάθησε. Αν συνεχίζει να στο βγάζει, άλλαζε την ημερομηνία προς τα πάισω μέχρι να το πετύχεις. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, επανέφερε την πραγματική ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Να πω και εγω οτι εχω το sygic και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μένω Χίο και έχει αναλυτικά τους δρόμους της πόλης ακόμα και των χωριών.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Garmin αν υπάρχει κάλυψη των νησιών του Αιγαίου και εαν ναι, σε τι βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Να πω και εγω οτι εχω το sygic και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μένω Χίο και έχει αναλυτικά τους δρόμους της πόλης ακόμα και των χωριών.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Garmin αν υπάρχει κάλυψη των νησιών του Αιγαίου και εαν ναι, σε τι βαθμό.

 

Απο προσωπική εμπειρία πιστεύω για νησιά Αιγαίου καλύτερο τουλάχιστον στην Ρόδο απο θέμα κάλυψης δρόμων πόλης-χωριών(οχι αγροτικών) είναι το Sygic μετά ερχεται το Garmin που μεν έχει μερικούς αγροτικούς δρόμους χωριών (αν βάλεις τον χάρτη Anavasis) αλλά δεν εχει δρόμους χωριών.

Στις πόλεις τα πράγματα είναι ίδια και στα 2 προγράμματα

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Το GARMIN είναι ο αρχηγός διότι:

α. έχει λεπτομερείς χάρτες από όλη την Ελλάδα.

β. έχει χάρτη Ελλάδας για αναβάσεις με τζιπ και ποδαράτο με υψόμετρα

γ. έχει βάθη σε θαλάσσιες περιοχές και πορείες πλοίων.

 

Αρνητικό το ότι δεν χωράει πάνω από 4 χάρτες. Ή καλίτερα έναν κεντρικό και 3 επιμέρους λεπτομερείς χάρτες (detail maps).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...