Jump to content

[S60 3rd Edition] Sygic GPS Navigator Mobile


ibiza2003
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν χρειάζεται να έχεις καθόλου φάκελο sygic. θα τον ανοίξεις (στον υπολογιστή σου) και θα πάρεις τους υποφακέλους υποφακέλους και θα τους βάλεις χύμα στην κάρτα μνήμης

 

Τελικά είχες δίκιο.Ευχαριστώ :) . Ας ψάξω τώρα να βρώ το περιβόητο κίτσεν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μπερδευτεί. :worry:

Μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε τελικά τι έχουμε?

Η έκδοση 7.7 με τον νέο χάρτη Navigreece 2009Q1, που υποθετικά είναι μόνο για την έκδοση 7.199, τελικά λειτουργεί στην 7.7?

Κι αν συμβαίνει αυτό, το μόνο που κάνουμε είναι να σβήσουμε τον προηγούμενο χάρτη .pak (33MB) και βάζοντας στον ίδιο φάκελο grc όλα εκείνα τα αρχεία που είναι στον φάκελο Navigreece 2009Q1 (62.4ΜΒ)? Και έτσι θα δουλέψει δηλαδή?

 

ναι δουλευη οπως το γραφης δεν ειναι αναγγη να πεταξης τον παλιο σου χαρτη κρατα αντιγραφο στο pc βαλε μεσα στο κινιτο τον Navigreece 2009Q1 (62.4ΜΒ) δοκιμασε :)και πεσμας τα νεα

TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευη οπως το γραφης δεν ειναι αναγγη να πεταξης τον παλιο σου χαρτη κρατα αντιγραφο στο pc βαλε μεσα στο κινιτο τον Navigreece 2009Q1 (62.4ΜΒ) δοκιμασε :)και πεσμας τα νεα

 

Οσοι το κανατε και σας δουλεψε...

 

μεσα στον φακελο maps\grc υπαρχει ενα αρχειο grc.pak?

Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευη οπως το γραφης δεν ειναι αναγγη να πεταξης τον παλιο σου χαρτη κρατα αντιγραφο στο pc βαλε μεσα στο κινιτο τον Navigreece 2009Q1 (62.4ΜΒ) δοκιμασε :)και πεσμας τα νεα

 

Οσοι το κανατε και σας δουλεψε...

 

μεσα στον φακελο maps\grc υπαρχει ενα αρχειο grc.pak?

 

Ναι, υπάρχει και το grc.pak και αν το αφαιρέσεις από τον φάκελο δε φορτώνει χάρτες.

Επομένως πιστεύω πως με αυτή τη μέθοδο συνεχίζει να φορτώνει τον παλαιότερο 33ΜΒ χάρτη και όχι τον 62.5ΜΒ, χωρίς βέβαια να τους έχω συγκρίνει κάπως. Απλά νομίζω αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει και το grc.pak και αν το αφαιρέσεις από τον φάκελο δε φορτώνει χάρτες.

Επομένως πιστεύω πως με αυτή τη μέθοδο συνεχίζει να φορτώνει τον παλαιότερο 33ΜΒ χάρτη και όχι τον 62.5ΜΒ, χωρίς βέβαια να τους έχω συγκρίνει κάπως. Απλά νομίζω αυτό συμβαίνει.

 

 

emoticon που να σταυροκοπιεται και να λεει δοξα τω Θεω και την Παναγια υπαρχει? :)

 

αυτο που συμβαινει ειναι οτι με διαφορετικης ονομασιας .mlm ανοιγει παντα ο ιδιος χαρτης. o χαρτης του Sygic που εχει την ονομασια grc.pak και ειναι 32ΜΒ. Και αυτο διοτι απλα ολα τα .mlm ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε να λενε στο προγραμμα οταν τα επιλεξεις, πηγαινε στον φακελο GRC και ανοιξε τον χαρτη που βρισκεις μεσα...

Αυτο βρισκει μεσα τον grc.pak που ειναι συμβατος με το προγραμμα και τον αναγνωριζει και τον ανοιγει...

 

Για να πειστειτε 100% στο αρχειο που επισυναπτω υπαρχουν μεσα στο .rar δυο διαφορετικα .mlm με "περιεργες" ονομασιες. Βαλτε τα μεσα στο φακελο maps και τρεξτε το sygic. Θα δημιουργηθουν δυο "νεοι" χαρτες που λειτουργουν κανονικα. Στην ουσια ομως παντα ο χαρτης ειναι ο ιδιος που ανοιγει, ο grc.pak 32ΜΒ για το Sygic 7.7

 

Αυτοι οι χαρτες φτιαχτηκαν λογω μιας εντονοτατης διαμαχης με εναν απεριγραπτο τυπο σε αλλο φορουμ.

Για να μην παρεξηγηθω δεν υπαρχει καμμια μομφη για κανενα φιλο εδω, αφου ολοι ηταν ευγενεστατοι και εξεφρασαν απορια.

 

Απλα ο αλλος ηταν τοσο μπετοβλακας που οταν του εξηγησα αναλυτικα βημα προς βημα τι συνεβη, απλα μου απαντησε οτι εγω ειμαι ασχετος και αυτος εκανε την ανακαλυψη του αιωνα! Και το εκανε και upload σαν κατι πρωτοποριακο και μοναδικο που μονο αυτος το σκεφτηκε! Κιετσι εγινε η αφορμη να γινουν αυτοι οι δυο "νεοι" χαρτες :)

 

Και οπως ειπα και πριν δεν υπαρχει καμμια μομφη για τους φιλους εδω μεσα που ηταν ευγενεστατοι και μπερδευτηκαν απο το αποτελεσμα και οντως το αποτελεσμα που προκυπτει απο την πρωτη ματια, ειναι "ψαρωτικο" και μπορει να σε μπερδεψει ευκολα.

 

Παντα φιλικα και με διαθεση για χιουμορ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά πάντως απορώ...

Βλέπω συζητήσεις επί συζητήσεων....ποιός χάρτης μπαίνει που και ποιά version.....

 

Ας ελπίσουμε ότι θα σας λύσω την απορία...

1) Ο NaviGreece της Creative παίζει και είναι συμβατός μόνο μέχρι την 7.199 version.

Για λόγους που δεν γνωρίζω η Creative δεν έχει προχωρήσει σε αναβάθμιση του λογισμικού

και των χαρτών σε 7.7 (για όλες τις version - XP - SYMBIAN - CE).

 

Άρα ή μένετε στην 7.199 symbian και χρησιμοποιείτε τον naviGreece.2009.01 ή

πάτε σε 7.7 version και χρησιμοποιείτε το χάρτη της Teleatlas....

Προφανώς 30 mb διαφορά στο χάρτη σημαίνει και τεράστια διαφορά

κάλυψης και ποιότητας αλλά από την άλλη η 7.7 version σαν λογισμικό δεν παίζεται.....

 

The choice is yours...:D:D:D:cry:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό όμως με την 7.7 είναι ότι δε μπορούμε να γράψουμε και να κάνουμε αναζήτηση με Ελληνικούς χαρακτήρες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από κάποιους που έχουν παίξει με όλους τους συνδυασμούς υπάρχει κάποια προτίμηση για το τι είναι καλύτερο αυτή τη στιγμή να χρησιμοποιούμε λαμβάνοντας υπόψη τα θετικά και αρνητικά όλων των εκδόσεων;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω οτι η 7.60.731 με το χάρτη NaviGreece 2008.04, είναι ο καλύτερος συνδιασμός.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η 7.7 version έχει bug στο ελληνικό πληκτρολόγιο για τις symbian συσκευές.

Τα Ελληνικά δουλεύουν σε windows mobile και ce.

Άρα η 7.6 είναι μέχρι στιγμή μονόδρομος.....

MΕ ΧΑΡΤΗ TELEATLAS ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αυτα εχω μεσα και δουλευη:!:

 

Αξιο απορίας και αναφορας ειναι οτι ο καινούριος χάρτης,(2009), λειτουργει και με το NaviGreece 2008.04 (mlm)!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο ειναι να γινεται αυτο εαν ανοιξεις τα 2 .mlm μεσα γραφουν το ιδιο πραγμα. Για να καταλαβεις το .mlm ειναι ενα .txt που αλλαξε η καταληξη του και μεσα γραφεις τον - τους χαρτες που θελεις να φορτωσει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η 7.7 version έχει bug στο ελληνικό πληκτρολόγιο για τις symbian συσκευές.

Τα Ελληνικά δουλεύουν σε windows mobile και ce.

Άρα η 7.6 είναι μέχρι στιγμή μονόδρομος.....

MΕ ΧΑΡΤΗ TELEATLAS ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.....

 

Ο χάρτης NaviGreece 2008.04 αν έχω καταλάβει σωστά είναι της Creative.

Ο χάρτης της TELEATLAS ποιος είναι (τι ονομασία έχει) και πού μπορώ να τον βρώ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αρα αυτον που λεμαι εμεις τοσο καιρο για κενουργιο δεν ειναι; ε ποιος ειναι !

 

Μάπα το καρπούζι και χειμωνιάτικα κιόλας... :blink:

Επιστροφή στον v7.6 και αναμονή για τον συμβατό 2009Q1 της v7.7. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τους χαιρετισμους μου σε ολη την παρεα.

Καταθετω και εγω τη μικρη μου "εμπειρια".

Δυστυχως η καλυτερη και πιο σταθερη εκδοση για s60 symbian (δοκιμες σε n78 και n82) ειναι η 7.60 με χαρτη 2008.q4.Και λεω δυστυχως γιατι με δοκιμες σε Τριπολη Καλαματα Αργος Ναυπλιο και απειροελαχιστη Αθηνα τα ενσωματωμενα pois (βενζιναδικα εκκλησιες παρκινγκ κλπ) ειναι για κλαματα και επισης λειπουν καποιοι δρομοι φτιαγμενοι εδω και ενα χρονο+.

Η εκδοση 7.70 με το χαρτη των 32.5mb εχει πολυ καλυτερη χαρτογραφηση (σχεδον ακριβεστατα τα ενσωματωμενα pois με παραδειγμα τον προαστιακο Κορινθου που στην 7.60 δε φαινεται πουθενα ενω στην 7.70 εχει το σημαδι των τρενων και τα παρκινγκ του).Ομως η 7.70 σου σπαει τα νευρα με τα ατελειωτα bugs(αυτο το unexpected error δεν καταπινεται με τιποτα.)

Κλεινοντας λοιπον κρατω το sygic με το φοβερο στιγμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο(σε καταιγιδα δεν εχασε ουτε μια στιγμη το δρομο) κρατω την 7.60 με τον 2008.q4 λογω σταθεροτητας και περιμενω εναν καλυτερο χαρτη ή μια πιο σταθερη εκδοση απο την 7.70.

Οποιος καλος φιλος μαθει κατι ας μας ενημερωσει.

Με εκτιμηση

ngr71.

Link to comment
Share on other sites

Αντικατασταση της 7.70(1107) με την 7.70 (1467) ....στο γνωστό "μαγαζάκι"!Eπιτέλους Ελληνική γραφή για το προορισμό μας!!!!

 

Μάστορα μπορείς να μου υποδείξεις που θα βρω το μαγαζάκι με την έκδοση 7.70 (1467)? Στείλε ΠΜ αν δεν επιτρέπεται να αναρτηθεί στον αέρα. Στο Γκρικζλιβ δεν την έχει πάντως εκτός αν δώσεις λινκ που μου έχει ξεφύγει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργει με τον συγκεκριμενο χαρτη. Εαν θελεις να χρησιμοποιεις τον naviGreece.2009.01 θα πρεπει να μεινεις στην 7.199.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον Navigreece _2009.01 με έκδοση προγράμματος 7.60731 χωρίς προβλήματα, πέραν κάποιων κουλών που μου έχει κάνει μέσα στην Πάτρα σε πλοήγηση...
Link to comment
Share on other sites

Λογο οτι το Ν82 μου εχει παει 2 φορα για επισκευη εχω να χρησιμοποιησω το sygic περισσοτερο απο 2 μηνες. Δεν λεω οτι αυτο που λες ειναι λαθος αλλα δες το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2673787#post2673787

 

Νομιζω οτι απο την 7.52 και επανω τρεχουν διαφορετικοι χαρτες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, πως παίζει τότε? Πόλεις μου βρίσκει, όχι όμως και κάποια χωριά, του έβαλα π.χ. Τρίκαλα (εγώ ήθελα Κορινθίας) και αυτό μου έβγαλε μόνο τα Τρίκαλα στη Λάρισα... Δεν έχει κάποια επιλογή να δούμε τι να επιλέξουμε???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...