Jump to content

Πρόβλημα με εγκατάσταση λειτουργικού


argosxolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος μου πήρε καινούργιο υπολογιστή(P4 2.8 με HT,512DDR,μητρική μία CHAINTECH πολύ καλή,γενικά έναν πολύ καλό υπολογιστή).

Μου έλεγε ότι προσπαθούσε να εγκαταστήσει τα windows και δεν τα κατάφερνε!!

Έτσι πήγα να τον βοηθήσω.Πάω να βάλω τα xp pro και μόλις φόρμαρα το δίσκο σε ntfs, αρχίζει η εγκατάσταση και πετάει μπλε οθόνη!Μία,δύο,τρεις έκανε συνέχεια το ίδιο αν και κολλούσε σε διαφορετικά σημεία.Μου έβγαλε ένα μήνυμα να κάνω disable το caching και το shadowing,κάτι που έκανα από το BIOS. Αυτή τη φορά κόλλησε σε λίγο μεγαλύτερο ποσοστό της εγκατάστασης.

Δοκίμασα να βάλω κάτι παλιά win98SE μήπως φταίνε τα windows αλλά και σ'αυτά τα ίδια.

Προσπάθησα να βάλω linux και αυτό επί ματαίω.

 

Ακούω ιδέες του τι μπορεί να φταίει και πώς θα το ελέγξω.Εγώ πιστεύω ότι μάλλον είναι χαλασμένη η μνήμη αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί τον πήρε από το πλαίσιο που υποτίθεται ότι τον ελέγχουν πριν στον παραδώσουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argosxolos (10 Ιαν. 2004 , 07:21)

512DDR

 

Το πιθανότερο είναι να είναι προβληματική η μνήμη RAM. Αλλάξε τη και δοκίμασε πάλι.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι σίγουρα hardware. Οταν συναρμολογούν το μηχάνημα και το παραδίδουν χωρίς λειτουργικό, ο μόνος έλεγχος που κάνουν είναι να δουν αν το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά και κάνει boot σε dos. Τίποτα άλλο. Είναι κι ένας τρόπος να πιέσουν ν' αγοράζει ο κόσμος μηχανήματα μ'εγκατεστημένο λειτουργικό (και να πληρώνει περισσότερα).

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά η μνήμη είναι OK, την έλεγξα οπότε μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται στη μητρική. ή στον επεξεργαστή(όλα τα άλλα κομμάτια,σκληρό,κάρτα γραφικών τα δοκιμάσαμε σε άλλο υπολογιστή και λειτουργούν κανονικά).

Μπορεί το ότι αν δεν αγοράσεις λειτουργικό δεν ελέγχουν τον υπολογιστή να είναι μοχλός πίεσης για να αγοράσεις τελικά λειτουργικό αλλά στο κάτω κάτω ότι είναι προβληματικό πρέπει να το αντικαταστήσουν.Δεν νομίζω ότι αγοράζει κανείς υπολογιστή χωρίς έστω 1 χρόνο εγγύηση.Οπότε απλά γλιτώνουν το να ελέγχουν όλους τους pc που πουλάνε.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εσύ ήδη έχεις υποστεί την ταλαιπωρία οπότε την επόμενη φορά θα το σκεφτείς λίγο παραπάνω και ίσως επηρεάσεις και κάποιους φίλους σου..

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε την συχνοτητα της μνημης....

Με μια chaintech που ειχα (πριν την ... εκρηξη) με τη DDR στα 333 (τοσο ηταν κανονικα) τα 2000 μου ειχανε βγαλει την πιστη... μετα απο 7 εγκαταστασεις ειμουν τυχερος που μπηκαν αλλα μεσα σε μια ωρα μου εβγαζαν μπλε οθονη...

μολις πηγα την μνημη στα 266 η κατασταση εστρωσε...

βεβαια στα 333 το knoppix φορτωνε μια χαρα...

Τελος παντων, δοκιμασε το αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...