Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα πρεπει να τα χωρισεις.

ανοιξε το ΡΟΙ που ειναι 1.7 απο το notepad κ χωρισε το σε 3-4 κομματια. καθε φορα θα το σωζεις μια καπως διαφορετικο ονομα. π.χ rantar1, rantar2, rantar3. και το αρχειακι και το bmp του.

σε καθε αρχειο ομως, στην αρχη θα βαζεις τις πρωτες γραμμες του αρχικου αρχειου. πριν δηλαδη το πρωτο σημειο με τις συντεταγμενες. δηλαδη αυτες

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-7"?>
<gpx
xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1"
xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd"
version="1.1"
creator="POI-Index (GPS Pocket PC Forum) www.gpspocketpc.gr">

 

στο τελος θα βαζεις αυτο </gpx>

 

ευχαριστω πολυ να σαι καλα.Μηπως ξερεις μεχρι ποσα poi μπορουν να περαστουν;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις αν μπορω να περασω με το poiloader,poi αλλα να μην χρειαζεται να ενεργοποιηθει η "μεταφορα δεδομενων" στο νοκια κινητο μου γιατι ολο μου λεει οτι "η καρτα μνημης χρησιμοποιειται "?
Link to comment
Share on other sites

To διορθώνεις αυτό. Βγάλε την κάρτα, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου, ξαναβάλε την κάρτα και σύνδεσέ το.
Link to comment
Share on other sites

To διορθώνεις αυτό. Βγάλε την κάρτα, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου, ξαναβάλε την κάρτα και σύνδεσέ το.
πριν το κανω αυτο θα πρεπει να απενεργοποιησω τις ενεργες εφαρμογες που ξεκινανε μαζι με το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορεί κανείς να με βοηθήσει κάπως;;;κατεβάζω από τα γνωστά μαγαζάκια τον καινούριο 3 σε 1 χάρτη αλλά πάω να το κάνω unrar και βρίσκει πρόβλημα γιατί το part 2 είναι corrupt.το κατέβασα 800 φορές αλλά πάντα τα ίδια...είχε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;;που μπορώ να τον βρω αλλού;;;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο αρκετες ωρεσ προσπαθειας καταφερα να περασω την 4.10v και μετα εκανα και update στην 5:yahoo:Απο θεμα επιλογων ειναι αψογο και αρκετα πιο γρηγορο απο τις προηγουμενες εκδωσεις.Απο θεμα πλοηγησης δεν εχω αποψη γιατι στο Ε65 το ειχα μονο σαν χαρτη
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Όταν βέβαια βάζω τους παλιούς 3-1 παιζουν κομπλε...

 

Έσβησα τα unl και img αρχεία και τα ξεκλείδωσα από την αρχή, αλλλά τπτ.. Το έκανα 4-5 φορές. Έκανα restart το phone, αλλά το ίδιο!

Βάζω πάλι τα παλιά και είναι κομπλε...

 

Καμιά βοήθεια?

 

Φιλε μου εγω μπορω να βαλω μονο εναν χαρτη.Δοκιμασα τους αλλους(3 σε νεο και παλιο) εκανα πολλους πειραματισμους και ..τιποτα.Βαζω αυτον που ειχα περασει και ολα οκ.Κατι αναλογο με το δικο σου δηλαδη,με τη διαφορα οτι μπορω να βαλω μονο εναν χαρtη(της autodr).

 

Κατι αλλο σημαντικο...

τις αποστασεις σε εσας τις υπολογιζει σωστα;

Εντος Αθηνων εβαλα να ψαξει κατι που ειναι κανονικα 2 χλμ(και μαλιστα ειναι η πιο συντομη διαδρομη) και αυτο μου βγαζει 600 ΜΕΤΡΑ!!!

Υπολογισα επισης της αποσταση σε μια αλλη πολη και ενω απεχει 280 χλμ απο την Αθηνα,αυτο μου βγαζει 150 χλμ!!!

Οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ σημαντικη διαφορα!

Μπορει καπως να διορθωθει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω μπορω να βαλω μονο εναν χαρτη.Δοκιμασα τους αλλους(3 σε νεο και παλιο) εκανα πολλους πειραματισμους και ..τιποτα.Βαζω αυτον που ειχα περασει και ολα οκ.Κατι αναλογο με το δικο σου δηλαδη,με τη διαφορα οτι μπορω να βαλω μονο εναν χαρtη(της autodr).

 

Κατι αλλο σημαντικο...

τις αποστασεις σε εσας τις υπολογιζει σωστα;

Εντος Αθηνων εβαλα να ψαξει κατι που ειναι κανονικα 2 χλμ(και μαλιστα ειναι η πιο συντομη διαδρομη) και αυτο μου βγαζει 600 ΜΕΤΡΑ!!!

Υπολογισα επισης της αποσταση σε μια αλλη πολη και ενω απεχει 280 χλμ απο την Αθηνα,αυτο μου βγαζει 150 χλμ!!!

Οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ σημαντικη διαφορα!

Μπορει καπως να διορθωθει;

Νομίζω ότι σου υπολογίζει σε ευθεία γραμμή.Αν το βάλεις να κάνει πλοήγηση θα σου εμφανίση την απόσταση σύμφωνα με τα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλα την έκδοση 5.00 και αφού ξαναδημιούργησα τα αρχεία .UNLτων χαρτών, το τηλέφωνο συνεχίζει για πάρα πολλά λεπτά να κάνει αναζήτηση δορυφόρων. Το γέλιο συνεχίζεται και στο ότι τωρα πια δορυφόρο δεν βλέπω ούτε με το SYGIC αλλά ούτε και με το ΝΟΚΙΑ ΜΑPS. Μόνο το Google maps δουλεύει. Σημειωτέον ότι βλέπω ουρανό και ότι πειραματίστικα εχθές και σήμερα. Ιδέα κανείς :wacko:;

 

Μαλλον ηρθε η ωρα να κανεις hard format και να τα περασεις ολα απο την αρχη..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε τη φωνή αυτής της "ξενέρωτης κυρίας" που μας δίνει οδηγείες κατά την πλοήγηση? :D.

Μπορείς κάλλιστα να ενεργοποιήσεις την Αγγλική πλοήγηση ή όποια άλλη γλώσσα θέλεις. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σου υπολογίζει σε ευθεία γραμμή.Αν το βάλεις να κάνει πλοήγηση θα σου εμφανίση την απόσταση σύμφωνα με τα κριτήρια.

Εχεις δικιο φιλε μου,σ'ευχαριστω για τη βοηθεια!

Εβαλα να μου κανει αναλυση της πορειας και οντως εδειξε τη πραγματικη αποσταση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ οτι με την προτελευταια αλλα και την 5.00 βερσιον εγω ενω εχω στα αγγλικα το μενου του κινητου και ελληνικα το garmin στην αναζητηση ενω βγαζει ιερογλυφικα εκει που λεει να γραψεις την χωρα,πολη,οδο κλπ αν την γραψεις ελληνικα την βγαζει μια χαρα!οποτε λυθηκε το προβλημα με εμας που θελαμε το μενου του κινητου να ειναι στα αγγλικα αλλα και η αναζητηση οδων με ελληνικα γραμματα να δουλευει!οι δικες σας εμπειριες?
Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει στο ιπμαρτκαι σήμερα το επιβεβαίωσα κι εγω.

 

Σε συνθήκες πλοήγησης με BT GPS και το Ν73, το 5.0.0 είναι πιο αργό από το 4.20.0.

Χοντρικά μέτρησα την καθυστέρηση (από πότε περνας μια διασταύρωση, μέχρι το πότε σε δείχνει ότι την περνάς) στα 4-5 δευτερόλεπτα.

Διαφορά αισθητή απ' την 4.20 κι αυτό μετά κι από defragment της (ταχύτατης) SD κάρτας που έχω.

Βέβαια το interface (και κατά την πλοήγηση) όντως είναι καλύτερο, και προβλήματίζομαι λίγο στο να γυρίσω στην 4.20.

 

Όποιος έχει άλλες εμπειρίες σε πραγματική πλοήγηση κι όχι προσομοίωση, λέει το μοντέλο του τηλεφώνου του και τις μοιράζεται.

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει, πέρασα την έκδοση 5.00.00 πάνω στην 4.20.20 κατεβάζοντας τα αρχεία από το site της garmin

Το αποτέλεσμα ήταν όντως να υπάρχει μια κάποια καθυστέρηση (κόλλημα) όταν έκανα πλοήγηση, ακόμα και στη προβολή του χάρτη (όταν έκανα zoom πχ)

 

Απεγκατέστησα λοιπόν το garmin έσβησα το φάκελο και τα πέρασα όλα από την αρχή κατεβάζοντας τα απαραίτητα αρχεία από το xxxxxxxx

Τώρα πλέον το πρόγραμμα είναι ταχύτατο και κλειδώνει δορυφόρους ακόμα γρηγορότερα (πρακτικά με την έναρξη είναι έτοιμο για πλοήγηση)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα μνήμης Αρίστο.

Το Handy Taskman λέει 19.7 ΜΒ μετά από reboot και 14-15 ΜΒ αφου ανοιγοκλείσεις εφαρμογές και φωτογραφική μηχανή.

 

Πολλοί στο xxxxxxxx αναφέρουν αυτό το πρόβλημα.

Ένα παιδί εκεί εστίασε το πρόβλημα στα poi.

Είχε 7 ΜΒ custom poi και καθυστέρηση ακριβώς όση κι εγώ 4-5".

Τα μείωσε σε 1.2 ΜΒ πάλι η ιδια καθυστέρηση.

Τα έσβησε ΕΝΤΕΛΩΣ και χωρίς να κάνει reboot ή να κλείσει το Garmin και ως δια μαγείας η καθυστέρηση έφυγε.

 

Δεν θα χω αυτοκίνητο αύριο η καημένη, αλλά έσβησα τα 2 αρχεία poi που είχα (που δεν είμαι και σίγουρη τι είχαν μέσα) και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναδοκιμάσω, και θα σας ενημερώσω...

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα σε Ν96 αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Εγκατεστησε την τελευταια version του garmin που ειναι η 5.00.00
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω μπορω να βαλω μονο εναν χαρτη.Δοκιμασα τους αλλους(3 σε νεο και παλιο) εκανα πολλους πειραματισμους και ..τιποτα.Βαζω αυτον που ειχα περασει και ολα οκ.Κατι αναλογο με το δικο σου δηλαδη,με τη διαφορα οτι μπορω να βαλω μονο εναν χαρtη(της autodr).

 

Έσβησα όλα το πρόγραμμα, όλους τους φακέλους. Το έβαλα από την αρχή, νέα unl και όλα, αλλά τα ίδια. Δοκίμασα μόνη της την έκδοση 1.40 και πάλι δεν μπορεί να δουλέψει!!!

 

Κανείς που να ξέρει τι παίζει; ίσως κάποιο λινκ με την έκδοση που να ειναι οκ!?

Link to comment
Share on other sites

Έσβησα όλα το πρόγραμμα, όλους τους φακέλους. Το έβαλα από την αρχή, νέα unl και όλα, αλλά τα ίδια. Δοκίμασα μόνη της την έκδοση 1.40 και πάλι δεν μπορεί να δουλέψει!!!

 

Κανείς που να ξέρει τι παίζει; ίσως κάποιο λινκ με την έκδοση που να ειναι οκ!?

 

Δοκιμασε να βαλεις νεο κωδικο στο .unl

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...