Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αρχειο που θα βγει με το poiloader πρεπει να ειναι 600-700 ενα αρχειο θα ειναι

 

Εννοώ τα POIs ξεχωριστά τι μέγεθος πρεπει να έχουν ( gpx kai bmp) υπάρχει περιορισμός???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα ρε παίδια εχτές να περάσω ολα τα POIs απ΄το http://index.pois.gr/ με το POI loader και αρούσε πάρα πού μέχρι που κολούσε!Έχουν ξαναανεβάσει τα παίδια τα POIS με ελλήνικές ονομασίες και ειναι λέον και τα εικονίδια.Πάρολα αυτά αργεί πάρα πολύ και κολλάει.Και με λίγα POIs αργεί πολύ!!

δεν φταιει οτι ειναι στα ελληνικα αλλα ενα που κοιταξα στο αρχειο gpx καθε φορα που καταχωρει ενα νεο σημειο κεχει κανει επικοληση ολα τα προηγουμενα και αυτο το εχει κανει σε ολα τα σημεια που εχει καταχωρησει ετσι εφτασε το αρχειο απο 9KB σε 372KB

πρεπει να ανοιξεις το gpx με το notepad και να σβησεις τις επαναληψεις των σημειων

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τα POIs ξεχωριστά τι μέγεθος πρεπει να έχουν ( gpx kai bmp) υπάρχει περιορισμός???

 

τα gpx ειναι απο 1,5KB μεχρι 31KB

τα bmp ειναι γυρω στα 1,7KB

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

το αρχειο που θα βγει με το poiloader πρεπει να ειναι 600-700 ενα αρχειο θα ειναι

 

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ενα αρχειο. εγω πχ εχω διαλεξει αυτα που με ενδιαφερουν, τα περασα ενα ενα με το POI Loader και τους αλλαξα το ονομα.

ετσι φυσικα κανεις περισσοτερο κοπο, ΑΛΛΑ οταν περασεις νεα poi δεν χανεις τα παλια!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει οτι ειναι στα ελληνικα αλλα ενα που κοιταξα στο αρχειο gpx καθε φορα που καταχωρει ενα νεο σημειο κεχει κανει επικοληση ολα τα προηγουμενα και αυτο το εχει κανει σε ολα τα σημεια που εχει καταχωρησει ετσι εφτασε το αρχειο απο 9KB σε 372KB

πρεπει να ανοιξεις το gpx με το notepad και να σβησεις τις επαναληψεις των σημειων

 

Σωστός brο thanks a lot!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ενα αρχειο. εγω πχ εχω διαλεξει αυτα που με ενδιαφερουν, τα περασα ενα ενα με το POI Loader και τους αλλαξα το ονομα.

ετσι φυσικα κανεις περισσοτερο κοπο, ΑΛΛΑ οταν περασεις νεα poi δεν χανεις τα παλια!!!

 

Δέν χάνεις τα παλιά?????????

Γιατι εγώ τα εσβηνα και τα περνούσα όλα από την αρχή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ενα αρχειο. εγω πχ εχω διαλεξει αυτα που με ενδιαφερουν, τα περασα ενα ενα με το POI Loader και τους αλλαξα το ονομα.

ετσι φυσικα κανεις περισσοτερο κοπο, ΑΛΛΑ οταν περασεις νεα poi δεν χανεις τα παλια!!!

 

αν πας στο κινητο σου με τη διαχειριση αρχειων στο φακελο garmin/poi θα δεις εκει δυο αρχεια poi.gpi και speedcamera.gpi

εγω εχω περασμενα 32 poi και το μεγεθος και των δυο αρχειων ειναι στο κινητο 500KB ενω στο φακελο poi στον η/υ 350KB

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Δέν χάνεις τα παλία?????????

Γιατι εγώ τα εσβηνα και τα περνούσα όλα από την αρχή!!!!!

 

Οχι βέβαια! Και μάλιστα δεν χρειάζεται να τα περάσεις ένα ένα! Δες πως γίνεται:

Πες ότι θες να περάσεις 1η φορά POI. Ανοίγεις τον POI Loader, χρησιμοποιείς έναν εξωτερ. δίσκο (πχ ενα usb) και στα αποθηκευει εκει στο αρχειο poi.gpi

Πας και το μετονομάζεις σε ο,τι θες πχ first.gpi και μετά το αντιγράφεις στο φάκελο poi του κινητου.

Tην επόμενη φορά που θα περάσεις poi κάνε την ίδια διαδικασία και ονόμασέτο διαφορετικά πχ second.gpi

Ετσι στο κινητό θα συνυπάρχουν και τα δύο αρχεία!

 

To μυστικό είναι να ΜΗΝ περάσεις τα ΡΟΙ κατευθειαν στο Garmin του κινητου.

Γιατί αυτό τα αποθηκεύει αυτόματα στο αρχειο POI/poi.gpi

Αρα καθε φορά που το κάνεις αυτό, ουσιαστικά αντικαταστεί το poi.gpi με το νεότερο. Ετσι χάνεις τα παλιά!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Αν στο πρώτο πακέτο που θα περάσεις έχει πχ τις Παραλίες και στο δεύτερο πακέτο που θα περάσεις έχει και πάλι τις Παραλίες τότε στο Garmin θα υπάρχουν δύο φορές!

Αρα διαγράφεις από το νέο πακέτο τα ίδια poi που έχεις στο κινητό!

 

Τι γίνεται όμως αν το το δεύετερο πακέτο έχει νέες προσθήκες στις παραλίες; Σε αυτή την περίπτωση, αν έχεις χρόνο και όρεξη, κάνεις αυτό που έκανα εγώ από την αρχή. Διάλεξα τα POI που με ενδιαφέρουν. Τα πέρασα ΕΝΑ ΕΝΑ στο USB και αρχισα να τα μετονομαζω. Ετσι στο φακελο του κινητού στα POI εχω αρχεια beaches.gpi, flocafe.gpi κ.ο.κ. Οπότε όταν βρω αναβάθμιση των παραλιών, σβήνω από το κινητό το beaches.gpi και περνάω το καινούριο.

Χρονοβόρο αλλά έτσι δεν χάνεις κανένα POI ποτέ!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι απαντισεις σας ειναι ολα τα λεφτά!!! :D:D

Δεν αφήνουν περιθώρια για απορίες!!!

 

Thanks a lot.

 

Να΄σαι καλά φίλε μου.

Γι'αυτό υπάρχουν τα forums. Να σκεφτείς ότι πριν 2-3 ημέρες δεν είχα ιδέα πως να περάσω τα POI. Με το που ρώτησα όμως εδώ, αμέσως κατατοπίστηκα!

Οπότε καταλαβαίνεις, τον επόμενο που έχει απορίες τον αναλαμβάνεις :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.πως γινετε να περασουμε poi που ειναι μεγαλα???π.χ. θελω να βαλω μπλοκα και εχουν μεγεθος αρκετα mbyte.εφοσον το poiloader κολαει με μεγαλυτερα αρχεια απο 600-700 kbyte????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.πως γινετε να περασουμε poi που ειναι μεγαλα???π.χ. θελω να βαλω μπλοκα και εχουν μεγεθος αρκετα mbyte.εφοσον το poiloader κολαει με μεγαλυτερα αρχεια απο 600-700 mbyte????

 

ανοιξε το αρχειο .gpx με notepoad και μοίρασέ το σε διαφορετικά αρχεία .gpx

στη συνέχεια πέρασέ τα ένα ένα με poiloader (θα ειναι μικροτερα, αρα θα περασουν!) και αλλαξετους το ονομα. Πχ bloka1.poi, bloka2.poi κτλ

Και μετα στο φακελο POI του κινητού και εισαι αρχοντας!

Δες και τα posts μου λίγο πιο πάνω αν έχεις αλλες απορίες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το αρχειο .gpx με notepoad και μοίρασέ το σε διαφορετικά αρχεία .gpx

στη συνέχεια πέρασέ τα ένα ένα με poiloader (θα ειναι μικροτερα, αρα θα περασουν!) και αλλαξετους το ονομα. Πχ bloka1.poi, bloka2.poi κτλ

Και μετα στο φακελο POI του κινητού και εισαι αρχοντας!

Δες και τα posts μου λίγο πιο πάνω αν έχεις αλλες απορίες

 

ευχαριστω πολυ.δεν εχω λογια.στην αρχη του gpx γραφει καποια στοιχεια.αυτα πρεπει να α περασω σε καθε αρχειο που θα δημιουργησω???ή θα κανω απλα copy paste τα κοματια που θελω???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.δεν εχω λογια.στην αρχη του gpx γραφει καποια στοιχεια.αυτα πρεπει να α περασω σε καθε αρχειο που θα δημιουργησω???ή θα κανω απλα copy paste τα κοματια που θελω???

 

Αυτο ομολογω δεν το εχω ψαξει. Το κολπακι να τα περνας ενα-ενα και να τους αλλαζεις ονομα το βρηκα ψαχνοντας τροπο να μην σβηνονται τα παλια POI απο το Garmin οταν περνας τα καινουρια.

Δοκίμασε πρώτα να κρατήσεις αυτά τα στοιχεία και να σπάσεις τα υπόλοιπα δεδομένα. Λογικά έτσι θα λειτουργεί. Κάνεις μετά έναν έλεγχο στο Garmin να δεις αν πέτυχε.

Αλλιως δοκίμασε τον αλλο τροπο.

 

Καπως ετσι ανακαλυπτεις καινουρια πράγματα. ;)

Και 'γω δοκίμασα αρκετούς τρόπους να μην σβήνονται τα ΡΟΙ όταν περνάς καινούρια μέχρι να βρω τον σωστό!

 

ps: Aν σου δουλέψει στείλε ένα post για να καταχωρηθεί και αυτή η πατέντα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπρουμε με κάποιον τρόπο ένα αρχείο *.gpx να το μετατρέψουμε σε *.csv για τα pois στο Garmin? Είναι πολύ μικρότερα σε μέγεθος και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

To μυστικό είναι να ΜΗΝ περάσεις τα ΡΟΙ κατευθειαν στο Garmin του κινητου.

Γιατί αυτό τα αποθηκεύει αυτόματα στο αρχειο POI/poi.gpi

Αρα καθε φορά που το κάνεις αυτό, ουσιαστικά αντικαταστεί το poi.gpi με το νεότερο. Ετσι χάνεις τα παλιά!

 

Εκεί είναι αποθηκευμένα και τα poi που έχει από την αρχή το garmin? Ή μόνο όσα βάζουμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι αποθηκευμένα και τα poi που έχει από την αρχή το garmin? Ή μόνο όσα βάζουμε εμείς?

 

Αυτά που βάζουμε εμείς έχει εκεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.για να ακουμε την ηχιτικη προειδοποιηση πρεπει να επιλεξω στο poiloader manual και να βαλω εκει καποια μετρα ή δεν χρειαζεται να κανω κατι??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είχα εγκαταστήσει την έκδοση 4.60.00 κ λειτουργούσε κανονικά. Έκανα και update και έβαλα την 4.20.00 και τον νέο χάρτη 3 σε 1 (anavasis 3.60 autodrive hellas 1.40 Bluechart2008) αλλα μόλις ανοίγει η εφαμογή αμέσως κλείνει. Προς το παρόν έχω βάλει τον χάρτη autodrive hellas 1.40 ξεκλειδωμένο με το αρχείο unl και λειτουργει κανονικά. Παίζει να μην είναι συμβατός ο χάρτης 3 σε 1 με την έκδοση 4.20.00?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είχα εγκαταστήσει την έκδοση 4.60.00 κ λειτουργούσε κανονικά. Έκανα και update και έβαλα την 4.20.00 και τον νέο χάρτη 3 σε 1 (anavasis 3.60 autodrive hellas 1.40 Bluechart2008) αλλα μόλις ανοίγει η εφαμογή αμέσως κλείνει. Προς το παρόν έχω βάλει τον χάρτη autodrive hellas 1.40 ξεκλειδωμένο με το αρχείο unl και λειτουργει κανονικά. Παίζει να μην είναι συμβατός ο χάρτης 3 σε 1 με την έκδοση 4.20.00?

 

Ευχαριστώ

 

Βάλε από πάνω από την 4.20.00 ξανά το .sis της 4.10.60 με τον καινούργιο χάρτη μέσα στο φάκελο. Άνοιξε μία φορά το πρόγραμμα. Ίσως σου βγάλει κάτι ακαταλαβίστικα, αλλά μη δώσεις σημασία. Φτάνει να ανοίξει μία φορά το πρόγραμμα για να δει τους χάρτες. Μετά κλείσε το πρόγραμμα και ξαναπέρνα από πάνω την 4.20.00. Και τις δύο φορές αν το πρόγραμμα εγκατάστασης σου ζητήσει αντικατάσταση, πάτα "ναι" και συνέχισε κανονικά.

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε από πάνω από την 4.20.00 ξανά το .sis της 4.10.60 με τον καινούργιο χάρτη μέσα στο φάκελο. Άνοιξε μία φορά το πρόγραμμα. Ίσως σου βγάλει κάτι ακαταλαβίστικα, αλλά μη δώσεις σημασία. Φτάνει να ανοίξει μία φορά το πρόγραμμα για να δει τους χάρτες. Μετά κλείσε το πρόγραμμα και ξαναπέρνα από πάνω την 4.20.00. Και τις δύο φορές αν το πρόγραμμα εγκατάστασης σου ζητήσει αντικατάσταση, πάτα "ναι" και συνέχισε κανονικά.

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Οκ δούλεψε. Τώρα αν πάω Εργαλεία>Διαχση δεδομ>Σύνολα χαρτών>Λεπτομερείς Χάρτες και πατήσω Papsource μου τους εμφανίζει. Αλλα γιατί μου εμφανίζει 2 φορές τον χάτη anavasi360 και άλλες 2 τον BluecharGreece v.2008?

Link to comment
Share on other sites

Οκ δούλεψε. Τώρα αν πάω Εργαλεία>Διαχση δεδομ>Σύνολα χαρτών>Λεπτομερείς Χάρτες και πατήσω Papsource μου τους εμφανίζει. Αλλα γιατί μου εμφανίζει 2 φορές τον χάτη anavasi360 και άλλες 2 τον BluecharGreece v.2008?

Όσο για τον Anavasi, η μία φορά είναι ο χάρτης και η άλλη φορά είναι τα POIs που έχει.

Για τον bluechart κάτι τέτοιο παίζει, δε θυμάμαι. Ξεχωριστούς τους έχεις τους χάρτες ή σε 3σε1???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον Anavasi, η μία φορά είναι ο χάρτης και η άλλη φορά είναι τα POIs που έχει.

Για τον bluechart κάτι τέτοιο παίζει, δε θυμάμαι. Ξεχωριστούς τους έχεις τους χάρτες ή σε 3σε1???

 

Ξεχωριστά έχω μόνο τον Autodrivehellas 1.40

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά έχω μόνο τον Autodrivehellas 1.40

 

Οπότε λογικά πρέπει να σου εμφανίζει διπλό τον autodrive αφού τον έχεις 2 φορές και όχι τον bluechart

Όσο για τον Anavasi ισχύει ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...