Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο καποιο διαστημα δεν ειναι δυνατον να περασω πλεον POI στο garmin , το poiloader δειχνει οτι περνουνε κανονικα αλλα δεν αποτυπωνονται κατα την κινηση , σαν να μην υπαρχουν !!!!!!!!! Τα αρχεια ειναι κανονικα μεσα στο poi , τι πρεπει να κανω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντας απόλυτα αρχάριος με το θέμα εγκατάσταση εφαρμογών GPS στο Ν78 μου, έχω πελαγώσει λίγο με το garmin. Οι 600+ σελίδες απαντήσεων με δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.. Στα 'γνωστά μαγαζάκια' έχω βρεί μέχρι την έκδοση 4. Θα μπορούσε μήπως κανείς πρόθυμος να με εφοδιάσει κατάλληλα ώστε να χαρώ κι εγω αυτό το πολύ καλό, όπως φαίνεται, πρόγραμμα στο κινητό μου;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Όπως βρήκες την έκδοση 4, θα βρεις, με αναζήτηση, και την έκδοση 5.00.50. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του πρώτου ποστ και αν αντιμετωπίσεις κάποια δυσκολία, τότε ρώτησέ μας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

και συγχαρητήρια για την εκπληκτική δουλειά που έχετε κάνει.

 

Έχω το Ν82 εδώ και περίπου 1 χρόνο και περίπου 9 μήνες χρησιμοποιώ το Garmin που με έχει εντυπωσιάσει.

Από προχτές αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εγκατέστησα από το site της FORD ένα αρχείο .sis για ανοιχτή ακρόαση (σύνδεση κινητού με το ηχοσύστημα) στο αυτοκίνητο (ford focus) και από τότε χάθηκε η φωνητική πλοήγηση. Όλες οι ρυθμίσεις στο Garmin σχετικά με τον ήχο είναι ενεργοποιημένες. Μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τους 4 φακέλους του garmin τους βάζω χύμα στο root ή φτιάχνω ένα φάκελο πχ. με το όνομα garmin, βάζω μέσα σε αυτόν τους 4 φακέλους και μεταφέρω τον φάκελο garmin στο root της μνήμης;
Link to comment
Share on other sites

Τους 4 φακέλους του garmin τους βάζω χύμα στο root ή φτιάχνω ένα φάκελο πχ. με το όνομα garmin, βάζω μέσα σε αυτόν τους 4 φακέλους και μεταφέρω τον φάκελο garmin στο root της μνήμης;

 

Χυμα στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χυμα στην καρτα.

 

Ωραίος φίλε, ευχαριστώ! και περίμενα να απαντήσει κάποιος για να ξεκινήσω την εγκατάσταση.

Δηλαδή, εαν τα βάλω σε ένα φάκελο για να μην είναι χύμα στην μνήμη δεν θα δουλέψει το garmin;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε, ευχαριστώ! και περίμενα να απαντήσει κάποιος για να ξεκινήσω την εγκατάσταση.

Δηλαδή, εαν τα βάλω σε ένα φάκελο για να μην είναι χύμα στην μνήμη δεν θα δουλέψει το garmin;

 

Κλασσικο σφαλμα ,θα ανοιγει το προγραμμα μεχρι ενος σημειου και θα ξανακλεινει.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικο σφαλμα ,θα ανοιγει το προγραμμα μεχρι ενος σημειου και θα ξανακλεινει.

 

Να 'σαι καλά :thanks:

 

 

Ας το γράψει κάποιος moderator και στην πρώτη σελίδα με τις οδηγίες γιατί θα είναι κι άλλοι που δεν θα το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά :thanks:

 

 

Ας το γράψει κάποιος moderator και στην πρώτη σελίδα με τις οδηγίες γιατί θα είναι κι άλλοι που δεν θα το ξέρουν.

 

Γραφει στην πρωτη σελιδα "στον αρχικό κατάλογο (root) της κάρτας μνήμης" .

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αντιγραφή των φακέλων στην εσωτερική μνήμη(8gb) του innov8, μου έβγαλε ότι υπάρχει ήδη φάκελος με το όνομα private. Τι κάνω τώρα;

 

Το πάνω παράθυρο δείχνει τα περιεχόμενα του φάκελου private του κινητού και το κάτω του φάκελου private του garmin:

http://img504.imageshack.us/img504/2593/priv.th.jpg

 

*Να σημειώσω ότι δεν έχω ξαναβάλει καμία εφαρμογή για να έχει μείνει ο φάκελος από άλλη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αντιγραφή των φακέλων στην εσωτερική μνήμη(8gb) του innov8, μου έβγαλε ότι υπάρχει ήδη φάκελος με το όνομα private. Τι κάνω τώρα;

 

Το πάνω παράθυρο είναι του κινητού και το κάτω του garmin:

http://img504.imageshack.us/img504/2593/priv.th.jpg

 

*Να σημειώσω ότι δεν έχω ξαναβάλει καμία εφαρμογή για να έχει μείνει ο φάκελος από άλλη εγκατάσταση.

 

Θα μεταφέρεις το περιεχόμενο του ενός φακέλου στον άλλο φάκελο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφέρεις το περιεχόμενο του ενός φακέλου στον άλλο φάκελο.

 

Οπότε θα βάλω τους δύο φακέλους του garmin μαζί με τους φακέλους του innov8. Παίζει να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του λογισμικού ή εφαρμογών του innov8 αν το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το παρακάτω γιατί δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή "Εργαλεία";

Ξεκλείδωμα του εσωτερικού GPS:

Από το μενού του προγράμματος επιλέγουμε Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Πληροφορίες και αντιγράφουμε τον αριθμό Ξεκλείδωμα ESN που μας εμφανίζει (Στην περίπτωση που δεν μας εμφανίζει τον αριθμο Ξεκλειδωμα ESN αντιγράφουμε τον αριθμό imei που υπάρχει στις Πληροφορίες).

 

*Να σημειώσω ότι αφού αντέγραψα τους 4 φακέλους, όταν έτρεξα το garminmobilext.sis, με ρώτησε στο κινητό αν θέλω να κάνω εγκατάσταση του garmin και αφού πάτησα ναι, μου έβγαλε ότι υπάρχει το garmin(χωρίς να υπάρχει, μόνο τους φακέλους του garmin είχα βάλει) και επέλεξα να αντικατασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φτιαξεις το αρχειο SW.UNL για να βρεις την συγκεκριμενη ρυθμιση. Διαβασε ξανα και προσεκτικα το 1 ποστ του παροντος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φτιαξεις το αρχειο SW.UNL για να βρεις την συγκεκριμενη ρυθμιση. Διαβασε ξανα και προσεκτικα το 1 ποστ του παροντος.

 

Το unl το φτιάχνεις μετά, αφού πρώτα έχεις βρει το ESN.

 

Τελικά το βρήκα πηγαίνοντας από το μενού του garmin:

Σύνδεση σε GPS garmin -> Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες

 

Έχει 3 αριθμούς: IMEI(10 ψηφία), IMSI(10 ψηφία) και Αναγνωριστικό κάρτας(9 ψηφία). Μήπως το ESN είναι το Αναγνωριστικό κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα απο την ταχυτητα :O

 

Ναι αυτος ειναι εαν θελεις μπορεις να χρησιμοποιοησεις και τον αριθμο ΙΜΕΙ που υπαρχει στις πληροφοριες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα απο την ταχυτητα :O

 

Ναι αυτος ειναι εαν θελεις μπορεις να χρησιμοποιοησεις και τον αριθμο ΙΜΕΙ που υπαρχει στις πληροφοριες.

 

Τελικά χρησιμοποίησα το ιμει. Ακολούθησα πιστά την διαδικασία με την μόνη διαφορά ότι έβαλα πρώτα τους χάρτες και μετά έκανα την παρακάτω διαδικασία μιας και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι δεν το αναγνώρισε αυτόματα:

 

Αν όλα έχουν πάει καλά πρέπει ανοίγοντας το πρόγραμμα αυτό να αναγνωρίσει το εσωτερικό GPS της συσκευής μας (πάνω αριστερά πρέπει να έχει εμφανίσει τις 5 μπάρες σαν την ένταση μπαταριάς). Αν δεν το έχει αναγνωρίσει αυτόματα πάμε Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Σύστημα, επιλέγουμε Χρήση προσαρτημένου/ενσωματωμένου GPS και πατάμε Ενεργοποίηση και μετά Ολοκλήρωση.

 

Στην αρχή δεν έβρισκε σήμα αλλά κάποια στιγμή βρήκε. Όμως παρόλο που βλέπει τον ουρανό(είναι πεντακάθαρος), δεν κινούμε και δεν έχω σπίτια γύρω μου, δεν έχει πολύ καλό σήμα(1-3 γραμμές).

 

Τέλος θέλω να μου πείτε πως διαλέγω χάρτη(έχω 3 σε 1)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το στιγμα κανε 1 - 2 δοκιμες και μετα βγαζεις συμπερασματα.. :)

 

Εργαλεια\ Διαχ. δεδομενων\ Σετ χαρτων\ MapSource\ Βαζεις Τικ σε οποιο χαρτη θελεις να βλεπεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το στιγμα κανε 1 - 2 δοκιμες και μετα βγαζεις συμπερασματα.. :)

 

Εργαλεια\ Διαχ. δεδομενων\ Σετ χαρτων\ MapSource\ Βαζεις Τικ σε οποιο χαρτη θελεις να βλεπεις.

 

Μου τους έχει όλους με τικ και τον πρώτο(ANAVASI Base & Detail Map © AnavasiDigital) τον έχει δύο φορές! Και έτσι μου βγάζει 4 χάρτες αντί για 3. Τι γίνεται εδώ που τον έχει 2 φορές;

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μου τους έχει όλους με τικ και τον πρώτο(ANAVASI Base & Detail Map © AnavasiDigital) τον έχει δύο φορές! Και έτσι μου βγάζει 4 χάρτες αντί για 3. Τι γίνεται εδώ που τον έχει 2 φορές;

 

Για να μην ανοίγεις τον ένα χάρτη και κλείνεις τον άλλο, ενεργοποίησε και τον Anavasis και τον Autodrive. Όταν είναι ενεργοποιημένος ο Autodrive, υπερκαλύπτει όλους τους άλλους. Όταν δεν τον θες, απλά ξετικάρισέ τον για να βλέπεις τον Anavasis. Ο Anavasis σωστά εμφανίζεται δύο φορές. Ο ένας από τους δύο είναι ο κυρίως χάρτης και ο άλλος περιέχει τις υψομετρικές πληροφορίες κλπ. Καλό είναι να τους έχεις επιλεγμένους και τους δύο Anavasis.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγεις τον ένα χάρτη και κλείνεις τον άλλο, ενεργοποίησε και τον Anavasis και τον Autodrive. Όταν είναι ενεργοποιημένος ο Autodrive, υπερκαλύπτει όλους τους άλλους. Όταν δεν τον θες, απλά ξετικάρισέ τον για να βλέπεις τον Anavasis. Ο Anavasis σωστά εμφανίζεται δύο φορές. Ο ένας από τους δύο είναι ο κυρίως χάρτης και ο άλλος περιέχει τις υψομετρικές πληροφορίες κλπ. Καλό είναι να τους έχεις επιλεγμένους και τους δύο Anavasis.

 

Σ' ευχαριστώ. Πάντως πολύ χάλια μου φαίνεται ο χάρτης(έχω πάνω Autodrive 1.70, Anavasi 4.11 και Bluechart 2008). Είμαι σε περιοχή της Αθήνας, ο δρόμος του σπιτιού μου είναι πάνω από 20 χρόνια και δεν τον έχει! Ενώ δεν έχει και πολλούς άλλους δρόμους!

 

Κάτι ακόμα, όταν πάω να δω τις ανοιχτές εφαρμογές δεν μου εμφανίζει το garmin(όταν το έχω κλειστό). Πρέπει να κάνω την παρακάτω διαδικασία ή δεν χρειάζεται επειδή δεν είναι στις ανοιχτές εφαρμογές;

Για να μην έχουμε πρόβλημα με την μπαταρία πρέπει να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδικασία:

 

Πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Launch Background Service και επιλέξτε ενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin, το ανοίγετε πάλι και πηγαίνετε στο ίδιο μενού και επιλέξτε απενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin και κάνετε μια τελευταία επανεκκίνηση το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρακαλω βοηθηστε εχω ενα Nokia n96 και ενα nokia n97 χρεισιμοποιυν την ιδια εκδοση χαρτη με το nokia n95? εχω χασει την μπαλα απο που να τα κατεβασω την καθε εκδοση που θα μου πειτε και πως θα κανω την εγκατασταση??

 

please help

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, όταν πάω να δω τις ανοιχτές εφαρμογές δεν μου εμφανίζει το garmin(όταν το έχω κλειστό). Πρέπει να κάνω την παρακάτω διαδικασία ή δεν χρειάζεται επειδή δεν είναι στις ανοιχτές εφαρμογές;

 

Χρειάζεται να την κάνεις τη διαδικασία, όταν έχεις κλειστό το garmin δε φαίνεται να τρέχει τίποτα αλλά στη πραγματικότητα η Background Service τρέχει

 

παιδια σας παρακαλω βοηθηστε εχω ενα Nokia n96 και ενα nokia n97 χρεισιμοποιυν την ιδια εκδοση χαρτη με το nokia n95? εχω χασει την μπαλα απο που να τα κατεβασω την καθε εκδοση που θα μου πειτε και πως θα κανω την εγκατασταση??

 

please help

 

Ευχαριστω

 

Χάρτες όλα χρησιμοποιούν τους ίδιους, μάλλον εννοείς έκδοση προγράμματος ε;

Με την τελευταία 5.00.50 δε θα έχεις πρόβλημα, τρέχει σε όλα

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...