Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος. Στην πραγματικότητα το μόνο «κέρδος» από τον Anavasis (όταν έχουμε και τους 3 χάρτες) είναι τα μονοπάτια και τα υψόμετρα.

Το καταλαβαίνω κι από το χωριό μου. Ο Anavasis το εμφανίζει με όλα τα δρομάκια του. Ο Auto Drive Hellas μόνο τον κεντρικό που διαπερνά το χωριό. Όταν τους έχω και τους 2 μαζί, τα δρομάκια του Anavasis δεν εμφανίζονται, αλλά μόνο ο κεντρικός που εμφανίζει ο Auto Drive Hellas.

 

Ρε παιδίά αυτό το έχω πει εδώ και πολύ καιρό εγώ, αλλά μάλλον δεν το είχατρε προσέξει. Εννοείται οτι ο autodrive υπερκαλύπτει τον χάρτη της ανάβασης και δεν φαίνεται ο ένας μέσα στον άλλον σαν 'διαφάνειες' αν μπορούμε να το πούμε.

 

Και αυτό όπως είπε και ο leftezi

μπορείς να το διαπιστώσεις σε χωριουδάκια και όχι μέσα σε πόλεις που έχουν και δύο χάρτες την ίδια πληροφορία.

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσο αφορα την ευρεση καποιου δρομου η πολης - χωριου , παρατηρησα το εξης περιεργο , για να σου βρει ενα απο τα παραπανω , πρεπει ή να γραψεις ολο το ονομα ή να γραψεις τα 4 πρωτα γραμματα , αν προσθεσης εστω ενα γραμμα παραπανω ή βαλεις ενα λιγοτερο δεν σου βρισκει τον δρομο. Πχ για βρεις το Ηρακλειο ή το γραφεις ολο ή γραφεις ΗΡΑΚ και μετα κανεις αναζητηση. Αν βαλς εστω ενα γραμμα παραπανω δεν μου το εμφανιζει
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδίά αυτό το έχω πει εδώ και πολύ καιρό εγώ, αλλά μάλλον δεν το είχατρε προσέξει. Εννοείται οτι ο autodrive υπερκαλύπτει τον χάρτη της ανάβασης και δεν φαίνεται ο ένας μέσα στον άλλον σαν 'διαφάνειες' αν μπορούμε να το πούμε.

 

Και αυτό όπως είπε και ο leftezi

μπορείς να το διαπιστώσεις σε χωριουδάκια και όχι μέσα σε πόλεις που έχουν και δύο χάρτες την ίδια πληροφορία.

 

 

 

Diladi ean eisai se tipota katsavraxa xwria ksexasmena apo to theo pou leei o logos kai exis to 3se1 xarti pio pisteveis tha diksei to pou eisai?

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ετοίμασα κάποια screenshots για να λύσουμε το θέμα του κατά πόσο εμφανίζονται όλοι οι χάρτες μαζί ή αν υπερισχύει ο Auto Drive Helllas ο οποίος δεν αφήνει να φανούν οι πληροφορίες των άλλων (όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου, Ν73).

 

Έφτιαξα και ένα πρότυπο screenshot κατά ISO 9002 :p :p ώστε να περιέχονται όλες οι πληροφορίες που μπορούν να μας βοηθήσουν να διελευκάνουμε την υπόθεση. (Το πήρα πολύ σοβαρά το θέμα ε; ) :D :D

 

Καλό λοιπόν θα ήταν να ακολουθηθεί το παρακάτω πρότυπο με πληροφορίες στα screenshots μπας και βγάλουμε άκρη:

 

 

-------------------

Εικόνα

-------------------

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένος χάρτης: Auto Drive Hellas

Όνομα αρχείου χάρτη: GMAPPROM.IMG (ξεχωριστός)

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

 

---------------------------

 

Οδηγίες: (για όλους - γι' αυτό τις παραθέτω αναλυτικά) :

 

1. Πηγαίνετε Εργαλεία > Διαχείριση δεδομένων > Σύνολα χαρτών > Map Source (η επιλογή είναι κάτω αριστερά στην οθόνη) και τσεκάρετε μόνο το χάρτη "AUTO DRIVE HELLAS"

Στη συνέχεια πατήστε Τέλος > Πίσω > Πίσω μέχρι να βγείτε στο κυρίως μενού

2. Τώρα πηγαίνετε "Για πού;" > "Θέση" (τέρμα κάτω) > και μετακινώντας το joystick μόνο δεξιά - αριστερά, σβήστε (με το C) σε κάθε κουτάκι τα παλιά δεδομένα και γράψτε:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

(Είναι το γνωστό χωριό των Ζαγοροχωρίων "Πάπιγκο")

Πατήστε > Επόμενο > επιλέξτε "Χάρτης" > και χωρίς να πειράξετε το βελάκι, πατήστε το 3 επανηλειμμένα (zoom in) μέχρι να κατεβείτε στα 120 μ. Θα πρέπει να δείχνει αυτό:

 

http://i211.photobucket.com/albums/bb160/leftezi/0_Diafora/AutoDrive_Papigo.jpg

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένος χάρτης: Auto Drive (Auto_Drive_Hellas_v1.25_el)

Όνομα αρχείου χάρτη: GMAPPROM.IMG (ξεχωριστός)

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

 

Οκ. Τώρα ακολουθήστε πάλι το βήμα 1. αλλά αυτή τη φορά αφού ξετσεκάρετε τον Auto Drive, επιλέξτε το χάρτη της Ανάβασης. Σ' εμένα ονομάζεται "Greece" και είναι ο δεύτερος "Greece" στη σειρά γιατί ο πρώτος είναι ο Default.

Πηγαίνετε πάλι στην ίδια θέση (βήμα 2) και χωρίς να κουνήσετε το βελάκι (πάλι), κάντε zoom in στα 120 μ. και πάρτε ένα screenshot. Θα πρέπει να δείχνει αυτό:

 

http://i211.photobucket.com/albums/bb160/leftezi/0_Diafora/Anavasis_Papigo.jpg

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένος χάρτης: Anavasis (Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable)

Όνομα αρχείου χάρτη: GMAPSUPP.IMG (ξεχωριστός)

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

 

Εντάξει λοιπόν και τώρα έρχεται η ώρα της αλήθειας:

 

Ακολουθήστε πάλι το βήμα 1 και χωρίς να ξετσεκάρετε το χάρτη της ανάβασης, τσεκάρετε και τον Auto Drive.

Πηγαίνετε πάλι με το βήμα 2 στο γνωστό σημείο (στα 120 μ.) και πάρτε ένα screen shot.

Σ' εμένα (Ν73) δείχνει αυτό:

 

http://i211.photobucket.com/albums/bb160/leftezi/0_Diafora/AutoDrive_Anavasis_Papigo.jpg

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένοι χάρτες: Auto Drive + Anavasis (Auto_Drive_Hellas_v1.25_el + Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable)

Ονόματα αρχείων χαρτών: GMAPPROM.IMG (Auto Drive) και GMAPSUPP.IMG (Anavasis) -> ξεχωριστοί, όχι ενωμένοι.

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

Από ό,τι βλέπετε το Screenshot με τους δύο χάρτες τσεκαρισμένους είναι ίδιο εντελώς με τον Auto Drive σκέτο. Οι πληροφορίες του Anavasis έχουν χαθεί. Σ' εμένα λοιπόν ο Auto Drive "καπακώνει" τον Anavasis τελείως.

 

Όποιος μπορεί ας πάρει ένα screenshot και ας μας το στείλει σε περίπτωση που είναι διαφορετικό από τα παραπάνω ακολουθώντας το "πρότυπο" για τις πληροφορίες.

 

 

Αν βγει κάποιο συμπέρασμα στα επόμενα μηνύματα, γράψτε κάποιος μια διευκρίνιση στην πρώτη σελίδα για να μην έχουμε συνεχείς ερωτήσεις για το θέμα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω σκάσει και χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως!

 

μόλις παρέλαβα το nokia ld-3w και δεν μπορώ να το συνδέσω με το nokia n73 και το garmin

 

το έκανα pair, το nokia maps το βλέπει κανονικά

 

αλλά το garmin βγάζει ένα μύνημα του τύπου "δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας για το υλικό Garmin Gps"

 

τί γίνεται παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ετοίμασα κάποια screenshots για να λύσουμε το θέμα του κατά πόσο εμφανίζονται όλοι οι χάρτες μαζί ή αν υπερισχύει ο Auto Drive Helllas ο οποίος δεν αφήνει να φανούν οι πληροφορίες των άλλων (όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου, Ν73).

 

 

 

 

to ti katalavebw egw..? ean eisai se megalh poli exe to auto drive

an ise se eparxia na exeis mono ton anavasi.. sosta?

 

na sou pw..

 

exw to P1i .. de borw na parw screenshot ALA

me to 3se1 sta 120m zoom sti Papiggo dixnei pio polla apo oti se esena. Onomasies ine se ellinika kai agglika ... kai dixnei arketa dromakia...

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

na sou pw..

 

exw to P1i .. de borw na parw screenshot ALA

me to 3se1 sta 120m zoom sti Papiggo dixnei pio polla apo oti se esena. Onomasies ine se ellinika kai agglika ... kai dixnei arketa dromakia...

 

Εννοείς πιο πολλά από το τρίτο screenshot έτσι; Δεν πιστεύω να εννοείς ότι έχει πιο πολλά κι από το δεύτερο, γιατί θα τρελαθούμε τελείως.

 

Ποιους χάρτες έχεις τσεκαρισμένους να φαίνονται;

 

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι ανάλογα με την ανάλυση ή το μέγεθος της οθόνης του κάθε κινητού, τα screenshots μπορεί να δείχνουν λίγο διαφορετικά στο ίδιο ύψος. Δηλ. να φαίνονται κάποια πράγματα παραπάνω, όχι επειδή τα έχει ο χάρτης αλλά επειδή η οθόνη προσφέρει τη δυνατότητα λόγω μεγέθους ή ανάλυσης. Δηλ. σαν να κατέβαινα χαμηλότερα στη δική μου οθόνη.

Π.χ. στα 80 μ. φαίνεται "σαν" να δείχνει περισσότερα:

 

http://i211.photobucket.com/albums/bb160/leftezi/0_Diafora/Anavasis_Papigo_80m.jpg

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένος χάρτης: Anavasis (Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable)

Όνομα αρχείου χάρτη: GMAPSUPP.IMG (ξεχωριστός)

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

Κρίμα να μην μπορείς να στείλεις ένα screenshot.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας φιλε File Leftezi , μπραβο πολυ καλη δουλεια , λυθηκε μια και καλη το θεμα με τους χαρτες.

 

Θα ηθελα την βοηθεια καποιου , εχω εγκαταστησει τα POI , στο πρωτο μενου που εχει τις κατηγοριες ολα ειναι μια χαρα , αλλα οταν μπω μεσα για να τα δω , μου βγαζει ακαταλαβιστικη γραμματοσειρα.

Υποψιαζομαι οτι ειναι στα ελληνικα, γι' αυτο μου τα βγαζει ετσι.

Υπαρχει κανενα font για ελληνικα , η καμμια εκδοση με ελληνικο μενου , γιατι αυτη που εχει στην αρχη του ποστ σαν multilanguage δεν εχει ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Tα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος leftezi,στη 1η περιπτωση η ιδια εικονα και σε μενα,2η πιο πολλα δρομακια αλλα πιο πολλα POI σε μενα φιλε leftezi(ισως εχω περασμενα περισσοτερα)και στη 3η η ιδια εικονα αλλα παραμενουν τα POIS του Αnavasi.To test σε Ν95.

Μπραβο leftezi για την υπομονη σου...Αλλα ωραιο και το Παπιγκο!!!

Και παρακατω επεσα και σε ναρκη!!!!???Καλα που το ηξερε η Αναβαση οτι στο στρατο ημουν ναρκοσυλλεκτης:lol

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Δικα μου αποτελεσματα με τον 3 σε 1 δοκιμασμενο σε Ν95.

Με κλικαρισμενους και τους 3 πολυ περισσοτερες λεπτομερειες απ’οτι ειδα στο screenshot.Τοποθεσιες και με Ελληνικα και Greeklish.

Συμπερασμα στο Ν95 τουλαχιστον οι χαρτες ειναι διαφανεις -ο ενας συμπηρωνει τα κενα του αλλου.

Η εκπληξη ηταν ομως ηταν οταν εκανα zoom σε θαλασσιο χωρο.Ελαχιστες λεπτομερειες στο zoom των 500 μετρων,οσο εκανα zoom out τοσο πιο πολλες λεπτεμρειες μπορουσα να δω(πχ ισοβαθεις καμπυλες).

Στο zoom in οι λεπτομερειες σιγα σιγα εξαφανιζοταν.

Δοκιμασα με κλικαρισμενο μονο μονο τον bluenav και ω του θαυματος απιστευτες λεπτομερεις στις θαλασσιες περιοχες.

Συμπερασμα :οταν ειναι ενεργοποιημενεοι και οι 3 ο Bluenav και μονο αυτος καπελωνεται απο τους αλλους 2.

Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστώ το 4 σε 1 χάρτη "Greece_Map_4in1_EL_IMG.7z" ??

 

Μέσα έχει μόνο ένα gmapsupp.img αρχείο και όχι 4 διαφορετικά, εντούτοις στο info αρχειάκι αναφέρει (χωρίς άλλες οδηγίες) τέσσερα διαφορετικά mapIDs για τους τέσσερις χάρτες που περιέχει αλλά δεν λέει πώς και αν θα φτιάξουμε το αρχείο GMAPSUPP.UNL και πώς θα γράψουμε μέσα τους unlock codes που θα βγάλουμε από δοθέντα 4 διαφορετικά mapIDs.

 

Μια μικρή βοήθεια παιδιά, αν είναι δυνατόν... (στην πρώτη σελίδα δεν λέει πώς περνιέται και πώς ξεκλειδώνεται αυτό το image αρχείο, ούτε αν θα πρέπει να υπάρχουν και τα άλλα img αρχεία που έχει μέσα η έκδοση Garmin 4.10.60 by Aisopos (3 σε 1)

 

Xίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστώ το 4 σε 1 χάρτη "Greece_Map_4in1_EL_IMG.7z" ??

 

Μέσα έχει μόνο ένα gmapsupp.img αρχείο και όχι 4 διαφορετικά, εντούτοις στο info αρχειάκι αναφέρει (χωρίς άλλες οδηγίες) τέσσερα διαφορετικά mapIDs για τους τέσσερις χάρτες που περιέχει αλλά δεν λέει πώς και αν θα φτιάξουμε το αρχείο GMAPSUPP.UNL και πώς θα γράψουμε μέσα τους unlock codes που θα βγάλουμε από δοθέντα 4 διαφορετικά mapIDs.

 

Μια μικρή βοήθεια παιδιά, αν είναι δυνατόν... (στην πρώτη σελίδα δεν λέει πώς περνιέται και πώς ξεκλειδώνεται αυτό το image αρχείο, ούτε αν θα πρέπει να υπάρχουν και τα άλλα img αρχεία που έχει μέσα η έκδοση Garmin 4.10.60 by Aisopos (3 σε 1)

 

Xίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων :)

Για δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327&page=52

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδια αν θέλω να βλεπω τα μονοπάτια ειναι καλύτερα να τους έχω ξεχωριστα ή ο 3 σε 1 δουλεύει μια χαρα στο N95-8gb?
Link to comment
Share on other sites

China City Navigator V6 English

 

 

 

Gia dokimaston.. :ninja:

China City Navigator V6 English -το part2 οταν το κανω unrar μου λεει οτι ειναι παραποιημενο.μηπωσ υπαρχει τιποτα σε mapsource?

Link to comment
Share on other sites

Diladi ean eisai se tipota katsavraxa xwria ksexasmena apo to theo pou leei o logos kai exis to 3se1 xarti pio pisteveis tha diksei to pou eisai?

 

φίλε Deblnx αν είσαι με τους χάρτες ξεχωριστά σε μικρά χωριά δεν θα φαίνεται τίποιτα. Γιατι ο autodrive που δεν έχει λεπτομέρεις υπερκαλύπτει τους άλλους.

 

Απ'οτι διαβάζω όμως απο τους χρήστες του 3 σε 1 χάρτη βλέπω οτι οι χάρτες συμπληρώνουν ο ένας τον άλλον και φαίνονται τα πάντα. Εγώ δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατι απ'οτι διαβάζω κολλάει στην πλοήγηση

οπότε και δεν έχω άποψη.

 

Δοκιμάτε και άλλοι με τον χάρτη 3 σε 1 να μας πείτε τί πληροφορία βλέπετε στην περιοχή της φωτογραφίας που ανέβασε ο leftezi πιο πρίν sto post 1134

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

egw tora exw allo provlima ...

alaksa karta sto kinito ,evala mia pio megali .. ekana ta pada copy apo tin palia stin kainourgia .. ola pezoune ok .. ekana kai to Garmin copy ... me afinei na dw tous xartes mias kai eine 3eklidwtoi ala ela mou de vlepei to gps tora... ksana ekana ena alo sw.unl ala tipota. de vriskei gps..

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

China City Navigator V6 English -το part2 οταν το κανω unrar μου λεει οτι ειναι παραποιημενο.μηπωσ υπαρχει τιποτα σε mapsource?

Δεν ξερω φιλος αλλα για ριξε μια ματια εδω

http://www.pda4x.com/read.php?tid=56398

ισως βρεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστώ το 4 σε 1 χάρτη "Greece_Map_4in1_EL_IMG.7z" ??

 

Μέσα έχει μόνο ένα gmapsupp.img αρχείο και όχι 4 διαφορετικά, εντούτοις στο info αρχειάκι αναφέρει (χωρίς άλλες οδηγίες) τέσσερα διαφορετικά mapIDs για τους τέσσερις χάρτες που περιέχει αλλά δεν λέει πώς και αν θα φτιάξουμε το αρχείο GMAPSUPP.UNL και πώς θα γράψουμε μέσα τους unlock codes που θα βγάλουμε από δοθέντα 4 διαφορετικά mapIDs.

 

Μια μικρή βοήθεια παιδιά, αν είναι δυνατόν... (στην πρώτη σελίδα δεν λέει πώς περνιέται και πώς ξεκλειδώνεται αυτό το image αρχείο, ούτε αν θα πρέπει να υπάρχουν και τα άλλα img αρχεία που έχει μέσα η έκδοση Garmin 4.10.60 by Aisopos (3 σε 1)

 

Xίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων :)

Ισχύει ότι και για τον 3 σε 1. Όλοι οι κωδικοί σε ένα αρχείο UNL, ο ένας δίπλα στον άλλον, χωρίς κενά και Enter. Ο Anavasis δεν έχει κωδικό, γιατί είναι ξεκλείδωτος.

Αν θες την γνώμη μου πάντως, μην τον βάλεις αυτόν τον χάρτη. Δεν θα προσθέσει κάτι παραπάνω. Άσε που ο τέταρτος χάρτης είναι σε greeklish και καλύπτει κυρίως Αθήνα.

 

 

Από κει και πέρα, για μην να γίνονται παρανοήσεις, ο Anavasis όταν δουλεύει με τον Auto Drive Hellas δεν τον συμπληρώνει στις ελλειπείς διαδρομές, αλλά μόνο στα σημεία που ο Auto Drive Hellas δεν έχει καθόλου χαρτογράφηση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση στα ορεινά σημεία και τοποθεσίες.

 

Απορώ όμως που κάποιοι λένε ότι και με τους 2 χάρτες τσεκαρισμένους, βλέπουν το ίδιο σημείο και με ελληνικά (Auto Drive Hellas) και με greeklish (Anavasis).

Επειδή είμαι κι άπιστος Θωμάς, μπορεί όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο να δώσει ένα screenshot από το Πάπιγκο που ανέφερε ο Leftezi στην προηγούμενη σελίδα;

Όχι τίποτε άλλο, αλλά να αρχίσω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο ότι παίζει ρόλο και η συσκευή στο πως εμφανίζονται οι λεπτομέρειες του χάρτη (που δεν το πιστεύω).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Mόλις το πέρασα στο Ν73 ΜΕ..Το πρόγραμμα είναι απίστευτο σε σχεση με το νοκια maps και πάρα πολύ καλή χαρτογράφηση για το Βόλο όπου μένω..Αυτά..Α,τέλος μου άρεσε η λειτουργια που να πατάς τη διεύθυνση και να σε βγάζει στο χάρτη εκεί που θέλεις..
Link to comment
Share on other sites

φίλε Deblnx αν είσαι με τους χάρτες ξεχωριστά σε μικρά χωριά δεν θα φαίνεται τίποιτα. Γιατι ο autodrive που δεν έχει λεπτομέρεις υπερκαλύπτει τους άλλους.

 

Απ'οτι διαβάζω όμως απο τους χρήστες του 3 σε 1 χάρτη βλέπω οτι οι χάρτες συμπληρώνουν ο ένας τον άλλον και φαίνονται τα πάντα. Εγώ δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατι απ'οτι διαβάζω κολλάει στην πλοήγηση

οπότε και δεν έχω άποψη.

 

Δοκιμάτε και άλλοι με τον χάρτη 3 σε 1 να μας πείτε τί πληροφορία βλέπετε στην περιοχή της φωτογραφίας που ανέβασε ο leftezi πιο πρίν sto post 1134

 

Καταρχάς να ευχαριστήσω τους φίλους ioma και aisopos για τη συμβουλή τους. :)

 

Το κόλπο με το ένα IMG file (είτε το 3 σε 1, είτε το 4 σε 1) είναι να βάλει κανείς στο αντίστοιχο αρχείο UNL τους κωδικούς από κάθε ενσωματωμένο χάρτη συνεχόμενα σε μία σειρά κειμένου. Και το πρόγραμμα τότε δουλεύει μια χαρά :D

 

Όσον αφορά την επικάλυψη του autodrive και του GreeceAnavasi παρατηρώ ότι μόνο με τον πρώτο ενεργοποιημένο έχω ελληνικά αλλά δεν έχω αρκετές οδικές απεικονίσεις (όπως στην περίπτωση του χωρίου Παπίγκου Ιωαννίνων). Ενώ όταν έχω μόνο ενεργοποιημένο τον GreeceAnavasi έχω αγγλικά ονόματα (δυστυχώς), αλλά με περισσότερες οδικές απεικονίσεις.

 

Οταν έχω και τους δύο χάρτες ενεργούς τότε εμφανίζεται κάτι ενδιάμεσο (με ελληνικά) αλλά και πάλι όχι όλα όσα φαίνονται μόνο με τον GreeceAnavasi.

 

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... Και ελληνικά ονόματα και περισσότερες λεπτομέρειες.... :O

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Απορώ όμως που κάποιοι λένε ότι και με τους 2 χάρτες τσεκαρισμένους, βλέπουν το ίδιο σημείο και με ελληνικά (Auto Drive Hellas) και με greeklish (Anavasis).

Επειδή είμαι κι άπιστος Θωμάς, μπορεί όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο να δώσει ένα screenshot από το Πάπιγκο που ανέφερε ο Leftezi στην προηγούμενη σελίδα;

Όχι τίποτε άλλο, αλλά να αρχίσω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο ότι παίζει ρόλο και η συσκευή στο πως εμφανίζονται οι λεπτομέρειες του χάρτη (που δεν το πιστεύω).

 

Aisopos μου φαίνεται οτι είπαν οι φίλοι πιο πρίν οτι αυτό γίνεται εαν έχεις περασμένο τον 3 σε 1 χάρτη και όχι ξεχωριστά τους χάρτες.

 

Πράγμα το οποίο δεν έχω δοκιμάσει και εγώ

 

 

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... Και ελληνικά ονόματα και περισσότερες λεπτομέρειες.... :O

 

τουλάχιτον όχι ακόμα...:):p

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Δικα μου αποτελεσματα με τον 3 σε 1 δοκιμασμενο σε Ν95.

Με κλικαρισμενους και τους 3 πολυ περισσοτερες λεπτομερειες απ’οτι ειδα στο screenshot.Τοποθεσιες και με Ελληνικα και Greeklish.

Συμπερασμα στο Ν95 τουλαχιστον οι χαρτες ειναι διαφανεις -ο ενας συμπηρωνει τα κενα του αλλου.

Η εκπληξη ηταν ομως ηταν οταν εκανα zoom σε θαλασσιο χωρο.Ελαχιστες λεπτομερειες στο zoom των 500 μετρων,οσο εκανα zoom out τοσο πιο πολλες λεπτεμρειες μπορουσα να δω(πχ ισοβαθεις καμπυλες).

Στο zoom in οι λεπτομερειες σιγα σιγα εξαφανιζοταν.

Δοκιμασα με κλικαρισμενο μονο μονο τον bluenav και ω του θαυματος απιστευτες λεπτομερεις στις θαλασσιες περιοχες.

Συμπερασμα :οταν ειναι ενεργοποιημενεοι και οι 3 ο Bluenav και μονο αυτος καπελωνεται απο τους αλλους 2.

 

Ακριβως αυτο ισχυει για το Ν95.το ειχα πει <<εκατονταδες>> pοst πριν αλλα ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια οπως και πολλοι που γεμισαν το tορic με αχρηστα pοsts.και να βγει ενα τελικο συμπερασμα αναλογα τι θελετε τσεκαρετε στην διαχειριση χαρτων του προγραμματος το χαρτη που θελετε. Τοπογραφικος anavasis->επαρχια βουνα και λαγκαδια Αutοdrive->πιο κεντρικες περιοχες και πολεις. Βluechart -> αν πηγαινετε βαρκαδα τη κοπελια για να ξερετε ποσο βαθος εχει αν πεσει μεσα να τη σωσετε και που εχει κοντινα λιμανια κτλ. Εγω μενω σε πολη και εχω επιλεγμενους τον aυtοdrive και τον αnαvαsis γιατι ο δευτερος καλυπτει τα κενα του πρωτου και αντιστροφα.ελπιζω επιτελους να γινουν σαφη αυτα και να μην συνεχιστει η ιδια ιστορια με τα reposts για τους χαρτες μαζι και χωρια πια.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Tα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος leftezi,στη 1η περιπτωση η ιδια εικονα και σε μενα,2η πιο πολλα δρομακια αλλα πιο πολλα POI σε μενα φιλε leftezi(ισως εχω περασμενα περισσοτερα)και στη 3η η ιδια εικονα αλλα παραμενουν τα POIS του Αnavasi.To test σε Ν95.

Μπραβο leftezi για την υπομονη σου...Αλλα ωραιο και το Παπιγκο!!!

Και παρακατω επεσα και σε ναρκη!!!!???Καλα που το ηξερε η Αναβαση οτι στο στρατο ημουν ναρκοσυλλεκτης:lol

 

Ναι, είχα εγκαταστημένα πρόσθετα POI αλλά τα "πέταξα" γιατί τα θεωρούσα υπεύθυνα για κάτι κολληματάκια (μάλλον λάθος μου). Οι εικόνες μου είναι μόνο με τα ενσωματωμένα POI's των χαρτών.

 

Όντως στην πρώτη εικόνα σου βλέπω κάποιους χωματόδρομους παραπάνω από την αντίστοιχη δικιά μου (οι λεπτές μπλε γραμμές που ξεκινούν από το χωριό). Είπα να το ψάξω και το αποτέλεσμα με κούφανε τελείως:

Σ' εμένα αυτοί οι χωματόδρομοι φαίνονται μόνο όταν έχω τσεκαρισμένο τον Anavasis και τον Default μαζί ή τον Default σκέτο (ο οποίος σκέτος δεν έχει ούτε τους άλλους δρόμους ούτε το Πάπιγκο ως χωριό) :shock: Τώρα... τι δουλειά έχει ο default χάρτης με τους χωματόδρομους... !

 

Επίσης οι ισοϋψείς γραμμές της διαμόρφωσης εδάφους, σ' εμένα δεν εμφανίζονται στον Anavasis αλλά στον Default.

Είναι να τρελαίνεσαι.

 

Εκτός από αυτό, κάτι το έχει πιάσει το πρόγραμμα τώρα και από τα 500 μ. ζουμ με πάει στα 200 και μετά κατευθείαν στα 80 μ. (πάνε τα 120) !!

 

Παραιτούμαι... :heat:

Θα μας τρελάνουν αυτοί οι χάρτες. :dizzy:

 

Κάποια στιγμή όμως θα βάλω τον 3πλό και θα επανέλθω. :grin:

 

Δικα μου αποτελεσματα με τον 3 σε 1 δοκιμασμενο σε Ν95.

Με κλικαρισμενους και τους 3 πολυ περισσοτερες λεπτομερειες απ’οτι ειδα στο screenshot.Τοποθεσιες και με Ελληνικα και Greeklish.

Συμπερασμα στο Ν95 τουλαχιστον οι χαρτες ειναι διαφανεις -ο ενας συμπηρωνει τα κενα του αλλου.

Η εκπληξη ηταν ομως ηταν οταν εκανα zoom σε θαλασσιο χωρο.Ελαχιστες λεπτομερειες στο zoom των 500 μετρων,οσο εκανα zoom out τοσο πιο πολλες λεπτεμρειες μπορουσα να δω(πχ ισοβαθεις καμπυλες).

Στο zoom in οι λεπτομερειες σιγα σιγα εξαφανιζοταν.

Δοκιμασα με κλικαρισμενο μονο μονο τον bluenav και ω του θαυματος απιστευτες λεπτομερεις στις θαλασσιες περιοχες.

Συμπερασμα :οταν ειναι ενεργοποιημενεοι και οι 3 ο Bluenav και μονο αυτος καπελωνεται απο τους αλλους 2.

 

Ένα screenshot με Ελληνικά και Greeklish μαζί δεν είδαμε όμως ακόμα. Έτσι από περιέργεια. Μήπως είναι τίποτα ονομασίες από πρόσθετα POI's και μας μπερδεύουν τσάμπα;

 

----

 

EDIT (τώρα το διάβασα) :

 

Ακριβως αυτο ισχυει για το Ν95.το ειχα πει <<εκατονταδες>> pοst πριν αλλα ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια οπως και πολλοι που γεμισαν το tορic με αχρηστα pοsts.και να βγει ενα τελικο συμπερασμα αναλογα τι θελετε τσεκαρετε στην διαχειριση χαρτων του προγραμματος το χαρτη που θελετε. Τοπογραφικος anavasis->επαρχια βουνα και λαγκαδια Αutοdrive->πιο κεντρικες περιοχες και πολεις. Βluechart -> αν πηγαινετε βαρκαδα τη κοπελια για να ξερετε ποσο βαθος εχει αν πεσει μεσα να τη σωσετε και που εχει κοντινα λιμανια κτλ. Εγω μενω σε πολη και εχω επιλεγμενους τον aυtοdrive και τον αnαvαsis γιατι ο δευτερος καλυπτει τα κενα του πρωτου και αντιστροφα.ελπιζω επιτελους να γινουν σαφη αυτα και να μην συνεχιστει η ιδια ιστορια με τα reposts για τους χαρτες μαζι και χωρια πια.

 

Δεν υπάρχουν μόνο χρήστες Ν95 εδώ μέσα φίλε μου.

Βλέπεις στην περίπτωσή μου ο Anavasis να καλύπτει τα κενά του Auto Drive;

 

http://i211.photobucket.com/albums/bb160/leftezi/0_Diafora/AutoDrive_Anavasis_Papigo.jpg

 

Μοντέλο:Nokia Ν73

Τσεκαρισμένοι χάρτες: Auto Drive + Anavasis (Auto_Drive_Hellas_v1.25_el + Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable)

Ονόματα αρχείων χαρτών: GMAPPROM.IMG (Auto Drive) και GMAPSUPP.IMG (Anavasis) -> ξεχωριστοί, όχι ενωμένοι.

Συντεταγμένες:

Ν39 58, 132

Ε020 43, 100

Τοποθεσία: Πάπιγκο (Ιωαννίνων)

 

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα...

Επειδή έχω μπερδευτεί αφάνταστα με τους χάρτες από τα τόσα που έχω διαβάσει σας παρακαλώ να με βοηθήσετε δίνοντάς μου οδηγίες για το απο που μπορώ να κατεβάσω τον 3σε 1 (μένω στην Ηγουμενίτσα και πιστεύω αυτός είναι πιο χρήσιμος) και πως μπορώ να τον ξεκλειδώσω και να τον εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα...

Επειδή έχω μπερδευτεί αφάνταστα με τους χάρτες από τα τόσα που έχω διαβάσει σας παρακαλώ να με βοηθήσετε δίνοντάς μου οδηγίες για το απο που μπορώ να κατεβάσω τον 3σε 1 (μένω στην Ηγουμενίτσα και πιστεύω αυτός είναι πιο χρήσιμος) και πως μπορώ να τον ξεκλειδώσω και να τον εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια...

Διάβασες τη πρώτη σελίδα του θέματος; ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...