Jump to content

Eurovision 2008 - Eπιλογή τραγουδιού εκπροσώπησης


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Ποιός καλλιτέχνης θα θέλατε να μας εκπροσωπήσει φέτος;  

142 members have voted

  1. 1. Ποιός καλλιτέχνης θα θέλατε να μας εκπροσωπήσει φέτος;

    • ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΡΤΑΚΗΣ
    • ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ ΣΑΡΑΝΤΗ
    • ΧΡΥΣΠΑ


Recommended Posts

Πόση καλοσύνη γύρω μου και εντός...

Από του παντός τη μεγαλοσύνη...

 

Μπράβο, τους έχετε θάψει όλους σε ένα θέμα.

Συνεχίστε έτσι και σε λίγο θα βρείτε πετρέλαιο!

Γουστάρω,

Άει λάικ που θα έλεγε και κάποιος υποψήφιος!:lol:

 

Η δική μου η άποψη είναι ότι τα τραγούδια είναι βαρετά χαζοτράγουδα.:yawn:

Της Καλομοίρας ίσως ακούγεται πιο ευχάριστα από τα άλλα 2.:dance:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η Καλομοίρα έχει το καλύτερο τραγούδι, από άποψη ενορχήστρωσης και σύνθεσης ...

επίσης θα το υποστηρίξει εξαιρετικά χορευτικά, που είναι το στοιχείο της ... (ελπίζω σε καλή χορογραφία...) οπότε ψηφίζω Καλομοίρα με χίλια !!! επίσης πιστεύω ότι το τραγούδι της ως άκουσμα είναι πιο φιλικό στο target group το οποίο ψηφίζει σε αυτούς τους διαγωνισμούς (teens και pro-teens...) - για να μην πω για το γκελ που έχει η ίδια στον κόσμο όλων των ηλικιών ( δεν βγήκε τυχαία νικήτρια στο καλύτερο από όλα τα ΦΣ, το ΦΣ2)

 

για δεύτερο μου αρέσει του Μαρτάκη, μου θυμίζει έντονα Take That δεκαετίας 90 (ακούστε λίγο το Everything Changes και θα καταλάβετε ...) αλλά ο ίδιος παρα την αψεγάδιαστη ομορφιά του, την καλή φωνή του (γιατί καλύτερος είναι ο Τσαλίκης, μη χ*σω???) και το δυνατό μηχανισμό από πίσω του, μοιάζει χαμένος και χωρίς αυτοπεποίθηση ... το οποίο και βγαίνει στο φακό ... δεν είναι τυχαίο ότι δεν έφτασε ΟΥΤΕ τελικό στο Ντρημ Σόου (τον κέρδισε κατα κράτος ο Διονύσης Μακρής...) - είναι η απόδειξη ότι η ομορφιά μόνη της δε φτάνει...πρέπει να "το έχεις" ...

 

η Χρύσπα είναι μία συμπαθέστατη κοπέλα, πολύ έξυπνη και με μία συμπαθητική σκυλο-φωνή ...(για ΡΟΜΕΟ είναι τέλεια) αλλά το τραγούδι δεν τραβάει πιστεύω ... θέλω όμως να της δώσω συγχαρητήρισα για τον τρόπο που αντιμετώπισε τα κ*λοκάναλα και τους πικρόχολους που την έφεραν σε δύσκολη θέση ... μπορεί να μην πάει στον τελικό, αλλά προς το παρόν έχει κερδίσει την εκτίμησή μου ...

 

ώ ρε κανιβαλισμός που έχει να πέσει ... έχουμε να δούμε ΟΛΕΣ τις "αντίκες" της δισκογραφίας να παρελαύνουν και να βρίζουν - φτύνουν - γλύφουν ...

Melvin Udall: Judging from your eyes, I'd say you were fifty.

Carol: Judging from your eyes, I'd say you were kind.

 

-->"As Good As It Gets"

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, έτσι;;

Πες μου ότι κάνεις πλάκα!!

Πες το γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω την πρότασή σου και κοντεύω να τρελαθώ!!

 

Επίσης μην παίζετε με επικίνδυνα παιχνίδια: οι λεξεις "Χρύσπα" και "ποιοτικός/ποιοτικότερος" στην ίδια πρόταση (αναφέρεται καθαρά στην Αποκάλυψη) μπορεί να προκαλέσουν το τέλος του κόσμου!!

Τι μίσος είναι αυτό για τη Χρύσπα ρε φίλε;Μήπως σου έριξε καμιά χυλόπιτα;Μήπως σκότωσε κάποιον δικό σου;

 

Δεν εξηγείται αλλιώς.Φοβερό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

μετα την ακροαση και των 3 τραγουδιων εχω να δηλωσω τα εξης: (ειστε ετοιμοι με τα μικροφωνα;; )

το επιπεδο των συμμετοχων το αφηνω ασχολιαστο.ειναι γνωστη αλλωστε η θεση μου πως η γιουροβιζιον ειναι ενα πανηγυρι που μονο στην ελλαδα το αντιμετωπιζουμε ως ισαξιο των ολυμπιακων αγωνων που πρεπει να επιστεψουν στην ελλαδα.

 

απο τα 3 τραγουδια (αν και κονταροχτυπιουνται σε ολα τα επιπεδα) ελαχιστο προβαδισμα δινω σε αυτο της καλομοιρας.

βεβαια μου θυμιζει εντονα κατι απο power of Biahra (ή οπως γραφεται τελος παντων-snap)Η καλομοιρα πιστευω πως μπορει να το υποστηριξει καθως και αριστη προφορα εχει στα αγγλικα και καλη κινηση στον χορο.

 

το τραγουδι του μαρτακη τωρα δεν μου αρεσε καθολου..κατι ο στιχος(κλασικα πραγματα)κατι η μουσικη,κατι η βλαχοπροφορα του..αυτο που με αποτελειωσε ομως και κατατασσω τον μαρτακη στην τελευταια θεση αναμεσα στους 3 υποψηφιους ειναι το βιντεακι του τραγουδιου,οπου μετα την κορυφωση του τραγουδιου αφου εχει ηδη παρει μια φατσα δυσκοιλιοτητας ξαφνικα αποκτα μια κινηση ,κατι αναμεσα σε Σακη Ρουβα και Χρηστο Σαντικαι.αν δειτε το σημειο αυτο θα δειτε τι εννοω

 

η Χρυσπα μ αρεσε αλλα μονο για εγχωρια καταναλωση...

το τραγουδι της εσπασα το κεφαλι μου 2 μερες τωρα να βρω τι μου θυμιζει...ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!

τους army of lovers τους θυμαται κανεις;;(μεσουρανουσαν-λεμε τωρα- οταν πηγαινα δημοτικο,καπου στο 1995)το sexual revolution στο σημειο που λεει "love is..."(δε θυμαμαι και τους στιχους) μου το θυμιζει πολυ εντονα στο ρεφρεν του τραγουδιου της χρυσπας!!

 

προς το παρον λοιπον οι καλυτερη των 3 ειναι η καλομοιρα...στο live ομως μπορει να γινει η μεγαλη ανατροπη :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κι εγω οσο ακουω τις καλομοιρας το τραγουδι τοσο περισσοτερο πιστευω οτι ειναι και το καταλληλο για την εκπροσωπηση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι μίσος είναι αυτό για τη Χρύσπα ρε φίλε;Μήπως σου έριξε καμιά χυλόπιτα;Μήπως σκότωσε κάποιον δικό σου;

 

Δεν εξηγείται αλλιώς.Φοβερό πράγμα.

 

Όχι, μου έριχνε χυλόπιτα ενώ ταυτόχρονα σκότωνε έναν-έναν τους συγγενείς μου. :rolleyes:

 

Φοβερό πράγμα, αγαπητέ bomber21, είναι ότι έχει φτάσει η Χρύσπα (και επειδή νομίζεις πως τα έχω με τη Χρύσπα μόνο...), κάτι Ζαζόπουλοι, Μακρόπουλοι και λοιποί λουλουδοφάγοι να θεωρούνται "ποιοτικότεροι" από κάτι ενώ στην πραγματικότητα είναι σκυλιά ραφιναρισμένα ράτσας Μπεζαντάκου.

 

Δεν με νοιάζει η Eurovision. Η λέξη "ποιότητα" με εκνευρίζει γιατί κάτι Καλομοίρες, Χρύσπες και Μαρτάκηδες την έχουν απλά ακουστά. Κάτι σαν το νόημα στους στίχους, την μελωδία και την εντυπωσιακή φωνή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

για δεύτερο μου αρέσει του Μαρτάκη, μου θυμίζει έντονα Take That δεκαετίας 90 (ακούστε λίγο το Everything Changes και θα καταλάβετε ...)

 

E ποτε! Οχι και να θυμιζει Τake That αυτη η ατυχεστατη μελωδια (τη βλαχομπαροκ προφορα δεν μπαινω καν στον κοπο να τη σχολιασω :p). :wacko:

 

My vote goes to Καλομοιρα. Δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο κατα γενικη ομολογια αλλα ειναι το μονο τραγουδι που σου μενει και ειμαι σιγουρη οτι το Καλομοιρακι θα μπορεσει να το υποστηριξει και επανω στη σκηνη. :)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

My vote goes to Καλομοιρα. Δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο κατα γενικη ομολογια αλλα ειναι το μονο τραγουδι που σου μενει και ειμαι σιγουρη οτι το Καλομοιρακι θα μπορεσει να το υποστηριξει και επανω στη σκηνη. :)

εκει πονταρω κι εγω,περα παο την αριστη προφορα της στα αγγλικα μπορει να το στηριξει και υπεροχα στην σκηνη.για να δουμε ομως...:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Oσο περισσοτερο ακους το τραγουδι της Καλομοιρας τοσο περισσοτερο μοιαζει το ιδανικο... Με προφορα(προφανως) και χορο που ζηλευουν πολλοι, η αρχη μισο-mundian tu bach ke και κρουστα Give It To Me - Timbaland, ειναι πολυ επιτυχημενος ρυθμος... Δεν θα με εκπληξει ενα Τοp-5 στα τελικα (εφοσον -και μακαρι- περασει...)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το τραγουδι της εσπασα το κεφαλι μου 2 μερες τωρα να βρω τι μου θυμιζει...ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!

τους army of lovers τους θυμαται κανεις;;(μεσουρανουσαν-λεμε τωρα- οταν πηγαινα δημοτικο,καπου στο 1995)το sexual revolution στο σημειο που λεει "love is..."(δε θυμαμαι και τους στιχους) μου το θυμιζει πολυ εντονα στο ρεφρεν του τραγουδιου της χρυσπας!!

 

:)

 

πραγματι

το κουπλε των army of lovers ειναι το ρεφρεν της αρκουδας

 

Και της καλομοιρας με λουπα του Timbaland nelly justin - giv it to me ....

 

Καλομοιρα απο τα 3 στα σιγουρα

:X
Link to comment
Share on other sites

πραγματι

το κουπλε των army of lovers ειναι το ρεφρεν της αρκουδας

 

Και της καλομοιρας με λουπα του Timbaland nelly justin - giv it to me ....

 

μερσι που απαντησες γιατι ειχα αρχισει να σκεφτομαι πως ή ειναι η ιδεα μου για τους army of lovers ή κανενας αλλος δε τους ξερει..

της καλομοιρας εχω την εντυπωση πως μοιαζει πιο πολυ σε αυτο που λεω εγω..στην αρχη τουλαχιστον.

 

μηπως να βγω τηλεφωνικη στην λαμπιρη;;να πω για τους army...:lol:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μου έριχνε χυλόπιτα ενώ ταυτόχρονα σκότωνε έναν-έναν τους συγγενείς μου. :rolleyes:

 

Φοβερό πράγμα, αγαπητέ bomber21, είναι ότι έχει φτάσει η Χρύσπα (και επειδή νομίζεις πως τα έχω με τη Χρύσπα μόνο...), κάτι Ζαζόπουλοι, Μακρόπουλοι και λοιποί λουλουδοφάγοι να θεωρούνται "ποιοτικότεροι" από κάτι ενώ στην πραγματικότητα είναι σκυλιά ραφιναρισμένα ράτσας Μπεζαντάκου.

 

Δεν με νοιάζει η Eurovision. Η λέξη "ποιότητα" με εκνευρίζει γιατί κάτι Καλομοίρες, Χρύσπες και Μαρτάκηδες την έχουν απλά ακουστά. Κάτι σαν το νόημα στους στίχους, την μελωδία και την εντυπωσιακή φωνή.

Η λέξη "ποιότητα" έχει πολλές ερμηνείες.Ας σταματήσει αυτός ο μουσικός ελιτισμός.

 

Ο Μακρόπουλος μια χαρά φωνή έχει και εξαιρετικά τραγούδια έχει πει και ο Ζαζόπουλος έχει πει ένα εξαιρετικό ζειμπέκικο.

 

Καμιά σχέση με Μπεζαντάκου κτλ που πραγματικά είναι "σκουπίδια".

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά της υποκουλτούρας φέτος. :happy:

..πληρώνουμε την ΕΡΤ για αηδίες...

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

παντως η καλομοιρα επικρατει κατα κρατος,καλο αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσο ακουω το τραγουδι της Καλομοιρας τοσο πιο πολυ μ'αρεσει.νομιζω πως ειναι η καλυτερη επιλογη απο τις,κατα τα αλλα,μετριοτατες φετινες επιλογες...:)οσο για του Μαρτακη,ειναι απλα ενα τραγουδι που θα ξεχαστει αμεσως.της χρυσπας ουτε κρυο ουτε ζεστη(μαλλον προς το κρυο:p)!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η υποψηφιότητα της Καλομοίρας, όπως και είχα εκτιμήσει, αποδείχθηκε πως είναι μακράν η καλύτερη δυνατή για να εκπροσωπήσει τη χώρα μας.

Το τραγούδι είναι ποπ με ευχάριστο και γρήγορο ρυθμό, η ερμηνεία είναι αρκετά καλή (η αμερικάνικη προφορά βοηθάει) και πιστεύω πως με ένα εντυπωσιακό χορευτικό, η συμμετοχή της Ελλάδας θα έχει τουλάχιστον καλύτερη μοίρα από την περσινή.

Link to comment
Share on other sites

μερσι που απαντησες γιατι ειχα αρχισει να σκεφτομαι πως ή ειναι η ιδεα μου για τους army of lovers ή κανενας αλλος δε τους ξερει..

 

 

μηπως να βγω τηλεφωνικη στην λαμπιρη;;να πω για τους army...:lol:

 

Όχι δεν είσαι η μόνη που τους θυμάσαι! Με πήγες 10 (μην πω 15) χρόνια πίσω που τους άκουγα από κάτι cd της σούπερ κατερίνας (oh my god!!!). Ωραίες εποχές... :happy:

Γιατί δε στέλνουμε Floriniotis family? Ο Ουκρανός πέρσι καλύτερος ήταν? Αφού τον ρίξαμε που τον ρίξαμε τον πύχη...:p

Link to comment
Share on other sites

Η υποψηφιότητα της Καλομοίρας, όπως και είχα εκτιμήσει, αποδείχθηκε πως είναι μακράν η καλύτερη δυνατή για να εκπροσωπήσει τη χώρα μας.

Το τραγούδι είναι ποπ με ευχάριστο και γρήγορο ρυθμό, η ερμηνεία είναι αρκετά καλή (η αμερικάνικη προφορά βοηθάει) και πιστεύω πως με ένα εντυπωσιακό χορευτικό, η συμμετοχή της Ελλάδας θα έχει τουλάχιστον καλύτερη μοίρα από την περσινή.

δεν το ειχα εκτιμησει ετσι απο την αρχη ομως τωρα τα πραγματα αλλαζουν και σαφως η καλομοιρα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τους υπολοιπους,ομως ελεος,με τι σκεπτικο εβαλαν την χρυσπα:rolleyes:

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειχα εκτιμησει ετσι απο την αρχη ομως τωρα τα πραγματα αλλαζουν και σαφως η καλομοιρα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τους υπολοιπους,ομως ελεος,με τι σκεπτικο εβαλαν την χρυσπα:rolleyes:

 

Εμφανησιμη ειναι, θηλυκοτητα βγαζει και καλη φωνη εχει.

Και μην μου πειτε για το γεγονος οτι τραγουδαει λαικα τραγουδια (δεν μου λεει κατι και φυσικα δεν λεει και στους Ευρωπαιους που δεν την ξερουν) ή για την προφορα της στο συγκεκριμενο τραγουδι.

Απο τον Μαρτακη για παραδειγμα εχει καλυτερη προφορα.;)

Τωρα σαν overall η πιο ενδεδειγμενη επιλογη ειναι αυτη της Καλομοιρας.

Αριστη προφορα, τιμια φωνη, τσαχπινα και ναζιαρα ειναι (βγαζει και λιγο "σεξυ" απο την στιγμη που δεν την ξερουν οι αλλοι, γιατι αλλιως σου βγαζει χαζοχαρουμενο) και το τραγουδι της...καλο ειναι.

Παντως σαν μουσικο υφος πιο πολυ μου εμεινε της Χρυσπας.(Μουσικη μονο ε!)

 

Του Μαρτακη, περασε και δεν ακουμπησε.

Link to comment
Share on other sites

Του Μαρτακη, περασε και δεν ακουμπησε.

 

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ πιστευω και εγω για τον Μαρτακη.... Απο το ενα μπαινει απο το αλλο βγαινει!!!:down:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Από τα 3 που είναι να στείλουμε προτιμώ της Καλομοίρας, αλλά μόλις άκουσα το τραγούδι της Κύπρου έπαθα πλάκα! Όσο το άκουγα χαμογελούσα :p (μπουζουκάκι και τα μυαλά στα κάγγελα) Μακάρι να πάει καλά...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

παντως η καλομοιρα επικρατει κατα κρατος,καλο αυτο.
καλο για ποιον;

 

Όχι δεν είσαι η μόνη που τους θυμάσαι! Με πήγες 10 (μην πω 15) χρόνια πίσω που τους άκουγα από κάτι cd της σούπερ κατερίνας (oh my god!!!). Ωραίες εποχές... :happy:

Γιατί δε στέλνουμε Floriniotis family? Ο Ουκρανός πέρσι καλύτερος ήταν? Αφού τον ρίξαμε που τον ρίξαμε τον πύχη...:p

λολ..απο τα 8 εσυ στα βαρια;;;:lol:ο φλωρινιωτης πια ειναι πασε.

προτεινω σαραντη κρεμμιζακη(ή οπως λεγεται) σε ντουετο με βερα λαμπρου.φωνητικα πεπη τσεσμελη,εθνικος σταρ και γωγουλινι.και οποιος αντεξει

 

Εμφανησιμη ειναι, θηλυκοτητα βγαζει και καλη φωνη εχει.

Και μην μου πειτε για το γεγονος οτι τραγουδαει λαικα τραγουδια (δεν μου λεει κατι και φυσικα δεν λεει και στους Ευρωπαιους που δεν την ξερουν) ή για την προφορα της στο συγκεκριμενο τραγουδι.

Απο τον Μαρτακη για παραδειγμα εχει καλυτερη προφορα.;)

Τωρα σαν overall η πιο ενδεδειγμενη επιλογη ειναι αυτη της Καλομοιρας.

Αριστη προφορα, τιμια φωνη, τσαχπινα και ναζιαρα ειναι (βγαζει και λιγο "σεξυ" απο την στιγμη που δεν την ξερουν οι αλλοι, γιατι αλλιως σου βγαζει χαζοχαρουμενο) και το τραγουδι της...καλο ειναι.

Παντως σαν μουσικο υφος πιο πολυ μου εμεινε της Χρυσπας.(Μουσικη μονο ε!)

 

Του Μαρτακη, περασε και δεν ακουμπησε.

μουσικο υφος για γιουροβιζιον ομως βρε αγαπη;;το τραγουδι της χρυσπας ειναι αποκλειστικα για εσωτερικη καταναλωση.παντως οφειλω να ομολογησω πως απο το "God" που επισης προοριζονταν για αυτην
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, όποιος και να πάει, ό,τι και να κάνει, θα στενάξουν τα πάνελ των μεσημεριανών!!!! Έχει να πέσει τρελή γκρίνια, για μην πω κράξιμο...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...