Jump to content

Σχολές γραφιστικής


psycho_z125
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera pedia eime apo tee efarmosmenwn texnwn kai perasa fetos sta tei grafistikis stin athina.. tha ksekinisw apo to epomeno eksamino to fevrouario diladi...kai tha ithela ean iparxei kapios apo edw p na eine stin idia sxoli na grapsei 5 pragmata oste otan ksekinisw min paw san tyflos..thx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εϊ εγώ εγώ εδώ! η γραφιστικη είναι μια παρα πολύ ενδιαφέρουσα γνώση, εμπειρία, πράξη. αν έχεις θέληση κ φαντασία κ δημιουργικότητα τότε σου ταιριάζει γάντι :-) τι ακριβώς θες να μάθεις; θα στα γράψω αναλυτικά το πρωί! εχω χρώμα-σκίτσο χαχ νάνι τα λέμε later!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο σε ιδiωτικό υπάρχει; Δεν ψάχνω κάτι για advanced γνώσεις, αλλά για κάποια μαθήματα για τα βασικά μόνο. Κάτι σαν ECDL δηλαδή :p
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικα δεν εχω πάει σε φροντιστήριο για προγράμματα. μπορείς να βρεις παρά πολλά, εδω στο τει έχουν διαφημίσεις για φροντιστήρια. το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν αναγνωρισμένα διπλώματα απο όσο ξέρω :-( πας απλά για να μάθεις. αν θες ιδιωτική σχολή η akto είναι πολύ καλή εχω ακούσει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε με ενδιαφέρει το χαρτί ούτε θέλω να βγάλω ολόκληρη σχολή. Απλά θέλω να μάθω μερικά πράγματα, γι' αυτό και ανέφερα το παράδειγμα της σύγκρισης μια κανονικής σχολής πληροφορικής με το ECDL, ώστε να δείξω σε τι επίπεδο γνώσεων θέλω να κινηθώ.

Στείλε μου ένα PM αν μάθεις κάτι καλό plz

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαρίστως να ενημερώσω από δευτέρα. βασικα τα προγράμματα που δουλεύουμε είναι Photoshop, Illustrator, Corel, Quark και Premiere. αν θες να μάθεις για χόμπυ, επειδή είναι ακριβά τα φροντιστήρια, θα σου συνιστούσα να τα μάθεις μόνος. εγώ μόνη τα έμαθα και είναι πανεύκολα! και πιστεύω το photoshop θα το διασκεδάσεις θα σου αρέσει πολύ όταν δεις τι θαύματα μπορείς να κανείς! :)
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να μαθαίνω μόνος μου Photoshop από την 5 έκδοση πριν 7-8 χρόνια. Αλλά οκ, μέχρι ένα σημείο μπορείς να μάθεις μόνος σου παίζοντας, αλλά για παραπάνω νομίζω πως είναι απαραίτητη και η διδασκαλία κάποιων πραγμάτων.
Link to comment
Share on other sites

εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα πως μερικοί στην δική μου σχολή μάθεναν μόνοι τους το προγραμμα 3D studio MAX το οποίο είναι για σχεδίαση 3D animation.είναι πάρα πολύ δύσκολο έχει τόσα πράγματα μέσα που και οι ίδιοι οι καθηγητές μας, μας έλεγαν πως μπορεί να πάρει και 2 ολόκληρα χρόνια να το μάθεις άπταιστα.

Αμα δεν αγαπάς το συγκεκριμένο δεν κάνεις τίποτα.

Αμα έχεις όμως όρεξη να μάθεις και ταλέντο στην σχεδίαση και φαντασία μπορείς να κάνεις θαύματα με κάποια προγράμματα. Με αυτό που αναφέρω εγω να φανταστείτε για παράδειγμα έχει φτιαχτεί όλο το έργο Σρεκ.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

είναι πανάκριβο να το αγοράσεις ορίτζιναλ εκτός αν το βρείς πουθενα αντιγραμένο.

χρειάζεται τεράστιο αποθηκευτικό χωρο στο πισι και πολύ μνήμη για να λειτουργησει.

αυτο λοιπόν ειναι καταπληκτικό πρόγραμμα, άμα ασχοληθείς και το μάθεις κάνεις θαυματα.

σκέψου όμως πως είναι τεράστιο και πολυ δύσκολο εμείς στην σχολή μας στο πρώτο μάθημα μας μάθανε πως να φτιάξεις μια μπάλα να χοροπηδάει στον χώρο και μας πήρε εβδομάδα να το καταφέρουμε και να το καταλάβουμε, σκέψου τώρα να θες να φτιάξεις παπάδες. αργότερα βέβαια φτιάχναμε ολόκληρα σπίτια που έμπαινες απο το παράθυρο και μπορούσες να το δείς τρισδιάστατα.. πλάκα πλάκα έχω χρόνια ν ασχολήθώ και μου έλειψε και μένα γιατί θα δείς πως θα κολήσεις.. σίγουρα πάντως χρειάζεσαι κάποιον στην αρχή να σου δείξει τουλάχιστον τα βασικά που δεν είναι και λίγα μετα όμως θα δείς θα κολήσεις χοντρά. θα κοιτάξω να το βρώ στο τσαμπέ που μπορώ και άμα θέλεις θα σου πω.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

είναι πανάκριβο να το αγοράσεις ορίτζιναλ εκτός αν το βρείς πουθενα αντιγραμένο.

χρειάζεται τεράστιο αποθηκευτικό χωρο στο πισι και πολύ μνήμη για να λειτουργησει.

αυτο λοιπόν ειναι καταπληκτικό πρόγραμμα, άμα ασχοληθείς και το μάθεις κάνεις θαυματα.

σκέψου όμως πως είναι τεράστιο και πολυ δύσκολο εμείς στην σχολή μας στο πρώτο μάθημα μας μάθανε πως να φτιάξεις μια μπάλα να χοροπηδάει στον χώρο και μας πήρε εβδομάδα να το καταφέρουμε και να το καταλάβουμε, σκέψου τώρα να θες να φτιάξεις παπάδες. αργότερα βέβαια φτιάχναμε ολόκληρα σπίτια που έμπαινες απο το παράθυρο και μπορούσες να το δείς τρισδιάστατα.. πλάκα πλάκα έχω χρόνια ν ασχολήθώ και μου έλειψε και μένα γιατί θα δείς πως θα κολήσεις.. σίγουρα πάντως χρειάζεσαι κάποιον στην αρχή να σου δείξει τουλάχιστον τα βασικά που δεν είναι και λίγα μετα όμως θα δείς θα κολήσεις χοντρά. θα κοιτάξω να το βρώ στο τσαμπέ που μπορώ και άμα θέλεις θα σου πω.

Ο υπολογιστής μου ουτε mac ειναι :cry: ουτε καινουριος ειναι τον εχω 3 χρονια... :cry:

Αστο μαλλον... Αλλα αχ φαντασου τι μπορεις να κανεις εαν το μαθεις καλα τρελαθηκα λιγακι :O Αν και ο υπολογιστης μου ειναι αρκετα απτους δυνατοτερους της εποχης του... Δεν ξερω εαν θα σηκωσει την τελευταια εκδοση του προγραμματος.. :worry:

Εδω ειχα τρελαθει οταν ειδα οτι μπορουσα να κανω παπαδες με το photoshop και ειχε πλακα να "εξαφανιζομαι" απτις φωτογραφιες! Αλλα αυτο που λες... :happy:

Link to comment
Share on other sites

epidi kserw 3d studio max.

 

xwro sto ypologisti thelei, alla oxi para poly.

 

xreiazetai arketi mnimi ram, kalo epeksergasti kai kali karta grafikwn.

 

an fysika thes apla na paizeis me to max den xreiazesai kana dynato mixanima.

 

o 3 xronwn ypologistis sou den tha exei kanena provlima na to treksei kai na koitakseis to programma.

 

ontws to 3d max, kai genika ta 3d programmata, einai katapliktika...

kaneis oti fantasteis...

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sorry θα ξανανεβάσω το θέμα στην επιφάνεια. Τελείωσα την Γραφιστική (πάνε 2 χρόνια που υπάρχει αυτό το θέμα!!) και τώρα ψάχνω για ιδ. φροντιστήρια που σου μαθαίνουν Autocad και InDesign. Στον google δεν τα βγάζει εύκολα. Έχετε κάποιο tip να πληκτρολογήσω για να κάνει συγκεκριμένη αναζήτηση; Μου βγάζει ιδιαίτερα και άλλες χαζομάρες! :mad:

Επίσης θέλω να ξέρω εαν κανείς πηγαίνει/πήγαινε σε κάποιο και μπορεί να μου προτείνει εντυπώσεις; Πήγα στην AXON σήμερα και μόνο αυτό ξέρω. Μπορώ να χυθώ στην Αθήνα να ψάχνω (αν και προτιμούσα Αιγάλεω) για περισσότερες επιλογές αλλά οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο google φροντηστήρια autocad και θα σου βγάλει πολλά. Για το in desing δεν έχω ιδέα που το κάνουν. Αν θες να σου πώ ένα φροντηστήριο που είχα πάει εγώ για άλλο πρόγραμμα και κάνουν και autocad στείλε μου pm να στο πώ. Θυμάμαι και ένα κοντά στο Αιγάλεω στο ΤΕΙ αλλά μου διαφεάγει η ονομασία,αν είναι επειδή θα περάσω μια βόλτα από το ΤΕΙ την Τετάρτη θα κοιτάξω και θα σου πώ.
Link to comment
Share on other sites

Μιας που το συζητάτε, κοίταζα για δωρεάν μαθήματα, και ενώ βρήκα πολλά για φωτογραφία πχ, δεν βρήκα τίποτα για γραφιστική. Είμαι φωτογράφος και θέλω να μάθω να φτιάχνω πράγματα όπως εξώφυλλα για CD, στησίματα φωτογραφικών άλμπουμ μα παράθεση κειμένου και εικόνας και διάφορα τέτοια, που αφορούν συμπληρωματικά την παρουσίαση των φωτογραφιών. Προς το παρόν, κάνω ό,τι νομίζω εγώ καλύτερο με βάση την εμπειρία μου. Θεωρώ, όμως, ότι όλα αυτά είναι πιο κοντά στο αντικείμενο της γραφιστικής και θα ήθελα να πάρω κάποια μαθήματα σχετικά, καθώς δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα στρωθούν να μάθουν κάτι τελείως μόνοι τους -χρειάζομαι κάποια υποστήριξη. Δεν θέλω να μάθω απλώς ένα πρόγραμμα, αλλά να μάθω κάποιες βασικές αρχές γραφιστικής. Για την φωτογραφία υπάρχουν πολλά δωρεάν μαθήματα σε αυτό το πνεύμα, αλλά για γραφιστική τίποτα...

Το μόνο που έχω σκεφτεί είναι να πάω στο ΤΕΙ γραφιστικής και να μπω να παρακολουθήσω κανένα μάθημα, αλλά αυτό μου φαίνεται πάρα πολύ μη αποδοτικό χρονικά.

Καμιά άλλη ιδέα;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμήσατε τώρα , πριν 8 χρόνια είχα πάει σε ΚΕΚ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ και έμαθα γραφιστική , πραγματικά μου άρεσε πολύ , εκεί δουλέψαμε πάνω στο PHOTOSHOP , QUARK-EXPRESS & COREL .Επίσης θα ήθελα να ξανακάνω μαθήματα σε πιο εξελιγμένα προγράμματα & επίσης θα ήθελα να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο που τόσο αγάπησα.
Link to comment
Share on other sites

Eγω παω σε δημοσιο ΙΕΚ στην γραφιστικη,οι καθηγητες κανουν σωστα την δουλεια τους,αλλα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι το μαθημα γινεται μετ'εμποδιων.Συγκεκριμενα,πολλα απο τα παιδια στην ταξη κανουν αρκετη φασαρια,επειδη νομιζουν πως βρισκονται ακομα στο λυκειο/δημοτικο.Και γω τελειωσα λυκειο πριν απο 2 χρονια,αλλα αφηνω τα αστεια και ολα τα παιδικα συναφη για την ωρα του διαλλειματος.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Μικρό Πολυτεχνείο στο Θησείο κάνει κάποια σεμινάρια πάνω στη γραφιστική. Είναι στο Θησείο απέναντι ακριβώς απο την μικρή εκκλησία στο σταθμό Θησείο. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια πάνε 2-3 χρόνια που το θυμάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν είναι το Μικρό πολυτεχνείο; Δεν νομίζω.

Μάλλον θα ξεκινήσω διαβάζοντας το βιβλίο για την οπτική επικοινωνία που έχω από την φωτογραφία και μετά πρέπει να τσιμπήσω κανένα βιβλίο για θεωρία χρωμάτων που είδα ότι είναι πολύ βασικό, και θα αγγαρέψω και κανέναν φίλο γραφίστα για καμιά ώρα ιδιαίτερο με πληρωμή σε... μπύρες! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...