Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά δεν ήξερα καν τι είναι το aspect ratio.Έκανα search και κατάλαβα περίπου.Ενώ ήξερα γενικά τις αναλογίες 4:3,16:9,δεν ήξερα ότι ήταν το aspect ratio.

 

Στις ιδιότητες του wmp λέει ότι οι αναλογίες της εικόνας είναι 1.78:1 (16:9).Τι αναλογίες πρέπει να έχει το βίντεο για να αναπαράγεται ρε ολόκληρη την οθόνη του κινητού;

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθόνη του Ν73 έχει ανάλυση 320x240, άρα ο λόγος πλευρών (aspect ratio) είναι 320:240=1,33:1=4:3. Οποιοδήποτε βίντεο έχει διαφορετικό λόγο πλευρών θα αναπαράγεται με μαύρες μπάρες πάνω κάτω ή δεξιά αριστερά, εκτός κι αν το παραμορφώσεις για να γεμίζει όλη την οθόνη.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Και πώς γίνεται να παραμορφώσω το aspect ratio ενός βίντεο;

 

Σε ευχαριστώ που μου έδειξες και τη σχέση των αναλογιών της εικόνας με την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρέχει τέτοια δυνατότητα ο player που χρησιμοποιείς, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο στο pc σου.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι γιατί δεν ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο, δοκίμασε όμως να βάλεις στο Google κάτι σαν video converter και όλο και κάτι θα βρεις.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το κατάφερα με το SUPER αλλά αν το βίντεο είναι γραμμένο σε 16:9 τότε στο 4:3 παραμορφώνεται πάρα πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινούργιος σε αυτό το forum καθώς έγινα (δυστυχώς) κάτοχος ενός Nokia N73 του απλού. Μπορεί το κινητό να έχει πολλές δυνατότητες από άποψη εφαρμογών αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει κάτι που είναι πολύ σημαντικό σε οποιοδήποτε κινητό και αυτό είναι η αρχειοθέτηση εικόνων/μουσικής/videos σε φακέλους. Δλδ δε μπορώ να δεχτώ το γεγονός ότι σε απλούστερα κινητά (χωρίς symbian) υπήρχε δυνατότητα να φτιάχνω φακέλους ξεχωριστά για τα mp3, ringtones ή αλλιώς ξεχωριστούς φακέλους για κάθε είδος μουσικής... Παρομοίως για τις εικόνες και video..

Αν υπάρχει κάποια επιλογή/εφαργογή παρακαλώ ειδοποιήστε μέσω του forum και αν γίνεται και μέσω pm ώστε να ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για υποψήφιο αγοραστή..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μπορείς μέσω της "Διαχείριση αρχείων" να αρχειοθετείς όπως θέλεις εσύ τα αρχεία σου.

 

Η "Έκθεση" απλώς σαρώνει τη μνήμη και προβάλει τα αρχεία που είναι υπεύθυνη να εμφανίζει με συγκεκριμένη δομή χωρίς τη δυνατότητα αρχειοθέτησης.

Πληροφοριακά να σου αναφέρω πως τα κομμάτια που περνάς οργανώνονται μέσω των tags τους. Χωρίς αυτά θα επικρατεί ένα χάος στο music player.

Αν θέλεις πάντως υπάρχει εφαρμογή για την οργάνωση των φωτογραφιών σου. Ονομάζεται resco photo viewer.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μπορείς μέσω της "Διαχείριση αρχείων" να αρχειοθετείς όπως θέλεις εσύ τα αρχεία σου.

 

οκ το εκανα αυτο που ειπες αλλα πως μπορω να μεταφερω αυτους τους φακελους με την μουσικη που εφτιαξα σε καποιο δικο μου φακελο στο κεντρικο μενου του κινητου ωστε να μην ανατρεχω στο Διαχειρηση αρχειων κ παει λεγοντας? εψαξα αλλα δεν βρηκα τπτ απολυτως...γινομαι κουραστικος αλλα εχω ξενερωσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το κεντρικό μενού δεν δείχνει φακέλους αρχειοθέτησης αρχείων, αλλά τις εγκατεστημένες εφαρμογές.

Αυτό που λες είναι αδύνατο να γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

οκ το εκανα αυτο που ειπες αλλα πως μπορω να μεταφερω αυτους τους φακελους με την μουσικη που εφτιαξα σε καποιο δικο μου φακελο στο κεντρικο μενου του κινητου ωστε να μην ανατρεχω στο Διαχειρηση αρχειων κ παει λεγοντας? εψαξα αλλα δεν βρηκα τπτ απολυτως...γινομαι κουραστικος αλλα εχω ξενερωσει πολυ

 

Βάλε τη διαχείριση αρχείων στις συντομεύσεις της αρχικής οθόνης, έτσι θα έχεις άμεση πρόσβαση. Για αρχεία μουσικής πάντως προσωπικά οργανώνω τα mp3 μου με playlists.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

οκ σας ευχαριστω παιδια. αρχιζω κ το συμπαθω τλκ :P ισως να με ξενισε απιστευτα το τελειως διαφορετικο στησιμο που εχει σε συγκριση με τα προηγουμενα μου κινητα. τεσπα θεμα συνηθειας μαλλον ειναι. κ παλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη διαχείριση αρχείων στις συντομεύσεις της αρχικής οθόνης, έτσι θα έχεις άμεση πρόσβαση. Για αρχεία μουσικής πάντως προσωπικά οργανώνω τα mp3 μου με playlists.

 

Αυτή είναι η καλύτερη λύση :), μετά από άπειρες δοκιμές. Και όταν το συνηθίσεις magiritsas, θα δεις ότι δεν θα το αλλάζεις εύκολα.:rolleyes:

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

 

αγορασα και εγω προχθες το κινητο και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος μεχρι τωρα με τις δυνατοτητες του! :D

 

αν και εχω διαβασει μεχρι την σελιδα 24 (40 ποστ/ανα σελιδα) εχω μερικες αποριες.

 

ισως να υπαρχουν στις επομενες, αλλα αρχιζω να κουραζομαι, συν του οτι μεθαυριο φευγω διακοπες! :happy:

 

1. στην αρχικη εχει καποια εικονιδια. πως προσθετουμε και αλλα; (εχω μονο 6 επιλογες)

 

2. ποιον explorer προτεινετε; καλο θα ηταν να ειναι ετοιμος προς εγκατασταση (διστυχως δεν εχω ασχοληθει ακομα με το πως υπογραφεις τις εφαρμογες :( ).

 

3. Αν μπορει καποιος ας εξηγησει και τι ειναι αυτη η παραεισαγωγη που αναφερετε επανελλημενα στο thread αλλα πουθενα δεν εξηγειται.

 

ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σας! :)

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω λίγο.Έκανα μετατροπή μέσω του converter που έχει το smartmovie το 300 και το έβαλα στο κινητό μου.Όταν το κάνω αναπαραγωγή σε full screen δεν πιάνει όλη την οθόνη.Στο πάνω και στο κάτω μέρος της εικόνας έχει μαύρο κενό.Αντίθετα κάποια άλλα βίντεο (όχι ταινίες) που έχω τα δείχνει καθαρά σε ολόκληρη την οθόνη.Αν ξέρει κανείς ας μου πει γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Να ψάξεις να βρεις το Total video converter ίσως στο xxxxxxxxxxx.

Εγώ ότι videaki θέλω να κάνω convert ακόμα και ταινία χρησιμοποιώ αυτό από την ημέρα που αγόρασα το κινητό.

Δεν μου παρουσίασε ποτέ κενό στην οθόνη γιατί κάνει convert αποκλειστικά για το Ν73 αλλά και άλλες συσκευές.

Το convert όμως το κάνεις μέσω PC και όχι τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Guys.... ekana patata :O:O:O... Prospathousa na allakso to pin mou, kai to ebala 3 fores lathos... dn perimena na blockarei :wacko::cry:.... Tora m zitaei PUK... omos dn to exo.... Ti kano? Allazo karta me tin mia?? :cry: i iparxei kana programataki na sindeso to n73 moy me usb me to pc k na to apeblockaro?
Link to comment
Share on other sites

Guys.... ekana patata :O:O:O... Prospathousa na allakso to pin mou, kai to ebala 3 fores lathos... dn perimena na blockarei :wacko::cry:.... Tora m zitaei PUK... omos dn to exo.... Ti kano? Allazo karta me tin mia?? :cry: i iparxei kana programataki na sindeso to n73 moy me usb me to pc k na to apeblockaro?

 

Το pin / puk εχει να κανει με την καρτα sim, και οχι με την συσκευη.

Επικοινωνησε με το customer care της εταιριας με την οποια εχεις

συνδεση..

 

..........................................................................................................

Σε παρακαλω να χρησιμοποιεις Ελληνικους μικρους χαρακτηρες ......................

..........................................................................................................

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

:)

 

post #1865 updated.

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

 

αγορασα και εγω προχθες το κινητο και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος μεχρι τωρα με τις δυνατοτητες του! :D

 

αν και εχω διαβασει μεχρι την σελιδα 24 (40 ποστ/ανα σελιδα) εχω μερικες αποριες.

 

ισως να υπαρχουν στις επομενες, αλλα αρχιζω να κουραζομαι, συν του οτι μεθαυριο φευγω διακοπες! :happy:

 

1. στην αρχικη εχει καποια εικονιδια. πως προσθετουμε και αλλα; (εχω μονο 6 επιλογες)

 

2. ποιον explorer προτεινετε; καλο θα ηταν να ειναι ετοιμος προς εγκατασταση (διστυχως δεν εχω ασχοληθει ακομα με το πως υπογραφεις τις εφαρμογες :( ).

 

3. Αν μπορει καποιος ας εξηγησει και τι ειναι αυτη η παραεισαγωγη που αναφερετε επανελλημενα στο thread αλλα πουθενα δεν εξηγειται.

 

ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σας! :)

 

1. Δυστυχώς δε γίνεται να προσθέσεις παραπάνω συντομεύσεις

 

2. Αν εννοείς file explorer τότε προτείνω τον x-plore

 

3. Παραεισαγωγή εννοούμε τα κινητά που δε προορίζονταν για τη χώρα μας, αλλά τελικά κατέληξαν εδώ (ξεχωρίζουν γιατί δεν έχουν ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα)

μενού έχουν στα ελληνικά, αλλά αν κάνεις αναβάθμιση πρέπει να αλλάξεις το product code για να περάσεις ξανά ελληνικά

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το προβλημα με το joystick διορθωνεται? ειναι κατι που μπορει να γινει η υπαρχει σοβαρο προβλημα? ενας συναδελφος εχει το κινητο και σημερα του κολλησε το joystick,του ειπα οτι πρεπει να το παει για service αλλα εαν δεν φτιαχνεται υπαρχει περιπτωση να του δωσουν νεα συσκευη Ν73 η να παρει καποια αλλη συσκευη? με επιδοτηση απο κοσμοτε το πηρε,εχει δυο βδομαδες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,εσείς το κινητό το κλείνετε καθόλου (π.χ. τη νύχτα);

 

Το κλείνω κάθε δυο βδομάδες για να φρεσκαριστεί η μνήμη. Τις άλλες φορές αντί για κλείσιμο βάζω το προφίλ "Εκτός σύνδεσης". Έχω την αίσθηση ότι με κάθε κλείσιμο - άνοιγμα καταναλώνει περισσότερο μπαταρία από ότι αν μείνει ανοιχτό.

 

Παιδια το προβλημα με το joystick διορθωνεται? ειναι κατι που μπορει να γινει η υπαρχει σοβαρο προβλημα? ενας συναδελφος εχει το κινητο και σημερα του κολλησε το joystick,του ειπα οτι πρεπει να το παει για service αλλα εαν δεν φτιαχνεται υπαρχει περιπτωση να του δωσουν νεα συσκευη Ν73 η να παρει καποια αλλη συσκευη? με επιδοτηση απο κοσμοτε το πηρε,εχει δυο βδομαδες

 

Φτιάχνεται. Εφόσον δεν έγινε από κάποια "βίαια επαφή" πρέπει να σου το καλύψει η εγγύηση αλλιώς με κάτι λιγότερο από 40 € είσαι έτοιμος. Αν δεν έχει δουλειά ο τεχνίτης, μπορεί να σου το αλλάξει και επιτόπου σε 10 λεπτά.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

πάνω στο θέμα του joystick θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.

Μου έφυγε το πάνω μέρος του (το χασα) και ρώτησα σε ένα Nokia Club πόσο κοστίζει... κ μου είπα 45 ευρώ για όλο τον μηχανισμό. Το θέμα είναι ότι εγώ χρειάζομαι μόνο το πάνω μέρος του , που εφαρμόζει στο joypad. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

πάνω στο θέμα του joystick θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.

Μου έφυγε το πάνω μέρος του (το χασα) και ρώτησα σε ένα Nokia Club πόσο κοστίζει... κ μου είπα 45 ευρώ για όλο τον μηχανισμό. Το θέμα είναι ότι εγώ χρειάζομαι μόνο το πάνω μέρος του , που εφαρμόζει στο joypad. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2396620&highlight=logo#post2396620

 

Ωχ! Σόρρυ. Τώρα είδα ότι το έχασες το καπελάκι.

Δυστυχώς δεν το βρίσκεις σκέτο εκτός αν γνωρίζεις κανέναν σε καποιο service και έχει κανένα παλιό από αλλαγή (αν και συνήθως το παλιό το δίνουν στον πελάτη για να δει ότι αλλάχτηκε όντως).

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...