Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν έχω ακούσει κάτι για μηχανές...

 

στην χειρότερη, πες 1000 και για την μηχανή,

δεν δηλώνεις 2000;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι να πω... Πιο αδικο μετρο δε μπορουσαν να σκεφτουν.. Ουστ κοπρόσκυλα

 

μα ειδες ομως με το που ακουστηκε η λεξη τεκμηρια πως πηρε η κυβερνηση τα κατω νουμερα στις δημοσκοπησεις?

τι να πω δεν ξερω,κι απο την μυγα προσπαθουν να βγαλουνε ξυγκι.:mad:

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι ακουσα για τεκμηρια απο 2000cc και πανω τα οποια θα περιλαμβανουν κοστη χρησης συντηρησης και οχι αγορας,να'ναι καλα οι δημοσκοπησεις.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι ακουσα για τεκμηρια απο 2000cc και πανω τα οποια θα περιλαμβανουν κοστη χρησης συντηρησης και οχι αγορας,να'ναι καλα οι δημοσκοπησεις.....

 

ε βεβαια να μην πληρωσουμε κατι κι εμεις με τα τριλητρα+???:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ας ειχα και γω Μ3 και ας πληρωνα.... χεχε!!!

 

ευτυχως οπως ολα δειχνουν τα τεκμηρια στα αυτοκινητα θα ειναι πολυ χαμηλα και εμας με τα 1400αρια και τα 1600αρια δεν θα μας πιανουν πολυ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια να μην πληρωσουμε κατι κι εμεις με τα τριλητρα+???:)

 

τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους... ****υς!:D

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια να μην πληρωσουμε κατι κι εμεις με τα τριλητρα+???:)

 

με παρεξηγησες δεν ειπα οτι ειναι καλα νεα να πληρωνουν οσοι εχουν 2000cc και πανω αλλα οτι ειναι καλα γι'αυτους που εχουν κατω απο 2000 δηλαδη την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου,εξαλλου τα τεκμηρια θα ειναι τοσο χαμηλα που μπορει να μην πληρωσεις και καθολου παραπανω

Link to comment
Share on other sites

με παρεξηγησες δεν ειπα οτι ειναι καλα νεα να πληρωνουν οσοι εχουν 2000cc και πανω αλλα οτι ειναι καλα γι'αυτους που εχουν κατω απο 2000 δηλαδη την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου,εξαλλου τα τεκμηρια θα ειναι τοσο χαμηλα που μπορει να μην πληρωσεις και καθολου παραπανω

 

οχι βρε,δεν παρεξηγησα:)οντως θα ειναι χαμηλα και μακαρι και απο 2000cc και κατω να μην εχουν καθολου τεκμηριο <<εχω και δευτερο αμαξι>>.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι κάτοχος ενος YIARIS μοντέλο 1999 1000cm και θέλω να αγοράσω και το volvo s40 1,8. σαν δεύτερο ι.χ.Ξέρουμε πόσους φορολογήσιμους ίππους έχει το 1,8?Τί συνολικό εισόδημα πρέπει να έχω με τη συζυγό μου για να μην έχω πρόβλημα με τα τεκμήρια?Το s40 θα αγοραστεί με δώσεις.Είναι καλύτερα να αγοραστεί τώρα ή με την καινούργια χρονιά?
Link to comment
Share on other sites

re guys eimai 18 xronwn k thelw na agorasw nissan 350z...

ti ginete me efories k tetoia??vgainei po8en esxes??

an ginete na to parw telika poso vgainei i eforia????

ωραιο αμαξι,σωστη επιλογη κι ας εισαι μικρος,καλυτερα αυτο παρα κανενα κουβα.

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάποια οδηγία που αφορά φορολογήσιμους ίππους και ετήσιες αποδοχές?

Δηλαδή, εαν το αμαξι που παίρνεις ειναι 22 ιππους, πρέπει να έχεις και τις αντίστοιχες (όποιες είναι αυτες... μου ειπαν 75,000 ευρώ:cry:) ετήσιες αποδοχές για να είσαι καλυμμένος όσων αφορά τη τεκμαρτή δαπανη ?

Προσοχή, δεν μιλαω για τεκμήριο... αλλα για τα χρηματα που πρεπει να βγαζεις για να μπορεις να εχεις αμαξι με 22 φορολογισιμους ιππους...

 

Παρακαλω οποιος ξερει σοβαρα να απαντησει...

Ευχαριστω!

αν στεκει αυτο ειναι εκβιαστικο,δεν φτανει που τα παιρνουν απο δω κι απο κει θα ψαχνουν και τα χρηματικα μας?α να χαθουν πια.

την βρήκα την ακρη...

 

Υπάρχει τροποποιητικός νόμος του 2004, που σε απαλασει απο τεκμαρτη δαπανη, αμα η εργαστασιακη αξια του αυτοκινητου ειναι μικροτερη απο 50000 ευρω.

αν μπορεις ποσταρε τον τον νομο.

καλο αυτο,οποτε οτι αμαξι κι αν παιρνω θα του λεω του δικου μου να παιζει μπουγαδα κατω των 50000 στο τιμολογιο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενος YIARIS μοντέλο 1999 1000cm και θέλω να αγοράσω και το volvo s40 1,8. σαν δεύτερο ι.χ.Ξέρουμε πόσους φορολογήσιμους ίππους έχει το 1,8?Τί συνολικό εισόδημα πρέπει να έχω με τη συζυγό μου για να μην έχω πρόβλημα με τα τεκμήρια?Το s40 θα αγοραστεί με δώσεις.Είναι καλύτερα να αγοραστεί τώρα ή με την καινούργια χρονιά?

 

τη καινουργια χρονια για να γλυτωσεις τα τελη οχι τιποτ'αλλο ειναι 202 ευρω επιπλεον δηλαδη αν το παρεις τωρα θα πληρωσεις συνολο και για τη καινουργια χρονια και γι'αυτη 404 ευρω,οσο για τους φορολογησιμους ιππους αν θυμαμαι καλα ειναι 12

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην επιβολή τεκμηρίων σε ΙΧ μεγάλου κυβισμού, ακίνητα και σκάφη αναψυχής αποφάσισε να προχωρήσει τελικά το υπουργείο Οικονομίας. Ο κ. Αλογοσκούφης δέχθηκε σήμερα Παρασκευή τις τελικές εισηγήσεις από τους αρμόδιους φορείς και αναμένεται να προχωρήσει σύντομα σε ανακοινώσεις.

 

Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομίας, το τεκμήριο για τα ΙΧ θα ονομάζεται "δαπάνες χρήσης" και θα υπολογίζεται για αυτοκίνητα άνω των 2.000 κυβικών, ενώ σύμφωνα με τις προτάσεις των αρμόδιων φορέων το ετήσιο κόστος χρήσης θα κυμαίνεται από 2.500 μέχρι 5.000 ευρώ ανάλογα με τα κυβικά. Αδιευκρίνιστο παραμένει τι θα γίνει στην περίπτωση που ένας φορολογούμενος έχει περισσότερα από ένα αυτοκίνητα και το άθροισμα των κυβικών τους ξεπερνάει τα 2.000 κυβικά.

 

[συνέχεια..]

 

Ho, ho, ho, καλά χριστούγεννα :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλά άμα έχεις κότερο , 2 εξοχικά ( θάλασσα και βουνό ) 4-5 αυτοκίνητα και δηλώνεις 11000 ευρώ εισόδημα , είναι μεγάλη κοροιδία .... το σχέδιο είναι στο σωστό δρόμο ...

 

ΥΓ mplip^ που ακριβώς διαφωνείς και ρίχνεις κατάρες;

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σύμφωνα με δημοσίευμα στο Πρώτο Θέμα τα τεκμήρια επανέρχονται.

 

Μέχρι 1786 cc χωρίς τεκμήριο.

Από 1786 cc τεκμήριο 16.700 ευρώ (ελάχιστο δηλωμένο εισόδημα)

Από 1929 cc τεκμήριο 20.500

Από 2072 cc τεκμήριο 26.500

Από 2215 cc τεκμήριο 33.600

Από 2500 cc και πάνω τεκμήριο 41.300

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφος

 

 

http://img23.imageshack.us/img23/405/22872849.jpg

 

 

Τα μετρα ειναι προφανως φοροεισπρακτικα,αλλα και παλι να ειναι καποιος γιατρος να εχει cayenne στο γκαραζ και να δηλωνει 17K εισοδημα(πραγματικο περιστατικο) ε ειναι λιγο too much...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

http://news.pathfinder.gr/finance/news/547808.html

 

...Ειδικότερα, εξετάζεται η αποσύνδεση της παλαιότητας και του κυβισμού των πολυτελών Ι.Χ. αυτοκινήτων από την τεκμαρτή αξία τους, ώστε να υπάγονται στα τεκμήρια διαβίωσης εφόσον η εργοστασιακή τιμολογιακή αξία υπερβαίνει τα 50.000 ευρώ.

 

αυτο ειναι κατι!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με δημοσίευμα στο Πρώτο Θέμα τα τεκμήρια επανέρχονται.

 

Μέχρι 1786 cc χωρίς τεκμήριο.

Από 1786 cc τεκμήριο 16.700 ευρώ (ελάχιστο δηλωμένο εισόδημα)

Από 1929 cc τεκμήριο 20.500

Από 2072 cc τεκμήριο 26.500

Από 2215 cc τεκμήριο 33.600

Από 2500 cc και πάνω τεκμήριο 41.300

 

Αν τα νούμερα είναι εδώ κοντά πάλι καλά...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αν τα νούμερα είναι εδώ κοντά πάλι καλά...

 

τι σημαινει αυτο?

 

αν εχεις πχ 15000 εισοδημα και 2000 κυβικα σε φορολογουν αντιστοιχα?

και ποσο δηλαδη ?

:X
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο?

 

αν εχεις πχ 15000 εισοδημα και 2000 κυβικα σε φορολογουν αντιστοιχα?

και ποσο δηλαδη ?

 

Γενικά τεκμήριο θα πει ότι αν έχεις αυτοκίνητο 2000 cc πρέπει να έβγαλες μέσα στην χρονιά ένα ελάχιστο ποσό για να το συντηρείς και να κυκλοφορείς (20500€ στο παράδειγμα). Δηλαδή αν εσύ π.χ. δηλώσεις εισοδήματα 10000€ η εφορία θα σε θεωρήσει κλέφτη και θα σε φορολογήσει σα να έβγαλες 20500€ εισόδημα. Και μάλιστα θα σου κρατήσει και προκαταβολή φόρου για την επόμενη χρονιά γιατί σε θεωρεί χμμμμ ύποπτο!

 

Βέβαια υπάρχει τρόπος να καλύψεις ένα ποσό, αν τις προηγούμενες χρονιές είχες έσοδα και δεν έβαζες πολλά έξοδα στην δήλωση τότε μπορείς να πεις ότι τα 10500€ που σε λείπουν ήταν αποταμιεύσεις προηγούμενων ετών και (αν συμφωνήσει ο έφορος) να την γλυτώσεις. Αντίστοιχα αν έχεις και κάτι άλλα (σπίτια, πισίνες, μεγάλες βάρκες) το δικό τους τεκμήριο προστίθεται...

 

Πάντως να δούμε τα τελικά νούμερα και αν όπως έγραψε και ο trancer13. Αυτές είναι "διερευνητικές" μάλλον διαρροές.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...