Jump to content

Ποιοι σκληροί είναι οι πιο αξιόπιστοι;


kostassl45i
 Κοινοποίηση

Ποια εταιρία φτιάχνει με βάση την εμπειρία σας τους πιο αξίόπιστους σκληρούς;  

84 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρία φτιάχνει με βάση την εμπειρία σας τους πιο αξίόπιστους σκληρούς;

    • Maxtor
      23
    • Western Digital
      42
    • Hitachi (πρώην IBM)
      6
    • Seagate
      13


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (12 Ιαν. 2004 , 18:31)

 

@ dread Nomizo aftos tis maxtor einai me ata 133,gia afto einai pio grigoros.Right?

 

 

Ναι, είναι. Παίζει πολύ ρόλο αυτό; :worry:

 

Τελικά συμβουλεύεις να πάρω τον μάξτορ;;

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια και μιλαμε για σκληρους εχω μια ερωτηση για τα καλωδια ΙDE..υπαρχουν κατι καλωδια που ειναι rounded οχι οπως τα παλια τα πλακε..υπαρχει διαφορα και στην ταχυτητα μεταξυ τους η ειναι απλα θεμα εργονομιας?? ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 (13 Ιαν. 2004 , 15:55)

 

παιδια μια και μιλαμε για σκληρους εχω μια ερωτηση για τα καλωδια ΙDE..υπαρχουν κατι καλωδια που ειναι rounded οχι οπως τα παλια τα πλακε..υπαρχει διαφορα και στην ταχυτητα μεταξυ τους η ειναι απλα θεμα εργονομιας?? ευχαριστω..

 

 

Τα στρόγγυλα καλώδια μόνο πλεονεκτήματα έχουν σε σχέση με τα παραδοσιακά. Μην ανησυχείς καθόλου αν πρόκειται να αγοράσεις τέτοια :)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12 Ιαν. 2004 , 19:44)

 

Ναι, είναι. Παίζει πολύ ρόλο αυτό; :worry:

 

Τελικά συμβουλεύεις να πάρω τον μάξτορ;;

 

 

Σε παρόμοιο δίλλημα είμαι και γω. Όποιος έχει εμπειρία ας μας πει τελικά τι είναι προτιμότερο να πάρουμε κι αν όντως είναι υπαρκτή η διαφορά μεταξύ ατα100 κι ατα133 :worry:

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12 Ιαν. 2004 , 18:03)

 

Η αλήθεια είναι ότι με μπερδέψατε διαβάζοντας αυτό το θέμα - δημοσκόπηση :wacko:

 

Την Παρασκευή το απόγευμα θα πάω για αγορά νέου σκληρού δίσκου IDE 120GB 7200rpm me 8MB cache. Είμαι ανάμεσα στους 2 σκληρούς της μάξτορ και της western digital.

 

Ο σκληρός της WD κάνει 104 ευρώ με φπα, ενώ ο άλλος της μάξτορ κάνει 5 ευρά φτηνότερα!

 

Επίσης είδα σε παλιό συγκριτικό του ΡΑΜ ότι είναι κάπως πιο γρήγορος ο μάξτορ.

 

Εσείς ποιον από τους 2 θα παίρνατε; Είμαι πολύ μπερδεμένος :( Όποιος μπορεί ας πει τη γνώμη του...

 

 

Western Digital ego tha perna...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Maxtor ATA 133 εδώ...

Αξιόπιστος, γρήγορος, θορυβώδης !

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Wd μεχρι στιγμης μου πανε μια χαρα !! ειχα 2χ40 gb και μετα απο κοντα 2 ετη χρησης σκληρης περασα σε sata & ata 160 και 120 gb αντιστοιχα...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (13 Ιαν. 2004 , 18:59)

 

Τα στρόγγυλα καλώδια μόνο πλεονεκτήματα έχουν σε σχέση με τα παραδοσιακά. Μην ανησυχείς καθόλου αν πρόκειται να αγοράσεις τέτοια :)

 

 

Απο αποψη ταχυτητας υπαρχει διαφορα?? κατι παραπανω που θα επρεπε να γνωριζω?? ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 (14 Ιαν. 2004 , 00:49)

 

Απο αποψη ταχυτητας υπαρχει διαφορα?? κατι παραπανω που θα επρεπε να γνωριζω?? ευχαριστω..

 

 

Λοιπόν, ουσιαστικά ένα στρόγγυλο καλώδιο είναι ίδιο με το πλατύ με τη διαφορά ότι τα καλωδιάκια του ΔΕΝ είναι ενωμένα αλλά χωρισμένα μεταξύ τους με αποτέλεσμα να ναι στρόγγυλο το καλώδιο στο τελικό του σχήμα. Το εξωτερικό κάλλυμα που τα προστατεύει είναι συνήθως μαγνητικά θωρακισμένο, κάτι που τους δίνει (θεωρητικά) πλεονέκτημα ταχύτητας σε σχέση με τα παραδοσιακά.

 

Επίσης είναι λιγότερο ευαίσθητα μιας και είναι προστατευμένα μέσα στο στρόγγυλο κάλλυμα κι επίσης είναι πιο μεγάλα σε μήκος ώστε να μπορείς να συνδέσεις συσκευές που βρισκονται σε απόσταση μέσα στο κουτί.

 

Επίσης λυγίζουν πιο εύκολα, αφήνουν περισσότερο χώρο στο κουτί ελεύθερο, βοηθάν στο καλύτερο airflow και τέλος είναι πιο στυλάτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Western Digital

Ο μόνος σκληρός εδώ και 10 χρόνια που δουλέυει ακόμα!

Από άποψη ταχύτητας, εαν είναι Serial-ATA τότε μπορείς να διαλέξεις έναν στις 10000rpm και θα δουλεύει σφαίρα (με το αζημίωτο φυσικα) :alien:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12 Ιαν. 2004 , 19:44)

 

Ναι, είναι. Παίζει πολύ ρόλο αυτό; :worry:

 

Τελικά συμβουλεύεις να πάρω τον μάξτορ;;

 

 

Apo plevras tahititas einai kaliteros o maxtor.Den eho hrisimopoieisei maxtor omos.Eho doulepsei me 4 western (20,40,2x120) kai den parousiasan pote kanena provlima kai stous proteino.Tora dialekse..

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (14 Ιαν. 2004 , 23:44)

 

Apo plevras tahititas einai kaliteros o maxtor.Den eho hrisimopoieisei maxtor omos.Eho doulepsei me 4 western (20,40,2x120) kai den parousiasan pote kanena provlima kai stous proteino.Tora dialekse..

 

 

Πόσο καιρό έχεις/είχες τον καθένα αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

paidia to threed einai gia gelia!

exei vouiksei o kosmos gia tis patates tous western digital... kai edo tous psifizete tous kaliterous!!!!!

ELEOS!

i dimoskopisi leei poios einai o kaliteros.. oxi poios sas aresei/poion exete!!!!

JEZUS!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (15 Ιαν. 2004 , 02:51)

 

Πόσο καιρό έχεις/είχες τον καθένα αν επιτρέπεται;

 

 

20 : 4 hronia

40 : 2 hronia

120: 8 mines

 

 

@ energy kai ti eimaste emeis gia na poume ton kalitero ektos apo aftous pou ehoun hrisimopoieisei diafores markes.Ego protino western epeidi den mou ehoun parousiasei kanena provlima tosa hronia.Tora an esi epathes kati kai den theleis na ksanapareis den einai epiheirima.Kai sto kato kato an theleis na deis pios einai pio kalos pigenai pare kanena periodiko pou kanoun sigritika me pollous sklirous kai vgazoun to apotelesma me kapoia sigekrimena kritiria.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Western Digital...!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως γίνεται αυτό, αλλά εδώ και 2-3 χρόνια έχω αποκυρήξει τους Western Digital και έχω σε υψηλή εκτίμηση τους Maxtor. Και λέω πως γίνεται αυτό, γιατί από την δημοσκόπηση, φαίνεται ότι προτιμάτε τους Western Digital.

Σε όσα μηχανάκια είχα βάλει WD, χτυπήσανε κι έβαλα Maxtor. Από τότε δεν έχω προβλήματα (και μιλάω για ζόρικες χρήσεις: video file server με 24ωρη λειτουργία, PC για πρόγραμμα ραδιοφωνικών σταθμών, κ.α.).

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (15 Ιαν. 2004 , 13:29)

 

@ energy an theleis na deis pios einai pio kalos pigenai pare kanena periodiko pou kanoun sigritika me pollous sklirous kai vgazoun to apotelesma me kapoia sigekrimena kritiria.

 

 

file mou.. afou exeis internet.. ase ta periodika... kai eidika ta ellinika.. kai koita ligo sto internet... episis koita kai epidoseis... koita kai aksiopistia...

oi western afti ti stigmi einai oi xamiloteroi se epidoseis kai episis ena megalo pososto xtipane...

pou diavases kai ksereis afta pou mou les... de gnorizo... kai mi mou peis sto ram... giati ... sto ram lene oti oi Gforce einai pio grigores apo tis Radeon alla den anaferoun oti einai ta AnisotropicFilter kai AntiAliasing kleista... pou pleon den iparxei game me kleista afta ta dio!!!!!

klepsies na fan kai oi kotes...

the truth is out there

Link to comment
Share on other sites

@ energy Kata ena meros eheis dikio gia ta periodika kai to internet.Parepiptontos pcmag diavazo(ohi oti einai apolita egiro alla mou fenetai kalitero apo to ram).Ego milisa me vasi tin aksiopistia pou mou ehoun deiksei ta sigekrimena proionta kai den eho logo na allakso marka (an kai oi dokimes kalo kanoun..)
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξεθάβω αυτό το θρεντ για να αναθεωρήσω την παλαιότερη άποψη μου..

 

Είχα IBM 80GB ATA100 2MB cache για 2 χρόνια ακριβώς κι αναγκάστηκα να πάρω καινούργιο δίσκο υπό το φόβο ενός πιθανού χτυπήματος του σκληρού κι απώλειας αρχείων.

 

Ο σκληρός δίσκος κάνει κλακ κλακ, ειδικά κατά τις εγγραφές κι αναγνώσεις μεγάλων αρχείων και από τη στιγμή που ανοίγει μέχρι να κλείσει κάνει ένα συνεχές βουητό που μάλλον οφείλεται στην περιστροφή των δίσκων μέσα, κάτι που όμως δεν έκανε παλιότερα.

 

Όλα αυτά με ανησύχησαν και με απογοήτευσαν για την IBM, καθώς όταν ένας σκληρός βγάζει τέτοιες ανησυχητικές ενδείξεις από τόσο νωρίς είναι λογικό να μην είμαι καθόλου ευχαριστημένος.

 

Δείτε εδώ τι έπαθε ο 40ρης του μικρού dread:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=30383

 

Τον είχε μόλις 3 χρόνια και η χρήση που του έκανε δεν ήταν ιδιαίτερα εντατική. 2 στα 2 περιστατικά μου αρκούν για να μη ξαναπροτιμήσω IBM (νυν Hitachi).

 

Έχω αγοράσει εδώ και 3 βδομάδες ένα 200ρη maxtor ATA133 8MB cache κι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ταχύτητα και την μέχρι στιγμής πορεία του. :)

 

Να 'ταν και λίγο πιο ήσυχος κατά τη λειτουργία του.. :o

 

Περισσότερα γι αυτόν μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=38486

 

Μακάρι να βγει πιο γερός από τον προκάτοχο του ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό το ανησυχητικό κλανκ κλάνκ να μην έκαναν οι WD...! Πάντως ο προηγούμενος ΗΥ μου που είχε WD μετά από 2-3 μήνες που έκανε αρκετά κλανκ κλανκ δεν τα ξαναπαρουσίασε! (Το ίδιο ελπίζω και για τον 120άρη εξωτερικό δίσκο μου τώρα. Άμα σκάσει...)
Όποιος γελάει όταν όλα πάνε στραβά, έχει βρει κάποιον να "του τα φορτώσει". :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Το klank στην εκίνηση του δισκου-pc πάντως πρέπει να είναι κανονικό γιατί το έχω ακούσει σε πάρα πολλούς δίσκους διαφόρων ηλικιών. Ο παλιός 20άρης WD μου το κάνει όταν ξεκινάει αλλά και πάλι αποδεικνύεται σκυλί και πολύ γρήγορος :)

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 3 (τρεις) ΑΤΑ WD σκληρούς των 80 ,40 και 20 γίγα. Και οι τρεις δουλεύουν άψογα :)

 

Επίσης αν δεν απατόμαι αυτή τη στιγμή η WD έχει στην αγορά τον πιο γρήγορο consumer S-ATA δίσκο, τον Raptor. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

 

Πάντως η ψήφος μου πάει στην WD :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

seagate: 6 χρόνια "συμβίωσης" χωρίς κανένα πρόβλημα (μιλάμε για τον ίδιο δίσκο όχι διάφορους της ίδιας εταιρείας...)

΄τωρα είπα να πάω σε Maxtor για αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το thread μπορεί να χρησιμεύσει και στην καταγραφή εμπειριών με συγκεκριμένες μάρκες δίσκων. Είχα πριν λίγο καιρό στο μηχάνημά μου δύο δίσκους seagate serial ata τους οποίους είχα αγοράσει μόλις πριν 3 μήνες. Ο ένας παρέδωσε το πνεύμα πριν λίγες ημέρες ξαφνικά.. :( Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα WD και δεν είχα ποτέ πρόβλημα οπότε καταλαβαίνετε ότι μάλλον δύσκολα θα ξαναεμπιστευτώ seagate.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν 2 περίπου μήνες αγόρασα σκληρό δίσκο maxtor 200gb 8mb cache ATA 133 και ακριβώς 2 μήνες μετά την αγορά του μου έβγαλε σφάλμα κυκλικού έλεγχου πλεονασμού πρώτα σε κάποια αρχεία και μετά εξαφάνισε ένα ολόκληρο partition. :mad:

 

Ο δίσκος είναι για πέταμα, ούτε το low level format δε μπορεί να ολοκληρωθεί.

 

Υπόψην ότι έκανα εντατικότατη χρήση, με ripping ταινιών dvd και συμπίεση μετά σε divx, και έγραφα πολλά βίντεο από το tv tuner τα οποία μετά επίσης συμπίεζα σε divx. Δικαιολογείται όμως να συμβεί αυτό;

 

Πώς είναι δυνατόν να χτυπά ένας δίσκος 2 μήνες μετά την αγορά του ό,τι χρήση κι αν του κάνουμε τέλος πάντων;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...