Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82 (Pre-Release)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχουμε καποια πληροφορια ? Δεν τα ειδα ολα απο οσα παρατεθηκαν απο τον nervous, χαθηκα :wacko: :) !!

 

Ακούστηκε για 0.62W/Kg. Παρόλο που αυτό αφορά τελικά το ασιατικό μοντέλο, ακόμα και στην περίπτωση που το ευρωπαϊκό έχει υψηλότερο SAR, δε μπορεί να έχει τόσο μεγάλη διαφορά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To N82 στην Ελλαδα!!

http://img404.imageshack.us/img404/25/nokian82closeup01gw9.th.jpg

Η Nokia μου έστειλε ένα Nokia N82 --στον Titana

(θα θελα ..!:p:lol:)

http://www.pestaola.gr/2007/11/15/nokia-n82-almost-hands-on/

 

Unboxing Nokia N82 video

http://www.pestaola.gr/2007/11/15/unboxing-nokia-n82-video/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Re παιδια καθηστε να ερθει και βλεπουμε τι καλυτερο gps λογω του οτι δεν εχει slide και τετοια απο τυο Ν95?ΑΝ δεν εχει δεκτη καλυτερον δεν γινεται τιποτα η διαφορα θα ειναι το πολυ απειροελαχιστη,navi whel δεν εχει οποτε σε σχεση με το Ν95 8GB μονο φλας xenon εχει παραπανω.Ειναι στα ιδια επιπεδα για μενα,τωρα οσον αφορα τις φωτο ειναι νωρις ακομα για να κρινω(την μερα εννοω)παντως φαινεται οτι ειναι για κινητο σε εξαιρετικα επιπεδα,σε σχεση με Ν95 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτόνομο gps ή μόνο α-gps? Γιατί στην δεύτερη περίπτωση το κινητό δεν πέρνει σήμα από δορυφόρο αλλά από το δίκτυο της εταιρείας. Αρα όπου δεν υπάρχει σήμα της εταιρείας το gps δεν λειτουργεί και επιπλέον αυτή είναι μια υπηρεσία που χρεώνει την μεταφορά δεδομένων από όσο γνωρίζω από το 6110 που έχει και τα δύο.

 

ρε παιδιά δεν είναι το ίδιο με το Ν95 τι τα συγκρίνετε, θα έβγαζε η νόκια τόσο γρήγορα τηλέφωνο που θα ανταγωνιζόταν το Ν95? Το Ν81 μπορεί να έχει παρόμοιες δυνατότητες όμως δεν έχει GPS αλλά AGPS, δηλαδή χρησιμοποιεί το δίκτυο της κινητής για να προσδιορίσει στο περίπου τη θέση σου (πράγμα που πιθανόν θα είναι και με συνδρομή) και όχι δορυφόρο (εκτός κι αν έχει GPS σε συνδυασμό με A-GPS, σε αυτή τη περίπτωση πάω πάσο...)

 

 

Πάντως απο design μ αρέσει πολύ, διαφορετικό απο τα υπόλοιπα νόκια που είναι σχεδόν ίδια μεταξύ τους...

 

επειδή η ημιμάθεια πάει σύννεφο...

 

ΣΕ ΟΛΑ τα Νοκια με GPS, το A-GPS είναι απλά μια υπηρεσία που σου επιτρέπει να βρείς πιο γρήγορα δορυφόρο αφου η κεραια του εκάστοτε παρόχου δέινει αμέσως το στίγμα του κινητού και επομένος ψάχνει να βρεί τους κοντινότερους δορυφόρους. Χρησιμοποίηται ΜΟΝΟ κατα την έναρξη κι όχι σε όλη τη διάρκεια της πλοήγησης αφου αμέσως μόλις η κεραία δώσει συντεταγμένες αναλαμβλάνει κανονικά ο δορυφόρος.

Φυσικά μπορεί κάποιος με ένα κλικ στις επιλογές να το απενεργοποιήσει και να μην χρεωθεί ΠΟΤΕ! (έχω την εντύπωση -με επιφείλαξη- οτι by default είναι απενεργοποιημένο)

καλό είναι που υπάρχει γιατι μπορεί κάποιος που να μην νιάζεται για την (αμελητέα) χρέωση αλλα για την μεσότερη έυρεση στίγματος.

Φοβερό το Ν82... απο νέο έτος ομως θα είναι εδώ (εκτός απροοπτου)...

Link to comment
Share on other sites

Re παιδια καθηστε να ερθει και βλεπουμε τι καλυτερο gps λογω του οτι δεν εχει slide και τετοια απο τυο Ν95?ΑΝ δεν εχει δεκτη καλυτερον δεν γινεται τιποτα η διαφορα θα ειναι το πολυ απειροελαχιστη,navi whel δεν εχει οποτε σε σχεση με το Ν95 8GB μονο φλας xenon εχει παραπανω.Ειναι στα ιδια επιπεδα για μενα,τωρα οσον αφορα τις φωτο ειναι νωρις ακομα για να κρινω(την μερα εννοω)παντως φαινεται οτι ειναι για κινητο σε εξαιρετικα επιπεδα,σε σχεση με Ν95 ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ

 

Τι μανία έχετε ορισμένοι να το συγκρίνετε ντε και καλά με το Ν95 και το Ν95 8GB.

Εντάξει, καταλαβαίνω ορισμένους που θέλουν να δικαιολογήσουν την επιλογή τους είτε έχουν το Ν95 είτε θέλουν να αγοράσουν το Ν95 8GB, αλλά λίγη υπομονή δε βλάπτει. Ας περιμένουμε να έρθει στην αγορά πρώτα. Έλεος δηλαδή. :wacko:

 

Edit:

Έχει αυτόνομο gps ή μόνο α-gps? Γιατί στην δεύτερη περίπτωση το κινητό δεν πέρνει σήμα από δορυφόρο αλλά από το δίκτυο της εταιρείας. Αρα όπου δεν υπάρχει σήμα της εταιρείας το gps δεν λειτουργεί και επιπλέον αυτή είναι μια υπηρεσία που χρεώνει την μεταφορά δεδομένων από όσο γνωρίζω από το 6110 που έχει και τα δύο.

 

Εννοείται ότι δεν είναι δυνατόν η συσκευή να έχει A-GPS χωρίς να έχει GPS. Μην τρελαθούμε.

Φυσικά και έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS. Το αν θα επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις το A-GPS είναι δική σου επιλογή και μπορείς να το ενεργοποιήσεις ή να το απενεργοποιήσεις από σχετική επιλογή στο μενού, όπως γίνεται σε όλα τα τηλέφωνα της Nokia με ενσωματωμένο GPS.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είναι δυνατόν η συσκευή να έχει A-GPS χωρίς να έχει GPS. Μην τρελαθούμε.

 

Φυσικά και γίνεται. Πχ. η μότο είχε βγάλει αρκετά μοντέλα που είχαν agps μόνο που απλώς προσδιόριζαν στο περίπου που βρίσκεσαι.

 

επειδή η ημιμάθεια πάει σύννεφο...

 

Μας συγχωρείς που Σε προσβάλαμε με τις χαζές απορίες μας ω παντοδύναμε Θεέ της γνώσης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να λεει η Νοκια 450 + φορους αλλα εγω περιμενω μια (εστω μια) φορα που να εχει μια τιμη κατω απο το ποσο που αντιστοιχει μαζι με τους φορους ...

Δηλαδη γιατι να μην διατεθει το Ν82 στα 500-530 ευρω :mad: ?

 

Τα παραπονα της τιμολογησης :) !

 

Αληθεια αφου η συσκευη διατιθετε σε καποιες χωρες

δεν εχουμε ακουσει μια τιμη, στο περιπου :worry: ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να λεει η Νοκια 450 + φορους αλλα εγω περιμενω μια (εστω μια) φορα που να εχει μια τιμη κατω απο το ποσο που αντιστοιχει μαζι με τους φορους ...

Δηλαδη γιατι να μην διατεθει το Ν82 στα 500-530 ευρω :mad: ?

 

Τα παραπονα της τιμολογησης :) !

 

Αληθεια αφου η συσκευη διατιθετε σε καποιες χωρες

δεν εχουμε ακουσει μια τιμη, στο περιπου :worry: ?

 

Έχω μιλήσει πολλές φορές για την αλλαζονεία που διακατέχει τη Nokia, πράγμα που πηγάζει από τις τεράστιες πωλήσεις παγκοσμίως, και της έχει δώσει την πρώτη θέση στις πωλήσεις.

Πολύ καλό θα ήταν η ενδεικτική τιμή που προτείνει παρουσιάζοντας κάποιο τηλέφωνο να ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα, αλλά δυστυχώς αυτό δε νομίζω να αλλάξει.

 

Πάντως αν είναι όλα καλά και όπως τα περιμένουμε με το Ν82 - και φυσικά αν έχει την ευγενή καλοσύνη και μας κάνει την τιμή η μαμά Nokia να το φέρει και κατά δω :p - πιστεύω ότι θα υπάρξουν πολλοί που θα το αποκτήσουν (πιθανότατα ανάμεσά τους κι εγώ :p), ακόμα και στην τιμή που αναμένεται να κυκλοφορήσει, και υπολογίζω ότι θα είναι εκεί κοντά στα 600€.

 

Υ.Γ.: Καινούργιο avatar, καινούργιο κινητό??? :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είναι όλα καλά και όπως τα περιμένουμε με το Ν82 - και φυσικά αν έχει την ευγενή καλοσύνη και μας κάνει την τιμή η μαμά Nokia να το φέρει και κατά δω :p - πιστεύω ότι θα υπάρξουν πολλοί που θα το αποκτήσουν (πιθανότατα ανάμεσά τους κι εγώ :p), ακόμα και στην τιμή που αναμένεται να κυκλοφορήσει, και υπολογίζω ότι θα είναι εκεί κοντά στα 600€.

 

600 ευρω θεωρω οτι ειναι το μεγιστο ποσο που δεν θα πρεπει να υπερβει η εταιρια ...

Οχι παλι :O ...

 

Υ.Γ.: Καινούργιο avatar, καινούργιο κινητό??? :lol:

 

Ναι, προς τι ο γελωτας :worry: ? Σε χαλαν τα s40 που φτανουν με μικροτερη τιμη ακομα και απο την ενδεικτικη χωρις φορους :p ?

 

 

Edit :

 

Nokia N82 live pics

 

Justamp

Link to comment
Share on other sites

600 ευρω θεωρω οτι ειναι το μεγιστο ποσο που δεν θα πρεπει να υπερβει η εταιρια ...

Οχι παλι :O ...

Μαζί σου. Θα είναι μεγάλη κοροϊδία κάτι αρκετά πιο πάνω από τα 600€.

Δε βλέπω όμως πώς θα της κοπεί της Nokia αυτή η κακή συνήθεια. :p

 

 

 

Ναι, προς τι ο γελωτας :worry: ? Σε χαλαν τα s40 που φτανουν με μικροτερη τιμη ακομα και απο την ενδεικτικη χωρις φορους :p ?

Καθόλου, απλά είμαι κακομαθημένος, μου αρέσουν οι πολλές εφαρμογές :lol:

 

Edit :

 

Nokia N82 live pics

 

Justamp

Είναι κουκλί το άτιμο. :love:

Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος... :lol::lol::lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Καθόλου, απλά είμαι κακομαθημένος, μου αρέσουν οι πολλές εφαρμογές :lol:

 

Οτι πληρωνεις - παιρνεις :) !

(αληθεια, μετα απο 3-4 εφαρμογες ζηταει φορτιση :lol: :p )

 

 

 

Nervous, εχουμε καμια πληροφορια για την τιμη του :O ?

Link to comment
Share on other sites

Τι μανία έχετε ορισμένοι να το συγκρίνετε ντε και καλά με το Ν95 και το Ν95 8GB.

Εντάξει, καταλαβαίνω ορισμένους που θέλουν να δικαιολογήσουν την επιλογή τους είτε έχουν το Ν95 είτε θέλουν να αγοράσουν το Ν95 8GB, αλλά λίγη υπομονή δε βλάπτει. Ας περιμένουμε να έρθει στην αγορά πρώτα. Έλεος δηλαδή. :wacko:

 

Edit:

 

 

Εννοείται ότι δεν είναι δυνατόν η συσκευή να έχει A-GPS χωρίς να έχει GPS. Μην τρελαθούμε.

Φυσικά και έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS. Το αν θα επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις το A-GPS είναι δική σου επιλογή και μπορείς να το ενεργοποιήσεις ή να το απενεργοποιήσεις από σχετική επιλογή στο μενού, όπως γίνεται σε όλα τα τηλέφωνα της Nokia με ενσωματωμένο GPS.

Καλα ρε φιλε οι πρωτες μου κουβεντες δεν βλεπεις ποιες ειναι? και δεν αρχισα εγω να το συγκρινω πρωτος αλλοι αρχισαν....
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνεις - παιρνεις :) !

(αληθεια, μετα απο 3-4 εφαρμογες ζηταει φορτιση :lol: :p )

 

Δεν ξέρω για ποιο τηλέφωνο μιλάς, αλλά αν εννοείς αυτό που έχω για avatar (3230), μη σου πω ότι πλέον δεν εγκαθιστώ εφαρμογές χωρίς να το έχω με το φορτιστή στην πρίζα. :lol:

(760mAh είναι αυτά, δεν παίζουμε :p)

 

Ευτυχώς το Ν82 θα είναι πολύ καλύτερο σε αυτό τον τομέα (μόνο που δε θα έχει μολυβάκι και υπέρυθρες :)).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το Ν82 θα είναι πολύ καλύτερο σε αυτό τον τομέα (μόνο που δε θα έχει μολυβάκι και υπέρυθρες :)).

 

s60 ηταν η επιλογη σου :p !

Φατα τωρα :p !

Το 3230 το ειχα και εγω για λιγους μηνες και μου το πηρε η θαλασσα :) !

 

 

 

Ελπιζω με αυτην την μικροτερη ,σε σχεση με το Ν95 8GB ,οθονη , το κινητο να εχει καλους χρονους αναμονης κλπ ...

Ειδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω με αυτην την μικροτερη ,σε σχεση με το Ν95 8GB ,οθονη , το κινητο να εχει καλους χρονους αναμονης κλπ ...

Εγώ θα ποντάριζα πάντως στο Ν95 8GB στον τομέα αυτονομίας.

Αν και η διαφορά στη διαγώνιο της οθόνης είναι αρκετή (2.4" το Ν82 έναντι 2,8" του Ν95 8GB αν δε απατώμαι), είναι εξίσου αισθητή η διαφορά στη χωρητικότητα των μπαταριών τους (1050mAh το Ν82 έναντι 1200mAh του Ν95 8GB), από το οποίο μάλλον θα επωφελείται το Ν95 8GB.

Δε μπορούμε πάντως να κάνουμε υποθέσεις.

Ας έρθουν στην αγορά και βλέπουμε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

:offtopic::offtopic:πάντως δεν έχουν βγάλει ακόμα κινητό με πάνω απο 3x οπτικό zoom σαν το Ν93!!οπότε εμεις οι Ν93αριδες μπορούμε να χαιρόμααστε:lol::p για αυτο!!!:offtopic::offtopic::happy:

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic::offtopic:πάντως δεν έχουν βγάλει ακόμα κινητό με πάνω απο 3x οπτικό zoom σαν το Ν93!!οπότε εμεις οι Ν93αριδες μπορούμε να χαιρόμααστε:lol::p για αυτο!!!:offtopic::offtopic::happy:

 

Για να υπάρξει οπτικό ζοομ απαιτείται μηχανισμός που σε ένα νορμάλ κινητό δεν μπορεί να χωρέσει. Στο ν93 χωράει λόγω της θέσης της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

.....είναι εξίσου αισθητή η διαφορά στη χωρητικότητα των μπαταριών τους (1050mAh το Ν82 έναντι 1200mAh του Ν95 8GB), από το οποίο μάλλον θα επωφελείται το Ν95 8GB.

 

Λογικά η έκρηξη της μπαταρίας θα είναι ποιο μεγαλιώδης στο τελευταίο :rotfl:

Πλάκα κάνω...

Εγώ θα επέλεγα Ν82 μιας και δεν έχει κινούμενα μέρη να χωρεύουν.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Nervous, εχουμε καμια πληροφορια για την τιμη του :O ?

 

Ακομα τιποτε ,κατσε να δουμε ποτε θα εμφανιστει

και μετα :)

 

Ολο το sar report για το Ν82 - RM-313 ειδικα για τον ....:p

 

http://img221.imageshack.us/img221/6916/38776214yt6.th.jpg http://img221.imageshack.us/img221/7761/44236635dl9.th.jpg

http://rapidshare.com/files/70285990/sar-report-N82-RM313.pdf.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

se ti yperterei to n95 to aplo i kai to 8gb apo to n82?

ektos tin megaliteri othoni.

Δεν ξέρουμε ακόμα, μιας και δεν έχει έρθει στην αγορά το Ν82.

Πάντως υποτίθεται ότι το Ν82 θα είναι το κορυφαίο φωτογραφικό τηλέφωνο της Nokia, γι' αυτό εκτός από το xenon flash, αναμένεται να είναι βελτιωμένο στη λήψη φωτογραφιών γενικά.

Συγκρινόμενο με το "απλό" Ν95 θα είναι σίγουρα καλύτερο στην αυτονομία, καθώς θα συνοδεύεται από μεγαλύτερο μπαταρία και επίσης το Ν95 είναι εξοπλισμένο με μεγαλύτερη οθόνη (2,6" έναντι 2,4" του Ν82), κάτι που αυξάνει και την κατανάλωση ενέργειας.

 

Καλύτερα να περιμένουμε να έρθει στην αγορά και να μη βιαστούμε νε βγάλουμε πρόωρα συμπεράσματα.

 

 

Εγώ θα επέλεγα Ν82 μιας και δεν έχει κινούμενα μέρη να χωρεύουν.

Μαζί σου.

Αν και οι μηχανισμοί slide των τελευταίων μοντέλων της Nokia τείνουν να βελτιωθούν αρκετά (ίσως οι πρώτες παρτίδες του Ν95 αποτελούσαν τη θλιβερή εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα), είναι γενικά προτιμότερος για ορισμένους ο σχεδιασμός candybar. Πάντως είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Ολο το sar report για το Ν82 - RM-313 ειδικα για τον ....:p

χεχεχε :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως το Ν82 θα ενσωματώνει, όπως τα περισσότερα high-end μοντέλα της Νόκια πλέον, δύο στερεοφωνικά ηχεία; Το GPS, χωρίς τη συμβολή του Α-GPS, αναμένεται να εντοπίζει τη θέση της συσκευής γρηγορότερα;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...