Jump to content

Xλιδάνεργοι


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol::lol:....

 

μακαρι να ηταν ετσι....διοτι σε περιπτωση καταγγελιας....εσυ που κανεις την καταγγελεια χανεις σιγουρα την δουλεια σου...το αφεντικο απλα λαδωνει τον δημοσιο υπαλληλο, αν ερθει να ελεγξει :lol::lol:....και η κατασταση συνεχιζεται με τον επομενο που θα παρει την θεση σου....και ολοι ειναι ευτυχισμενοι....εκτος απο εσενα που χανεις την δουλεια σου....

 

Ονομαστική καταγγελία δεν διαγράφεται! Άμα γίνει ονομαστική καταγγελία τότε το πρόστιμο το πληρώνει και αντιμετωπίζει και τις ανάλογες κυρώσεις.

 

αχαχαχαχα, Χριστε μου τι διαβαζω πρωι πρωι η ερμηηηηη:blink::blink:

 

Οποιος δεν μπορει να συντηρησει υπάλληλο απλα ΔΕΝ προσλαμβανει υπαλληλο. Απο τη στιγμη που ο εργοδοτης αποφασιζει να εχει καποια ατομα, πρεπει να ειναι και συνεπης μαζι τους.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά... Όταν κάποιος δουλεύει και είναι ανασφάλιστος τότε είναι επιλογή του. Για μένα δεν με πείθει η δικαιολογία ότι άμα κάνω καταγγελία θα χάσω την δουλειά μου και θα μπω στην μαύρη λίστα. Εάν όλοι οι ανασφάλιστοι κάνανε καταγγελία και μπαίνανε στο τριπάκι κάθε φορά που γίνετε κάτι τέτοιο να γίνετε αμέσως καταγγελία τότε σίγουρα θα είχαμε πολύ λιγότερους ανασφάλιστους, και λίγοι θα ήταν οι εργοδότες που θα διακινδύνευαν να πάρουν κάποιον ανασφάλιστο. Αλλά είναι στο μυαλό του Έλληνα... εγώ θα αλλάξω την κατάσταση? Τα ρίχνουμε όλα στους εργοδότες αλλά κανένας δεν αναλαμβάνει την δικιά του ευθύνη όσο μεγάλη ή μικρή είναι!

Ο εργαζόμενος έχει δικαιώματα και σίγουρα δεν τα βρίσκει στους δρόμους... υπάρχουν νόμοι και νομοθεσίες και ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ονομαστική καταγγελία δεν διαγράφεται! Άμα γίνει ονομαστική καταγγελία τότε το πρόστιμο το πληρώνει και αντιμετωπίζει και τις ανάλογες κυρώσεις.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά... Όταν κάποιος δουλεύει και είναι ανασφάλιστος τότε είναι επιλογή του. Για μένα δεν με πείθει η δικαιολογία ότι άμα κάνω καταγγελία θα χάσω την δουλειά μου και θα μπω στην μαύρη λίστα. Εάν όλοι οι ανασφάλιστοι κάνανε καταγγελία και μπαίνανε στο τριπάκι κάθε φορά που γίνετε κάτι τέτοιο να γίνετε αμέσως καταγγελία τότε σίγουρα θα είχαμε πολύ λιγότερους ανασφάλιστους, και λίγοι θα ήταν οι εργοδότες που θα διακινδύνευαν να πάρουν κάποιον ανασφάλιστο. Αλλά είναι στο μυαλό του Έλληνα... εγώ θα αλλάξω την κατάσταση? Τα ρίχνουμε όλα στους εργοδότες αλλά κανένας δεν αναλαμβάνει την δικιά του ευθύνη όσο μεγάλη ή μικρή είναι!

Ο εργαζόμενος έχει δικαιώματα και σίγουρα δεν τα βρίσκει στους δρόμους... υπάρχουν νόμοι και νομοθεσίες και ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΕΣ!

 

κανεις λαθος γιατι το εχω δει στην πραξη...περα απο αυτο....ο εργοδοτης εχει πολλους τροπους να ξεφυγει...και μηχανσιμοι ελεγχου ειναι σχεδον ανυπαρκτοι......εκτος και αν νομιζεις οτι ζουμε στην Σουηδια και οτι δεν υπαρχει διαφθορα στον κρατικο μηχανισμο....

 

...οσο για το αν ειναι επιλογη του να δουλευει ανασφαλιστος....κανεις και εκει λαθος....η αναγκη το να βρει καποιος δουλεια τον σπρωχνει να τρωει φαπες....ξαναλεω....δεν ζουμε στην Σουηδια....ζουμε στην Ελλαδα....οι δουλειες ειναι ελαχιστες...μεταναστες πολλοι....ανεργια τεραστια....ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΕ και το κανεις....δεν ειναι επιλογη σου.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια υπάρχει και ο αντιλογος που λεει οτι πιάνοντας μια δουλειά των 600 δεν σου μένει και πολύ χρόνος για να ψάξεις για άλλη δουλειά!

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

ποιοί έλεγχοι? ποιά καταγγελία? έχω πάει στην επιθεώρηση εργασίας, παρέθεσα το πρόβλημα μου και ο υπάλληλος έχει μπει στη διαδικασία και προσπαθεί να με μεταπείσει να μην προχωρήσω...

άλλο περιστατικό ...έρχεται για έλεγχο η επιθεώρηση εργασίας και βλέπει τα χαρτιά και ρωτά : δουλεύετε και σάββατο? (με δηλωμένη εργασία Δευτέρα ως Παρασκευή).

Με το αφεντικό μπροστά τι να απαντήσουμε? Έλα το σάββατο να δεις.

Το πρόβλημα είναι πολυσυνθετο. Έλλειψη προσωπικού στις υπηρεσίες και ωχαδερφισμός κάποιων εκεί, έλλειψη ελέγχων, μεγάλο το κόστος εργασίας, μεγάλη η ανάγκη του εργαζόμενου κ.λ.π.

Και δεν ξέρω κατά πόσο στην ελλαδίτσα μας είναι δυνατόν να προχωρήσουμε στην επίλυση του. Πάντως αν υπήρχαν περισσότεροι έλεγχοι και κίνητρα για τους εργοδότες πραγματικά και όχι μπαρούφες θα άλλαζε κάτι, πιστεύω οτι εκεί είναι η λύση.

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

 

...οσο για το αν ειναι επιλογη του να δουλευει ανασφαλιστος....κανεις και εκει λαθος....η αναγκη το να βρει καποιος δουλεια τον σπρωχνει να τρωει φαπες....ξαναλεω....δεν ζουμε στην Σουηδια....ζουμε στην Ελλαδα....οι δουλειες ειναι ελαχιστες...μεταναστες πολλοι....ανεργια τεραστια....ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΕ και το κανεις....δεν ειναι επιλογη σου.....

 

Egw exw mia aporeia kai sorry fusika (ta paidia sto kafeneio den kseroun na mou poun). na mhn ksexniomaste ;-) )..oi metanastes sthn ellada pou einai polloi einai skilled kai xtupane douleies tis mesaias taksis h' einai unskilled kai kanan tis douleies pou se enan vathmo den theloun na tis kanoun arketoi ellines..Exw berdeutei me auta pou akouw ..einai provlima oi metanastes h'oxi?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΗΕΟ, δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός έλεγχος σε παρανομούντες κ μη

 

βέβαια στο τελος το ίδιο το δημόσιο τα λούζετε αυτά, από διαφυγόντα έσοδα, αλλά που να τρέχεις τώρα, τι στιγμή που υπαρχει ο μισθωτός!!!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

έχουμε άλλο θέμα για την οικονομική κρίση...!!!

εδώ μιλάμε για χλιδάνεργους...!!!

Link to comment
Share on other sites

ο νικος εχει δικιο παρεπιπτοντως

 

στο θέμα μας τώρα

 

οι χλιδάνεργοι όπως τους εννοούσαμε τότε θεωρώ ότι μας τελειώσαν

 

Διότι πολυ απλά για να είναι κάποιος χλιδάνεργος θα πρέπει να είναι εισοδηματίας, σωστά? Εκτός αν μιλάμε για την περίπτωση παιδιού που απλά...τρωει τα λεφτά του μπαμπα

 

Εισοδηματίας= νοικια/ ομολογα/ μετοχες/ γη δηλ απλα οικονομική δραστηριότητα

 

εεε δεν ξέρω έναν, μα ΕΝΑΝ απ τα παραπάνω ο οποίος να είναι κερδισμένος σήμερα που μιλάμε

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δε μας μεταφέρεις να μην πάνε και χαμένα τα ποστ - εννοώ μην πέσει σβήσιμο και γράφαμε τσάμπα τόση ώρα!

 

Thanks! :)

 

οι καλοί τρόποι ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν...:)

ενσωματώθηκαν στο Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος γιατι το εχω δει στην πραξη...περα απο αυτο....ο εργοδοτης εχει πολλους τροπους να ξεφυγει...και μηχανσιμοι ελεγχου ειναι σχεδον ανυπαρκτοι......εκτος και αν νομιζεις οτι ζουμε στην Σουηδια και οτι δεν υπαρχει διαφθορα στον κρατικο μηχανισμο....

 

...οσο για το αν ειναι επιλογη του να δουλευει ανασφαλιστος....κανεις και εκει λαθος....η αναγκη το να βρει καποιος δουλεια τον σπρωχνει να τρωει φαπες....ξαναλεω....δεν ζουμε στην Σουηδια....ζουμε στην Ελλαδα....οι δουλειες ειναι ελαχιστες...μεταναστες πολλοι....ανεργια τεραστια....ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΕ και το κανεις....δεν ειναι επιλογη σου.....

 

Εγώ ξέρω ότι ονομαστική καταγγελία δεν διαγράφεται και το ξέρω από προσωπική εμπειρία... τώρα εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία 2 χρόνια...

 

Λέμε το ίδιο πράγμα ο καθένας σκέφτεται πώς θα καλύψει την δικιά του ανάγκη και κάποιοι άλλοι τρώνε τον π...ο!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για την παρεκτροπή.

Οσο για τους χλιδάνεργους αμφεβάλλω αν αυτοί οι ...ντελικάτοι δημοσιογράφοι που το βγάλανε το θέμα αυτό είδανε τις φορολογικές δηλώσεις των 25-30 ετών νέων, αν ζήσανε και από κοντά αυτούς και μπόρεσαν να βγάλουν ένα τόσο πιασάρικο τίτλο για τα θύματα της γενιάς του Πολυτεχνείου, τα παιδιά τους.

Προσωπικά, μάλλον για την πάρτη τους φωνάζανε και αφήσανε εμάς να δώσουμε τον δικό μας αγώνα απέναντι σε ποιούς;!!!

Ειρωνικό και αέναο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...