Jump to content

Backup ολόκληρου του λειτουργικού συστήματος


mousi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα μηχάνημα το οποίο χρησιμοποιώ σαν Server και τρέχει Windows Server 2003. Πρόσφατα τα έκανα ψιλο-σκ@τ@ και έτρωγα μπλε οθόνες (μπέρδεμα με drivers). Έτσι αναγκάστηκα να κάνω format και να ξαναστήσω το λειτουργικό από την αρχή.

 

Για να μην παιδεύομαι λοιπόν να το ξαναστήνω αν γίνει τπτ, θέλω να μου προτείνετε κάποιο prog για να κρατήσω σε backup ολόκληρο το partition που περιέχει το λειτουργικό. Δεν με ενδιαφέρει το προγραμματισμένο backup του partition. Απλά θέλω να το κάνω μια φορά backup και να μπορώ να το επαναφέρω μετά στην κατάσταση που ήταν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλά προγράμματα της Acronis πχ το καλύτερο θεωρείται το Acronis True Image 9.1 Server for Windows.

 

Αλλά και το γνωστό σε όλους Norton ghost!

 

Και τα δύο δουλεύουν μια χαρά!

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω μια ματιά στο Acronis γιατί έχω μια αλεργία σε ότι ονομάζεται Norton (εκτός από το Partition Magic) :)
Link to comment
Share on other sites

Καιρός να αποκτήσεις και για το Partition magic καθώς έχει μείνει πίσω!Δεν δουλεύει σε vista. Το νέο αντίστοιχο λογισμικό για vista λέγεται Paragon Partition Manager...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα καθόλου σε Vista αλλά για να το λες... :)

 

Έκανα μια δοκιμή το Acronis και μου φαίνεται πολύ καλό... Νόμιζα ότι είναι μόνο για disk cloning, δεν ήξερα ότι κάνει και backup. Οπότε μάλλον θα το κρατήσω... Ευχαριστώ παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Μένει μόνο να δω αν το Boot CD που φτιάχνει έχει drivers για τον Raid Controller μου, γιατί κρατάω τα backup σε Raid!
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
παιδια με το acronis true image home μπορω, εχοντας κανει backup το λειτουργικο μου, να το ανακτησω ακομα κ αν δεν μπορω να μπω στο λειτουργικο? επαθα βλεπετε, και εμαθα.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.Το image περιέχει τα ότι υπήρχε στον υπολογιστή σου.Απο drivers μέχρι mp3!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

To acronis 11 ειναι πολυ καλο και μεχρι δικτυακο back up κάνει οπότε έχει σαφή επαγγελματικό χαρκατήρα..
Link to comment
Share on other sites

Εχω τη version 10, αλλά για κάποιον λόγο κάνει ατελείωτες ώρες για το restore....Κάποτε το κανε στο άψε - σβήσε...Η πλάκα είναι ότι δεν είναι φορτωμένο το σύστημα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις System state backup μέσα από το λειτουργικό. Είναι πολύ έυκολο και ότι να γίνει στο μηχάνημα το επαναφέρεις ακριβώς στην κατάσταση που πήρες το backup. Βασική προϋπόθεση είναι να μπορείς να bootάρεις στο μηχάνημα. Στην ουσία είναι το αντίστοιχο restore από τα XP αλλά πολύ πιο προηγμένο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με αυτο που λες δεν σε σωζει αν δεν μπορεις καν να μπουταρεις στα windows.

εγω εβαλα το acronis 11 και εκανα απλως backup το δισκο C. ειμαι καλυμενος??? αν κανω βλακειες στα windows (τα σκατωσω) μπορω να τα επαναφερω οπως ηταν πριν?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες backup εννοείς μόνο τα δικά σου δεδομένα ή κάποιο image?

Αν έκανες image τον σκληρό σου τότε μπορείς αναπάσα στιγμή να επαναφέρεις το σύστημα σου.

Αλλά επειδή κάποια λειτουργικά όπως για παράδειγμα ο Server στήνεται για συγκεκριμένο λόγο και πολύ δύσκολα να μην μπορείς να μπείς στο λειτουργικό. Εκτός και φυσικά αν σκάσει ο σκληρός.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα backup ολοκληρο το disk C. οποτε λογικα ειμαι καλυμενος. αναρωτιομουν επειδη δεν ειδα πουθενα να λεει επαναφορα του λειτουργικου κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...